Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Загальні відомості про роботизацію

Гнучкі автоматизовані системи та виробництва

Загальні відомості про роботизацію

Тема: РОБОТИЗАЦІЯ І ГНУЧКІ ВТОМАТИЗОВАНІ ВИРОБНИЦТВА

ЛЕКЦІЯ 11

 


 

Вені вже не раз підходили до необхідності інтегрувати знання, накопичені в ряді суміжних технічних напрямків. Так було у 30-і роки з автоматизацією виробництва, у якій були узагальнені останні досягнення в області електротехніки і сервоприводу, що одержали широке розпов-сюдження в енергетиці і машинобудуванні і дозволили створити багато систем автоматичного управління і регулювання.

Подібне повторилося і з кібернетикою, коли на підставі розвитку ЕОМ, а також адаптивних і систем, що самонавчаються, у 60-і роки в наше життя ввійшла робототехніка.

Роботи, в першу чергу, можуть бути застосовані в таких технологічних системах, де той самий процес або послідовність операцій необхідно багаторазово повторювати вручну протягом тривалого часу.

Наприклад, на більшості ферм і комплексів доїння череди, як правило, займає 15…20 ч. у добу, а оператор при доїнні кожної корови повторює у визначеній послідовності всі ті ж 8…10 операцій, найбільше трудомісткими з яких є встановлення і зняття доїльного апарату, взяття проб молока та ін. Це при сучасних технологіях утримання тварин призводить до надмірної стомлюваності обслуговуючого персоналу і, як слідство – до зниження продуктивності череди, що також зумовлено трудністю візуально помітити відхилення в поводженні тварин при їх захворюванні, травми, тощо. Це і послужило стимулом до створення роботизованих установок, що забезпечили б автоматичне виконання вказаних операцій при доїнні корів.

Результати проведених у ряді країни досліджень явилися технологічними передумовами роботизації процесу доїння. Так, було доведено, що зі збільшенням кратності доїння можна підвищити продуктивність корів, не роблячи при цьому негативного впливу на тварин. Вже тепер перехід до триразового доїння на значних МТФ дозволило досягти 10…15% збільшення виробництва молока.

У Нідерландах провели дослідження, при яких кількість годівель тварин не обмежували, тобто застосовували так звану "скатертину-самобранку". Коровам, що підходили до годівниць, надівали доїльні апарати і видоювали. Експеримент показав: у середньому корови заходили в бокс 5,4 разу на день. При цьому надої збільшилися протягом періоду досліджень на 8 –10 % без шкідливих впливів на тварин.

Аналогічні експерименти, проведені в Німеччині показали такі результати. Впровадження тільки багатократного доїння збільшило прдук-тивність тварин на 13%. А одночасне збільшення частоти доїння і годівлі, підвищило дали підвищення на 13 –22 %. При цьому також відзначене деяке зниження жирності молока.

Тому очевидно, що при такій системі доїння операції надівання і зняття доїльного апарата обов'язково повинні бути автоматизовані на рівні роботизації

Проте дана задача є досить складною, тому що дії подібних роботів у промисловості засновані на тому, що координати об'єкта, із яким працює робот, відомі з достатньою точністю і не змінюються при переході до інших аналогічних об'єктів. При розробці ж робота для надівання доїльного апарата необхідно враховувати, що під час надівання доїльного апарату тварина, як правило, рухається, і цим прямуванням повинний слідувати робот. Крім того, у тварин розміри вимені, відстань між сосками і від сосків до підлоги також змінюється в ході т.з. лактації.

Тому надівання закріпленого на маніпуляторі доїльного апарата можна розділити на більш прості операції:

1) підведення доїльного апарата під тварину і центрування його щодо вимені;

2) центрівка доїльних стаканів і сосків вимені;

3) надівання доїльного апарата на вим'я;

4) вмикання вакууму в подсосковій камері, фіксація стаканів на сосках.

Перші такі випробування були проведені з традиційними роботами-зварниками в Голландії у 1986 році. Після розпізнавання номера тварини, координати розміщення сосків вимені передавалися з центральної ЕОМ у блок керування маніпулятором. Цим забезпечувалася пошукова зона радіусом у декілька сантиметрів, у межах якої для пошуку сосків використовувалася спеціальний елемент – рецептор, що спроможний із точністю до декількох міліметрів визначити місце розташування сосків і забезпечити надівання на них апарату. У якості рецептора були випробувані різноманітні устрої: термодетектори, датчики розпізнавання форми, інфрачервоні випромінювачі з напівпровідниковими приймачами, мініатюрні телекамери, лазерні системи і т.д.

Фірмою "Gascoine-Melott" (Великобританія) сконструйований робот, що навчається. У доїльній установці, розробленій цією фірмою, апарат на вим'я надівається ззаду тварини. Після заходу в доїльний верстат і зупинки корови перед дозатором корму, половий настил, що знаходиться під її задніми ногами, відкосно розходиться, в результаті чого зазначені кінечності розставляються у визначеній позиції і тварина під час доїння не може змоги прийняти інше положення. Потім маніпулятор одержує від комп'ютера номер тварини і координати сосків вимені, зафіксовані в попередній день. Відповідно до програми координати сосків щодня фіксуються і використовуються наступного дня, і тому їхньої зміни в період лактації не впливають на точність виконання функцій роботом. Процес навчання роботом протікає так: перший раз оператор надіває доїльні стакани на вим'я корови вручну, при цьому траєкторії переміщення стаканів реєструються і запам'ятовуються ЕОМ і використовуються при наступних доїннях. Один такий робот придатний для обслуговування 25…30 корів.

Голландськими фірмами "Vicon", "Nedar" та ін. розроблений так називаний контейнерний блок, із двома автоматизованими стійлами, у яких керування доїнням і годівлею, а також ідентифікація тварин здійснює невеличка мікроЕОМ.

Конструктори Німеччини і Великобританії намітили роботизацію вже наявних доїльних установок майданчикового типу. Для цього розроблені доїльні апарати, встановлені на маніпуляторі, що переміщується, функції котрого також базуються на індивідуальному розпізнаванні тварин. Робот практично копіює роботу оператора. Принцип дії маніпулятора аналогічний вже описаному, коли система наближає доїльний апарат до сосків на декілька сантиметрів, а подальше керування здійснюється вже з використанням рецепторів.

Таким чином, роботизація дозволить перейти до вільного вибору тваринами найбільше прийнятного для них ритму годівлі і доїння, що буде сприяти збільшенню продуктивності і поліпшенню якості молока.

Подібно розглянутому технологічному процесу, роботизації в даний час піддаються також безліч операцій як у с.-г. виробництві, так і в промисловості.

Сьогодні робототехніка – одне з передових напрямків науки і техніки. Незважаючи на різноманіття технічних розробок, єдиної науки про робототехніку поки не існує, як не існує поки і єдиної термінології.

Основним визначенням роботизації є варіант, запропонований у 1983 р. міжнародною організацією стандартизації: "Промисловий робот – це позиційно керований, багатофункціональний маніпулятор, що перепрограмується, із декількома ступенями свободи, спроможний переміщати матеріали, деталі, інструменти і спеціальні пристрої і призначений для виконання різноманітних задач у процесі здійснення запрограмованих рухів.

Проте це визначення не стало загальним міжнародним поняттям. Так у Японії і США в поняття "робот" включаються усі види маніпуляторів, також і ручні.

Історія розвитку робототехніці нетривала. Проте, роботи прийнято поділяти на три покоління, що показано у слідуючій таблиці:

 


Читайте також:

  1. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  5. Білковий обмін: загальні відомості
  6. Біографічні відомості
  7. Боротьба з проявами національної самосвідомості
  8. Вальниці ковзання. Загальні відомості
  9. Види правосвідомості
  10. Вимір дохідності та загальні підходи до оцінки ефективності управління інвестиційним портфелем.
  11. ВИМОГИ ДО ОБ'ЄМНО-ПЛАНУВАЛЬНИХ РІШЕНЬ ГАРАЖІВ Загальні вимоги
  12. Виникнення і розвиток свідомості у людини.




Переглядів: 739

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лінгвістичне забезпечення АСУТП | Покоління роботів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.