Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Основні вузли протиріч в дипломатії європейських держав

До кінця XV - початку XVI ст. остаточно складаються провідні держави на території Європи: Іспанія, Португалія, Франція, Польща, Австрія. Політичну карту Європи доповнювали Туреччина, менш великі Скандинавські держави - Данія, Швеція і Норвегія, далі - зовсім дрібні західнонімецькі князівства, італійські міські республіки. Закінчивши своє політичне об'єднання до другої половини XVI ст., ставши більш-менш централізованим, на політичну арену Європи виходить Російська держава.

Утворення єдиних держав та посилення централізованих начал управління ними намітився процес політизації та секуляризації МВ, тобто перетворення їх на поле боротьби і співпраці вже не між різними феодальними кланами та конфесіями, а між суверенними державами, що виражають спільні інтереси більш широких громадських сил і верств населення.

Процес секуляризації МВ прискорився у XVI ст. під впливом різкого підйому світової торгівлі, пов'язаного з Великими географічними відкриттями. Обидва ці явища були взаємообумовлені. Величезна зацікавленість європейських держав у розвитку торгівлі були головним стимулом пошуку морського шляху в країни Сходу - Індію, Китай, Японію.

Щоб зрозуміти значення цієї торгівлі для Європи, потрібно мати на увазі, що аж до початку XIX ст. Схід, країни Азії, були економічно більш сильними, ніж Європа. Вони виробляли набагато більше ремісничої і сільськогосподарської продукції. Це й не могло бути інакше в епоху, коли у всіх галузях економіки безроздільно панувала ручна праця. У цих умовах обсяги виробництва прямо залежали від кількості робочих рук. Країни Азії, особливо такі, як Індія і Китай, в усі часи відрізнялися від Європи більш численним населенням. Отже, вони були краще забезпечені таким цінним економічним ресурсом, як робоча сила, і забезпечували більшу частину світового промислового (ремісничого) і сільськогосподарського виробництва.

Однак наслідки світової торгівлі на Сході і на Заході виявилися різними. Завдяки цій торгівлі країни Азії накопичували скарби, а європейські країни - капітали. Тому у віддаленій перспективі вона мала набагато більш сприятливі наслідки для Європи, сприяючи розвитку капіталізму. На Сході збереглися традиційні інститути економіки, суспільства і держави, тоді як на Заході вони, починаючи з XVI ст., стали поступово змінюватися у відповідності з духом і потребами Нового часу.

Світова торгівля стає найважливішим фактором МВ Нового часу, в тому числі і політичних, тобто відносин між державами, де вона породжує особливий торговий інтерес. У XVI-XVIII ст. спостерігався збіг торгового інтересу з інтересом державним. Адже чим більш розвинена торгівля, чим багатші піддані, тим більший дохід надходить у державну скарбницю від податків і митних зборів і, отже, сильніше держава.

 

Незважаючи на формування державного та торгового інтересів, у МВ XVI-XVII ст. династичний і конфесійний принципи продовжували відігравати важливу роль. Наприкінці 15 ст. виник один із найгостріших династичних конфліктів між французькими королями і німецькими імператорами стосовно території, що тягнулася по лівому берегу р. Рейн від Альпійських гір до узбережжя Північного моря і протоки Ла-Манш. Перемігши у Столітній війні (1337 – 1453 рр.), Франція стає на шлях активної територіальної експансії: італійські війни (1494 – 1559 рр.), завоювання Бургундії тощо.

Династичні протиріччя в Європі початку Нового часу тісно перепліталися з торговими і колоніальними. У XVI ст. Іспанія і Португалія, першими проклали морські шляхи до Індії та Америку, займали монопольне становище на світових торговельних шляхах і в колоніях. Інші держави Європи, не настільки процвітаючі, як Іспанія і Португалія. Лише у другій половині XVI ст. Англія і Голландія створили сильний флот і спробували розтрощити морську могутність Іспанії та Португалії. Почалася епоха боротьби англійців і голландців проти португальців та іспанців на морі і в колоніях. Однією з яскравих її форм було заохочуване урядами Англії та Голландії піратство, метою якого був грабіж судів, що везли в порти Європи колоніальні товари, а також контроль над морськими шляхами світової торгівлі.

 

Династичні і торгові суперечності європейських держав у XVI-XVII ст. химерним чином перепліталися з конфесійними. Саме на ґрунті релігійних протиріч на початку XVI ст. виник ще один найгостріший міжнародний конфлікт, що визначив хід європейської політики на багато десятиліть вперед. Реформація, початок якої поклав в 1517 р. знаменитий виступ Мартіна Лютера з критикою римсько-католицької церкви, розділила християн Західної Європи на два табори: протестантський, який з часом стали називати прихильниками церковної Реформи, і католицький. Європа в XVI - першій половині XVII ст. переживає такий напад релігійного фанатизму та релігійної нетерпимості, які рідко зустрічаються в історії. І все це прямо впливало на стосунки між державами.

Середина і друга половина XVI ст., а також перша половина XVII ст. - це епоха релігійних війн в історії Європи. Але хоча ці війни велися під релігійними гаслами, вони носили двоїстий характер. По суті склалося два загальноєвропейських табори - католицький і протестантський. На чолі католицького табору стояли папа римський, світські правителі Європи, що зберегли вірність католицизму, передусім, Габсбурги, що правили в німецьких землях і в Іспанії. Перед лицем об'єднаних государів католицької Європи протестанти теж стали створювати власні міжнародні об’єднання, незважаючи на відому різницю у віровченнях, наприклад, між лютеранами і кальвіністами. Велику допомогу протестантам на континенті надавала Англія, захищена від підступів католицьких государів Європи морями і океанами. Практично всі міжнародні коаліції, що створювалися в Європі в другій половині XVI - першій половині XVII ст. будувалися за конфесійною ознакою.

 

У XVI ст. найсильнішими європейськими державами були Франція та Іспанія, що володіли величезною вагою у вирішенні загальноєвропейських проблем, змагалися між собою за гегемонію на континенті і за захоплення нових територій. З другої половини XVI ст. починає рости колоніальна міць Англії. У другій половині XVI ст. відбувається повстання Нідерландів (1572 р.) проти іспанського панування, яке увійшло в історію як нідерландська буржуазна революція, підсумком якої було утворення нової незалежної держави, першої буржуазної республіки Сполучених провінцій – Голландської республіки.

XVI ст. в історії МВ характеризувалося боротьбою між Іспанією і Францією за гегемонію в Європі і суперництвом Іспанії та Англії за панування на морях. Результатом цієї боротьби було ослаблення Іспанії, що значно відставала у своєму економічному розвитку. Міжнародний вплив останньої було підірвано, як у суперництві з Англією за переважання на морях, так і в боротьбі з її нідерландськими підданими. Ослаблення Іспанії призвело до посилення Франції в XVII ст. і її домагань на європейську гегемонію.

 

У період XVI - XVIII ст. переважали силові методи вирішення конфліктів. Війна, як спосіб вирішення міжнародних проблем, визнавалася найдієвішим засобом. У цей час відбувалися війни, які були одними з найтриваліших і значущих в плані перегрупування європейських політичних сил на світовій арені. Характер європейських воєн XVI - XVIII ст. визначався специфікою політичного та соціально-економічного розвитку європейських держав. Більшість воєн носило династичний характер, тобто в ході війни вирішувалися проблеми спадкування певної династією того чи іншого вакантного престолу. Найбільш гострим було суперництво між двома найбільшими європейськими династіями Бурбонами (французька) і Габсбургами (австрійська). Найважливіші міжнародні суперечності цього періоду, у тому числі і династичні, знайшли яскраве вираження в чотирьох найбільших загальноєвропейських конфліктах: Тридцятирічна війна (1618-1648 рр.), Війна за іспанську спадщину (1701-1714 рр.), Північна війна (1700-1721 рр.), Семирічна війна (1756-1763 рр.).

 

У Європі XVI -XVIII ст. існували чотири основних вузла міжнародних протиріч, спроби вирішення яких здійснювалися головним чином військовим способом. Перший вузолпротиріч сформувався на Заході Європи, де стикалися торговельні та колоніальні інтереси чотирьох найбільш впливових держав континенту (Іспанії, Франції, Англії і з XVII ст. Голландії) за встановлення торгово-колоніальної гегемонії.

Другий вузол протиріч, що виник в XVI ст. і остаточно склався в XVIII ст. на південному сході Європи, увійшов в історію МВ як «східне питання» - проблема взаємин між європейськими державами та Турецькою імперією щодо розділу її колоніальних територій.

Третій вузол протиріч - так зване «північне» або «балтійське питання», склався на північному сході Європи, де держави Півночі вели запеклу боротьбу за панування над Балтійським морем і контролем над судноплавною торгівлею, що здійснювалася по Північно-німецьким річках.

Четвертий вузол протиріч - так зване «польське питання», що включало в себе суперництво і військові дії Росії, Пруссії та Австрії за поділ польських територій.

 


Читайте також:

  1. II Державна дума
  2. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  3. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  4. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  5. А джерелами фінансування державні капітальні вкладення поділяються на централізовані та децентралізовані.
  6. Автоматизована система ведення державного земельного кадастру
  7. Автомобільний пасажирський транспорт – важлива складова єдиної транспортної системи держави
  8. Автономна Республіка Крим, регіональні та місцеві органи державної влади.
  9. Автономні утворення у зарубіжних державах
  10. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  11. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  12. Адміністративне право і державне управління.




Переглядів: 2756

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | ФОРМУВАННЯ НОВИХ НОРМ І ПРИНЦИПІВ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИН

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.