Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Жароміцність зварних з’єднань.

Жароміцність - це здатність матеріалу чинити опір навантаженню при підвищеній температурі. Із зростанням температури підвищується теплова енергія коливання атомів, зростає інтенсивність дифузійних про­цесів і знижується міцність міжатомних зв'язків, що призводить до змен­шення міцності металів і зростання їх пластичності. На рис. наведені дані про характер впливу підвищення температури на механічні власти­вості деяких металів.

 

Рис. Вплив підвищення температури на міцність сгв (суцільна лінія) і

пластичність 8 (пунктирна лінія): 1 - сталь низьковуглецева,

2- легована перлітна сталь, 3 - жароміцна сталь.

В умовах, сприятливих для пластичного деформування, в металах мають місце два процеси - повзучість і релаксація.

Повзучість - здатність металу до безперервного пластичного деформування при постійному навантаженні (рис. ).

 

Рис.

При навантаженні стержня силою Р в ньому виникне загальна дефор­мація

ε = εпр + εпл. Під час витримки при температурі Т пружна деформа­ція єпр залишається незмінною, а пластична складова εпл буде безпе­рервно зростати, що призведе і до збільшення загальної деформації ε.

Релаксація - це перехід пружної деформації в пластичну в умовах постійної загальної деформації елемента, що навантажується. Розтягне­мо стержень до деформації ε = εпр + εпл жорстко його закріпимо. При цьому в стержні утворяться напруження, пропорційні пружній деформації σ = εпр Е . В умовах постійної загальної деформації є і витримки при температурі Т пружна деформація буде трансформуватися у пластичну (тобто зменшуватися), що призведе до зниження напружень σ.

Основною розрахунковою характеристикою міцності металу зварного з'єднання при високих температурах є межа тривалої міцності σтм- нап­руження, які викликають руйнування при заданій температурі за роз­рахунковий термін експлуатації.

При проектуванні зварних з'єднань, працюючих в умовах високих тем­ператур, напружено-деформовний стан металу визначається як і у випад­ку експлуатації при звичайних температурах. Умова міцності має вигляд:

σ ≤ [σ]тм

де [σ]тм - граничні напруження; [σ]тм = σтм /К, К - коефіцієнт запасу міцності К = 1,6...2,0.

На рис. представлені залежності номінальних граничних напру­жень від температури для деяких металів: 1 - сталь 10; 2 - сталь СтЗ;

За температурними умовами роботи доцільно виділити дві групи ви­сокотемпературних конструкцій: 1) працюючих при підвищених темпера­турах (до 350-400°С для перлітних і 500°С для аустенітних сталей), коли ефектом повзучості можна зневажити; 2) працюючих при більш високих температурах в умовах повзучості.

Для першої групи зварних вузлів, до яких належать такі відповідальні конструкції, як атомні енергетичні установки, барабани парових котлів і судини нафтохімічних установок, вибір матеріалів підпорядковується за­гальним конструктивно-технологічним вимогам. Сталі, звичайно викорис­товувані для зварних вузлів, що працюють у нормальному діапазоні тем­ператур, можна застосовувати й у даному випадку. Виключення склада­ють сталі, чуттєві до деформаційного старіння в інтервалі температур 200-300°С, а також до 475-градусної крихкості. Наприклад, вироби з кип­лячих низьковуглецевих сталей можна застосовувати лише в умовах до 150-200°С, а феритно-аустенітні сталі у відповідальних зварних вузлах

можна використовувати лише до 300-350°С. Яких-небудь обмежень застосування аустенітних сталей, що зварюються добре, в умовах до 500°С, як, наприклад сталі 12Х18Н10Т, не існує.

При виборі матеріалу й умов виготовлення відповідальних зварних конструкцій з товщиною елементів понад ЗО мм (судини, барабани, ро­тори) для роботи при високих температурах необхідно враховувати не тільки надійну роботу виробу в експлуатаційних умовах, але і відсутність крихких руйнувань під час виготовлення, гідравлічних і інших випробу­вань. Тому матеріал конструкції повинен мати не тільки необхідні влас­тивості при високих температурах, але також і необхідний запас в'язкості при кімнатній і зниженій температурах.

Вибір матеріалів для зварних вузлів другої групи більш складний. Крім загальних вимог щодо здатності до зварювання, ці матеріали повинні забез­печити максимальну однорідність зварного з'єднання і відсутність у ньому розвинутих маломіцних і крихких зон при високих температурах. Виходячи із зазначених вимог, найбільш придатними матеріалами для розглянутих умов роботи є сталі і сплави не здатні до термічного зміцнення. Так, з теплостійких сталей кращими є хромомолібденові сталі: з аустенітних сталей - леговані молібденом і в першу чергу сталі марок Х16Н9М2 і 08Х16Н13М2Б. Зварні з'єднання, виконані з цих сталей, не схильні до падіння міцності і крихких високотемпературних руйнувань в навколошовній зоні. Вони практично мають однакову міцність з основним металом.

Хоча розглянуті вище сталі за умовою експлуатаційної надійності є найпридатнішим матеріалом для зварних вузлів, що працюють в умовах повзучості, по жароміцності вони помітно поступаються сталям і сплавам здатним до термічного зміцнення, і тому застосовуються обмежено. Найбільш розповсюдженими для високотемпературних установок є хромомолібденованадійові сталі, жароміцні високохромісті сталі, леговані ванадієм, ніобієм і вольфрамом; аустенітні сталі і сплави на нікелевій основі з титаном, ніобієм і алюмінієм. У зв'язку з розвинутою неоднорідністю їхніх зварних з'єднань необхідно застосовувати додаткові заходи, що підвищують їхню жароміцність і виключають небезпеку крих­ких руйнувань. Найважливішими з них є:

1. Обмеження міцності основного металу. За цією вимогою межа міц­ності хромомолібденованадійових теплостійких сталей у зварних з'єд­наннях не повинна бути вищою 60-65 кгс/мм2, а високохромистих жароміцних сталей перевищувати 80 кгс/мм2.

2. Застосування сталей і сплавів на нікелевій основі після електрошла­кового і вакуумно-дугового переплаву.

3. Усунення концентраторів у районі з'єднання і розташування зварних стиків поза зоною дії високих напружень. З цією метою необхідно вводити обов'язкове зачищення чи механічну обробку зовнішньої і внутрішньої поверхонь стиків до плавного сполучення з основним металом. Розташовувати зварні стики поза зонами різкої зміни пере­тину елементів, що з'єднуються.

2. Проведення термічної обробки за режимами, що забезпечують від­сутність утворення крихких зон. Кращими є режими високотемпера­турної термічної обробки - нормалізації з відпуском для зварних з'є­днань теплостійких хромомолібденованадійових сталей і аустенизації з наступною стабілізацією для аустенітних сталей і сплавів на ніке­левій основі.

 


Читайте також:

  1. Вибір матеріалу для зварних конструкцій.
  2. Виникнення напружень та деформацій у зварних швах.
  3. Д/з Сили навантаження та напруги в зварних конструкціях.
  4. Заходи попередження напружень в зварних швах.
  5. Класифікація зварних балок.
  6. Класифікація зварних конструкцій.
  7. Математичні моделі з’єднань.
  8. Математичні моделі з’єднань.
  9. Проектування зварних з’єднань з кутовими швами.
  10. Проектування зварних з’єднань зі стиковими швами.
  11. Робота зварних ферм.




Переглядів: 1001

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Холодостійкість зварних з’єднань. | Виникнення напружень та деформацій у зварних швах.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.