Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Елементи електричних кіл.

Реальні електромагнітні пристрої складаються із джерел енергії, в яких неелектромагнітна енергія перетворюється в електромагнітну (активні елементи), і приймачів енергії, в яких електромагнітна енергія може накопичуватися у вигляді енергії електричного чи магнітного поля, або перетворюватися на інші види енергії: механічну, теплову, хімічну тощо (пасивні елементи).

В електричних колах, які, як відомо, є адекватною моделлю реального електромагнітного пристрою, означені вище ефекти, явища, якості відображуються у вигляді п’яти ідеалізованих схемних елементів: двох активних елементів і трьох пасивних.

Пасивні елементи поділяються на лінійні і нелінійні. Елемент називається лінійним, якщо параметр, який його характеризує, не залежить від величини струму, що протікає через нього, напруги на його затискачах чи їх напрямків. В протилежному випадку елемент називається нелінійним.

Приклади нелінійних елементів: електрична лампа, котушка індуктивності з феромагнітним осереддям, конденсатор з сегнетоелектриком, напівпровідниковий елемент тощо.

Якщо параметри елементів , , змінюються під впливом зовнішніх факторів, то такі елементи називають змінними резисторами, конденсаторами зі змінною ємністю, варикапами. Це лінійні елементи.

Залежність напруги на елементі від струму, що протікає через нього, чи навпаки називається вольт-амперною характеристикою (ВАХ) елемента.

Для лінійних елементів вольт-амперні характеристики лінійні, для нелінійних – нелінійні. Обмежимося поки що розглядом лінійних пасивних елементів.

· Резистивним елементом чи просто опоромназиваютьелемент електричного кола, який відбиває незворотній процес поглинання чи розсіювання електромагнітної енергії.

На схемах резистивний елемент позначається як показано на рис. 1.3.

Параметр, яким характеризується резистивний елемент, є його опір . Таким чином, одним і тим же терміном “опір” будемо називати як сам ідеалізований схемний елемент, так і його параметр. Для лінійних елементів величина опору визначається за законом Ома

Одиниця виміру опору [] = Ом та похідні – кОм, МОм …

Дуже часто доводиться мати справу з величиною, оберненою опору, яка називається провідністю і позначається буквою

Одиниця виміру провідності (сименс).

На схемах провідність зображується як і опір і має ті самі властивості. Зв’язок між струмом та напругою в опорі і провідності має вигляд

; та , .

· Ємнісним елементом чи просто ємністю називається елемент електричного кола, який відбиває процес накопичення енергії тільки електричного поля.

На схемах ємнісний елемент позначається як показано на рис. 1.4.

Параметр, яким характеризується ємнісний елемент, є його ємність .

Знову ж таки, одним і тим же терміном “ємність” будемо називати як сам ідеалізований схемний елемент, так і його параметр.

Для лінійних елементів величина ємності визначається як відношення заряду до напруги на цьому елементі.

Одиниця виміру ємності [] = Ф (фарада) та похідні – мкФ, нФ, пФ …

Зміна заряду на ємності супроводжується струмом

.

Таким чином зв’язок між струмом і напругою в ємності має вигляд:

.

У колах постійного струму ємність еквівалентна розриву кола.

Робота ємності у колі змінного струму полягає в тому, що один проміжок часу вона накопичує енергію електричного поля, в інший – віддає. Втрат енергії в ємності немає.

· Індуктивним елементом чи просто індуктивністю називаєтьсяелемент електричного кола, який відбиває процес накопичення енергії тільки магнітного поля.

На схемах індуктивний елемент позначається як показано на рис. 1.5.

Параметр, яким характеризується індуктивний елемент, є його індуктивність . Термін “індуктивність” буде визначати як ідеалізований елемент електричного кола, так і його параметр.

Для лінійних елементів індуктивність визначається як відношення потокозчеплення самоіндукції елемента до струму в цьому елементі

Одиниця виміру індуктивності [] = Гн (генрі) та похідні – мГн, мкГн ...

З курсу фізики відомо, що потокозчепленням котушки y називається сума магнітних потоків крізь поверхні, які оточують витки котушки. Якщо магнітні потоки усіх витків однакові, то потокозчеплення

,

де - число витків.

Згідно закону електромагнітної індукції (закону Ленца) зміна у часі потокозчеплення самоіндукції викликає появу ЕРС самоіндукції

.

Величину називають напругою на індуктивності. З даного означення витікає, що напруга на індуктивності та ЕРС самоіндукції мають протилежний напрямок

Таким чином зв’язок між струмом і напругою в індуктивності має вигляд

.

У колах постійного струму індуктивність еквівалентна короткому замкненню. Робота індуктивності у колі змінного струму полягає у тому, що один проміжок часу, коли струм зростає, індуктивність накопичує енергію магнітного поля, в інший, коли струм зменшується, - віддає енергію. Втрат енергії в індуктивності немає.

 
 

Якщо частина магнітного потоку одного індуктивного елемента пересікає витки другого індуктивного елемента (рис. 1.6.), то ці два елементи крім параметрів та характеризуються параметром , який має назву взаємоіндуктивності. Параметр визначається як відношення потокозчеплення витків першого елемента, яке обумовлено магнітним потоком другого елемента, до струму другого елемента.

.

Для лінійних елементів .

Одиниця виміру взаємоіндуктивності, як і просто індуктивності, є генрі.

При зміні струмів i1 та i2 в першому та другому індуктивних елементах наводяться електрорушійні сили взаємоіндукції

.

Для лінійних елементів

.

Слід відзначити, що взаємна індуктивність М характеризує не самостійний елемент електричного кола, а лише магнітний зв’язок між індуктивними елементами.

Реальні пасивні елементи, які можна побачити очима, потримати в руках, називаються відповідно резистор, конденсатор та котушка індуктивності. Кожний з них в тій чи іншій мірі має властивості усіх трьох ідеалізованих схемних елементів: опору, ємності, індуктивності і можуть бути представлені на схемах сукупністю цих елементів.

Наприклад, схема заміщення котушки індуктивності подана на рис. 1.7.

На практиці конденсатори та резистори виготовляють таким чином, що на робочих частотах вони близькі до ідеальних, у той час як котушки індуктивності за рахунок проводу, яким вони намотані, обов’язково мають внутрішній опір R. Міжвиткова ємність С починає впливати на високих частотах.

В теорії електричних кіл користуються двома ідеалізованими джерелами електричної енергії: джерелом електрорушійної сили та джерелом струморушійної сили, чи як прийнято у літературі – ідеальним джерелом струму.

Дамо визначення ідеалізованих джерел електричної енергії.

· Джерело ЕРС– це елемент з двома виводами, напруга на яких дорівнює E чи e(t) і не залежить від струму, що протікає через нього, причому внутрішній опір елемента .

На схемах джерело ЕРС зображується як показано на рис. 1.8.

В середині джерела ЕРС під впливом сторонніх сил позитивні заряди переміщуються від “-“ до “+”, що відповідає напрямку ЕРС. Таким чином в середині джерела напруга і ЕРС направлені протилежно.

Вольт-амперна характеристика джерела ЕРС показана на рис. 1.9.

Джерело ЕРС – є ідеалізованим схемним елементом нескінченої потужності. В природі таких джерел немає.

З визначення джерела ЕРС виходить, що режим короткого замкнення для нього не має сенсу і не розглядається (рис. 1.10.).

 
 

· Джерело СРС(ідеальне джерело струму) – це елемент з двома виводами, струм через який дорівнює чи і не залежить від напруги на його виводах, причому внутрішній опір елемента .

На схемах джерело СРС зображується як показано на рис. 1.11.

 
 

Дві стрілки вказують напрямок струму всередині джерела, який створюється сторонніми силами.

З визначення джерела СРС виходить, що неробочий режим джерела не має сенсу і не розглядається.

Вольт-амперна характеристика джерела СРС показана на рис. 1.12.

Як і джерело ЕРС джерело СРС є ідеалізованим схемним елементом нескінченої потужності, яких в природі також немає.

Таким чином ми визначили п’ять ідеалізованих схемних елементів – три пасивних R, L, C і два активних – джерело ЕРС та джерело СРС. Жоден з п’яти елементів не можна одержати ніякою комбінацією решти чотирьох елементів.

Нічим не можна замінити ні джерело ЕРС, ні джерело СРС, ні інші ідеалізовані елементи.

Реальне джерело електричної енергії має кінцевий внутрішній опір, кінцеву потужність і може бути представлено двома рівноцінними схемами заміщення – джерелом напруги (рис. 1.13) та джерелом струму (рис. 1.14).

 
 

Послідовне з’єднання джерела ЕРС та опору будемо називати джерелом напруги, а паралельне з’єднання джерела СРС та провідності (опору) – джерелом струму. Такі визначення схем заміщення реальних джерел електричної енергії не протерічать термінології, яка використовується у практичній діяльності.

Внаслідок кінцевої потужності реальних джерел енергії їх ВАХ є падаючими прямими, що пересікають координатні осі у двох характерних точках, які відповідають двом режимам – неробочому режиму та короткому замкненню.

Оскільки джерело напруги та джерело струму є схемами заміщення одного й того ж реального джерела енергії, то від схеми джерела напруги легко перейти до схеми джерела струму і навпаки.

Перетворення електричного кола, при якому напруга і струм на зовнішніх затискачах кола залишаються незмінними, називається еквівалентним.

Наприклад, для джерела постійного струму перехід від джерела напруги до джерела струму здійснюється за виразами:

а зворотний перехід

 


Читайте також:

  1. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  2. Азот, фосфор, біогенні елементи та їх сполуки, органічні речовини
  3. Базові елементи управління проектом
  4. Будова й основні елементи машини
  5. Валідація НАССР- отримання об'єктивного доказу того, що елементи НАССР-плану результативні.
  6. Види валютних систем та їх елементи
  7. Види діелектричних втрат
  8. Види електричних травм
  9. Види електричних травм та дії електричного струму на людину.
  10. Види електричних травм.
  11. Види електричних травм.
  12. Види електричних уражень.




Переглядів: 3982

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Електричних кіл. | Топологічні поняття в електричних колах.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.