Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Передумови міжнародної економічної інтеграції

  1. Близькість рівнів економічного розвитку і ступіней ринкової зрілості країн, що інтегруються. За рідкісним винятком, міждержавна інтеграція чи розвивається між індустріальними чи країнами між тими, що розвиваються. Спроби об'єднання інтеграційного типу між індустріальними державами і державами, що розвиваються , хоч і мають місце, але знаходяться на ранньому етапі розвитку, що не дозволяє поки зробити однозначні висновки про ступінь їхньої ефективності.
  2. Географічна близькість країн, що інтегруються, у більшості випадків загального кордону й історично сформувалися економічних зв'язків. Більшість інтеграційних об'єднань світу починаються з декількох сусідніх країн, розташованих на одному континенті, у безпосередній географічній близькості друг від друга, що мали транспортні комунікації і нерідко говорили на одній мові. До цієї групи країн , що стали ініціатором інтеграційного об'єднання - підключалися сусідні країни.
  3. Спільність економічних і інших проблем,що стоять перед країнами в сфері розвитку, фінансування, регулювання економіки, політичної співдружності. Одна з задач економічної інтеграції – вплив рішень ряду проблем, що стоять перед країнами, що інтегруються. Очевидно, що країни, головна проблема яких – утворення основ ринкової економіки, що не можуть інтегруватися з державами, у яких розвиток ринку досягає рівня використання загальної валюти. Також і країни, у яких головною проблемою є, забезпечити населення водою і їжею.
  4. Демонстраційний ефект. У країнах, що утворили інтеграційні об'єднання, звичайно відбуваються позитивні економічні зміни: прискорення темпів економічного росту, зниження інфляції, росту зайнятості…,які дають психологічний вплив на інші країни, що звичайно спостерігають за змінами. Цей ефект проявився в бажанні багатьох країн колишньої рублевої зони, що швидше хотіли встати членами ЄС., навіть не маючи для цього серйозних макроекономічних передумов.
  5. Ефект «Доміно». Це країни, що мають великі труднощі, зв'язані з переорієнтацією економічних зв'язків країн. Це нерідко приводить до зменшення торгівлі країн, що виявляються за межами інтеграції. Деякі з них, не маючи щирого інтересу до інтеграції, виявляють зацікавленість до підключення до інтеграційних процесів через острах залишитися за її межами.

Інтеграційні утворення будуються з метою використання переваг об'єднаного ринку, утворення сприятливих зовнішніх умов для національного розвитку, зміцненню позицій країн, що беруть участь, в економічних питаннях, обміну досвіду економічних реформ і підтримки національної промисловості і сільського господарства.

Цілі інтеграції:

  1. використання переваг економіки масштабу:забезпечити розширення розмірів ринку, зменшення транзакційних витрат і інших переваг на основі теорії економічного масштабу. Це дозволяє позичити прямі іноземні інвестиції, що з великим задоволенням приходять на ринки значних розмірів, на яких їсти зміст утворювати самостійні виробництва, що задовольняють їхньої потреби.
  2. утворення сприятливого зовнішньоекономічного середовища.Найважливішою метою більшості інтеграційних зледенінь, є зміцнення розуміння і співробітництва країн, що беруть участь у політичній, військовій і іншій областях. Для країн, розташованих географічно поруч друг від друга і схожих проблем, що мають, у сфері розвитку гарних відносин із сусідами. Країни Південо – Східної Азії і Близьку Схід утворили саме таку мету.
  3. рішення задач торгової політики. Регіональна інтеграція нерідко розглядається, як спосіб зміцнити переговорні позиції країн, що беруть участь у рамках багатобічних переговорів у ЗТО. Регіональні блоки дозволяють утворювати міцне стабільне середовище для взаємної торгівлі, чим багатобічні торгові переговори, інтереси учасників яких сильно відрізняються. Інтеграційні зледеніння в Південній, Латинській Америці і Південо – Східної Азії утворюють великі надії на колективні зусилля в рамках багатобічних торгових переговорів.
  4. Сприяння структурної перебудови економіки. Підключення країн, що утворять ринкову чи економіку проводять глибокі економічні реформи, до регіональною угодою країн з високим рівнем ринкового розвитку розглядається як найважливіший канал передачі ринкового досвіду, гарантія незмінності обраного курсу на ринкову економіку. Розвиті країни, підключивши своїх сусідів до ринкової інтеграції, теж зацікавлені в прискоренні їхніх ринкових реформ і утворення там повноцінних ринків. Такі мети переслідували багато хто з західноєвропейських країн, підключилися в тій чи іншій формі до ЄС.
  5. Підтримка молодих галузей національної промисловості. Навіть якщо інтеграційні об'єднання не передбачають дискримінаційних мір проти третіх країн, воно нерідко розглядається як спосіб підтримки місцевих виробників, для яких виникає великий регіональний ринок. Такі процеси протікали в країнах Латинської Америки, Африки до півдня від Сахари, особливо в 60-70-і роках.

Інтеграційні процеси приводять до розвитку регіоналізма в результаті якого окремі групи утворюють між собою сприятливі умови для торгівлі. Не звертаючи уваги на різні протекціоністські риси, економічний регионалізм не вважається негативним фактором для розвитку міжнародної економіки.

 

Основні типи і форми інтеграційних об'єднань.

Схематично процеси, що ведуть до економічної інтеграції, можна розглядати в такому виді: розвиток продуктивних сил —міжнародний поділ праці — інтернаціоналізація виробництва і капіталу — економічна інтеграція.

Зараз цей процес характеризується утворенням великих зон впливу тієї чи іншої держави чи групи більше всього розвитих країн, що стають інтеграційними центрами, навколо яких групуються інші держави, у яких придушуються можливості до автономії, вільність у виборі прийняття рішень приводить до неможливості регулювання ринку і системи виробництва на національному рівні. Вольфган Хоєр вважав, що розширення економічної інтеграції дає можливість європейським державам альтернативу: чи вступати в ЄС з частковим обмеженням суверенітету й одержати всі можливості загального світового ринку, чи бути незалежними.

Інтернаціоналізація економіки як частина загального процесу інтернаціоналізації господарського життя виявляється на мікро і макро рівнях.

Риси экономічної інтеграції на макро – рівнівиявляються в процесах участі форм, організацій, підприємств, зовнішньоекономічних операціях, проходячи 3 етапи розвитку:

1. Початковий:

а) інтернаціоналізація міжнародного обміну;

б) збільшення масштабів міжнародної торгівлі;

в) переростання розвитих продуктивних сил за територіальні межі;

г) адаптація національних економік до зовнішніх умов;

2. Локальної ринкової експансії:

а) інтернаціональне переміщення капіталів, утворення спільних виробництв, науково – технічна кооперація;

б) зміцнення і розширення світогосподарських регіональних зв'язків;

в) посилення економічної взаємозалежності країн і народів.

3. Транснаціональний:

а) зрощування національних ринків товарів і послуг, капіталу і робочої сили;

б) взаємопроникнення наукове – технічної, фінансово – комерційної діяльності;

в) проведення погодженої економічної політики.

Моделі політики:

Этноцентризм –зовнішньоекономічні зв'язки підкоряються діяльності внутрішнього ринку. Наприклад, можна привести концепцію «опора на власні сили» Організації Африканської цілісності з планів по утворенню в 2025 р. Африканської економічної співдружності, що допускає можливість структурної перебудови економіки за рахунок використання місцевих ресурсів.

Поліцентризм –зовнішньоекономічні відносини будуються з розрахунком закордонної специфіки бізнесу. Цей процес зв'язаний з науково – технічною революцією (НТР), що виступив як каталізатор процесу інтернаціоналізації. Вихід держав на путь індустріалізації зажадав змін у національних підходах до міжнародної економічної політики. Нові технології, техніка і виробництво, збільшення розмірів окремих виробництв привело до збільшення спеціалізації і кооперації виробництва.

Регіоцентризм – при проведенні зовнішньоекономічної діяльності регіональна організація концентрує в собі всі повноваження і комунікаційні потоки. Об'єднання підприємств і фірм різних країн може відбувається в двох формах: «злиття» об'єднання на добровільній основі і «поглиблення» на примусовій основі, коли одна компанія боре за одержання прав контролю над інший проти бажання останньої.

Геоцентризм– зовнішньоекономічна діяльність являє собою співдружність між штаб – квартирою і філіями для утворенні стандартів і процедур, що відповідають загальним і локальним задачам організації.

Форми інтеграції економіки на мікро – рівні:

1. загальне проведення геологорозвідувальних і дослідницьких робіт;

2. загальне проведення проектно – конструкторських робіт;

3. загальне будівництво господарського об'єкта;

4. загальні підприємства;

5. спеціалізація виробництва;

6. кооперація виробництва;

7. міжнародні науково – технічні організації;

8. господарські міжнародні організації;

9. економічні міжнародні організації;

Процес економічної інтернаціоналізації на макро – рівні:

Риси інтернаціоналізації економіки на макро - рівні виявляються в значному збільшенні темпів міжнародної торгівлі в порівнянні темпів росту загальносвітового ВВП, як результат посилення міжнародної мобільності факторів і результатів виробництва.

Процес економічної інтернаціоналізації на макро – рівні проходить наступні стадії: початкова, локальна, полісистемна. І як результат подальшого розвитку цього процесу – наступна стадія світова глобальна економічна інтеграція

Початкова стадія характеризується включенням національної економіки в систему міжнародних економічних відносин.

Локальна стадія: кількісні стадії доповнюються показниками діяльності транзакційних кооперацій.

Кількісні параметри інтернаціоналізації країн на системній стадії відбивають місце системне взаємозалежних національних економік у світовій господарській системі.

 

Етапи становлення і розвитку форм экономічної інтеграції на макро – рівні:

1.Преференційні зони: території країн світової співдружності, де проводиться оподатковування, регулювання і кредитування;

2.Зони вільної торгівлі (ЗВТ): інтеграційне об'єднання держав, що допускає зняття внутрішніх митних бар'єрів (ЕАСТ,ЛАСТ);

3.Митний союз: таке інтеграційне об'єднання, що включає функції ЗВТ і допускає встановлення спільного зовнішнього митного бар'єра;

4.загальний ринок-таке інтеграційне об'єднання, що включає функції попередніх і допускає вільний перелік товарів, капіталу і робочої сили (НАФТА – Канада, США, Мексика)

5.Економічний союз- таке інтеграційне об'єднання, що включає функції попередніх і допускає гармонізацію економічної політики: податкової, інвестиційної, аграрної, соціально – економічної, валютної

6.Політичний союз- таке інтеграційне об'єднання, що включає функції попередніх і гармонізацію внутрішньої і зовнішньої політики країн – учасників: економічної, військової, науково – технічної, екологічної, соціально – культурної діяльності.

 


Читайте також:

  1. АГД як галузь економічної науки
  2. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  3. Актуальні проблеми економічної безпеки України.
  4. Актуальні тенденції організації іншомовної освіти в контексті євроінтеграції.
  5. Аналіз економічної ефективності капітальних вкладень
  6. Аналіз економічної та неекономічної результативності маркетингової діяльності
  7. Аналіз економічноїї політики за допомогою моделі Мандела-Флемінга. Випадки вільного та фіксованого валютного курсів.
  8. Аналіз рівня економічної безпеки підприємства
  9. Болонський процес як засіб інтеграції і демократизації вищої освіти
  10. Болонський процес як засіб інтеграції і демократизації вищої освіти країн Європи.
  11. Болонський процесс як засіб інтеграції у вищу освіту європейських країн.
  12. Важливим елементом міжнародної правосуб’єктності держави є її імунітет, що витікає з принципу суверенної рівності держав.




Переглядів: 1707

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 8. Міжнародні розрахунки і платіжний баланс | Цілі й особливості інтеграції в рамках СНД

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.