Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Демографічні показники в характеристиці здоров'я населення.

Лекція 3 Медико-демографічна ситуація в Україні

У рекомендаціях з підготовки статистичних даних для Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) пропонується збір, аналіз та розповсюдження інформації і таких статистичних та медико-демографічних показників, що використовують в міжнародній практиці, в Україні:

1. чисельність населення за 24 віковими групами (1,2,3,4,5-9 років і далі за 5-річними групами, 80-84, 85 і старші, вік невідомий, число народжених;

2. розподіл віку померлих за 28 віковими групами (всіх вікових періодів, 0 днів, 1-6 днів, 7-27 днів, 28-364 дні, всього до 1 року, 1рік, 2 роки, 3,4,5-9 років, 10-14 і далі за 5-річними інтервалами, 80-84, 85 і старші, вік невідомий);

3. розподіл причин смерті з урахуванням статі за Міжнародною класифікацією хвороб 9-го перегляду (МКХ-9).

Крім розглянутих вже показників, для оцінки суспільного здоров'я населення використовують чисельні розрахункові показники, існують стандартні програми, які включають набір від декількох до 40 показників; деякі з них дозволяють проводити його (здоров'я) орієнтоване зіставлення в різноманітних віково-статевих групах, в регіональному аспекті тощо.

1). Показник суспільного здоров'я за Чангом ( індекс Чанга).

Для його розрахунку використовують три специфіковані за віком показники: захворюваність загальна, середня тривалість захворювання і смертність. Усі захворювання розглядають як рівнозначні. Величину індексу Чанга визначено в інтервалі від 0 до 1. Вона дорівнює 1, якщо протягом року, що його розглядають, усі представники досліджуваного контингенту були практично здорові і ніхто з них не вмер, і вона дорівнює 0, якщо за цей час жодний з представників цього контингенту не був практично здоровим. Вихідними даними є: вік (повних років); кількість населення; середня кількість захворювань за рік; середня тривалість захворювання (частка року); вікові коеффіцієнти смертності (на 1000). Результатом розрахунку є число, яке дорівнює частці даного року, протягом якого представники контингенту, що вивчається, перебувають у практично здоровому стані. Індекс Чанга використовують для орієнтовної зіставної оцінки здоров'я населення різних регіонів, а також для аналізу тенденцій у зміні здоров'я населення регіону, який вивчають.

2). Показник суспільного здоров'я за Саліваном (індекс Салівана).

Визначають як прогноз тривалості життя для осіб даної вікової групи

контингенту, що вивчають, обчислений на умовах, що з майбутнього життя віднято час, який припадає на нездоров'я. Обчислюючи цей показник, мають на увазі два показники з таблиць смертності: кількість людино-років, які прожито в кожній віковій групі, та ймовірність доживання до даного віку. Вихідними умовами є: вік ( повних років), кількість населення; кількість випадків смерності за рік; середня кількість днів нездоров'я за рік на одну людину.

3). Показник проблемності захворювання за Мілером (індекс Мілера).

Для визначення ступеня впливу окремих видів захворювань на здоров'я людей у практиці охорони здоров'я використовують поняття проблемності (пріоритетності) захворювання. Цей показник визначає втрату, якої зазнало суспільне здоров'я через наявність захворювань даного виду серед населення, а також передчасну смерть з відповідних причин. По суті показник пріоритетності захворювання є різновидом індексу суспільного здоров'я який "діє" у межах даного виду захворювання. Вихідними даними для розрахунку є: стандартизована за статью та віком смертність з даної причини в контингенті, який вивчають; те саме серед референтного населення; кількість випадків смерті з даної причини в контингенті, який вивчають; на 100 тис. населення; середня кількість років життя, втрачених унаслідок дії даної причини смерті (для контингенту, який вивчають); кількість днів госпіталізації з даної причини за рік (для контингенту, який вивчають); кількість звернень до поліклініки з даної причини за рік (для контингенту, який вивчають); кількісна характеристика контингенту, який вивчають.

Результатом розрахунку є така кількість людино-років життя (на 100 тис. населення), яку додатково проживуть представники контингенту, за умови виключення даного виду захворювання (даної причини смерті) з переліку діючих. При цьому вважають, що 1 день госпіталізації еквівалентний скороченню життя на один день, а 1 амбулаторне відвідування еквівалентне 1/3 дня в стаціонарі. Індекс Мілера призначений для кількісної оцінки ефективності програми боротьби з даним видом захворювань.




Переглядів: 948

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція №2 Характеристика демографічних процесів | Загальна характеристика демографічних процесів в Україні.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.19 сек.