Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Сонячна

Гетеротрофне.

Автотрофне;

Організми з автотрофним типом живлення використовують для побудови свого тіла неорганічні речовини, перетворюючі їх в органічні сполуки за рахунок зовнішніх джерел енергії. Організми з гетеротрофним живленням не здатні до самостійного синтезу органічних речовин, вони отримують їх в готовому вигляді. Гетеротрофи тільки перетворюють їх у специфічні органічні речовини свого тіла.

У живих організмів з автотрофним живленням в процесі еволюції виробилися 2 біохімічних механізма, які здатні забезпечувати їх енергією - це фотосинтез та хемосинтез.

Фотосинтез - це процес утворення органічних речовин за рахунок використання енергії сонячної радіації. У фотосинтезуючих організмів для поглинання сонячної радіації сформувався комплекс пігментів, головним серед яких є хлорофіл. Хлорофіл має здатність поглинати кванти сонячної енергії та направляти їх на синтез органічної речовини. Хлорофіл має зелений колір і тому вся група живих організмів, що мають хлорофіл, складають світ зелених рослин. Усі зелені рослини є автотрофами, і всі вони використовують енергію сонячного світла для забезпечення свого живлення.

 

Рис. Схема процесу фотосинтезу у зелених автотрофних рослин

радіація Вода Вуглекислий газ

       
   
 
Світові реакції фотосинтезу


Іони Н+

 
 


енергія

 
 


Кисень Органічні речовини

Хемосинтез - процес утворення органічних речовин, в якому як джерело енергії використовуються деякі типи хімічних реакцій, при яких виділяється енергія. Хемосинтез ведуть лише мікроорганізми. Він був відкритий в 1887-1890 х роках С. М. Виноградським. Як джерело енергії хемотрофи використовують прості неорганічні сполуки сірки, заліза або азоту, які при окисленні дають вільну енергію. Відповідно мікроорганізми, які використовують ту чи іншу неорганічну сполуку, називаються азотобактеріями, сіркобактеріями або залізобактеріями.

Гетеротрофне живлення відрізняється від автотрофного тим, що організми, які реалізують його, будують своє тіло за рахунок готових органічних сполук. Енергію, необхідну для засвоєння та перетворення цих речовин, вони отримують за рахунок окислення цих же органічних сполук. Біопродукційний процес гетеротрофних організмів не веде до збільшення живої речовини на Земній Кулі, він тільки збільшує різноманіття форм живої матерії.

Особливості живлення мікроорганізмів, рослин, тварин та людини

Основних типів живлення в світі живих організмів тільки 2-автотрофне та гетеротрофне. Але форми їхнього здійснення у рослин, тварин та мікроорганізмів досить різноманітні. Сам по собі біопродукційний процес проходить тільки на рівні особин. Але на нього суттєво впливає організація популяцій та екосистеми, до складу яких входять ці організми.

Автотрофне живлення за формами його реалізації порівняно однорідне. Усі зелені рослини користуються одними ж ресурсами при фотосинтезі. Зате форм та видів гетеротрофного живлення безліч.

Виділяють гетеротрофні мікроорганізми, яким властиве поглинання органічних речовин шляхом їхнього всмоктування через всю поверхню свого тіла. Частина таких мікроорганізмів використовують органічні речовини вже відмерлих рослин та тварин. Це сапрофіти. Інші види вилучають потрібні речовини прямо з тіл ще живих рослин та тварин. Їх називають паразитами.

Типові гетеротрофи - гриби. Вони можуть бути як сапрофітними (мукор та інші плісньові гриби), так і паразитами (іржасті гриби, головня).

Всі тварини - гетеротрофні. Як правило, на відміну від гетеротрофних мікроорганізмів та рослин тварини поглинають готову органічну речовину не шляхом всмоктування, а у "твердому" стані. Як орган поглинання їжі тут сформувався рот, який у різних видів може мати різну будову.

Серед тварин - гетеротрофів чимало травоїдних форм - фітофагів, які живляться лише рослинами для задоволення своїх потреб в органічних речовинах та енергії. Інші тварини є хижаками. Їхня їжа - це інші живі тварини. Треті вживають тільки мертвих тварин. Певна частина тварин всеїдна: до складу їхньої їжі входять як рослинні, так і тваринні компоненти.

З урахуванням спеціалізації типів живлення усіх тварин підрозділяють на 3 групи.

1) стенофаги – тварини, що живляться їжею тільки певного виду;

2) олігофаги – можуть використовувати 2-3 види їжі;

3) еврифаги або поліфаги – мають досить широкий неспеціалізований асортимент їжі.

Наприклад, стенофагом є колорадський жук – він використовує в їжу рослини тільки з родини пасльонових. Граки та ворони в умовах міста є поліфагами, використовуючи в їжу майже все, що можна з’їсти.

Ефективність використання їжі у деяких тварин підвищує повторне використання кормів. Це явище називають копрофагією.Проявляється копрофагія в поїданні тваринами своїх фекалій. На такому поїданні екскрементів спеціалізується досить велика група комах (деякі види мух, жуки – гнояки та ін.). Їхній біопродукційний процес прямо залежить від наявності в екосистемах достатньої кількості фекалій.

Людина за типом харчування є гетеротрофною. За формами харчування вона займає проміжне положення між фітофагами та м’ясоїдними організмами. До їжі сучасної людини входять і рослинні, і тваринні продукти. Саме процес перетравлювання їжі носить симбіотичний характер. У кишечнику людини мешкає 400-500 видів корисних мікроорганізмів, які забезпечують перетравлювання клітковини та інших продуктів харчування.Важливою особливістю харчування, що відрізняє людину від тварин, є попередня підготовка їжі до споживання різними видами кулінарної обробки.

 

Продукційний процес. Продуценти, консументи і редуценти

У природному середовищі всі живі організми мешкають поряд. Співіснуючі рослини та тварини звичайно мають різні типи та способи живлення. Але для певних груп, що мешкають разом, базовий тип живлення є однаковим. У цьому випадку й роль цих організмів в екосистемі є також однаковою. Так, наприклад, в лісі ростуть і великі дуби, і ліани, і трави, і мохи. Конкретні механізми оптимізації фотосинтезу у них різні, але роль в екосистемі ідентична – всі вони мають автотрофне живлення та здійснюють первинний синтез органічних речовин.

З урахуванням основної екосистемної функції живі організми об’єднуються в 3 важливі групи:




Переглядів: 1020

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Автотрофне та гетеротрофне живлення | Редуценти.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.