Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Оцінка резервів розвитку підприємства

ТЕМА 15. МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ДО ВИЗНАЧЕННЯ РЕЗЕРВІВ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА ТА ЙОГО ПОТЕНЦІАЛУ.

15.1. Суть і класифікація резервів розвитку підприємства

15.3. Управління резервами розвитку підприємства

15.4. Загальна характеристика методів і методики визначення резервів розвитку підприємства та його потенціалу.

15.5. Матричні методи визначення стратегічного становища підприємства і оцінка стратегічних альтернатив за його СЗГ.

15.6. Методи комплексного стратегічного аналізу: SWOT і SPACE.

15.1. Суть і класифікація резервів розвитку підприємства

 

У сучасних економічних умовах підприємства повинно постійно розвиватися, покращуючи параметри своєї діяльності, щоб зберегти свої конкурентні позиції. Механізм функціонування підприємства обов'язково повинен включати постійний саморозвиток, що відбивається в поліпшенні значень показників ефективності його діяльності.

Цілями діяльності будь-якого підприємства є:

- збільшення прибутків і прибутку для того, щоб забезпечити достатні виплати власникам (акціонерам) і мати можливість розвивати виробництво;

- скорочення усіх видів витрат на виробництво продукції і / або послуг;

- раціональне використання обмежених, найбільш цінних ресурсів (у тому числі природних);

- підвищення конкурентоспроможності для підтримки частки ринку на колишньому рівні або її збільшення;

- фокусування уваги на потребах споживача, повне і регулярне виконання усіх замовлень, максимальна оперативність і доступність постачань, щоб здобути популярність на світовому ринку як кращий постачальник;

- лідерство в освоєнні нової техніки і технології як бази для подальшого розвитку виробництва;

- досягнення популярності у своїй області діяльності, щоб мати можливість притягати в штат кращих фахівців;

- підтримка дружньої обстановки в колективі, забезпечення розкриття усіх здібностей кожного працівника.

Обмеженість ресурсів диктує необхідність пошуку додаткових джерел для розширення долі організацій на ринку і задоволення зростаючих потреб в товарах. Виявлення резервів і їх залучення до використання на етапі пожвавлення і економічного зростання є додатковим джерелом в умовах обмеженості ресурсів.

Під резервами розуміють невикористані (потенційні) можливості зниження питомої (тобто випуску, що доводиться на одиницю, і реалізації продукції) витрати матеріальних ресурсів, праці, капітальних витрат.

Мета пошуку резервів - збільшення обсягу випуску і реалізації продукції, досягнення рівня рентабельності, необхідного для збереження конкурентних позицій і підвищення вартості бізнесу. Пошук і оцінка резервів припускає кількісну зміну можливого збільшення випуску в результаті підвищення ефективності використання ресурсів, їх оптимального поєднання і збільшення долі організації на ринку.

Об'єктивні передумови виникнення резервів обумовлені макроекономічними тенденціями, які з'являються в зміні фаз економічних циклів.

У фазі кризи відбувається процес, зворотний пошуку резервів. На цьому етапі функціонування актуальною стає проблема реструктуризації бізнесу: його скорочення шляхом консервації, ліквідації, вивільнення частини виробничого потенціалу організації з метою запобігання можливому банкрутству. Проблема збереження балансу між виробничим потенціалом і долею присутності на ринку є головною на стадії депресії. Особливо актуальною завдання пошуку резервів стає на етапі пожвавлення і економічного зростання, коли виникає необхідність визначення резервів екстенсивного і інтенсивного розвитку.

Суб'єктивні передумови виникнення резервів містяться у внутрішньовиробничій структурі виробництва і можуть бути використані для переходу на якісно новий, вищий рівень розвитку. Резерви зростання полягають в підвищенні ефективності використання усіх видів ресурсів і їх оптимального поєднання.

Історично можна виділити три періоди розвитку вітчизняної економіки, сточування зору використання резервів розвитку підприємства. Кожному періоду відповідає свій підхід до аналізу цієї проблеми. У літературі детально проаналізовані два з них. Перший підхід інтерпретує поняття резерви як нереалізовані можливості діяльності економічних підрозділів єдиної соціально економічної системи. Цей підхід характерний для періоду планової економіки, жорсткого директивного управління. Невикористані резерви були пов'язані, в основному, з процесами недовиконання планових завдань, втратами в області використання ресурсів.

У рамках другого підходу резерви розглядаються як потенціал розвитку, що виникає внаслідок якісного перетворення чинників ефективності. Цей потенціал міг бути виявлений і використаний за допомогою наукової організації праці, створення нових умов функціонування елементів економічної структури. Цей підхід історично пов'язаний з періодом бригадних форм організації виробництва, внутрішньозаводського госпрозрахунку.

Третій підхід до аналізу цієї проблеми відповідає періоду переходу до ринкової економіки. Проведений аналіз основних підсумків управлінського досвіду і шляхів виходу з кризи дозволяє стверджувати, що в економічній літературі не отримали розробки теоретичні основи виявлення резервів економічного розвитку і підвищення ефективності використання резервів розвитку підприємства.

Для вирішення цих проблем необхідно пізнати природу і сутнісні характеристики резервів, встановити закономірність і джерела їх освіти.

Слово "резерв" походить від французького "reserve", що в перекладі російською мовою означає "запас", або від латинського "reservere" - "зберігати", "зберігати". У зв'язку з цим в спеціальній літературі і практиці адміністративно-господарської діяльності термін "резерви" вживається в двоякому значенні. По-перше, резервами вважаються запаси ресурсів (сировини, матеріалів, устаткування, палива і так далі), які потрібні для безперебійної роботи підприємства. Вони створюються на випадок додаткової потреби в них. По-друге, резервами вважаються можливості підвищення ефективності виробництва. Звідси витікає, що резерви як запаси і як можливості підвищення ефективності виробництва - це зовсім різні поняття і відсутність чіткого розмежування між ними часто веде до термінологічної плутанини.

Щоб уникнути цього, надалі я використовуватиму термін "резервні фонди" як запаси матеріальних ресурсів і термін "господарські резерви" як можливості розвитку виробництва відносно досягнутого рівня на основі використання досягнень науково-технічного прогресу (НТП).

Економічна суть резервів і їх об'єктивний характер можуть бути правильно розкрита на основі загального закону заощадження часу. Заощадження часу з громадської точки зору виражається в скороченні витрат живої і матеріалізованої праці, тобто в раціональнішому використанні матеріальних і трудових ресурсів.

Постійне заощадження робочого часу як об'єктивний процес в розвитку громадського виробництва є природою виникнення резервів. З розвитком НТП з'являються усі нові і нові можливості зростання продуктивності праці, підвищення конкурентоспроможності продукції і підприємства в цілому, економного використання сировини, матеріалів і інших ресурсів, тобто джерела резервів невичерпні. Як не можна зупинити НТП, так не можна використовувати усі резерви.

Таким чином, економічна суть резервів збільшення ефективності виробництва полягає в якнайповнішому і раціональнішому використанні усе зростаючого потенціалу заради отримання більшої кількості високоякісної продукції при найменших витратах живої і матеріалізованої праці на одиницю продукції.

Резерви -це потенційні можливості підвищення ефективності виробництва за рахунок поліпшення використання ресурсів внаслідок впровадження певних заходів.

З метою логічного упорядковування і систематизації усієї роботи відносно пошуку господарських резервів в економічному аналізі прийнято їх класифікувати по ознаками.

1. По місцю зосередження і характеру використання резерви діляться на внутрішньогосподарські, галузеві, регіональні і народногосподарські.

До внутрішньогосподарських резервів належать ті резерви, які виявляються і можуть бути використані тільки на конкретному підприємстві. Вони пов'язані, в першу чергу, з ліквідацією втрат і непродуктивних витрат ресурсів. До них відносяться втрати робочого часу і матеріальних ресурсів із-за низького рівня організації і технології виробництва, безгосподарності т.д.

Галузеві, регіональні і народногосподарські резерви іноді об'єднують під назвою "зовнішні". Це ті, що знаходяться за межами колективу або підприємства в області будівництва (галузеві), в зоні, районі або області (регіональні), у сфері промисловості республіки (народногосподарські).

2. По термінах використаннярезерви діляться на невикористані, поточні і перспективні.

Невикористані резерви - це упущені можливості підвищення ефективності виробництва відносно плану або досягнень науки і передового досвіду за минулі проміжки часу.

Під поточними резервами розуміють можливості поліпшення результатів господарської діяльності, які можуть бути реалізовані упродовж найближчого часу (місяця, кварталу, року) при незмінних ресурсах.

Перспективні резерви розраховані зазвичай на довгий час. Їх використання пов'язане зі значними капітальними вкладеннями, впровадженням новітніх досягнень НТП, перебудовою виробництва, зміною технології виробництва, спеціалізації і так далі.

Як правило, поточні резерви мають бути комплектними, тобто збалансованими по усіх трьох моментах праці. Наприклад, знайдений резерв збільшення виробництва продукції за рахунок розширення виробничої потужності підприємства має бути забезпечений резервами збільшення чисельності працівників або зростанням продуктивності праці. Потрібні додаткові запаси сировини, матеріалів і так далі. Тільки за такої умови резерви можуть бути освоєні в поточному періоді. Якщо такої збалансованості ресурсів немає, то резерв збільшення виробництва за рахунок збільшення виробничої потужності не може бути використаний повністю. Частину його необхідно віднести до перспективних.

3. По відношенню до планів і договорів резерви діляться на: втрати, допущені внаслідок недовиконання завдань, зобов'язань; додаткові можливості, виявлені в процесі виконання цих завдань, зобов'язань.

4. По характеру впливу на результати виробництва існують резерви інтенсивні і екстенсивні.

До резервів екстенсивного характеру відносяться ті, які пов'язані з використанням у виробництві додаткових ресурсів (матеріальних, трудових та ін.). Резервами інтенсивного типу вважаються ті, які пов'язані з якнайповнішим і раціональнішим використанням наявного виробничого потенціалу. З прискоренням НТП слабшає роль резервів, пов'язаних з екстенсивними чинниками зростання, і посилюється пошук резервів інтенсифікації виробництва.

5. По видах ресурсів: резерви, які пов'язані з якнайповнішим і ефективнішим використанням земельних угідь, основних засобів виробництва, предметів праці і трудових ресурсів. Така класифікація резервів потрібна для збалансованості їх по усіх видах ресурсів. Наприклад, виявлений резерв збільшення випуску продукції за рахунок ефективнішого використання трудових ресурсів. Але щоб їх освоїти, необхідно в тому ж розмірі виявити резерви збільшення виробництва продукції за рахунок кращого використання засобів праці і предметів праці. Якщо ж по якому-небудь ресурсу резервів не хапає, то враховується найменша величина резервів, виявлена по одному з них.

6. По рівню витратоємності їх освоєння. Тут можна виділити три групи резервів. Найменших витрат вимагає освоєння резервів за рахунок скорочення втрат сировини і готової продукції. Використання резервів другої групи вимагає значних витрат, тому що вони пов'язані з впровадженням досягнень науки і передової практики без проведення корінної реконструкції виробництва. Третя група резервів пов'язана з реконструкцією і технічним переозброєнням виробництва у зв'язку з використанням новітніх досягнень НТП. Для освоєння таких резервів потрібні великі витрати.

7. За джерелами підвищення ефективності виробництва, резерви зводяться до трьох основних груп: доцільна діяльність, або сама праця, предмет праці і засобу праці.

8. Залежно від кінцевих результатів,на які ці резерви впливають, розрізняють резерви: підвищення об'єму продукції, вдосконалення структури і асортименту виробів, поліпшення якості, зниження собівартості продукції або по елементах витрат, або по статтях витрат, або по центрах відповідальності; резерви підвищення прибутковості продукції, зміцнення фінансового положення і підвищення рівня рентабельності і так далі.

8. По стадіях процесу відтворення (постачання, виробництво і збут продукції), а також по стадіях створення і експлуатації виробів(передвиробнича стадія - конструкторська і технологічна підготовка виробництва; виробнича стадія - освоєння нових виробів і нових технологій у виробництві; експлуатаційна стадія - споживання виробу).

9. По способах виявленнярезерви класифікуютьсяна явні(ліквідація очевидних втрат і перевитрат) і приховані, які можуть бути виявлені шляхом глибокого економічного аналізу, його особливих методів, наприклад порівняльного міжгосподарського аналізу, функціонально-вартісного аналізу та ін.

 


Читайте також:

  1. III.Цілі розвитку особистості
  2. III.Цілі розвитку особистості
  3. III.Цілі розвитку особистості
  4. IV група- показники надійності підприємства
  5. IV. Оцінка вигідності залучення короткотермінових кредитів
  6. Iсторiя розвитку геодезичного приладознавства
  7. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  8. V Потреби та мотиви стимулюють пізнання себе та прагнення до саморозвитку.
  9. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  10. WEB - сайт підприємства в Інтернет
  11. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  12. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.




Переглядів: 2123

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Оцінка резервів розвитку підприємства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.