Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Повені.

Річкова ерозія.

Ерозійна робота річок полягає в розмиві порід і залежить від параметрів річки: ширини, глибини, швидкості, ухилу.

Розмив може бути механічним, коли частинки порід, що знаходяться у воді, ударяються і труться об річкове дно; гідравлічним, залежним від підйомної сили води, її сточувальної і розклинювальної дії; хімічним, при якому розчиняються породи русла. Річковий потік розмиває дно русла (донна ерозія) і підмиває береги, розширюючи долину (бічна ерозія). На деяких ділянках Міссісіпі кожні декілька років меандри відсікали штучними виїмками і захисними насипами, вартість яких доходила до 1 млн. доларів за кілометр (А. Алісон, Д. Палмер, 1984).

Річкова ерозія руйнує породи і створює каньйони|, стовпові гори, пороги, водопади і т.п.

Річки переносять частинки порід, сортують і відкладають їх на всьому протязі. В результаті утворюються алювіальні конуси винесення, алювіальні рівнини, прируслові мілини, заплави, вали, тераси і дельти.

Ресурси річок використовують для водопостачання, зрошування сільськогосподарських угідь, отримання електроенергії. Процес вироблення електроенергії за допомогою гідростанцій не забруднює навколишнє середовище, але має наслідки, що негативно впливають на екологію: затоплення обширних територій, зміна гідрогеологічного| режиму, підвищення сейсмічності. На Ангарі діє 6 гігантських гідростанцій. В результаті їх роботи в річці підвищився рівень води, і зникли нерестовища. Забруднення річок відбувається в значній мірі за рахунок скидання в них стічних вод. Найбільш забрудненими на території Росії є річки острова Сахалін, річки і озера Кольського півострова, нижня течія річки Амур. Концентрація ряду забруднюючих речовин в цих річках перевищує гранично допустимий рівень в 10 і більше разів. У середньому перебігу річки Волги концентрації фенолів і нафтопродуктів складають 8-10 ГДК, з'єднань азоту і міді - 3-4 ГДК, в нижній течії вода забруднена солями міді до 15 ГДК.

Негативна дія річок пов'язана із зміною русла, розвитком меандр, розмивом берегів, утворенням заторів і зажорів|, повінню, заболочуванням території. В результаті збільшення ухилу річки вода підточує засади мостів, зміщує водопровідні труби, руйнує дороги. Для запобігання подібних явищ будуються захисні насипи, штучні виїмки і т.д.

Основною бідою, пов'язаною з водною стихією, є повені. Повені – це значні затоплення місцевості в результаті підйому рівня води в річці, озері, морі, викликані різними причинами. Існують природні і антропогенні причини. Серед них: випадання опадів, танення снігу і льоду, цунамі, тайфуни, спорожнення водосховищ та інші. Розрізняють наступні види затоплення місцевості: повінь, паводки, зливові, заторно-зажорні|, завально-проривні і наганяючі повені. Повінь – це підйом води в період танення снігу. Паводок пов'язаний із затяжними дощами. Зливові повені відбуваються із-за інтенсивних тривалих дощів. У Китаї на річці Хуанхе під час зливової повені 1959 року рівень води піднявся на 30 метрів, загинули 2 млн. чоловік.

Затори утворюються при розкритті річок в період руйнування крижаного покриву, а зажори| – в період його формування. Це приводить до підйому рівня води і затоплення прилеглої території. Затори характерні для річок, поточних на північ. Заторний підйом води в середньому 10 м, але іноді досягає 30-40 м (Нижній Тунгус). Довжина заторів доходить до 50-100 км (пониззя Олени). Довжина зажорних| скупчень шуги із-за мілкобитого| льоду на Ангарі досягає 25 км, товщина – 10-15 м, а підйом рівня води - 12 м. Боротьба із заторами (зажорами|) полягає в запобіганні їх створенню (розкриття річки) або ліквідації тих, що вже утворилися (найбільш ефективним є вибуховий спосіб).

Завальні і проривні повені в основному бувають в горах і пов'язані з обвалами, льодовиками, землетрусами, проривом штучних дамб. В результаті землетрусу в 1911р. на Памірі на річці Мургаб утворився завал і виникло Сарезське озеро завглибшки до 500 м.

Повені наганяючі виникають при сильному вітрі на приморських територіях (Каспійське, Азовське моря, в гирлах Неви, Північної Двіни). Вони характеризуються раптовістю, короткочасністю і інтенсивністю підйому рівня води. У Санкт-Петербурзі подібні повені виникають протягом всього року, але найнебезпечніші доводяться на осінь.

Заходи боротьби з повенями можуть бути оперативними і технічними. На річках будуються гідротехнічні споруди спеціального призначення, берегозахісні споруди, проводиться регулювання поверхневого стоку і стоку в руслі річки, відведення паводкових вод, випрямлення русел річок, днопоглиблення. Матеріальний збиток від повеней значно зменшується за наявності завчасного прогнозу і служби сповіщення. Для прогнозування повеней ведеться обробка гідрокліматичної| інформації і районування заплав.




Переглядів: 1398

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЗМІНИ В ГЕОЛОГІЧНОМУ СЕРЕДОВИЩІ ПІД ВПЛИВОМ ЕКЗОГЕННИХ ПРОЦЕСІВ | Підземні води.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.