Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Залізисті породи

До залізистих порід належать осадочні формування, які вміщають >10% заліза. Основними мінералами залізистих порід є оксиди заліза: магнетит – Fe2O4, гематит – Fe2O3, лімоніт – Fe2O3·nH2O, а також сидерит – Fe2CO3, пірит – FeS2, шамозит – FeAl(Si3AlO10)(OH)6·nH2O. Породи вміщають значну кількість домішок, серед яких кремнезем (10-40%), глинозем (3-10%), глинисті мінерали (каолініт, гідрослюда, хлорит), кальцит, слюди, піщаний матеріал.

За зовнішнім виглядом залізисті породи досить різноманітні, це пояснюється значною кількістю залізистих мінералів і їх співвідношенням з домішками. Серед них породи землистого (лімонітові) і чітко вираженого кристалічного складу (сидеритові, магнетитові, гематитові породи). Забарвлені породи в різні кольори – бурі, рожеві, коричнево-вишневі, сіро-зелені, сірі, чорні.

Головними представниками залізистих порід є: бурі залізняки, залізисті кварцити (джеспіліти), сидеритові шамозитові породи.

Бурі залізняки – це природна суміш гідрооксидів заліза (гетиту FeOOH, гідрогетиту FeOOy·nH2O), лімоніту Fe2O3·nH2O та ін.). як домішки в породах присутні глинисті мінерали, кварц, оксиди марганцю, сполуки хрому, титану, ванадію та ін. Забарвлені породи в бурий, червоно-бурий, оранжево-жовтий колір. Структура порід землиста, оолітова, бобовидна. Текстури масивні, шаруваті, пористі, рихлі.

Бурі залізняки утворюються як в континентальних (болотних, озерних) так і в морських умовах. Джерелом зносу сполук є континент. При вивітрюванні залізовміщаючих мінералів в умовах вологого клімату утворюються колоїди, а також іони заліза, які переносяться в басейни осадконакопичення, де в умовах окисного середовища внаслідок коагуляції гелей, хімічних реакцій виникають оксиди, які осідають у вигляді завислих частинок за законами механічної диференціації. Крім того, бурі залізняки можуть утворюватися при вивітрюванні будь-яких більш давніх, переважно магматичних, залізовміщаючих порід і концентрації залізистих мінералів в елювії і корах вивітрювання. Залягають залізисті породи переважно пластами товщиною до 5-10 м та у вигляді лінз.

Залізисті кварцити (джеспіліти) – давні докембрійські осадочні породи, які на сучасному етапі дуже змінені і метаморфізовані. Вони представляють собою чергування тонких (від декількох міліметрів до 1-2 см) прошарків кварциту, магнетиту або гематиту і кварциту, збагачених цими мінералами. Забарвлення і текстура смугаста внаслідок чергування білих і кольорових смуг (рожевих, вишневих, чорних з металічним блиском). Структура скритокристалічна, оолітова, пелітоморфна.

Джеспіліти залягають у вигляді пластів, лінз і потужних товщ. Формації залізистих кварцитів досягають товщини до 800 м. На основі структурних і текстурних особливостей можна зробити висновок, що ці породи сформувались у слабоокисних, мілководних умовах. Залізисті кварцити з вмістом заліза >25% належать до промислових залізних руд. Зокрема це руди Криворізького басейну, Курської магнітної аномалії, Казахстану.

Сидеритові породи – досить цінні, але рідкісні залізорудні породи. Головним мінералом в них є сидерит, але в них багато різних домішок (глинистий, піщаний, алевритовий матеріал, карбонати кальцію і магнію, залишки обвуглених рослинних тканин). Породи щільні, міцні з тонкозернистою і оолітовою структурою. Вони мають сіре забарвлення різної інтенсивності, в залежності від вмісту органічної речовини, зустрічаються і чорні різновидності. При виході на поверхню сидерит окислюється і породи набувають бурого кольору.

Сидеритові породи залягають у вигляді конкрецій, лінз і пластів незначної товщини. Формуються вони на стадії діагенезу в лужному відновному середовищі морських і прісноводих водойм.

Шамозитові породи складені переважно шамозитом FeAl(Si3AlO10)(OH)6·nH2O зі значним вмістом глинистого матеріалу, карбонатів та оксидів заліза. Вони мають темне забарвлення – сіро-зелене, зелено-чорне, а при наявності оксидів заліза – коричневе, буро-чорне. Структура породи оолітова, пізолітова, кристалічна.

Шамозит утворюється хімічним шляхом в прибережноморських і континентальних умовах, у відповідному середовищі. Він характерний для мезозойських та палеогенових відкладів. Шамозитові породи залягають пластами товщиною до декількох метрів.

Залізисті породи сформувались і продовжують утворюватися від архею до наших днів. В археї і ранньому протерозої формувались залізисті кварцити, пізніше у верхньому протерозої появились бурі залізняки з оолітовою будовою, сидеритові породи. В мезозої на зміну їм появились гідрооксидні і шамозитові породи.

Практичне значення. Залізисті осадочні породи цінна руда для одержання заліза. Промислові руди вміщають від 16 до 72% заліза. Деякі руди є комплексними на залізо і марганець (при вмісті марганцю більше 5%). Окисні залізні руди використовують для виробництва мінеральних добрив (охра, сурик та ін.). найбільшими родовищами осадочних залізистих руд на Україні є Керченське в Криму, Криворізьке. А Росії бурі залізняки є в Тульській, Липецькій областях, сидеритові – в Дагестані, Приураллі, шамозитові – Західному Сибіру та ін. областях.


Читайте також:

  1. Алюмінисті породи
  2. Біологічні особливості, продуктивність та породи коней
  3. Генетичне значення текстур породи
  4. ГЛИНИСТІ ГІРСЬКІ ПОРОДИ
  5. Грунтоутворюючі породи та їх категорії.
  6. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО БУДОВУ ЗЕМЛІ ТА ГІРСЬКІ ПОРОДИ
  7. Загальні відомості про гірські породи, що складають геологічний розріз
  8. КАРБОНАТНІ ПОРОДИ
  9. Кременисті породи
  10. Марганцеві породи
  11. МЕТАМОРФІЗМ І МЕТАМОРФІЧНІ ГІРСЬКІ ПОРОДИ




Переглядів: 1107

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Алюмінисті породи | Марганцеві породи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.