Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Форми кривих ефективного опору

Рисунок 1 – Схема трьохелектродного зонда методу БК

Для запису кривої ефективного опору необхідно забезпечити рівність потенціалів живлячого та екрануючого електродів. Це ми можемо отримати двома способами: 1) сила струму через екрануючі електроди автоматично підтримується такою, щоб напруга між живлячим і екрануючими електродами була рівна нулю; 2) всі три електроди з’єднують гальванічно через невеликий опір (0.01 Ом), у даному випадку при відповідному підборі центрального та екрануючого електродів значення їх потенціалів будуть рівними (UА0=UА1=UА2). Коли досягається рівність потенціалів всіх трьох електродів то струм з центрального електрода ІА0 не розтікається по свердловині, а розповсюджується в шарі середовища, який перпендикулярний до осі свердловини. Товщина даного шару приблизно рівна довжині центрального електрода А0 (Рис. 2).

Рисунок 2 – Характер розподілу струменевих ліній в однорідному середовищі для трьохелектродного зонда БК

Характерними розмірами трьохелектродного фокусуючого зонда є: довжина Lз – відстань між серединами інтервалів, які ізолюють центральний електрод від екрануючих; загальний розмір зонда Lзаг – відстань між зовнішніми кінцями електродів А1 і А2 та діаметр зонда d (Рис. 1). За точку запису кривої ефективного опору умовно приймають середину А0.

Коефіцієнт трьохелектродного фокусуючого зонда визначений для однорідного середовища при розв’язуванні задачі про потенціал еліпсоїдного заземлення, велика та мала осі якого рівні відповідно загальному розміру зонда та діаметру і розраховується за формулою:

 

, (4)

 

де Lе»L0+2·Le´/3 – еквівалентна довжина центрального електрода, L0 – довжина центрального електрода, Le´ – величина зазору між центральним і екранованими електродами.

Загальна довжина трьохелектродного фокусуючого зонда вибирається рівною приблизно 3.2 м і мінімальна потужність пласта, яка виділяється даним зондом, становить 0.5 м, при довжині центрального електрода 0.15 м. Діаметр приладу, виходячи із прохідності зонда в свердловині прийнято рівним 0.07 м.

Криві трьохелектродного фокусуючого зонда володіють високою роздільною здатністю, за ними достатньо впевнено виділяють пласти товщиною 0.5¸1 м. Застосування трьохелектродного зонда виключає електричні ефекти одного пласта над іншим. У зв’язку з цим, метод БК з використанням трьохелектродного зонда достатньо ефективний при вивченні тонкошаруватих розрізів і неоднорідних пластів, а також високоомних розрізів.

Радіус дослідження даного зонда не великий і складає 1¸2 м. Недоліком зонда є неможливість збільшення радіусу дослідження шляхом зміни його розмірів.

Апаратура БК трьохелектродного зонда (АБКТ)

В апаратурі АБКТ для трьохелектродного зонда використана система окремої реєстрації сили струму та різниці потенціалів між одним із електродів зонда і віддаленим електродом з наступним діленням сигналів один на другий (Рис. 3). Сигнали передаються по броньованому одножильному кабелю за допомогою телевимірювальної системи з частотним розділенням каналів і з частотною модуляцією сигналів.

Рисунок 3 – Блок-схема апаратури АБК-Т

Живлення електродів зонда здійснюється струмом із частотою 400 Гц від стабілізованого генератора Г, який розміщений на поверхні. Рівність потенціалів всіх електродів забезпечується з’єднанням основного електрода A0 з екрануючими через малий опір R0=0.01 Ом. Струм I0 вимірюється за спадом напруги на опорі R0. Дана напруга подається на підсилювач П, а потім на частотно-модуляційні перетворювачі ЧМ-1 і ЧМ-2, відповідно, з несучими частотами 25.7, і 7.8 кГц. На перетворювач ЧМ-2 поступає тільки 0.1 повної напруги, що дозволяє реєструвати силу струму на двох каналах – грубому і точному, з відношенням сталих 1:10. Використання двох каналів для вимірювання струму необхідне для великого діапазону зміни величини струму, який проходить через електрод А0. Різниця потенціалів між екранованими електродами та віддаленим електродом N (обмотка кабелю, яка відокремлена від свердловинного приладу ізоляційною ділянкою кабелю довжиною 20 м) поступає на частотно модуляційний перетворювач ЧМ-3 з несучою частотою 14 кГц. Частотно-модульовані коливання з перетворювачів ЧМ-1, ЧМ-2, ЧМ-3, через суматор СУ поступають на кабель, а потім через блок керування БК на вимірювальну панель частотної модуляції ВПЧМ, де сигнали розділяються за несучими частотами, демодулюються та випрямляються фазочутливими детекторами. Виправлені напруги, які прямо пропорційні силі струму I0 та різниці потенціалів ΔU, подаються на пристрій ділення ПД, за допомогою якого проводять ділення ΔU на I0. Напруга, яка пропорційна величині ΔU/I0 поступає на реєструючий пристрій РП, який записує криву ефективного опору rе.

Схема свердловинного приладу живиться постійним і змінним струмом від блоку живлення БЖ, який включається в ланку струму електродів зонда.

Характеристика трьохелектродного зонда апаратури АБКТ: Lз=0.17 м, Lзаг=3.2 м, d=0.07 м.

 

Криві rе, які записані зондами БК навпроти одинарних пластів високого і низького опору, при рівному опорі вміщуючих порід симетричні відносно середини пласта (Рис. 4). У випадку значно потужних пластів h³16dсв на кривій rе навпроти середини пласта спостерігається зона занижених значень ефективного опору. Заниження величини rе не перевищує 10-15% від максимального його значення (Рис. 4). На кривих rе, які отримані дев’ятиелектродним зондом, таке заниження ефективного опору не спостерігається.


Читайте також:

  1. IV. Відмінність злочинів від інших правопорушень
  2. А/. Форми здійснення народовладдя та види виборчих систем.
  3. Автоматизовані форми та системи обліку.
  4. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
  5. Адміністративне правопорушення
  6. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  7. Адміністративне правопорушення.
  8. Адміністративні правопорушення в галузі охорони здоров'я. Адміністративна відповідальність медичних працівників.
  9. Адміністративні правопорушення та адміністративні стягнення.
  10. Акредитив та його форми
  11. Активні форми участі територіальної громади у вирішенні питань ММС
  12. Активного опору




Переглядів: 429

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.