Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ДИФЕРЕНЦІЮЮЧІ ТА ІНТЕГРУЮЧІ ЛАНЦЮЖКИ

 

Схеми формування та генерування імпульсів найчастіше мають лінійні RС–кола, які вводяться штучно (зарядно–розрядні кола, що хронометрують, кола, що диференціюють та ін.) або існують самостійно в схемі (ємності p–переходів, паразитні ємності і т. д.). Розглянемо найбільш широко застосовувані RС–кола, що диференціюють та інтегрують.

Диференціюючі ланцюжки – це кола, в яких напруга на виході пропор­ційна похідній напруги входу:

Uвих(Uвх /dt). (8.14)

Диференціюючі ланцюжки застосовуються для диференціювання сигналів будь–якої форми, у тому числі й гармонічних. При цьому розв'язують дві основні зада­чі перетворювання сигналів; отримання імпульсів дуже малої тривалості (вкорочення імпульсів), які використовують для запуску керованих перетворювачів електроенергії, тригерів, одновібраторів та інших пристроїв; виконання математичної операції диференціювання (отримання похідної в часі) складних функцій, заданих у вигляді електричних сигналів, що часто зустрічається в обчислюваль­ній техніці, апаратурі авторегулювання та ін.

Рис. 8.6

Схема ємнісного диференціюючого кола показана на рис. 8.6, а. Вхідна на­пруга Uвх прикладається до всього кола, а вихідна знімається з резистора R. Струм, що протікає через конденсатор, зв'язаний з напругою па ньому відомим співвідношенням іС = С(dUC /dt ). Враховуючи, що той же самий струм протікає через резистор R, запишемо вихідну напругу:

(8.15)

Якщо Uвих << Uвх,що справедливо, коли спад напруги на резисторі R на­багато менший за напругу UC , то рівність (8.15) можна записати у наближе­ному вигляді:

(8.16)

що відповідає виразу (8.14). Співвідношення Uвих<<Uвх UC виконується, якщо опір резистора R багато менший за конденсатора, тобто R ≤ 1/ωС (для сигналу синусоїдальної форми) та R <<1/ωвС , де ωв– частота вищої гар­моніки імпульсного сигналу. Отже, ДЛЯ отримання RС–коланеобхідно обрати елементи R та С достатньо малими, щоб справджувалося співвідношення RС << Т, де Т – період вхідної напруги. Для імпульсів напруги має викону­ватися нерівність RС << tівх, де tівх – тривалість вхідного імпульсу.

Фізичні явища в ємнісному диференціюючому колі розглянемо для випад­ку, коли на вхід кола впливає періодична послідовність імпульсів прямокутної форми (рис. 8.6, б). В момент часу t1напруга на вході кола стрибком досягає значення Uвх = Uт. Враховуючи, що напруга на конденсаторі миттєво зміни­тися не може і в початковий момент дорівнює нулю (рис. 8.6, б), вся вхідна на­пруга прикладається до резистора R (Uвих= UR = Uт).

в подальшому конденсатор С за час t1< t < t3 заряджається експоненцій­но струмом, що зменшується. При цьому напруга на конденсаторі збільшується, а на резисторі R спадає так, що в кожний момент часу сума напруги на кон­денсаторі та резисторі дорівнює прикладеній напрузі, тобто UС + UR = Uт.

Протягом інтервалу часу t ≥ 3(момент часу t2)конденсатор за­рядиться практично до напруги, що дорівнює прикладеній напрузі Uт, UR зменшиться до нуля, а зарядний струм припиниться. Завершується формування вихідного позитивного гострокінцевого імпульсу тривалістю tі≈ 3, який має скінчену амплітуду Uт. Конденсатор починає розряджатися. Його напруга повністю прикладена до резистора R. Оскільки в початковий момент ця напру­га дорівнює Uт, через резистор протікає струм розряджання конденсатора іС = Uт /R. Напрям струму розряджання протилежний напряму зарядного струму, тому полярність напруги на резисторі змінюється. Під час розряджан­ня конденсатора напруга на ньому зменшується, а разом з нею зменшується спад напруги на резисторі R. Внаслідок цього формується імпульс негативно, полярності тієї ж тривалості, оскільки стала часу кола розряджання дорівнює сталій часу кола заряджання. Вплив наступних імпульсів періодичної послідовності аналогічний. Таким чином, диференціювання супроводжується скоро­ченням тривалості імпульсів.

Необхідно зауважити, що для скорочення імпульсу при дотриманні умови RС << tiвхдостатньо, щоб tiвх > (4...5)RС.

Тривалість фронтів прямокутних імпульсів, що надходять на вхід дифере­нціюючого кола реального електронного пристрою, відмінна від нуля. Тому амплітуда скорочених вихідних імпульсів завжди менша від Uт. Для збіль­шення амплітуди скорочених імпульсні необхідно зменшити тривалість фронтів (tф, t3 ) вхідних імпульсів прямокутної форми.

Інтегруючі ланцюжки– це кола, в яких вихідна напруга пропорційна інтегралу за часом від вхідної напруги:

(8.17)

Рис. 8.7

Відмінності кіл, що інтегрують (рис. 8.7, а), від тих, що диференціюють, в тому, що вихідна напруга знімається з конденсатора. Використовують кола, що інтегрують, для отримання лінійно змінюваних пилкоподібних напруг. Напруга на виході інтегруючого кола

Коли напруга на конденсаторі С незначна порівняно зі спадом напруги на резисторі R, тобто Uвих= UС <<U R , то струм і в колі пропорційний вхідній напрузі, яка прикладається до всього кола. Тому і = Uвх /R та

(8.18)

що відповідає рівності (8.17). Безперечно, що умова інтегрування виконується при R >>1/ ωС (>>1/ω) для синусоїдального сигналу та при >> tівх для імпульсного.

Розглянемо фізичні процеси в інтегруючому колі, коли на його вхід впливає періодична послідовність імпульсів прямокутної форми (рис 8.7, 6). Якщо стала часу кола мала (τ << tівх), то вихідна напруга фактично відтворює форму вхідних імпульсів, тому що конденсатор встигає практично повністю заряди­тися за час, який становить малу частину тривалості імпульсу. В цьому випад­ку умова інтегрування не виконується. При виконанні умови інтегрування(τ >> tівх)в момент надходження імпульсу (t = t1) на вхід кола вся вхідна на­пруга прикладена до резистора, а напруга на конденсаторі дорівнює нулю. За період часу t1t2 конденсатор повільно заряджається, а напруга на ньому повільно збільшується. В момент закінчення вхідного імпульсу (t1 = t2) на­пруга на конденсаторі не встигає досягти напруги Uт. По закінченні вхідного імпульсу конденсатор так само повільно розряджається. Таким чином, на ємнісному виході кола будуть виділятися розтягнуті імпульси, які мають форму експоненційної пилки. Точність інтегрування тим вища й тим ближча до ліній­ного закону зміни вихідної напруги, чим краще виконується нерівність τ/tiвх>> 1.

 


Читайте також:

  1. Замовлення, договір та ланцюжки документів
  2. Інтегруючі цифрові вольтметри постійного струму із частотно- імпульсним перетворенням




Переглядів: 3049

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Скориставшись рівністю (8.11) та (8.12) для напруги гістерезисну, отримаємо | ЕЛЕКТРОННІ КЛЮЧІ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.