Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Які специфічні ознаки права?

Право - система норм (правил поведінки) і принципів, встановлених або визнаних державою за регулятори суспільних відносин, які формально закріплюють міру свободи, рівності і справедливості відповідно до суспільних, групових і індивідуальних інтересів населення країни, забезпечуються всіма заходами легальної державної дії аж до примусу.

Поняття і ознаки права.

1. Вираз міри свободи, рівності і справедливості означає, що право з достатньою повнотою втілює основні права і свободи людини, визнані в світовій спільноті. Право є мірою свободи і рівності людей, встановленої державою так, щоб свобода одного не обмежувала свободу іншого. Повної свободи досягти не можна, проте можна бути вільним в тій мірі, в якій вільні інші. В праві свобода трансформується в суб'єктивні права, яким відповідають обов'язки, що їх обмежують. Своїм загальним масштабом і рівною мірою право вимірює, «відмірює» і оформляє саме свободу в людських взаємостосунках, свободу індивіда. Свобода невідділима від справедливості і складає її підставу. Свобода завжди обмежена конкретними рамками (мірою), що не допускають антигромадських актів «користування свободою». Це - рівність в свободі.

2. Нормативність виявляє значення і призначення права. Завдяки нормативності права в суспільне життя вносяться істотні елементи єдності, рівності, принципової подібності - право виступає як загальний масштаб, міра (регулятор) поведінки людей. За допомогою норм право регулює різноманітні суспільні відносини, служить знаряддям проведення в життя політики держави, засобом організації її різносторонньої управлінської і іншої діяльності. У нормативності є одна істотна межа: право виражається в нормативних узагальненнях (загальні дозволи, загальні заборони, загальні зобов'язання), які встановлюють межі досягнутої свободи, межі між свободою і несвободою на певному ступені суспільного прогресу.

3. Формальна визначеність права означає чіткість, однозначність, стислість формальних правових розпоряджень, виражених в законах, указах, ухвалах і т.п. Досягається це за допомогою правових понять, їх визначень, правил юридичної техніки. Саме тому суб'єкти права чітко знають межі правомірної і неправомірної поведінки, свої права, свободи, обов'язки, розмір і вид відповідальності за правопорушення. Вираз норм в законах, інших нормативних актах, встановлення формальної рівності - це основна ознака формальної визначеності права.

4. Системність права полягає в тому, що право - це не просто сукупністьпринципів і норм, а їх система, де всі елементи зв'язані і злагоджені. Системність надається праву законодавством. Тільки системне, несуперечливе право, що виражає свою сутність через принципи, здатне виконати задачі, що стоять перед ним.

5. Вольовий характер права, вираз в ньому суспільних, групових і індивідуальних інтересів означає, що в праві виявляється і утілюється воля, змістом якої є інтерес. Право акумулює суспільну, групову і індивідуальну волю громадян в їх гармонійному поєднанні, згоді і компромісах. Воля пронизує діяльність людини, її цілеспрямована поведінка у всіх, у тому числі і в правовій, сферах життя. Розуміння волі в праві виключає зведення права до знаряддя насильства держави, засобу придушення нею індивідуальної волі. Створюється ілюзія, що право виходить від держави. Насправді в ідеалі держава в особі своїх законодавчих органів «зводить в закон» суспільні, групові і індивідуальні інтереси, відповідні принципам справедливості, свободи, демократії, рівності, гуманізму.

6. Загальнообов'язковість права виражається в тому, що встановлені правила поведінки є загальними і обов'язковими для всієї країни. Загальнообов'язковість, загальність праву додає те, що в ньому виражаються злагоджені інтереси учасників регульованих відносин, що воно має нормативний характер.

7. Державна забезпеченість, гарантованість права, аж до примусу, свідчить про те, що державна влада, держава в цілому, підтримує загальні правила, які визнаються державою правовими.

Сутність і зміст права.

Сутність - це внутрішній зміст предмету, що виражається в єдності всіх його багатоманітних властивостей і відносин, це значення, суть явища, тоді як зміст - певна сторона цілого, сукупність частин (елементів) предмету.


Читайте також:

  1. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  2. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  3. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.
  6. Аксіоми. Теореми. Ознаки.
  7. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  8. Аналіз однієї ознаки
  9. Атрибутивні ознаки і властивості культури
  10. Банківські правовідносини мають такі самі характерні риси, що властиві усім видам правовідносин, але в них є і свої специфічні ознаки.
  11. Біологічна дія іонізуючих випромінювань. Ознаки радіаційного ураження
  12. Види органів держави, їхні ознаки та класифікація.




Переглядів: 2670

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Спеціально-соціальне, юридичне (є наслідком державної діяльності, втіленням волевиявлення держави). | Функції права.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.