Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Тема 8. Спадкування

Теоретичні питання

1. Поняття спадкування.

2. Спадкування за заповітом.

3. Спадкування за відсутності заповіту.

4. Необхідне спадкування.

5. Прийняття спадщини.

6. Легати й фідеїкоміси.

Контрольні завдання:

1. У спадкодавця, який не залишив заповіту, не виявилося законних спадкоємців, але на спадщину почали пре­тендувати далекий родич померлого та його емансипований син. Кому надасть перевагу претор? Дайте відповідь.

2. Хтось призначив раба своїм спадкоємцем. Чи може раб відмовитися? Чи можна зробити раба спадкоєм­цем без попереднього відпущення його на волю?

3. В яких випадках число свідків, що посвідчують за­повіти, треба було збільшувати, а в яких – дозволя­лося зменшувати:

а) при заповіті сліпого, глухого, німого;

б) під час епідемії;

в) коли спадкодавець призначає спадкоємцями усіх своїх законних спадкоємців, але не в рівних частках?

4. Помираючи, Гортензій вказав у тестаменті: „Нехай спадкоємцем буде мій син, що має народитися від моєї вагітної дружини. Якщо ж раптом він, коли стане правоздатним, відмовиться від спадку, то хай спадкоємцем буде Курій”. Після смерті Гортензія його вдова народила мерт­вого сина. Тоді претензії на спадок пред’явив брат померлого, посилаючись на те, що оскільки спадкоємець не став правоздатним, то тестамент є недійсним, і Курій на спадок претендувати не може. Сторони звернулися до суду. Як вирішити справу?

5. Якийсь римський громадянин був призначений спадкоємцем своїм далеким родичем, котрий помер бездітним. Навівши довідки про спадкодавця, він довідався, що той володів самим розкішним маєтком у Кампанії неподалік Неаполя і мав чимало грошей, накопичених завдяки морській торгівлі з Iспанією. Коли заповідач помер, спадкоємець поспішив з’явитися в маєток і став його хазяїном. Потім він з’явився в курію Неаполя, щоб офіційно оформити вступ у спадщину. Виконавши формальності, спадкоємець почав вивчати папери померлого родича і довідався, що незадовго перед цим той втратив кілька торговельних кораблів і був змушений закласти маєток. Строк сплати боргу минав через місяць. Громадянин вирушив до магістратів Неаполя й заявив, що відмовляється від спадщини. Що йому відповіли? Тоді він сказав, що не платитиме по боргах, тому що не знав про їх існування. Як бути кредиторам? Поки тяглася справа, громадянин довідався, що його померлому родичеві прийшов лист із Азії, в якому старий друг того відмовляв йому велику суму. Чи міг громадянин претендувати на ці гроші?

6. У заповіті померлого громадянина було сказано, що все його майно в рівних частках залишається всім дітям без винятку. Складність ситуації полягала в тому, що молодший син спадкодавця народився через тиждень після смерті батька, а старший син трагічно загинув за кілька днів до смерті батька, що й підірвало його сили. Чи будуть у числі спадкоємців фігурувати син, що народився останнім, і двоє малолітніх синів загиблого старшого сина батька?

7. Син римського сенатора, який жив на околицях Лютеції, покохав просту гальську дівчину й вирішив з нею одружитися. Батько був проти такого шлюбу, але син звернувся по допомогу до імператора Олександра Севера та уклав шлюбний союз із коханою. Ображений батько помер від інфаркту, й більшу частину його величезного статку успадкували молоді. Але в нашого героя була молода мачуха, що у заповіті призначалася опікуном сина, а крім того мала від першого шлюбу двох дітей, яким від їхнього вітчима нічого не дісталося. Прагнучи зберегти для них хоча б щось, вона таємно підсипала синові сенатора отруту і він помер. Однак за кілька днів до цього він встиг залишити заповіт, в якому призначав спадкоємицею свою дружину. Мачуха заперечила заповіт під тим приводом, що синові сенатора було всього 20 років і як persona mіnorіs він не міг залишити заповіту. Тому на правах дружини сенатора й опікуна його сина вона зажадала передачі їй управління майном сенатора. Провінційний суддя звернувся за консультацією до імператорської канцелярії. Якою буде відповідь?

 

Тема 9.Захист цивільних прав.

Теоретичні питання

1. Концепція захисту цивільних прав за Римським правом

2. Преторські інтердикти

3. Поняття та види позову

4. Формулярний процес

5. Формула та її складові частини

6. Екстраординарний процес

Контрольні завдання:

1. Двоє римських громадян купили спільно раба. Чи буде власність складатися з реальних або ідеальних часток? Яким чином ідеальну частку можна перетворити в реальну і навпаки?

2. Хтось замовив скульпторові портрет своєї дружини та надав для цієї мети мармур. Тим часом скульптор одержав більше вигідне замовлення - виліпити портрет імператора. Не маючи під рукою гідного матеріалу, він використав мармур першого замовника. Той, побачивши скульптуру зі свого матеріалу, зажадав її собі, заявляючи, що заплатить за неї таку ж ціну, яку обіцяв за портрет дружини. Скульптор, якому це було невигідно, заперечував, посилаючись на те, що власником виробу слід вважати майстра, який "надав безжиттєвому камінню душу". Замовник наполягав на тому, що власність належить тому, хто надав матеріал, тому що в основі будь-якої духовної діяльності лежить "груба матерія". Як вирішили б суперечку римські юристи?

3. Чи буде дійсною правочин з передачі речі, у випадку, коли відчужувач вважав, що він дає річ у борг, а отримувач думав, що він одержує річ у подарунок?

4. Юристові Яволену належить сентенція: "Від майна ми чекаємо переважно користі, тому те, що заподіює шкоду, - не майно". Чи справедливо це судження?

5. Син успадкував після смерті батька серед іншого майна й землю на праві володіння. Яким є це придбання - первісним або похідним? До настання строку набувальної давності зазначеному володінню бракує кілька місяців. Чи може син бути позбавлений володіння третьою особою? Чи буде для сина-спадкоємця зарахований строк добросовісного володіння батька або його треба починати рахувати спочатку?

 


Читайте також:

  1. Аутосомно_рецесивний тип успадкування.
  2. Генетичні дані успадкування спортивного таланту
  3. Здійснення права на спадкування. Оформлення права на спадщину.
  4. Зчеплене успадкування.
  5. Зчеплене успадкування.
  6. Крок 1. Успадкування батьківських методів.
  7. Множинне спадкування
  8. Особливості спадкування за законом
  9. Поняття спадкового права. Порядок спадкування.
  10. Поняття спадкового права. Спадкування.
  11. Поняття спадкування
  12. Поняття спадкування, час і місце відкриття спадщини.




Переглядів: 1235

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 5. Речі у римському приватному праві | Тема 10. Загальні положення про рецепцію римського приватного права.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.