Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Розміщення видобувних і нагнітальних свердловимн на покладі

У залежності від режиму роботи покладу, а точніше, від системи розробки нафтового родовища, розміщають видобувні і нагнітальні свердловини на покладі.

Під системою розробки нафтових родовищ і покладів розуміють форму організації руху нафти в пластах до видобувних свердловин.

Розрізняють системи розробки однопластових і багатопластових родовищ. Розглянемо їх.

Форма організації руху нафти в продуктивному пласті визначається, в першу чергу, сіткою розміщення видобувних свердловин і розміщенням нагнітальних свердловин при створенні штучних напірних режимів роботи покладу. Такі питання вивчаються в технології розробки нафтових родовищ, а тут розглядаємо їх фрагментарно з метою висвітлення умов експлуатації свердловин.

Сітка розміщення свердловин. Під розміщеннням свердловин розуміють сітку розміщення і відстані між свердловинами (густота сітки), темп і порядок введення свердловин в експлуатацію.

Видобувні свердловини розміщають по рівномірній і нерівномірній (переважно рядами) сітках. Сітки за формою бувають квадратними і трикутними (шестикутними). У випадку трикутної сітки на площі розміщується свердловин більше на 15,5%, ніж у випадку квадратної за однакових відстаней між свердловинами.

Під густотою сітки свердловин розуміють, здебільшого, відношення площі нафтоносності до кількості видобувних свердловин.

Раніше густота сітки змінювалась від 104 м2/св. (відстані між свердловинами 100 м) до (4-9)∙104 м2/св., а з кінця 40-х – початку 50-х років минулого століття перейшли до сіток свердловин із густотою (30-60)∙104 м2/св. (відстані між свердловинами 550-750 м).

Свердловини розбурюють і вводять у роботу або швидкими темпами (протягом перших одного-трьох років розробки покладу), або повільно, а тоді сітку згущують чи розширюють поступово на всю площу покладу.

Системи розробки з розміщенням свердловин по рівномірній сітці вважають доцільними за режимів роботи пласта з нерухомими контурами (пружний режим, режим розчиненого газу, гравітаційний режим), тобто за рівномірного розподілу по площі пластової енергії. В основному, за трикутною сіткою розбурено більшість експлуатаційних об’єктів Передкарпаття, Азербайджану, Туркменистану, Північного Кавказу та ін.

Системи розробки з розміщенням свердловин по нерівномірній сітці аналогічно розрізняють: за густотою сітки; за темпом введення свердловин у роботу (введення рядів свердловин – працюють одночасно один ряд, два, три ряди); за порядком введення свердловин у роботу. Додатково їх поділяють: за формою рядів – з незамкнутими рядами і з замкнутими (кільцевими) рядами; за взаємним розташуванням рядів та свердловин – з однаковими відстанями відповідно між рядами і між свердловинами в рядах і з ущільненням центральної частини площі.

Такі системи широко використовували за режимів роботи пласта з рухомими контурами (водо-, газонапірний, напірно-гравітаційний і мішаний режими). При цьому свердловини розміщували рядами, паралельними початковому контуру нафтоносності. Густота сітки свердловин сягяє від 20∙104 м2/св. (якщо відстані між рядами 500 м і між свердловинами у рядах 400 м) до 64∙104 м2/св. У сучасному проектуванні початкове розміщення свердловин майже завжди рівномірне.

Розміщення нагнітальних свердловин залежить від прийнятої системи розробки покладу з підтримуванням пластового тиску, коли застосовують метод регулювання балансу пластової енергії шляхом штучного її поповнення. За методами регулювання балансу пластової енерії виділяють: системи розробки зі штучним заводненням пластів; системи розробки із запомповуванням газу в пласт.

Системи розробки із заводненням. Системи розробки зі штучним заводненням пластів можуть здійснюватися за такими основними варіантами (рис. 1.4):

1. Законтурне заводнення, під час якого воду запомповують у ряд нагнітальних свердловин, розміщених за зовнішнім контуром нафтоносності на відстані від нього 100-1000 м. Таке заводнення не поширено.

2. Приконтурне заводнення, коли нагнітальні свердловини розташовують у водонафтовій зоні в безпосередній близькості від зовнішнього контуру нафтоносності. Його застосовують замість законтурного заводнення на покладах із проявом так званого бар’єрного ефекту на водонафтовому розділі або через зниження проникності пласта в законтурній зоні.

 

 

Рис. 1.4 – Заводнення покладів: а – законтурне; б – приконтурне; в
з розрізанням на окремі площі; г – блокове; ґ – осьове; д – кільцеве; е – центральне; є – осередкове

 

3. Внутрішньоконтурне заводнення, яке застосовують в основному на об’єктах із великими площами нафтоносності (сотні квадратних кілометрів і більше). У разі законтурного заводнення одночасно може працювати не більше трьох рядів свердловин внаслідок екранування роботи внутрішніх рядів зовнiшніми, тому для забезпечення відбирання нафти також із центральної частини експлуатаційного об’єкта великі об’єкти з допомогою розрізаючих рядів нагнітальних свердловин ділять на окремі, самостійно розроблювані ділянки, які називають експлуатаційними полями чи блоками. Внутрішньоконтурне заводнення у разі необхідності поєднується з законтурним або приконтурним заводненням.

Застосовується внутрішньоконтурне заводнення таких видів: ,,розрізання” покладу нафти рядами нагнітальних свердловин на окремі площі, блоки самостійної розробки; склепінне заводнення; осередкове заводнення; площове заводнення.

Система внутрішньоконтурного заводнення з розрізанням покладу на окремі площі застосовується на великих нафтових родовищах платформового типу з широкими водонафтовими зонами. Широкі водонафтові зони “відрізають” від основної частини покладу і розробляють їх за окремим системами. На середніх і невеликих за розміром покладах застосовують поперечне “розрізання” їх рядами нагнітальних свердловин на блоки (блокове заводнення). З початку 60-х років минулого століття почали використовувати системи блокового заводнення, причому так звані активні (інтенсивні) системи з розміщенням між двома нагнітальними рядами не більше 3-5 рядів видобувних свердловин. Удосконаленням блокових систем можуть бути блочно-квадратні системи з періодичною зміною напрямів потоків води.

У випадку склепінного заводнення ряд нагнітальних свердловин розміщують на склепінні структури або поблизу нього. Якщо розміри покладу перевищують оптимальні, це заводнення поєднують із законтурним. Склепінне заводнення поділяється так:

а) осьове (нагнітальні свердловини розміщують по осі структури);

б) кільцеве (кільцевий ряд нагнітальних свердловин із радіусом, що приблизно дорівнює 0,4 радіуса покладу, розрізає поклад на центральну і кільцеву площі);

в) центральне заводнення як різновид кільцевого (вздовж кола радіусом 20-300 м розміщують 4-6 нагнітальних свердловин, а всередині нього є одна або кілька видобувних свердловин).

Осередкове заводнення може застосовуватися як самостійне у випадку розробки покладів нафти в різко неоднорідних і переривчастих пластах, а також як допоміжне заводнення в поєднанні із законтурним, і, особливо, внутрішньоконтурним заводненням для вироблення запасів нафти з ділянок, не охоплених основними системами. Розбурювання покладу здійснюється за рівномірною сіткою з розміщенням бурових верстатів поблизу продуктивних свердловин і подальшим переходом “від відомого до невідомого”. Нагнітальні свердловини вибирають із пробурених так, щоб вони були розміщені на ділянках із найкращою характеристикою пластів і впливали на максимальну кількість навколишніх видобувних свердловин. У зв’язку з тим його називають вибірковим заводненням. Осередкове заводнення є ефективнішим на пізніх стадіях розробки.

Площове заводнення характеризується розосередженим нагнітанням води в поклад по всій площі нафтоносності. Площові системи заводнення за кількістю свердловино-точок кожного елемента покладу з розміщеною в його центрі одною видобувною свердловиною можуть бути чотири-, п’яти-, семи- і дев’ятиточковою та лінійною системами (рис. 1.5).

Лінійна система заводнення – це однорядна система блокового заводнення, причому свердловини розміщують не одна навпроти одної, а в шахматному порядку. Відношення кількості нагнітальних і видобувних свердловин становить 1:1. Елементом цієї системи може бути прямокутник зі сторонами 2L і 2sн = 2sв= 2s, де L – відстань між рядами свердловин; 2s – відстань між свердловинами; індекси “в” і “н” позначають видобувні і нагнітальні свердловини. Якщо 2L = 2s, то лінійна система переходить у п’ятиточкову з таким же співвідношенням кількості свердловин (1:1).

 

 

 

Рис. 1.5 – Площова чотирьох- (а), п’яти- (б), семи- (в), дев’ятиточкова
(г), і лінійна (ґ, д) (з виділеними елементами): 1 – видобувні свердловини; 2 – нагнітальні свердловини

П’ятиточкова система симетрична і за елемент можна вибрати також обернене розміщення свердловин із нагнітальною свердловиною в центрі (обернена п’ятиточкова система).

У дев’ятиточковій системі на одну видобувну свердловину припадає три нагнітальних (співвідношення кількості свердловин 3:1), оскільки з восьми нагнітальних свердловин по чотири свердловини припадає відповідно на два і чотири сусідні елементи. В оберненій дев’ятиточковій системі (з нагнітальною свердловиною в центрі квадрата) співвідношення кількості нагнітальних і видобувних свердловин становить 1:3.

У випадку трикутної сітки розміщення свердловин маємо чотириточкову (обернену семиточкову) і семиточкову (або обернену чотириточкову) системи із співвідношенням кількості нагнітальних і видобувних свердловин відповідно 1:2 і 2:1.

Можливі також інші площові системи. Таким чином, площові системи характеризуються різною активністю діяння на поклад, вираженою спiввідношенням кількості нагнітальних і видобувних свердловин (1:3, 1:2, 1:1, 2:1, 3:1).

Від розміщення і співвідношення кількості видобувних і нагнітальних свердловин залежать умови експлуатації свердловин і піднімання флюїдів у них із вибою на поверхню.

Системи розробки із нагнітанням газу. Системи розробки із нагнітанням газу в пласт можуть застосовуватися за двома основними варіантами: запомповування газу в підвищені частини покладу (в газову шапку); площове запомповування газу.

Успішне запомповування газу можливе лише за значних кутів нахилу однорідних пластів (покращується гравітаційне розділення газу і нафти), невисокого пластового тиску (тиск нагнітання звичайно на 15-20% вищий від пластового), близькості значин пластового тиску і тиску насичення нафти газом або наявності природної газової шапки, малої в’язкості нафти. За економічною ефективністю така система значно поступається заводненню, тому має обмежене застосування, зокрема в Україні знайшла застосування лише на Битківському родовищі.

 


Читайте також:

  1. I.1. Порядок збільшення розміру статутного капіталу АТ за рахунок додаткових внесків у разі закритого (приватного) розміщення акцій
  2. Баланс енергій у видобувній свердловині і класифікація видобувних свердловин за способом їх експлуатації
  3. Вибір кількості та розміщення складської мережі
  4. Вибір типу і місця розміщення водозабірних споруд
  5. Вибір, розміщення, режими роботи компенсуючих пристроїв.
  6. Вивіз капіталу та інвестиції в системі міжнародних економічних відносин. Напрямки та структура вивозу капі­талу. Форми вивозу та розміщення (інвестування) капіталу.
  7. Вимоги до розвитку та розміщення об’єктів атомної енергетики
  8. Вимоги до розміщення потенційно-небезпечних виробництв
  9. Відкрите (публічне) розміщення цінних паперів.
  10. Вплив науково-технічного прогресу на розміщення продуктивних сил
  11. Вплив розміщення оборотних коштів підприємства на його фінансовий стан.
  12. Гідравлічний спосіб розміщення відходів




Переглядів: 2431

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Режими роботи нафтових покладів | Розміщення свердловин на багатопластовому родовищі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.