Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Розміщення свердловин на багатопластовому родовищі

 

Якщо нафтове родовище є багатопластовим (точніше, багатопокладовим), то в розрізі виділяють окремі експлуатаційні об’єкти.

Надійно ізольований зверху і знизу непроникними породами окремий пласт, а також кілька пластів, гідродинамічно пов’язаних між собою в межах розглядуваної площі родовища або її частини, становлять елементарний об’єкт розробки. Це поняття є синонімом поняття поклад. Експлуатаційний об’єкт (об’єкт розробки) – це елементарний об’єкт або сукупність елементарних об’єктів, які розробляються окремою сіткою свердловин для забезпечення контролю і регулювання процесу їх експлуатації.

Експлуатаційнi об’єкти виділяють на основі геологічного, технологічного і економічного аналізів під час проектування розробки родовища.

Залежно від порядку введення експлуатаційних об’єктів у розробку виділяють дві групи систем розробки багатопластового нафтового родовища: а) системи одночасної розробки об’єктів; б) системи послідовної розробки об’єктів.

Системи одночасної розробки об’єктів. Перевага систем одночасної розробки об’єктів – це можливість негайного використання запасів усіх об’єктів після їх розбурювання. Реалізувати ці системи можна за одним із трьох варіантів:

1. Роздільна розробка – це система розробки, коли кожний об’єкт експлуатується самостійною сіткою свердловин; потребує великої кількості свердловин, що призводить до значних капітальних вкладень.

2. Спільна розробка – це система розробки за якої два або більше пластів як окремий експлуатаційний об’єкт розробляються єдиною сіткою видобувних і нагнітальних свердловин. Можливі її підваріанти: із збільшенням кількості видобувних свердловин на малопродуктивні об’єкти і зі збільшенням кількості нагнітальних свердловин на малопродуктивні об’єкти.

3. Спільно-роздільна розробка – це система розробки, за якої видобувні свердловини обладнують устаткуванням для одночасно-роздільної експлуатації, а нагнітальні свердловини – устаткуванням для одночасно-роздільного нагнітання води. Вона дає змогу подолати недоліки перших двох варіантів, зберігаючи при цьому їх перевагу.

Системи послідовної розробки об’єктів. Системи послідовної розробки об’єктів можна реалізувати за такими основними варіантами:

1. Розробка зверху вниз, за якої кожний нижче розмiщений об’єкт експлуатується після вище розміщеного. Вона застосовувалась у перший період розвитку нафтової промисловості і нині визнана в основному нераціональною.

2. Розробка знизу вверх, за якої починають розробляти об’єкти з нижнього, так званого опорного (базового) об’єкта, а потім переходять на об’єкти повернення (поворотні об’єкти). У випадку наявності багатьох об’єктів за базові об’єкти також вибирають найзначніші та найпродуктивніші об’єкти з достатньо великими запасами нафти, а за поворотні – решту об’єктів. Тоді приступають до розробки базових об’єктів, таким чином не затримують експлуатацію вище розміщених високопродуктивних об’єктів із великими запасами. Така система розробки особливо є доцільною при розробці морських нафтових родовищ.

У продуктивному пласті видобувні і нагнітальні свердловини, точніше їх вибої, розміщають у відповідності із прийнятою системою розробки родовища. При розміщенні гирла свердловини на поверхні слід урахувати характер місцевості (гори, водоймища, ріки, озера, акваторії, болота, сільсько-господарські угіддя, ліс, санітарно-охоронні зони, заповідники, культурні пам’ятки тощо), а також забудову території родовища. За правилами безпеки в нафтогазовидобувній промисловості України (НПАОП 11.1 - 1. 01 - 08) гирла нафтових фонтанних, газліфтних та газових і газоконденсатних свердловин, контрольних і п’єзометричних свердловин із пластовим тиском вищим від гідростатичного та будівлі із видобування нафти (ГВСУ, КДНС, БКНС, УКПН) дозволяється розміщати на відстані не менше 500; 300 і 100 м відповідно від громадських будинків; житлових будинків, гуртожитків, вахтових селищ; промислових і сільськогосподарських підприємств, а гирла нафтових насосних і нагнітальних свердловин, контрольних і п’єзометричних свердловин із пластовим тиском, меншим від гідростатичного – відповідно 250; 150 і 50 м (тобто удвічі менша відстань, так як небезпека є меншою).

 

 


Читайте також:

  1. I.1. Порядок збільшення розміру статутного капіталу АТ за рахунок додаткових внесків у разі закритого (приватного) розміщення акцій
  2. Апаратура для термічних вимірювань у свердловині
  3. Апаратура та методика проведення газометрії свердловин в процесі буріння
  4. Баланс енергій у видобувній свердловині і класифікація видобувних свердловин за способом їх експлуатації
  5. Буріння свердловин і розкриття продуктивних пластів з допомогою промивних рідин із органоколоїдними складовими
  6. Вибір кількості та розміщення складської мережі
  7. Вибір конструкцій вибоїв свердловин
  8. Вибір типу і місця розміщення водозабірних споруд
  9. Вибір, розміщення, режими роботи компенсуючих пристроїв.
  10. Вивіз капіталу та інвестиції в системі міжнародних економічних відносин. Напрямки та структура вивозу капі­талу. Форми вивозу та розміщення (інвестування) капіталу.
  11. Види буріння похилих свердловин
  12. Види і режими буріння похило-скерованих свердловин




Переглядів: 572

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розміщення видобувних і нагнітальних свердловимн на покладі | Характернистика нафтових родовищ України

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.