Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Досягнення в галузі фізіології рослин і їх значення для розвитку уявлень про живу природу

Були досягнуті успіхи у вивченні хімічних властивостей простих і складних речовин, відкриття кисню, пізнання складу води, вуглекислого газу та ряду органічних речовин. в. Ці досягнення надали позитивний вплив на подальше поглиблення уявлень про життєдіяльність рослин у XVIII ст.

Відкриття в галузі хімії сприяли конкретизації ролі рослин у кругообігу речовин у природі, питань регулювання їх продуктивності та розвитку. У працях М.В. Ломоносова (1763) чітко була сформульована думка про участь листя в повітряному харчуванні рослин, зазначено, що «рослини черпають матеріал, необхідний для своєї організації з повітря ...».

У XVIII ст. було продовжено вивчення статі і розмноження рослин. На вивчення статі рослин т вплинули праці К. Ліннея і його спостереження над запиленням рослин. Найбільшого успіху досяг І. Кельрейтер, який, провівши гібридизацію з 50 видами, отримав безліч гібридів, проміжних між вихідними батьківськими парами. І. Кельрейтер прийшов до висновку, що потомство у рослин виходить тільки за участю чоловічого і жіночого «насіння».

Дослідження в сфері структурної та функціональної організації тварин

XVIII ст. ознаменувався подальшим поглибленням уявлень про структурну і функціональну організацію тварин.

Німецький учений Хр. Рейлі (1759-1813) заснував журнал «Архів фізіології (1755) із завданням публікації результатів досліджень фізико-хімічних основ життєвих явищ у тварин. Він пояснював процеси життєдіяльності, виходячи із здатності матерії до змін.

Швейцарський вчений А. Галлер (1708-1777) в роботі «Елементи фізіології» вперше скорочення м'язових волокон розглядав як прояв загальної властивості - подразливості. З подразливістю він пов'язував рух м'язів, серця і внутрішніх органів.

Розвиток досліджень у галузі порівняльної анатомії виявило схожість організації різних тварин. Так, була виявлена спільність будови людини та інших хребетних. Виділяється нова наука - антропологія. Французький учений Ф. Вік Азіру (1748-1794), порівнюючи будова органів у різних тварин і в межах одного організму, прийшов до уявлень про єдність їх будови і функцій. Він знаходить зв'язок між будовою нервової системи у тварин різних класів і особливостями їх руху, інстинктів, подразливістю і розумовим розвитком, а також подібність у будові одних і тих же органів у тварин різних класів.

Дослідження в області порівняльної анатомії в подальшому були поглиблені. Їх результати мали значення для розвитку систематики і уявлень про єдність походження тварин.

Дослідження в області ембріології та їх значення для прогресу біології

Ембріональний розвиток привертало увагу з найдавніших часів. в. Проте до XVIII ст. ембріологія перебувала в зародковому стані. в. Напрями та досягнення ембріології в XVIII ст. мали не тільки теоретичне, але і принципове методологічне значення.

У XVIII ст. закладаються експериментальні основи вивчення індивідуального розвитку, ролі чоловічого і жіночого зачатків, процесу запліднення.

Інтенсивно розвивалися дослідження з регенерації. Р. Реомюр (1683-1757) ввів термін «регенерація». А. Трамбле досяг успіху в дослідах на трьох видах гідр з регенерації та трансплантації. Ш. Бонні досяг позитивних результатів з відновлення цілого організму з ізольованих відрізків гідри, різних черв'яків, а також втрачених органів у морських зірок, равликів, раків, саламандри. З урахуванням здатності до регенерації у рослин Ш. Бонні робить висновок про регенерації як загальнобіологічному явище, що має значення для виживання індивідуума. Він убачав зв'язок між явищем регенерації і безстатевим розмноженням - шляхом поділу та брунькування.

Значне накопичення матеріалу в різних галузях біології та спроби його узагальнення мало вплинули на центральну ідею походження живої природи, що перейшла з середньовіччя. Панівною залишалася ідея про створення живої природи, підкріплена словами К. Ліннея про те, що видів стільки, скільки «різних форм було створено спочатку». Подібний погляд випливав з метафізичного мислення біологів того періоду, які розглядали «природу як щось закінчене» (Ф. Енгельс)

Ідея про створення живої природи отримала розвиток у трьох напрямках:

1) визнання незмінності видів. Виникаючі зміни видів під впливом умов середовища і гібридизації розглядалися як випадкові події - різновиду, який не міняє специфіку самого виду;

2) визнання наявності вкладення зародків («преформізм»),

3) у трактуванні явища органічної доцільності як початкового властивості живої природи і результату творіння.

Центральна ідея біології XVIII ст. про абсолютну незмінність видів залишалася як фундаментальна її основа, незважаючи на спроби її перегляду та критики прихильниками трансформізму. Трансформізм виходив з можливості поступового розвитку живої природи від простого до складного, включаючи і самозародження життя з неорганічних речовин.

Отже, XVIII ст. збагатив біологію не тільки новим фактичним матеріалом у різних напрямках, а й ідеями. Різкій критиці піддалася основна догма біології - ідея незмінності й абсолютного сталості видів. в. Незважаючи на її критику, вона ще до середини XIX ст. панувала в науці. в., стали предметом специального изучения в первой половине XIX в., на их основе возникают новые направления науки. Багато питань, поставлені у XVIII ст., Стали предметом спеціального вивчення в першій половині XIX ст., На їх основі виникають нові напрямки науки. в. Досягнення біології XVIII ст. тому слід розглядати як передумову подальших її успіхів.


Читайте також:

  1. DIMCLRE (РЗМЦВЛ) - колір виносних ліній (номер кольору). Може приймати значенняBYBLOCK (ПОБЛОКУ) і BYLAYER (ПОСЛОЮ).
  2. I визначення впливу окремих факторів
  3. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
  4. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  5. II. Фактори, що впливають на зарплату при зарубіжних призначеннях
  6. II.3. Основні способи і прийоми досягнення адекватності
  7. III.Цілі розвитку особистості
  8. III.Цілі розвитку особистості
  9. III.Цілі розвитку особистості
  10. IV. Агротехніка квітково-декоративних рослин відкритого грунту.
  11. Iсторiя розвитку геодезичного приладознавства
  12. Iсторичне значення революції.




Переглядів: 905

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Узагальнення в області систематики | Формування біології як комплексної науки та її успіхи в першій половині XIX ст.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.