Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Композиції. Монтажі

Художня фотографія середини минулого століття, зблизившись з образотворчими мистецтвами у творчості талановитих портретистів, у жанрі пейзажу виявила мало успіхів. Тут вона приносила користь більше географії, ботаніці, землезнавству, постачаючи вчені товариства і мандрівників ландшафтами пізнавального характеру. Знімки називалися навіть художніми за старанність виконання, але образи природи рідко складали домінанту таких ландшафтів.

Знімали об'єктивами з розрахунком на «нескінченність», що давало на знімку зображення тільки в далеких планах. Були в побуті ще об'єктиви для зйомки монументів: у фокусі виходило зображення предметів чи ділянки місцевості середнього плану. Перший план з дальнім сполучити в знімку було неможливо, таких об'єктивів фірми ще не випускали.

Жанрові фотографії також робилися з прикладними цілями для наук народознавства. І тут фотограф був обмежений зйомкою груп в одному середньому плані чи «типів обличчя» — у великому, з відносно малої відстані.

Допитлива думка фотографів з художницькою установкою прагнула перебороти подібні препони. Ставилася задача йти не тільки по шляху «фотографічного зображення світу», але різноманітити сам «світ фотографічного зображення».

Ще в роки дагеротипії американський фотограф М. Лоренс робив спроби ілюструвати літературні твори дагеротипами. З розвитком мокроколодіонної техніки фотографи стали з'єднувати на позитиві два чи більше зображення, одержуваних на окремих негативах чи робити зйомку на одну пластинку двічі. Такий вид формотворчості, із застосуванням безлічі технічних прийомів, дуже розповсюджений у сучасній фотографії.

Вже в середині XIX століття з'явилися монтажі.

Створення «нової реальності», іноді з прикметами фантастики, займало уяву багатьох винахідливих фотографів різних країн.

Перші досліди почалися в портретних ательє. Той же Сергій Левицький, працюючи в Парижі, іноді фотографував клієнта на «візитці» у двох позах, навіть у різних костюмах. В іншого фотографа портретований розмовляв із самим собою, грав на фортепіано й одночасно слухав свою гру. В ательє портретистів замовник одержував знімок і міг побачити на ньому себе, що тримає на блюді власну голову в циліндрі. Який-небудь пан виявлявся з головою, відрізаною власною рукою, при цьому рука на знімку залишалася озброєною шаблею. Виконувалися монтажі з багаторазовим повторенням на одному листі фотографованої персони в різних позах — стоячою, сидячою, розглядаючою власний портрет. При цьому на стіні могло бути показане в рамі ще одне фотографічне зображення цієї ж людини і т.п. Фотографи сполучали на одній картці-«візитці» кілька мініатюрних портретів. Зображення двійників було особливо розповсюдженим. Чимало фотографів у різних країнах займалися такого роду монтажами. За них платили, природно, дорожче. Виготовлялися подібні комбіновані знімки і для підняття реклами ательє.

Народжувався, однак, метод, що згодом став могутнім виразним засобом фотографії, кінематографа, мистецтва дизайну, телебачення.

Чи не з трюків починали розвиток інші цікаві прийоми побудови зображень у кінематографі?

Подвійна експозиція, монтування зображення з декількох негативів чи позитивів доведені були художниками фотографії до артистизму. Слова «монтаж» не було. Але теоретична думка передбачала успіхи художників на шляху подібного роду формотворчості. Заявляв про це Бланкар-Еврар, автор відомої в ту пору книги.

У ранню пору світлопису талановитим шукачем у жанрі фотографічного монтажу, складного, з рішенням сюжетним, картинним, ввійшов в історію фотографії швед Оскар Густав Рейландер (1813 —1875). У молодості він багато часу провів у Римі, де вивчав старих майстрів мистецтв. Оселившись потім в Англії, у п'ятидесятих роках він з великим підйомом зайнявся фотографією. Його творчість і в наступні роки залишалася зв'язаною з художнім життям країни.

Рейландер хотів розсунути у творчості границі повсякденного життя. Його не задовольняло служіння тільки цілям фіксації повсякденного: він прагнув засобами світлопису створити «нову дійсність» в образах картин на визначені теми. Сучасників вразила картина «Два шляхи життя», показана Рейландером на виставці в Манчестері в 1857 році.

Це складна і найвідоміша з алегоричних композицій автора. Оригінал її розміром приблизно 40х80 сантиметрів надрукований із тридцяти негативів!

Рейландер створив чимало монтажних фотографічних картин. От назви його композицій: «Надія у вигнанні», «Юдиф і Олоферн», «Святий Іоанн Баптист».

Серед композицій були «живі картини», мистецьки надруковані з двох, трьох, восьми і більш негативів; на кожний з них майстер знімав у своєму павільйоні частину майбутньої композиції. Були і знімки, сфотографовані на одну пластинку. Оскар Рейландер своїми монтажами чи «колажами»— термін наших днів — підняв престиж фотографії як мистецтва в ранню пору її розвитку.

Наш сучасник, відомий теоретик кінематографа Зиґфрід Кракауер у першому розділі своєї книги «Природа фільму» торкнувся історії фотографії. Він припустив, що піонери фотографії — попередниці кіно — зосереджували увагу на проблемах, що підказуються самою специфікою природи фотографії. Це підтверджується розвитком документальних жанрів, більш відповідних її природі. Але Кракауер відзначає і наступне: «Значне число фотографів... переслідувало цілі, які можна назвати «формотворчими».

 


Читайте також:

  1. Протилежність, контраст - основний принцип композиції.
  2. Способи з’єднання й окінцювання кабелів. Техніка безпеки при монтажі кабельних ліній.




Переглядів: 588

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Успіхи документальних зйомок | Тема 3. Поруч з мистецтвом

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.