Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Документальне забезпечення господарських операцій з обліку власного капіталу

Важливим засобом контролю за правильним формуванням та використанням власного капіталу підприємства є суцільна й безперервна реєстрація в документах даних про всі господарські операції. Це відбувається з допомогою принципу превалювання сутності над формою, який передбачає, що господарські операції, пов’язані з формуванням, змінами та використанням власного капіталу, обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми.

Організація обліку статутного капіталу починається з моменту реєстрації підприємства в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України та припиняється в день вибуття з цього реєстру, банкрутства, реорганізації тощо.

Внески до статутного капіталу підприємства оформлюються засновницьким описом майна, який є первинним документом, що підтверджує внесення часток засновників (табл. 11.4).

Таблиця 11.4

Засновницький опис майна підприємства

Назва майна Коротка характеристика майна Документ, що засвідчує право власності Од. виміру Кількість Ціна за од. Вартість Хто вніс Підпис
Авто-мобіль Придатний для використання Договір купівлі шт один 45тис 45тис Яків Н.М  

Сума прописом ________________________________

На відповідальне зберігання перераховані цінності прийняв________

Таблиця 11.5

Документальне оформлення випуску акцій

з/п Назва документу Інформація, що міститься в документі
1 2 3
Заява стандартного зразка Найменування і вид акціонерного товариства; код ЄДРПОУ; юридична адреса; місцезна-ходження; номер телефону і факс; розмір статутного капіталу; сумарна номінальна вартість випуску акцій4 кількість акцій за типами І категоріями; поточний рахунок; номінальна вартість акцій.
Рішення про випуск акцій, оформлене протоколом згідно з вимогами Фірмова назва емітента та його місце-знаходження; розмір статутного капіталу; мета І предмет діяльності емітента; посадові особи; найменування контролюючого органу (ауди-торської фірми); дані про розміщення цінних паперів, випущених в обіг раніше; мета випуску акцій; визначення категорії акцій (прості чи привілейовані); загальна сума емісії; номінальна вартість акцій; кількість учасників голосування при прийнятті рішення про емісію; порядок виплати дивідендів; термін і порядок розподілу акцій між засновниками та їх оплати; черговість випуску акцій; умови розпорядження акціями; права власників привілейованих акцій; переважне право на придбання акцій нової емісії; інша інформація. Оформлене протоколом рішення повинно бути завірене підписами і печаткою емітента.

 

Продовження табл. 11.5

Нотаріально завірена копія статуту емітента або зміни до статуту, пов’язані зі збільшенням розміру статутного капіталу (номінальної вартості або кількості акцій).
Зразок бланка сертифіката акцій, оформленого згідно з вимогами чинного законодавства (при документарній формі випуску).
Баланс (ф. №1), завірений підписами і печатками емітента та аудитора, довідка про фінансовий стан емітента, завірена підписами і печатками аудитора, аудиторський висновок станом на перше число поточного кварталу, в якому подаються документи для реєстрації випуску акцій.
Копія свідоцтва про реєстрацію попередніх випусків акцій (у випадку додаткової емісії).
Копію свідоцтва про державну реєстрацію АТ.

 

Для надання документів до органів реєстрації опис майна нотаріально завіряється. Грошові кошти засновники вносять на тимчасовий рахунок в банку.

Збільшення суми статутного капіталу здійснюється шляхом випуску нових акцій, якщо раніше випущені акції реалізовані за вартістю не нижчою від номінальної. Випуск акцій супроводжується поданням до реєстраційного органу документів, які вказані у таблиці

Після реєстрації випуску емітенту видається свідоцтво, яке є підставою для друку бланків сертифікатів акцій.

Особливістю організації обліку акцій є те, що крім організаційних витрат, пов’язаних зі створенням акціонерного товариства виникають витрати на емісію (гонорар юриста, гонорар аудитора, витрати на друк сертифікатів та поштові витрати, канцелярські та адміністративні витрати, ін.), які відносяться до інших операційних витрат.

Зменшення статутного капіталу здійснюється у виключних випадках за рішенням зборів акціонерів після повідомлення всіх його кредиторів у встановлені законодавством терміни, а також з дотриманням мінімальних вимог до розміру статутного капіталу на момент реєстрації змін. Випадки зменшення статутного капіталу підтверджуються правильно оформленими відповідними документами При зменшенні частки всіх або окремих учасників до органів державної реєстрації подається:

§ реєстраційна картка встановленого зразка;

§ нотаріально завірені зміни до установчих документів;

§ протокол загальних зборів учасників;

§ документ, що засвідчує внесення плати за державну реєстрацію.

При виході одного чи кількох учасників подаються всі ті документи, що й в попередньому випадку, а також:

а) у разі добровільного виходу юридичної особи зі складу учасників – копію рішення засновників;

б) у разі добровільного виходу фізичної особи – нотаріально завірена заява;

в) у разі примусового виключення учасника – рішення уповноваженого органа.

Сума статутного капіталу, яка на дату реєстрації підприємства заявлена, але фактично не внесена засновниками, представляє собою неоплачений капітал. Облік неоплаченого капіталу здійснюється на підставі статуту, довідок бухгалтерії, ВКО, ПКО, установчих договорів, накладних тощо.

Підставою для формування статутного капіталу служить рішення вищого органу управління підприємства, яке оформлене протоколом загальних зборів. Рішення приймається з таких питань:

§ про формування статутного капіталу;

§ його розподіл між його засновниками;

§ склад цінностей, якими статутний капітал буде наповнюватися;

§ про затвердження статуту, що закріплює основні положення про статутний капітал підприємства.

При формуванні статутного капіталу складається засновницький опис майна, в якому зазначається назва та коротка характеристика майна, документ, що засвідчує право власності, його вартість. Також вказується прізвища вкладників та їх підписи. В кінці документу проставляється сума прописом, а також підпис матеріально-відповідальної особи, яка прийняла цінності на відповідальне зберігання. Варто зазначити, що на нерухомість додається документ, що засвідчує право власності.

Грошові кошти засновники вносять на тимчасовий рахунок в банку. Для надання документів до органів реєстрації засновницький опис майна нотаріально засвідчується.

Враховуючи те, що внески до статутного капіталу можуть здійснюватися основними засобами, виробничими запасами, їх вартість визначається у грошових та натуральних вимірниках. Однак загальна вартість майна на початок діяльності виражається в грошовому вимірнику.

Основоположним документом підприємства, в якому вказано правові засади діяльності, є статут. В ньому зазначається розмір статутного капіталу та за рахунок яких внесків він сформований. Зазначається вартість майна, що оцінюється за взаємною згодою учасників та сума, внесена грошовими коштами. В даному документі зазначаються умови зміни розміру статутного капіталу та ін.

Розмір пайового капіталу встановлюється загальними зборами членів райспоживспілки, не відображається у Статуті.

В числі документів поданих на реєстрацію підприємства державному реєстратору, повинен бути документ, що підтверджує здійснення засновниками внесків до статутного та пайового капіталу, а саме:

§ акт приймання-передачі товарно-матеріальних цінностей, акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів – при формуванні за рахунок майна;

§ довідка банку – якщо вносяться грошові кошти.

В актах приймання-передачі основних засобів зазначається дата надходження, кореспондуючі рахунки, первісна вартість внесених активів, норми амортизаційних відрахувань та коротка характеристика об’єкта.

Для підтвердження вартості товарно-матеріальних цінностей, основних засобів потрібна наявність акта оцінки, який складають засновники або суб’єкти оцінної діяльності. В акті зазначається найменування майна, ким воно внесене та погоджена його вартість.

Розмір статутного та пайового капіталу в процесі діяльності підприємства може змінюватися. Всі зміни повинні бути документально оформлені.

Документи, що підтверджують рух статутного та пайового капіталу, наведені у таблиці 11.6.

Для споживчих товариств Положенням про організацію пайового господарства споживчої кооперації України затверджені бланки членських квитків. При внесенні внесків до пайового капіталу кожному пайовику виписується Квитанція про одержання грошей в оплату вступного, обов’язкового пайових внесків та за членський квиток. Дані з квитанцій заносяться у Відомість приймання вступних і пайових внесків та плати за членські квитки від громадян, бажаючих стати членами споживчого товариства. На підставі цих документів відображаються операції з поповнення пайового капіталу члена товариства.

При проведенні дооцінки активів використовуються розрахунки дооцінки активів. Підставою для збільшення іншого додаткового капіталу внаслідок безоплатного одержання активів є акти приймання-передачі основних засобів, акт приймання-передачі товарно-матеріальних цінностей.

Таблиця 11.6

Документи, які підтверджують рух статутного та додаткового капіталу

Рух капіталу Документи, що підтверджують рух
Створення статутного, пайового капіталу Статут, Постанова облспоживспілки, інвентаризаційні описи, накладні, прибуткові касові ордери, акти прийому-передачі, акти оцінки
Збільшення статутного, пайового капіталу Рішення загальних зборів пайовиків, розрахунок бухгалтерії
Збільшення статутного капіталу за рахунок додаткових внесків учасників Статут, накладні, прибуткові касові ордери, акти прийому-передачі, акти оцінки
Повернення часток членам споживчих товариств у випадку їх виходу із складу товариства Рішення загальних зборів пайовиків, видаткові касові ордери, накладні, акти прийому-передачі
Покриття збитків за рахунок статутного, пайового капіталу Рішення загальних зборів пайовиків, розрахунок бухгалтерії
Збільшення пайового капіталу за рахунок прибутку Рішення загальних зборів пайовиків, розрахунок бухгалтерії
Зменшення статутного капіталу за рахунок збільшення пайового Рішення загальних зборів пайовиків

 

Дані первинного обліку узагальнюються та систематизуються у зведених регістрах обліку. При використанні 1-С Бухгалтерія зведеними регістрами є аналізи рахунків. Інформація з аналізів рахунків переноситься в оборотно-сальдову відомість. На основі даних оборотно-сальдової відомості складається баланс, а на основі аналізів рахунків – Звіт про фінансові результати та Звіт про власний капітал підприємства.




Переглядів: 1700

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Нормативно-законодавче забезпечення обліку власного капіталу | Облік складових власного капіталу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.