Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Законодавчо-нормативна база організації обліку доходів

При організації бухгалтерського обліку доходів необхідно користуватись законодавчими та нормативними документами України, їх характеристика наведена в табл.14.4.

Таблиця 14.4

Нормативне регулювання операцій з формування доходів підприємства

Назва нормативного документу Характеристика
Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99р. №996-ХІV. Визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні.
«Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій», затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.11.99р. №291. Інструкцією передбачено: призначення і порядок ведення рахунків бухгалтерського обліку для узагальнення інформації про наявність і рух активів, капіталу, зобов’язань та фінансово господарської діяльності підприємств.
Закон України «Про страхування» Подається інформація про інші доходи від страхової діяльності, зокрема комісійні винагороди за перестрахування, частки від страхових сум та страхових відшкодувань.
Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.97р. №283/97-ВР. Розкриває інформацію про операції, які відносяться до валових доходів та валових витрат порядок їх визнання. В Законі вказано, що об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду на суму валових витрат платника податку на прибуток та суму амортизаційних відрахувань нарахованих відповідно до чинного законодавства

Продовження табл. 14.4

Наказ «Про затвердження типових форм первинних облікових документів з обліку сировини і запасів» № 193. Цей акт є дуже важливим адже у П(С)БО не розкривається первинний облік доходів, тому саме в цьому документі подається перелік документів, за допомогою яких ведеться облік іншої операційної діяльності. На їх основі здійснюється вибуття, знецінення та списання запасів.
П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затверджений наказом МФУ від 31.03.99р. № 87 Цим Положенням визначається мета, склад і принципи підготовки фінансової звітності та вимоги до визнання і розкриття її елементів. Щодо доходів, то потрібно зіставити доходи з витратами, щоб визначити фінансовий результат звітного періоду, що передбачено цим положенням, а також дотримання принципів нарахування та відповідності доходу та витрат, тощо.
П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати» затверджений наказом МФУ від 31.03.99р. № 87 Цим Положенням визначаються зміни і форма Звіту про фінансові результати, а також загальні вимоги до розкриття його статей. Норми цього Положення (стандарту) стосуються звітів про фінансові результати підприємств, організацій та інших юридичних осіб (далі – підприємства) усіх форм власності (крім банків і бюджетних установ).
П(С)БО 15 «Дохід» затверджений наказом МФУ від14.11.99р. № 290   Це Положення визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності Положенням передбачено класифікацію доходу, визначення, критерії визнання доходу, відображення доходу в бухгалтерському обліку.
П(С)БО 16 «Витрати», затверджений наказом МФУ від 31.12.99р. № 318 Це Положення визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства та її розкриття у фінансовій звітності. Доходи і витрати взаємопов’язані, тому що витрати визнаються витратами певного періоду з визнанням доходу, що передбачене цим положенням.
П(С)БО 17 «Податок на прибуток» затверджений наказом МФУ від 31.12.2000р. № 353 Визнає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати, доходи, активи і зобов’язання з податку на прибуток та її розкриття у фінансовій звітності. Поточний податок на прибуток визначається у Звіті витратами або доходами, крім податку на прибуток, що нарахований внаслідок: до оцінки активів та об’єднання підприємств шляхом придбання. У Звіті дохід з податку на прибуток відображається у вписуванні статті «дохід з податку на прибуток від звичайної діяльності».

Продовження табл. 14.4

П(С)БО 14 «Оренда» затверджений наказом МФУ від 28. 07..2000р. № 181 Положення визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про оренду необоротних активів та їх розкриття у фінансовій звітності. У положенні зазначається порядок відображення доходів у орендаря і орендодавця.
П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів» затверджений наказом МФУ від 10.08.2000р. № 193 Положення визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про операції в іноземній валюті та відображення показників статей фінансової звітності господарських одиниць за межами України в грошовій одиниці України.
П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва» затверджений наказом МФУ від 25.02.2000р. № 39 Дане положення визначає зміст і форму Фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва в складі Балансу і Звіту про фінансові результати та порядок заповнення його статей, а саме порядок відображення доходів у Звіті про фінансові результати суб’єкта малого підприємництва.
П(С)БО 29 «Фінансова звітність за сегментами» затверджений наказом МФУ від 19.05.2005р. № 412 Даний документ визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи, витрати, фінансові результати, активи і зобов’язання звітних сегментів та її розкриття у фінансовій звітності.

 

Основою бухгалтерського обліку є Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність». Цей закон визначає правові засади регулювання, організації ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні. Цей закон поширюється на всіх юридичних осіб незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також суб’єкти підприємницької діяльності, яким відповідно до законодавства надано дозвіл на ведення спрощеного обліку доходів і витрат, ведуть бухгалтерський облік і подають фінансову звітність у порядку, встановленому законодавством. Відповідно до цього закону бухгалтерський облік ґрунтується на таких принципах: обачність, повне висвітлення, автономність, послідовність, безперервність, нарахування та відповідність доходів і витрат, превалювання сутності над формою, історичної (фактичної) собівартості, єдиного грошового вимірника, періодичність.

«Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій», затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.11.99р. №291 встановлює призначення і порядок ведення рахунків бухгалтерського обліку для узагальнення методом подвійного запису інформації про наявність і рух активів, капіталу, зобов’язань та факти фінансово-господарської діяльності підприємств, організацій та інших юридичних осіб (крім банків і бюджетних установ) незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і видів діяльності, а також виділених на окремий баланс філій, відділень та інших відособлених підрозділів юридичних осіб (далі – підприємства). Ведення позабалансових рахунків здійснюється за простою системою (без застосування методу подвійного запису).

План рахунків бухгалтерського обліку є переліком рахунків і схем реєстрації та групування на них фактів фінансово-господарської діяльності (кореспонденція рахунків) у бухгалтерському обліку. У ньому за десятковою системою наведені коди (номери) й найменування синтетичних рахунків (рахунків першого порядку) й субрахунків (рахунків другого порядку). Планом рахунків передбачено рахунки класу 7 «Доходи і фінансові результати», які узагальнюють інформацію про доходи від операційної, інвестиційною та фінансовою діяльністю підприємства, а також від надзвичайних подій.

Законом України «Про оподаткування прибутку підприємства» наводиться визначення «валовий дохід», їх визнання, відображається перелік доходів, які включаються і не включаються до складу валових доходів. Об’єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скорегованого валового доходу звітного періоду на суму валових витрат та суму амортизаційних відрахувань нарахованих відповідно до чинного законодавства.

Згідно з П(С)БО 1, щодо доходу, то фінансова звітність підприємства формується з дотриманням таких принципів як нарахування та відповідності доходів і витрат, за яким для визначення фінансового результату звітного періоду слід зіставити доходи звітного періоду з витратами, які були здійсненні для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в обліку і звітності у момент їх виникнення, не залежно від часу надходження і сплати грошей; обачності, згідно з яким методи оцінки, що застосовуються у бухгалтерському обліку, повинні запобігати заниженню оцінки зобов’язань та витрат і завищенню оцінки активів і доходів підприємства.

Відповідно до П(С)БО 3 дохід відображається у Звіті про фінансовий результат у момент надходження активу чи погашення зобов’язання. Звіт містить такі статті про доходи як:

§ дохід від реалізації продукції;

§ чистий дохід від реалізації продукції;

§ дохід від участі в капіталі;

§ інші фінансові доходи;

§ інші доходи.

Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійсненні. Витрати, які неможливо прямо пов’язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду в якому воно були здійсненні згідно П(С)БО 16.

Відповідно до П(С)БО 17 «податок на прибуток» дохід з податку на прибуток – це загальна сума доходу з податку на прибуток, яка складається з поточного податку на прибуток з урахуванням відстроченого податкового зобов’язання і відстроченого податкового активу.

Отримавши дохід від реалізації продукції віднімається податок на додану вартість (20%). Обраховуються витрати (витрати матеріалів, розрахунки за заробітною платою, витрати на збут, адміністративні витрати і інші). Від доходу без ПДВ віднімаються витрати і різниця множиться на відсоток податку на прибуток (25%). Так, згідно стандарту, визначається розмір податку на прибуток.

Основним нормативними документами, які регулюють ведення обліку в Україні є Положення (стандарти) бухгалтерського обліку. Методологічні основи формування в фінансовому обліку інформації про доходи від звичайної діяльності підприємства та її розкриття у фінансовій звітності визначає П(С)БО 15 «Дохід». Дане положення розкриває методологічні засади визнання, класифікацію та оцінку доходів та подає інформацію щодо відображення їх у примітках до фінансової звітності. Пункт 21-24 П(С)БО 15 визначає порядок оцінки доходу, а п. 16-19 – порядок визнання або невизнання доходом цільового фінансування. Критерії визнання доходу наведенні в даному Положенні застосовуються окремо до кожної операції. Проте їх потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції.

При розгляді нормативних актів виявлено, що між ними існують певні розбіжності, щодо економічної суті і визнання доходів. Поняття дохід характерне як для податкового так і бухгалтерського обліку.

Згідно п.4.1. Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства» валовий дохід – загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за її межами. А за П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати» дохід характеризується, як збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників) за звітний період.

Відповідно до п.11.3. Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства» доходи визнаються за правилом першої події:

§ або дата зарахування коштів або оприбуткування готівки в касу підприємства від покупця в рахунок оплати товарів;

§ або дата фактичного відвантаження товарів або надання послуг.

Згідно даного правила до складу доходів у податковому обліку включаються доходи від отриманих авансів.

У бухгалтерському обліку доходи визнаються за принципом відповідності доходів і витрат суть якого розкривається у П(С)БО 15 «Дохід»:

§ сума доходу може бути достовірно визначена;

§ можливість достовірної оцінки витрат.

Не зважаючи на певні розбіжності суб’єкти господарювання повинні дотримуватися всіх П(С)БО, законів, інструкцій, адже в них знаходиться цінна інформація про правильність ведення обліку, відображення у фінансовій звітності, надання повної та достовірної інформації про доходи підприємства, витрати тощо. Знаючи закони підприємство вчасно сплачує податок, знає всі вимоги та принципи ведення обліку, що призводить до успішного розвитку підприємства.

 




Переглядів: 4376

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Економічна суть категорії «доходи» | Первинний, аналітичний та синтетичний облік доходів підприємства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.