Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Основні положення бухгалтерського обліку кредитних операцій

Бухгалтерський облік кредитних операцій здійснюється відповід­но до нормативно-правових актів Національного банку України, основних вимог міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

Надані (отримані) кредити первісно оцінюються й відобража­ються в бухгалтерському обліку за справедливою вартістю, включаючи витрати, безпосередньо пов'язані з цими операціями, відповідно, як актив та зобов'язання, які не підлягають взаємо-заліку.

Витрати на операції - це додаткові витрати, безпосередньо пов'язані з придбанням, випуском або вибуттям фінансового ак­тиву чи зобов'язання, і які не виникли б, якщо суб'єкт господа­рювання не випустив, не придбав або не реалізував фінансовий інструмент. До витрат на операцію належать гонорари та комі­сійні, сплачені агентам, консультантам, брокерам і дилерам, збо­ри органам регулювання, фондовим біржам, податки та держми­та тощо.

Витрати на фінансування, внутрішні адміністративні витра­ти, а також витрати на збереження/володіння фінансовими інструментами не належать до витрат на операцію, що безпосе­редньо пов'язані зі створенням або придбанням фінансового інструменту.

Банк включає витрати на операцію, безпосередньо пов'язані з визнанням фінансового інструменту, у суму дисконту (премії)за цим фінансовим інструментом, які амортизує протягом строку дії фінансового інструменту із застосуванням ефективної ставки відсотка. Сума дисконту (премії) має бути повністю амортизована на дату погашення кредиту.

Справедлива вартість фінансового інструмента під час первіс­ного визнання, як правило, є фактичною ціною операції.

Якщо ринок для фінансового інструменту не є активним, су­б'єкт госгіЬдарювання встановлює справедливу вартість, застосо­вуючи метод оцінювання, який наведено в МСБО 39. Цей метод базується на застосуванні останніх ринкових операцій між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами (якщо вони доступні), посиланні на поточну справедливу вартість іншо­го подібного інструменту (подібного за валютою, строком погашен­ня, процентною ставкою тощо), аналізі дисконтованих грошових потоків та моделі опціонного ціноутворення.

Відповідно до ст. 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність» комерційні банки самостійно встановлюють процентні ставки та комісійну винагороду щодо своїх операціяй.

Таким чином, банки мають визначати кредитну політику згід­но з вимогами МСБО 39 із застосуванням професійного судження.

Якщо банк свідомо на початку операції приймає рішення про надання (залучення) кредиту на більш невигідних (або більш ви­гідних) порівняно з ринковими умовах, він повинен показати у фінансовій звітності такі додаткові збитки або вигоди.

Тобто, якщо банк надає (отримує) кредит за ставкою, що сут­тєво відрізняється від ставки, яку банк застосовує на цю саму дату для подібних фінансових інструментів, то в бухгалтерському об­ліку відразу визнається прибуток абозбиток. При цьому такий прибуток або збиток розраховують як різницю між справедливою вартістю та вартістю договору і відображають у кореспонденції з рахунками дисконту (премії).

У свою чергу, справедлива вартість фінансового активу або фінансового зобов'язання визначається шляхом дисконтування всіх очікуваних майбутніх грошових потоків із застосуванням ринкової процентної ставки щодо подібного фінансового інстру­менту.

Суми неамортизованого дисконту (премії) амортизуються із застосуванням ефективної ставки відсотка не рідше одного разу на місяць протягом строку дії договору в кореспонденції з рахун­ками процентних доходів (витрат) Плану рахунків бухгалтерсь­кого обліку банків України.

Відповідно до Інструкції з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України, затвердженої по­становою Правління НБУ № 481 від 27.12.2007, комісії, що є не­від'ємною частиною доходу (витрат)фінансового інструмен­ту, визнаються у складі первісної вартості фінансового інстру­менту і впливають на визначення сум дисконту та премії за цим фінансовим інструментом. До них належать:

• комісії за ініціювання кредиту, а саме:

- комісії за оцінку фінансового стану позичальника;

- комісії за оцінку гарантій, застав;

- комісії за обговорення умов інструменту;

- комісії за підготовку, оброблення документів та завершення
операції тощо;

• комісії, що отримані (сплачені) банком за зобов'язання з кредитування (резервування кредитної лінії) під час ініціювання або отримання кредиту, визнаються невід'ємною частиною до­ходу (витрат) фінансового інструменту, якщо є ймовірність того, що кредитний договір буде укладений.

Якщо строк наданого зобов'язання з кредитування закінчу­ється без надання кредиту, то на кінець строку зобов'язання ко­місії визнаються комісійними доходами (витратами).

На дату балансу кредити оцінюються за амортизованою собіва­ртістюз використанням ефективної ставкивідсотка під час здій­снення амортизації дисконту (премії) та нарахування процентів.

Ефективна ставка відсотка розраховується під час первісного визнання фінансового інструменту шляхом визначення потоків грошових коштів з урахуванням умов договору за відповідним фінансовим інструментом.

Якщо в майбутньому реальні значення та строки потоків гро­шових коштів будуть відрізнятися від запланованих і таке відхи­лення не пов'язане зі зменшенням корисності або відновленням корисності (наприклад, дострокове погашення), то на дату балан­су необхідно скоригувати балансову вартість фінансового інстру­менту.

Якщо є об'єктивне свідчення зменшення корисності фінансо­вого активу або групи фінансових активів унаслідок однієї або кількох подій, що відбулися після первісного визнання і вплива­ють на величину чи строки попередньо оцінених майбутніх гро­шових потоків від використання фінансового активу або групи фінансових активів, то визнається зменшення їх корисності,

Зменшення корисності в бухгалтерському обліку відобража­ють формуванням резервів за рахунок витрат банку.

Таким чином, амортизована собівартість - це вартість, за якою оцінюються фінансовий актив, фінансове зобов'язання при первісному визнанні, зменшена на суму погашення основної суми боргу, збільшена (зменшена) на суму накопиченої амортизації будь-якої різниці між первісною вартістю та вартістю погашен­ня, розрахованої з використанням ефективної ставки відсотка, зменшена на суму часткового списання внаслідок зменшення ко­рисності.

У бухгалтерському обліку операції з продовження строку дії (про­лонгації) кредитних договорів відображаються за відповідними рахунками з обліку короткострокової або довгострокової заборго­ваності Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України за­лежно від строку, що визначається від дати пролонгації договору до дати їх погашення.

За кредитними операціями (наприклад, факторинговими, га­рантійними, з урахування векселів), за якими кошти надаються одній особі, а погашення заборгованості здійснюється іншою, ана­літичний облік ведеться щодо тієї особи, яка має здійснювати по­гашення кредитної заборгованості.

Облік кредитних операцій та нарахованих доходів і витрат за такими операціями в іноземній валюті та банківських металах здійснюється аналогічно до порядку обліку кредитних операцій у національній валюті. Курсові різниці від переоцінки суми кре­диту, а також нарахованих за ними процентів в іноземній валюті та банківських металах унаслідок зміни офіційного валютного курсу відображаються за рахунком 6204 «Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами».

Банк здійснює облік заборгованості за кредитами, що придба­на в іншому банку, аналогічно до обліку наданих кредитів.

Банк здійснює облік заборгованості за кредитами, що прода­на іншому банку, аналогічно до проданих іпотечних кредитів.

Банк відображає в бухгалтерському обліку продаж активів з відстроченням платежу відповідно до їх економічної суті за рахун­ками з обліку кредитів.

Банк має припинити визнання фінансового активу, якщо:

а) строк дії прав на грошові потоки від фінансового активу, що
визначені умовами договору, закінчується;

б) фінансовий актив передається без збереження всіх ризиків та
винагород від володіння цим активом.


Читайте також:

  1. I. Загальні положення
  2. II. Елементи операційних витрат
  3. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  4. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  5. II. Основні засоби
  6. II.3. Основні способи і прийоми досягнення адекватності
  7. III. Вправи з початкового положення стоячи.
  8. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  9. IV. Розширення депозитів шляхом операцій на відкритому ринку.
  10. POS -Інтелект - відеоконтроль касових операцій
  11. VII. ОСНОВНІ ЕТАПИ РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ У ХХ ст.
  12. Автоматизація зведеного обліку та складання звітності засобами універсального програмного продукту




Переглядів: 959

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сутність кредиту та класифікація кредитних операцій банку | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.