Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Загальні відомості про гладкі калібри

Розміри гладких циліндричних поверхонь у серійному та великосерійному виробництві переважно контролюють за допомогою каліб­рів або універсальних ЗВТ відносним способом. У даному розділі розглянемо контроль розмірів циліндричних поверхонь тільки за допомогою гладких калібрів.

Гладкими називають калібри, що мають гладкі (циліндричні, сферичні та плоскі) робочі поверхні. Їх використовують для конт­ролю виробів, які виготовляють у значних кількостях. У серійно­му, великосерійному та масовому виробництві виробів з метою здешевлення контролю на підставі теорії математичної статисти­ки та ймовірності переважно використовують добірковий конт­роль виробів. У цьому разі контролюють не всі виготовлені виро­би, а тільки визначену на підставі розрахунків і дібрану за уста­новленою методикою кількість виробів. У масовому виробництві контроль великої кількості виробів здійснюють за допомогою відповідних до типу виробництва автоматизованих і автоматичних засобів пасивного та активного контролю.

У серійному виробництві для контролю виробів найчастіше застосовують гладкі калібри, конструкції та розміри яких станда­ртизовані. У зв'язку зі значною кількістю калібрів номери стан­дартів для них не подано. Комплект калібрів для контролю глад­ких циліндричних поверхонь відповідно до стандартів передбачає робочі калібри: прохідний (ПР) калібр, яким контролюють до­пускний розмір, що відповідає найбільшій кількості матеріалу виробу (для отворів — найменший, а для валів — найбільший контрольовані розміри), та непрохідний (НЕ), яким контролюють граничний розмір, що відповідає найменшій кількості матеріалу виробу (для отворів — найбільший, а для валів — найменший контрольовані розміри).

Окрім робочих стандарти передбачають ще й контрольні каліб­ри, що служать для контролю робочих калібрів-скоб.

Розглянемо конструкції основних типів калібрів для контро­лю внутрішніх поверхонь і контрольних калібрів: калібр зі встав­ними стержнями для діаметрів 1...6 мм (рис. 3.7, а); двобічний калібр зі вставками для діаметрів 3...50 мм (рис. 3.7, б); прохід ний (чи непрохідний) калібр зі вставкою для діаметрів 52...75 м (рис. 3.7, в); калібр штампований прохідний (чи непрохідний) пластмасовою ручкою для діаметрів 52...100 мм (рис. 3.7, г);калібр прохідний (непрохідний) неповний штампований для дії метрів 102...160 мм і для діаметрів 102...300 мм (рис. 3.7, е); двобічний листовий калібр для діаметрів 52...250 мм (рис. 3.7, є); контрольний калібр (шайба) для діаметрів 18... 100 мм (рис. 3.7, ж); контрольний калібр (шайба) для розмірів 10...325 м (рис. 3.7, з).

Рис. 3.7. Конструкції основних типів калібрів для контролю

внутрішніх поверхонь

 

До основних типів калібрів-скоб для контролю валів належать граничний двобічний листовий калібр для розмірів 1...50 мм (рис. 3.8, а); однобічний листовий калібр для розмірів 1...70 мм (рис. 3.8, б), а для розмірів 1...180 (рис. 3.8, в); однобічний штампо-
ваний калібр для розмірів 3...50 мм (рис. 3.8, г); двобічний штампований калібр для розмірів 3...100 мм (рис. 3.8, д); однобічний штампований калібр для розмірів 50...170 мм (рис. 3.8, е); регульований калібр для розмірів 6...500 мм (рис. 3.8, є).

Рис. 3.8. Конструкції основних типів калібрів для контролю валів

Робочі калібри ПР і НЕ служать для контролю готових виробів і заготованок під час їх оброблення. Для визначення розмірів регульованих калібрів і контролю нерегульованих використовують контрольні калібри та калібри, якими контролюють спрацювання робочих калібрів. Контрольні калібри для отворів не роблять через значну складність їх виготовлення, з одного боку, та можливість контролю їх придатності за допомогою засобів для відносних вимірювань — з другого.

З метою забезпечення стійкості до спрацювання робочих елементів калібрів їх виготовляють з твердих стійких до спрацювання сталей, термообробляють, хромують або оснащують наконеч­никами з твердих стопів.

Конструюють допускні калібри за принципом Тейлора, згідно з яким прохідні калібри мають контролювати якомога більшу кі­лькість параметрів (розмірів, форми поверхні), а непрохідні — тільки один параметр для кожного калібру. Тому для контролю складних за формою деталей роблять не один, а цілий комплект непрохідних калібрів. За цим принципом прохідний калібр для контролю циліндричного отвору має форму вала довжиною відпо­відно до заданої довжини отвору, що забезпечує одночасно конт­роль тільки розмірів і форму поверхні отвору; а непрохідний має форму вала незначної довжини, що дає змогу контролювати тіль­ки розмір поверхні отвору, а не його форму.

Граничні калібри дають змогу контролювати розміри та форму поверхонь відповідно до заданих граничних відхилень розмірів і допусків форми поверхонь. Поверхню виробу вважають придат­ною, якщо прохідний калібр проходить через контрольовану по­верхню (чи над нею), а непрохідний не проходить. Таким чином, граничні калібри дають змогу визначити відповідність і невідпо­відність готових виробів вимогам робочих креслень до кожного окремого розміру їх поверхонь. Під час такого контролю неприда­тні вироби ще поділяють на такі, що вимагають доопрацювання, та такі, що доопрацюванню не підлягають.

Відхилення розмірів і допуски калібрів стандартизовані. У ста­ндартах встановлені схеми розміщення полів допусків для робо­чих і контрольних калібрів залежно від допуску розміру контро­льованої поверхні виробу. Оскільки допуск є функцією квалітету точності та величини розміру, то з метою уніфікації відхилень розмірів калібрів у стандартах відхилення та допуски для них подані залежно від квалітету точності, але тільки для заданих піддіапазонів розмірів. Для діапазону 0...500 мм відповідно до стан­дарту виділено два піддіапазони: 0...180 мм і 180...500 мм.

Розглянемо схеми розміщення полів допусків гладких калібрів для отворів і валів з номінальними розмірами виробів 0...180 мм (рис.3.9). На цих схемах відхилення розмірів і допуски для роз­мірів калібрів позначені буквами. Схеми розміщення полів допу­сків калібрів для квалітетів точності від 6 до 8 зображені на рис. 3.9, а і б, а схеми полів допусків калібрів для квалітетів точно­сті від 9 до 17 — на рис. 3.9, в і г. Розміщення полів допусків контрольних калібрів за стандартами однакові для всіх квалітетів точності від 6 до 17 (з метою економії місця на рис. 3.9 вони зображені тільки для 6-8 квалітетів точності).

Для прохідних калібрів, окрім відхилень і допусків розмірів для їх виготовлення у стандартах наведено ще граничне відхилення для розмірів спрацьованих калібрів. Як видно з рис. 3.9, відхилення розмірів подані залежно від граничних розмірів отво­рів і валів контрольованих виробів.

Як для отворів, так і для валів поля допусків непрохідних калібрів розміщені частково у межах їх полів допусків. Це дає змогу вважати частину виробів з граничними розмірами отворів бракованими (у разі виготовлення непрохідних калібрів за най­меншим граничним для них розміром) або відносити частину ви­робів з недопускними розмірами отворів до придатних (у разі ви­готовлення непрохідних калібрів за найбільшим граничним для них розміром), так само і для валів.

 

Рис. 3.9. Схема розміщення полів допусків гладких калібрів

 

Для великих розмірів і квалітетів точності поля допусків не­прохідних калібрів також розміщені у межах полів допусків від­повідно отворів чи валів. У цьому разі забезпечують дещо вищу точність виготовлення отворів і валів від заданих у робочих крес­леннях. Оскільки при цьому допуски достатньо великі, то деяке їх зменшення практично не підвищує трудомісткість і вартість їх виготовлення. У разі малих допусків (малих номінальних розмі­рів і високих квалітетів точності) поля допусків непрохідних і прохідних калібрів розміщують частково поза межами полів до­пусків отворів і валів, дещо розширюючи (порівняно з вимогами робочих креслень) допуски для їх виготовлення, відповідно змен­шуючи трудомісткість і вартість їх виготовлення.

Виконавчими розмірами називають допускні розміри калібрів, за якими їх виготовляють. Номінальні розміри калібрів мають встановлювати найбільшу кількість матеріалу, а відхилення, що номінально дорівнюють допускам, мають бути направлені "у тіло" калібру. За цим правилом для всіх калібрів, які є валами, номіна­льними розмірами служать їх найбільші граничні розміри, а від­хилення за абсолютною величиною дорівнюють величині допуску та мають від'ємний знак; для всіх калібрів, які є отворами (кіль­ця, скоби), номінальними розмірами є їх найменші граничні роз­міри, а відхилення дорівнюють допуску та мають додатний знак.

Усі калібри маркують, зазначаючи номінальний розмір, основне відхилення й квалітет точності контрольованого ними розміру, за стандартами калібри маркують умовними кодовими восьмизначними числами, у яких закодована зазначена вище інформація.

 

Контрольні запитання


Читайте також:

  1. I. Загальні збори АТ
  2. I. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  3. I. Загальні положення
  4. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  5. IX. Відомості про військовий облік
  6. IX. Відомості про військовий облік
  7. Q Конституція України від 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України – 1996 - № 30 – Ст. 141
  8. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  9. XXXIII. ЗАГАЛЬНІ ПРОФЕСІЇ (У ВСІХ ГАЛУЗЯХ ГОСПОДАРСТВА)
  10. А) загальні критерії
  11. Білковий обмін: загальні відомості
  12. Біографічні відомості




Переглядів: 1459

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Допуски і посадки шпонкових і шліцьових з’єднань | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.