Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Управління розвитком інноваційного потенціалу підприємства

Управління розвитком інноваційного потенціалу:

- ґрунтується на принципах управління;

- включає сукупність функцій управління;

- формує критерії стратегічного розвитку потенціалу;

- визначає особливі критерії задоволення попиту-споживання;

- виробляє ідеї щодо задоволення потреб у рівні розвитку інноваційного потенціалу.

Критеріями механізму управління розвитком інноваційного потенціалу є:

- системний підхід в управлінні розвитком інноваційного потенціалу на засадах маркетингу, що дає можливість враховувати всі необхідні взаємозв'язки і взаємодії в структурі інноваційного потенціалу та системі управління маркетингом, а останньої з навколишнім середовищем;

- науковість управління, що передбачає врахуванню дії економічних законів і закономірностей розвитку, застосування наукових підходів до організації і функціонування сукупності елементів інноваційного потенціалу, то виявляють синергетичний ефект, та комплексу маркетингу (на основі програмно-цільового підходу), системний аналіз та моніторинг, урахування реальних умов розвитку, використання науково обґрунтованих прогнозів і зворотних зв'язків;

- орієнтація управління розвитком інноваційного потенціалу на інноваційний шлях розвитку підприємства, то сприяє підвищенню конкурентоспроможності шляхом інвестування новацій у нові технології і менеджмент.

Розгляд складових інноваційного потенціалу і критеріїв управління дає можливість визначити підходи до створення механізму управління інноваційним потенціалом, що визначається задачами і заходами управління з досягнення:

- відповідності обсягів та якості ресурсів інноваційної діяльності (основними фондами, запасами, фінансовими і нематеріальними ресурсами, інформацією, технікою, технологіями), які визначені за потребою на ринку інноваційної продукції;

- відповідності освітнього і кваліфікаційного рівня персоналу (тобто готовністю до створення інноваційної продукції);

- відповідності механізму й Інструментів управління процесами оптимальному рівню використання наявних ресурсів підприємства (пошуком новацій для удосконалення або створення нових механізмів і методів в організації діяльності);

- ефективності маркетингу у сфері технологій пошуку й обробки інформаційних ресурсів (здатності знаходити і трансформувати інформаційні ресурси для їхнього використання у НДДКР, виробничій, комерційній та управлінській діяльності підприємства);

- ефективності економічних механізмів та інструментів з оновлення техніко-технологічної бази виробництва для переходу на випуск нової конкурентоспроможної продукції з використання сучасних форм і методів організації господарських процесів;

- ефективності механізмів диверсифікації фінансів щодо залучення коштів для здійснення інноваційної діяльності (кредитоспроможністю, інвестиційною привабливістю).

Зазначимо, що успішне підприємство не тільки має поточні доходи, але й повинне у процесі діяльності забезпечити відповідний рівень і відповідність інноваційній активності усіх категорій інноваційного потенціалу. Оцінка достатності інноваційного потенціалу припускає виділення й аналіз кожної з його складових.

Оцінка інноваційного потенціалу підприємства повинна бути спрямована на виявлення і вивчення факторів, що впливають на його формування, розвиток і реалізацію з метою визначення ступеня використання інноваційних можливостей підприємства і на цій основі зробити висновок про рівень інноваційної активності підприємства.

Інноваційний потенціал у світовій практиці управління оцінюється показником “ТАТ”, під яким розуміють час з моменту усвідомлення потреби або попиту на новий продукт до моменту його відвантаження на ринки у значних кількостях. Так, на ринку побутової техніки рекорд ТАТ належить фірмі “Мацусіта” – період від появи потреби до насичення ринку склав 4,7 місяців.

Однак в сучасних умовах з метою розробки ефективного механізму управління інноваційним потенціалом доцільно використовувати систему показників, які більш детально і всебічно характеризують стан і рівень використання інноваційного потенціалу підприємства.

Слід відзначити, що в ході проведення діагностики інноваційного потенціалу підприємства виникає ряд проблем. Основна проблема пов’язана з недостатністю необхідної аналітичної інформації. Існування цієї проблеми викликано відсутністю діючого механізму статистичного обліку інноваційної діяльності підприємств різних галузей. Так на сьогодні тільки для промислових підприємств передбачається звіт з форм: №1-інновація “Обстеження технологічних інновацій промислового підприємства” та №2- інновація “Інноваційна активність підприємств”. Але цього недостатньо для ретельного аналізу. Для торгових підприємств зовсім не передбачається ніякої статистичної звітності з інноваційної діяльності, що ускладнює проведення аналітичного обстеження цього напрямку діяльності торгових підприємств. Слід відмітити, що на більшості досліджуваних підприємств в управлінському і фінансовому обліку не виділяються дані з інноваційної діяльності, що також ускладнює діагностику інноваційного потенціалу.

Друга проблема пов’язана безпосередньо з оцінкою інноваційного потенціалу. Слід зазначити, що подібний аналіз досить складний і трудомісткий. Складність розглянутої проблеми полягає в тому, що оцінку окремих елементів інноваційного потенціалу неможливо здійснити кількісно і в цьому випадку застосовується метод експертних оцінок, який базується на суб'єктивних думках експертів і не супроводжується традиційними розрахунками.

Методика оцінки інноваційного потенціалу підприємства повинна охоплювати наступні етапи:

1. Розбиття інноваційного потенціалу підприємства на складові. Тут використовується принцип функціональної декомпозиції, який дає змогу поступово і структуровано представити інноваційний потенціал у вигляді ієрархічної структури окремих елементів, що робить можливим проведення більш детального його аналізу.

2. Введення гнучкої системи показників оцінки інноваційного потенціалу підприємства. Дані показники повинні характеризувати та описувати як структурні елементи інноваційного потенціалу, так і результативність його використання.

 

Кількість і функціональне наповнення цих показників може змінюватись залежно від цілей дослідження. При цьому всі показники можна розбити на три групи:

● показники типу так/ні (наявність/відсутність) вимірюється логічними величинами (0 – ні, 1 – так);

● абсолютні показники, які мають розмірність (зазвичай – кількість кого-небудь чи чого-небудь у натуральних або грошових одиницях);

● відносні показники, вимірюють у частках і вони не мають розмірності.

 

При оцінці інноваційного потенціалу необхідно, насамперед, розглянути такі його істотні параметри як "ступінь інноваційності", "інноваційна

активність" та "інноваційна сприйнятливість":

І. Ступінь інноваційності – це, зокрема, представляє показник, який характеризує можливість перетворення науково-технічної розробки в новацію, а потім і в нововведення. Даний показник рекомендуємо розраховувати відповідно у двох варіантах: ступінь інноваційності НДДКР (як відношення числа закінчених науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт до їх кількості, які перейшли у стан інновації); ступінь інноваційності новацій (відношення кількості новацій, які містяться в інноваційному портфелі, до числа новацій, які перейшли у стан нововведення).

Розрізняють поняття "інноваційність виробничо-господарської системи" і "інноваційність продукту". Ступінь інноваційності системи оцінюють за кількістю новацій, які введені її структурними елементами у сферу свого практичного використання у календарному періоді. Це стало основою для висновку про переважно ресурсний характер інноваційного потенціалу, оскільки, чим більша величина ресурсів втягується у сферу інноваційної діяльності, тим більшу степінь інноваційності повинна мати система.

Ступінь інноваційності продукту сучасна наука і практика оцінює за двома критеріями: "рівень новизни" і "можливість його удосконалення".

Ступінь інноваційності продукту вимірюється параметрами його реалізації на ринку.Інновація перестає бути такою, коли з'являється новий продукт, який за своїми споживчими параметрами можна вважати, насамперед, аналогом раніше виготовленої продукції; далі, параметри нового продукту повинні бути більш високими, ніж того, який виготовлять.

Окрім цього, необхідно ще раз підкреслити, що найбільш істотними моментами перетворення новації в інновацію можна вважати такі, які з'являється у процесі зростання важливості ознаки:

● придбання новації потенційним користувачем;

● введення користувачем придбаної новації у сферу практичного використання;

● позитивна зміна показників, які характеризують кінцеві результати функціонування користувача новації.

Однак необхідно підкреслити, що новації, які не приносять очікуваних економічних результатів, не змінюють величини інноваційного потенціалу виробничо-господарської системи.

ІІ. Під інноваційною сприйнятливістю необхідно розуміти здатність виробничо-господарської системи до впровадження і використання у своїй діяльності новацій різного роду. Чим вища її готовність до інноваційного розвитку, тим більшою інноваційною сприйнятливістю володіє дана система.

Видається доцільним розглянути категорію "інноваційна сприйнятливість" з точки зору двох моментів: по-перше, стосовно розвитку використовуваного у виробничій системі техніко-технологічного забезпечення і, по-друге, стосовно асортименту продукції, нею виготовленої.

У першому випадку інноваційна сприйнятливість характеризує ступінь адаптації конкретної виробничо-господарської системи до пропозицій розробників нових видів техніко-технологічного, інформаційного, організаційного забезпечення.

У другому випадку інноваційна сприйнятливість відображає степінь адаптації даної виробничо-господарської системи до запитів споживачів продукції, нею виготовленою.

 

ІІІ. Поняття інноваційної активності розглядається як сукупність параметрів діяльності господарюючого суб'єкта, яка відображає впровадження нових чи вдосконалення вже вироблених продуктів, нових чи вдосконалених технологічних процесів, участь в інших видах інноваційної діяльності шляхом виконання досліджень і розробок, придбання патентів і безпатентних ліцензій, проведення маркетингових досліджень.

Тобто під інноваційною активністю можна вважати інтенсивність здійснення економічними суб'єктами діяльності з розробки і впровадження нових технологій, продуктів, методів або їх вдосконалення в господарський обіг, внаслідок чого стає покращення результуючих показників діяльності суб'єкта.

Саме інноваційна активність, на нашу думку, повинна виступати основним критерієм оцінки ефективності розвитку та використання інноваційного потенціалу. Адже потенціал може бути великим з кількісної точки зору, тобто охоплювати значні матеріально-технічні, інформаційні й трудові ресурси, але при цьому мати низький якісний рівень і, власне, через це не здійснювати на економічний розвиток істотного позитивного впливу. З іншого боку, потенціал може бути великий у якісному відношенні, але у силу своєї малої кількісної величини також не буде здійснювати вплив на темпи і масштаби економічного росту у суспільному виробництві.

 

До показників оцінки інноваційної активності на підприємствах необхідно віднести:

1) Кот – коефіцієнт освоєння нової техніки. Він характеризує здатність підприємства до освоєння нового обладнання і новітніх виробничо-технологічних ліній і розраховується зі співвідношення знову введених за останні три роки в експлуатацію основних виробничо-технологічних фондів порівняно з іншими засобами, охоплюючи будівлі, споруди, транспорт, за формулою:

де:– вартість знову введених основних фондів усіх суб'єктів інноваційної діяльності підприємства, грн.; – середньорічна вартість основних виробничих фондів суб'єктів інноваційної діяльності підприємства, грн.

При цьому: Кот = 0,35 … 0,40 – стратегія лідера, Кот = 0,35 … 0,30 –

стратегія послідовника.


Читайте також:

  1. ERP і управління можливостями бізнесу
  2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  3. III. КОНТРОЛЬ і УПРАВЛІННЯ РЕКЛАМУВАННЯМ
  4. IV група- показники надійності підприємства
  5. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  6. Oracle Управління преміальними
  7. V Розвиток кожного нижчого рівня не припиняється з розвитком вищого.
  8. WEB - сайт підприємства в Інтернет
  9. А. Видання прав актів управління
  10. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  11. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ
  12. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ДОРОЖНІМ РУХОМ




Переглядів: 1395

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структура інноваційного потенціалу підприємства. | Коп – коефіцієнт освоєння нової продукції.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.