Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Лабораторна робота №5

Тема:Виготовлення поживних середовищ для мікроорганізмів. Види стерилізації.

 

Матеріали та обладнання.Колби на 500 і 1000 мл, ватні корки, МПБ, сусло, агар, хімічні реактиви для приготування середовищ, технічна вага з ціною поділки не більше 0,05г, шпателі для зважування. Стерилізатори, термостат, автоклав, водяна баня, піч Пастера, бактерицидна лампа, бактеріологічні фільтри, лабораторний посуд, чашки Петрі.

Мета роботи:Виготовити МПА та сусло-агар (або інші поживні середовища) для проведення лабораторних робіт. Ознайомитись з основними методами стерилізації, їх призначенням і практичним використанням, правилами миття, обробки та підготовки до стерилізації лабораторного посуду.

 

У лабораторних умовах мікроорганізми культивують на поживних середовищах, які мусять мати всі речовини, необхідні для їхнього росту. Конструктивні та енергетичні процеси у мікроорганізмів дуже різняться. Тому так само відрізняються їхні потреби у поживних речовинах. Універсальних середовищ, однаково придатних для росту всіх без винятку мікроорганізмів, не існує.

Основними компонентами будь-якого поживного середовища для культивування мікроорганізмів є сполуки вуглецю й азоту. Вони і визначають специфічність більшості поживних середовищ.

Автотрофні мікроорганізми використовують вуглекислоту як єдине джерело вуглецю, тому в середовище вносять NaHCO3 або продувають повітря, збагачене CO2.

Гетеротрофні мікроорганізми здатні використовувати різні вуглець-вмісні органічні сполуки – кислоти, спирти, вуглеводи, ароматичні сполуки.

Потреби мікроорганізмів в азоті задовольняються за рахунок азотовмісних сполук, в яких азот має різний ступінь окиснення (амонійні солі, нітрати, амінокислоти і молекулярний азот, а інколи білки і пептони).

Багато мікроорганізмів потребує наявності в середовищі т.зв. факторів росту (вітамінів, пуринів, піримідинів, амінокислот), які додають до середовища у вигляді чистих сполук чи у складі дріжджового або кукурудзяного екстрактів.

Крім джерел вуглецю та азоту і факторів росту для побудови речовин клітині необхідні сірка, фосфор та інші елементи, а також мікроелементи. Вони мають входити до складу поживного середовища у доступній для мікроорганізмів формі.

За компонентами прийнято розрізняти натуральні, або природні середовища невизначеного складу, і синтетичні середовища.

Натуральними зазвичай називають середовища, які складаються з продуктів тваринного або рослинного походження. До них належать овочеві чи фруктові соки, м’ясо, кров, молоко, відвари або екстракти, одержані з м’яса, риби, ґрунту, гною, овочів. Натуральні середовища використовують головною мірою для підтримування культур мікроорганізмів, нагромадження біомаси та їхньої діагностики. До числа натуральних середовищ, які часто використовують у лабораторній практиці, відносять м’ясо-пептонний бульйон і неохмелене пивне сусло.

М’ясо-пептонний бульйон (МПБ).Основою для його виготовлення служить м’ясна вода, яку готують таким чином: пропущене через м’ясорубку волове м’ясо, звільнене від жиру, кісток, сухожиль, заливають подві йним об’ємом водопровідної води і витримують 2-4 год при температурі, близькій до кипіння, або при 15ºС протягом 13-15 год. Настій кип’ятять годину з м’ясом, або без нього, фільтрують через кілька шарів марлі. До 1л одержаної м’ясної води додають 10г пептону і 5г хлористого натрію, pH МПБ 7,0.

Для одержання м’ясо-пептонного агару (МПА) до МПБ додають 1,5-2% агару. МПБ і МПА стерилізують при 1 атм 20 хв.

Солодове (неохмелене) сусло – середовище для культивування молочнокислих і оцтовокислих бактерій, дріжджів, мікроскопічних грибів та інших гетеротрофних мікроорганізмів.

Пивне сусло готують на пивоварних заводах з ячмінного солоду. До нього входять: вуглеводи (мальтоза, декстрини) азотовмісні сполуки, а також вітаміни групи В, органічні кислоти і мінеральні солі.

Для усунення білків сусло фільтрують, за допомогою сахариметра визначають у ньому концентрацію цукрі у градусах Балінга (ºБ), які приблизно відповідають відсотковому вмісту цих речовин. Для культивування дріжджів і грибів використовують сусло з концентрацією 6-8ºБ, для молочнокислих бактерій – 8-12ºБ. Сусло, концентрація якого вища вказаної, розводять водопровідною водою.

Для приготування сусло-агару до сусла додають 1,5-2% агару. Сусло і сусло-агар стерилізують при 0,5 атм 20-30 хв.

Синтетичні середовища – це середовища, до складу яких входять певні хімічні компоненти, взяті в точно вказаній кількості. Їх використовують при дослідженні метаболізму мікроорганізмів. Існує багато прописів синтетичних середовищ, які забезпечують ріст різних мікроорганізмів.

Поряд з натуральними і синтетичними виділяють т.зв. напівсинтетичні середовища. Основним їхнім компонентом є синтетичні середовища, до яких додають у невеликій кількості речовини невизначеного складу: пептон (джерело азотного живлення), дріжджовий автолізат (джерело вітамінів групи В, піримідинових і пуринових основ), гідролізат казеїну (джерело амінокислот).

Елективні середовищапризначені для виділення мікроорганізмів з місць їхнього природного існування. Вони забезпечують вибірковий розвиток певної групи мікроорганізмів, для якої характерні спільні фізіологічні властивості.

Диференціально-діагностичні середовищадають можливість швидко відрізнити одні види мікроорганізмів від інших або виявити деякі їхні особливості. До них належать: середовище Ендо – для виявлення бактерій кишкової групи, Сабуро – для виявлення патогенних дріжджів роду Candida та ін.

За консистенцією розрізняють рідкі, сипучі і тверді середовища.

Рідкі середовища широко використовують для нагромадження біомаси чи продуктів обміну мікроорганізмів, для підтримки і збереження в колекції культур мікроорганізмів, які погано розвиваються на твердих середовищах.

Сипучі середовища застосовують у мікробіологічній промисловості для культивування деяких продуцентів фізіологічно активних сполук. До таких середовищ відносять розварене зерно (пшениця, пшоно), висівки та ін.

Тверді середовища використовують для виділення чистих культур, з діагностичною метою – для опису колоній, характеру росту мікроорганізмів, для визначення кількості мікроорганізмів, їхньої антибіотичної активності, для збереження культур у колекціях тощо. Для ущільнення середовищ використовують агар або желатин.

Агар– складний полісахарид, який одержують із бурих водоростей. Містить 1,5-4% мінеральних солей, 10-20% води і 70-80% полісахаридів, до складу яких входять галактози, пентози, органічні кислоти.

Желатин– білок, який одержують із виварених кісток, хрящів, сухожиль, луски. Желатин плавиться при температурі 25ºС, яка нижча звичайної температури культивування багатьох мікроорганізмів (30-37ºС). Ця властивість желатину обмежує його застосування для ущільнення середовища. Желатин використовують головною мірою для виявлення протеолітичної активності мікроорганізмів. Його додають до рідких середовищ у кількості 15-20%. Желатинові середовища стерилізують при 0,5 атм 15 хв.

 


Читайте також:

  1. II. Будова доменної печі (ДП) і її робота
  2. II. Самостійна робота студентів.
  3. IV. ВИХОВНА РОБОТА В КЛАСІ
  4. IV. ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА СТУДЕНТІВ.
  5. IV. Науково-дослідницька робота.
  6. IV. Практична робота.
  7. IV. Робота над темою уроку
  8. Qорганізаційне середовище, в якому виконується робота
  9. V. Робота з підручником
  10. V. Робота з підручником. с. 59-60
  11. V. Робота з програмою «Виконавець Восьминіжка»
  12. V. Робота з програмою «Виконавець Садівник».




Переглядів: 1329

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Мікроскопічне дослідження грибів | Види стерилізації

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.