Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Правила запису цифрової інформації у документах

У ділових паперах доводиться мати справу зі значною кількістю числових назв. Існують певні правила їх оформлення.

1. Простий кількісний числівник, який називає однозначне число (без вказівки на одиницю виміру), записується словами, а не цифрами: комісія у складі трьох осіб; студентів повинно бути не більше чотирьох.

Так само записуються однозначні числівники, якими позначаються часові межі: за два місяці до закінчення терміну дії контракту.

Якщо однозначне число супроводжується найменуванням одиниць виміру, воно пишеться цифрами: продано 20 центнерів цукру; 40 гектарів землі.

Дата записується такими способами, наприклад: З 12 вересня 2005 рокуабо з 12.09.2005, або все словами. Навчальні й фінансові роки мають такий зразок запису: у 2005/06 навчальному році.

2. Складні й складені числівники записуються цифрами, крім тих випадків, коли ними починаються речення: Було заплановано 12 виступів; Дванадцять виступів було заплановано на завтра.

3. Цілі числа, які виражаються кількома знаками, прийнято записувати, розбиваючи їх на класи за допомогою пропусків, наприклад: 8 789 563. У числах, що позначають номери (марки машин, механізмів), цифри на класи не розбивають, наприклад: р/р № 1234567859.

4. Порядковий числівник, що передається арабськими цифрами, вводиться в текст з відмінковими закінченнями (вироби 1-го сорту; радіоприймач 2-го класу). Якщо кілька (більше двох) порядкових числівників стоять поруч, відмінкове закінчення вживається лише один раз (курсанти 1, 2, 3-го курсів). Числівники не мають відмінкових закінчень, якщо вони стоять після іменників (малюнок 2, у кресленні 4, на с. 43), а також у датах (24 серпня 1991р.).

5. Деякі порядкові числівники для розрізнення позначаються в документах за допомогою римських цифр. Після римських цифр відмінкове закінчення не вводиться (назви місяців, кварталів). Наприклад: У ІІІ кварталі недовиконання становить 25 процентів.

6. Складні слова, де перша частина позначається цифрою, записуються в документації комбіновано: 40-процентний, 70-річний. Другу частину таких назв дозволяється скорочувати, якщо це одиниця виміру: 60 км, 500 м. Одиниці виміру при числівниках, що позначають межу чогось, пишуться тільки раз: 20 – 30 шт., або від 20 до 30 км.

Якщо у тексті документа наводиться ряд числових значень величини, вираженої однією і тією ж одиницею виміру, то ця одиниця виміру вказується тільки після останньої цифри: 20; 40; 50 кг або 20´30´40 см.

7. Окремі види інформації передаються у вигляді змішаного запису, що складається з цифр і слів (можна 473 000, а можна 473 тис.). Словесно-цифровий запис не лише дає можливість скорочувати написання великих і малих чисел, а й значно полегшує їх сприймання.

8. У діловому стилі приблизна кількість відтворюється дуже обмеженим числом зворотів: понад, до, зверх, більше (більш), менше (менш): до вересня 2005 року.

9. Широко вживані в офіційно-діловому стилі дробові числівники, які у розмовному мовленні мають таку відтворюваність:

а) якщо ціла величина або чисельник позначається числами два, три, чотири, то ціла величина і знаменник матимуть закінчення -і: 2 3/7 – дві цілі три сьомі; 4 2/5 – чотири цілі дві п’яті, 3 4/9 – три цілі чотири дев’яті;

б) якщо ціла величина або чисельник позначаються іншими числами, то ціла величина і знаменник матимуть закінчення –их: 15 6/7 – п’ятнадцять цілих шість сьомих, 98 7/9 – дев’яносто вісім цілих сім дев’ятих.

10. Збірні числівники поєднуються:

а) з іменниками чоловічого роду: четверо студентів, п’ятеро громадян;

б) з особовими займенниками ми, ви, вони: їх було восьмеро, нас було двоє.

в) з множинними іменниками: двоє дверей, троє окулярів.

Не сполучаються зі збірними числівниками іменники на позначення високих та офіційних посад: сполучення на зразок п’ятеро президентів, троє міністрів, двоє маршалів вважаються усно-розмовними.

Цифровий запис дає можливість скорочувати словесну інформацію і є цілком нормативним там, де не вимагається особливої точності чи певної урочистості.

11. Словесний запис цифрової інформації зберігається у дипломатичному різновиді офіційно-ділового стилю, а також подекуди в інших різновидах там, де вимагається дотримання особливої точності. Наприклад: Конвенція укладена в Гаазі вісімнадцятого жовтня тисяча дев’ятсот сьомого року, в одному примірнику.

12. Грошові суми пишуться так: спочатку сума вказується цифрами, а в дужках – словами, наприклад: у розмірі 25 600 (двадцять п’ять тисяч шістсот) грн.; 578 (п’ятсот сімдесят вісім) грн.


Читайте також:

  1. I. ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА.
  2. II. Правила щодо аргументів.
  3. IV. Правила
  4. V. Етичні правила психологічних досліджень
  5. VII. Правила техніки безпеки і гігієни праці.
  6. VІ. ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
  7. А ви слідуєте цім правилам, коли виступаєте публічно?
  8. Або зі зберігання інформації та забезпечення доступу до неї, за умови, що ця особа не могла знати про незаконність розповсюдження інформації.
  9. Абревіатури та графічні скорочення у документах
  10. Активное слушание: правила, реакции, “сохранение
  11. Алгоритм надання провізором належної інформації про безрецептурний ЛП під час здійснення фармацевтичної опіки при симптоматичному лікуванні уражень шкіри
  12. Алгоритми захисту цифрової просторової інформації




Переглядів: 4322

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зв’язок числівників з іменниками | Вживання сполучників у професійному мовленні

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.