Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Тема 2. Цивільні правовідносини

 

Лекція – 2 години

План лекції

1. Поняття і особливості цивільних правовідносин.

2. Елементи цивільних правовідносин.

3. Види цивільно-правових відносин.

Зміст лекції

Поняття цивільних правовідносин. Відмінність цивільних правовідносин від інших галузевих правовідносин. Особливості цивільних правовідносин.

Елементи цивільно-правових відносин. Суб’єкти цивільних правовідносин. Об’єкти цивільно-правових відносин. Суб’єктивне цивільне право. Суб’єктивний цивільний обов’язок.

Види цивільно-правових відносин. Ознаки, за якими класифікуються правовідносини. Регулятивні і охоронні відносини. Абсолютні й відносні правовідносини. Активні і пасивні цивільні правовідносини. Речові й зобов’язальні відносини. Майнові і особисті немайнові відносини.

Значення цивільних правовідносин.

Самостійна робота – 2 години

Ознайомитись із планом семінарського заняття, питаннями, що належать до цієї теми.

Опрацювати конспект лекції з даної теми.

Опрацювати рекомендовану для вивчення теми літературу, законспектувати окремі положення, що стосуються питань теми, або зробити нотатки, групуючи їх за певними ознаками.

Рекомендується зробити у робочому зошиті план відповіді на кожне питання, яке виноситься на розгляд під час семінарського заняття.

Ознайомитись з переліком запропонованих тем рефератів.

Самостійно розглянути наступні питання:

1. Поняття та види суб’єктивних прав.

Розглядаючи дане питання слід дати визначення суб’єктивного цивільного права, звернути увагу на відмінність його від цивільного права в об’єктивному сенсі та цивільної правоздатності. Реалізація суб'єктивного права пов'язана з реалізацією можливостей уповноваженої особи. Розходження між змістом суб'єктивного права і його здійсненням виражається насамперед у тому, що зміст суб'єктивного права містить у собі тільки можливу поведінку уповноваженої особи, у той час як реалізація права є здійснення реальних конкретних дій пов’язаних з перетворенням цієї можливості у дійсність. Охарактеризувати елементи змісту суб'єктивного цивільного права.

2. Види суб’єктивних обов’язків.

Розглядаючи дане питання необхідно визначитися з поняттям цивільного обов’язку, охарактеризувати його зміст, простежити взаємозв’язок суб’єктивного права та суб’єктивного обов’язку. Оскільки суб’єктивні права не існують у відриві від суб’єктивних обов'язків, то здійснення права уповноваженою особою припускає і виконання зобов’язаними особами своїх обов'язків, тобто здійснення ними визначених дій, охоплюваних належною поведінкою. Суб'єктивний обов'язок — це міра належної поведінки суб'єкта. Суть обов'язків полягає в тому, що суб'єкт має виконувати певні дії, прийняті ним добровільно чи покладені на нього законом, або ж утримуватися від них. Розглянути види обов'язку в цивільних правовідносинах: активний та пасивний.

 

Семінарське заняття – 2 години

Питання

1. Поняття цивільного правовідношення.

2. Загальна характеристика суб’єктів і об’єктів цивільних правовідносин.

3. Зміст цивільно-правових відносин.

4. Види цивільних правовідносин.

 

Мета заняття: закріпити знання студентів про поняття, особливості цивільних правовідносин, з’ясувати елементи цивільних правовідносин, визначити види цивільних правовідносин.

 

Завдання для самостійної роботи:

 

1. Письмово:

- скласти схему “Склад цивільних правовідносин”;

- вирішити задачу:

 

Задача № 1.

Кличко звернувся в суд з позовом до Брагіна та Петренка про відшкодування завданого йому збитку. Як з’ясувалося із матеріалів справи, Кличко, Брагін і Петренко попередньо домовилися про заснування товариства із обмеженою відповідальністю, яке б спеціалізувалось на продажу продуктів бджільництва. Кличко відповідно до домовленості закупив 200 кг меду, квітковий пилок та інші продукти, на що потратив свої власні гроші. Брагін і Петренко змінили думку і відмовились від укладання засновницького договору та створення ТОВ. На вимогу Кличко про дотримання попередньої домовленості, вони відповіли, що продукти бджільництва реалізуються погано і сам магазин не зможе скласти конкуренції бджолярам, котрі напряму без податків на автотрасах та іншими видами контактної торгівлі збувають свою продукцію і не сплачують податків. Вони порадили Кличкові таким же чином продавати закуплений товар.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Який вид правовідносин виник між Кличком, Багіним та Петренком?

2. Охарактеризуйте дане правовідношення з урахуванням загальноприйнятої класифікації?

3. Що є підставою його виникнення?

Задача № 2.

Петров як любитель музики в стилі „хардрок” постійно до пізнього вечору, а інколи й вночі, включав на повну потужність музичний центр, що призводило до конфлікту із сусідами. На вимоги сусідів про дотримання шумового режиму Петров не реагував. Звернення до дільничного інспектора міліції та проведені ним бесіди бажаного результату не дали.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Чи є відносини між Петровим і сусідами цивільними?

2. Що є підставою їх виникнення?

3. Дайте характеристику відношення згідно прийнятої класифікації?

4. Надайте характеристику елементів цих відносин?

Задача № 3.

При виході з ліфта на Дубко накинувся сусідський собака без намордника, який порвав пальто, укусив за руку і налякав Дубко. В результаті укусу вона вимушена була лікуватися, у тому числі від неврозу, бо після цього випадку її довго охоплював страх при присутності собак.

У вимозі Дубко купити їй нове пальто та відшкодувати витрати на лікування, власник собаки Сєров відмовив і пояснив, що собака інстинктивно зреагував без його команди на різкий рух Дубко.

Остання звернулася із скаргою до дільничного інспектора міліції про порушення правил вигулу собак і відшкодування завданого збитку та моральної шкоди. Після того, як Сєров відбувся попередженням, Дубко звернулась із позовом до суду з вимогою про заборону Сєрову утримувати собак та відшкодування матеріального збитку в розмірі 2200 гривень (складає вартість пальто), 500 гривень (вартість лікування), 300 гривень (втрата заробітку за час лікування) та 100 неоподатковуваних мінімумів доходу громадян відшкодування моральної шкоди. Для забезпечення своїх майнових вимог попросила накласти арешт на майно Сєрова, у тому числі на автомобіль і собаку.

 

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Норми якої галузі права повинен використати суддя для врегулювання вказаних відносин?

2. Що є предметом вказаної галузі права в даному разі?

3. Дайте характеристику підстави виникнення зазначених відносин?

4. Охарактеризуйте суб’єктний та об’єктний склад даних відносин?

Задача № 4.

Громадянин Раковський останні три роки за договором підряду передавав виготовлені ним на своєму подвір’ї та в своїй власній печі гончарні вироби приватному підприємцю Пєтухову. Відповідно до усної домовленості, за кожну передану партію товару Раковський отримував визначену суму грошей. У зв’язку із настанням пенсійного віку Раковський звернувся до Пєтухова з проханням видати довідку про отриману заробітну плату і видати трудову книжку. Пєтухов йому відмовив і сказав, що як покупець та приватний підприємець, що працює на єдиному податку, не вів записів, і оскільки в нього нема найманих працівників, то він не вів і трудових книжок. Він порадив Раковському звернутися до податкової інспекції і взяти витяг про сплачені ним податки, і таким чином вирішити питання про розмір облікової суми для вирахування розміру пенсії. Але виявилось, що Раковський як безробітний стояв на обліку у бюро працевлаштування і майже рік отримував допомогу як безробітний. Податки він не сплачував і декларації про отримані доходи не подавав.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Якими галузями права врегульовані дані відносини?

2. Визначте які з них, врегульовані нормами приватного та публічного права?

Задача № 5.

Громадянин Алієв за власний рахунок видав свій роман і уклав з двома харківськими підприємцями (продавцями книг) договір на реалізацію своєї книги. Невдовзі у м. Києві він виявив факт незаконного продажу своєї книги і звернувся до співробітників органів внутрішніх справ із вимогою про фіксацію факту продажі. Співробітники ВДСБЕЗ спільно із відділом з боротьби із злочинами у сфері використання прав інтелектуальної власності склали протокол і почали провадження. У подальшому, при перевірці, в продажу виявилося всього 3 книжки, внаслідок цього справа була припинена за підставою малозначимості діяння.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Якими галузями права врегульовані дані відносини?

2. Визначте, якою книгою ЦК передбачено врегулювання зазначених відносин?

3. Охарактеризуйте обставину, що стала підставою виникнення цивільно-правового відношення?

Задача № 6.

Між батьком та донькою – студенткою одного з вищих закладів освіти – сталася сварка. Внаслідок особистої неприязні до друга доньки, батько повнолітньої доньки заборонив їй виходити з дому і запрошувати додому як своїх подруг, так і друга. Він наказав їй вести домашнє господарство, поратися на кухні та таке інше. В разі відмови пригрозив нанесенням тілесних ушкоджень та тим, що взагалі вижене з хати на вулицю. Одночасно він розірвав контракт на навчання з закладом, де навчалася донька, і відмовився у подальшому сплачувати за її навчання.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Якими галузями права врегульовані дані відносини?

2. Визначте в даному разі співвідношення загального та спеціального законів?

 

2. Усно: відпрацювати питання:

- критерії класифікації цивільних правовідносин;

- співвідношення цивільно-правових та господарчо-правових відносин;

- Український народ як суб’єкт цивільно-правових відносин.

Додаткові питання:

1. Поняття та особливості цивільних правовідносин.

2. Зміст цивільних правовідносин.

3. Класифікація цивільних правовідносин.

Теми рефератів, повідомлень, доповідей:

 

1. Правомірні дії, як юридичні факти.

2. Абсолютні та відносні цивільні правовідносини.

3. Тварина як об’єкт цивільних правовідносин.

4. Сутність інтересу у цивільному праві.

 

Література:

1. Конституція України від 28.06.1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. - № 30. - Ст. 141.

2. Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-ІV // Офіційний вісник України. – 2003. - № 11. – Ст. 461. – Глава 1.

3. Сімейний кодекс України від 10.01.2002 р. № 2947-ІІІ // Відомості Верховної Ради України. – 2002. - № 21-22. – Ст. 135.

* * *

4. Бірюков І. Інтерес і суб’єктивне цивільне право // Право України. – № 8. – С. 18-20.

5. Завальний А. Юридичні факти: історичні та сучасні аспекти розуміння // Право України. – 2006. – № 1. – С. 113-115.

6. Єрмоленко В. Щодо відмінностей між об’єктом правовідносин i об’єктом права // Право України. – 2004. – № 1. – С. 136-138.

7. Самбор М. Інтерес у праві: поняття, сутність, структура // Право України. – 2006. – № 1. – С. 116-119.

8. Стефанчук М.О. До питання співвідношення суб'єктивного цивільного права та цивільної правосуб'єктності // Сучасні проблеми адаптації цивільного законодавства до стандартів Європейського Союзу: Матеріали І Міжнародної науково-методичної конференції — 2006. — Вип.1. — С. 8-12.

9. Стефанчук М.О. Окремі питання співвідношення суб’єктивного цивільного права та цивільної дієздатності // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. — 2005. — № 1. — С. 197-201.

10. Цивільне право України: Академічний курс: Підруч.: У двох томах / За заг. ред. Я.М.Шевченко. – Т.1. Загальна частина. – К. : Видавничий Дім «Ін Юре», 2006. – С. 69 – 80; 328 - 333.

11. Цивільне право України: В 2-х томах. Т. 1.Підручник / За ред. д-ра юрид. наук, проф. Є.О Харитонова, канд. юрид. наук Н.Ю. Голубєвой. – Х. : ТОВ «Одіссей», 2008. – С. 96-110.

12. Цивільне право України: Курс лекцій. У 6-ти т. Т. 1. / За ред. Р.Б. Шишки та В.А. Кройтор. – Харків: Еспада, 2008. – С. 156 – 182.

13. Цивільне право України: Підручник / Є.О.Харитонов, Н.О.Саніахметова. – К. : Істина, 2003. – С. 66-81.

14. Цивільне право України: Підручник: У 2 т. / Борисова В.І. (кер. авт. кол.), Баранова Л.М., Жилінкова І.В. та ін.; За заг. Ред. В.І. Борисової, І.В. Спасибо-Фатєєвої, В.Л. Яроцького. – К. : Юрінком Інтер, 2004. – Т. 1. – С. 81-92.

15. Цивільне право України: Підручник: У 2-х кн. / О.В. Дзера (керівник авт. кол.), Д.В. Боброва, А.С. Довгерт та ін.; За ред. О.В. Дзери, Н.С. Кузнецової. – К. : Юрінком Інтер, 2006. – Кн. 1. – С.78-86.

16. Цивільний кодекс України: Науково – практичний коментар. – Х.: ТОВ „Одиссей”, 2006. – С. 7 – 18.

17. Цивільний кодекс України: Науково-практичний коментар (пояснення, тлумачення, рекомендації з використанням позицій вищих судових інстанцій, Міністерства юстиції, науковців, фахівців). Т. 1: Загальні положення / За ред. проф. І.В. Спасибо-Фатєєвої. – Серія «Коментарі та аналітика». – Х. : ФО-П Лисяк Л.С., 2010. – 320 с.

 

 


Читайте також:

  1. Аграрні правовідносини в Україні
  2. Адміністративні правовідносини
  3. Банківські правовідносини
  4. Банківські правовідносини мають такі самі характерні риси, що властиві усім видам правовідносин, але в них є і свої специфічні ознаки.
  5. Біржові правовідносини, їх ознаки та види
  6. Бюджетні правовідносини: об’єкти, суб’єкти, норми бюджетного права
  7. Горизонтальні банківські правовідносини виникають між комерційними банками та їхніми клієнтами з приводу банківського обслуговування.
  8. Господарська діяльність та господарські правовідносини
  9. Господарські правовідносини та господарське законодавство і право.
  10. Господарські правовідносини(Гп): поняття і види.
  11. Господарські правовідносини, їх види та ознаки
  12. Господарські правовідносини, їх ознаки і види




Переглядів: 1762

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Тема 4. Захист цивільних прав та інтересів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.