Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Проведення гранулометричного аналізу

Прямі методи гранулометричного аналізу проводяться найчастіше розсіюванням на ситах та відмучуванням (відмиванням) у воді, відносні базуються на візуальній оцінці гранулометричного складу, на вимірюванні та підрахунку зерен у шліфах та препаратах (мікроскопічний метод та інші).

Ситовий аналіз є досить простою операцією розсіювання проби на ситах з певною величиною отворів. Він застосовується для аналізу галечників, гравію, піску, тобто для виділення фракцій більших 0,1 мм. Цей метод застосовується також для алевролітових та глинистих порід у комбінації з різними методами відмучування. Існує декілька типів наборів сит. Найбільш поширеними у геології є стандартний набір сит з отворами 10, 7, 5, , 2, 1, 0,25, 0,1 мм.

Для просіювання сита збирають у колонку, в якій знизу вгору послідовно збільшується розмір отворів. Знизу підставляють піддон, а зверху одягають кришку. Просіювання ведуть вручну, або на спеціальній машині – ротапі. Час просіювання вибирають довільно: через 10 хвилин знімають сито 0,1 мм і на чистому листі паперу просівають окремо. Якщо через сито пролітають зерна, то просіювання необхідно продовжити. Для порівняння результатів різних зразків просіювання необхідно проводити однаковий час. Як правило, ручне просіювання продовжують 15 хвилин, механічне – 10 хвилин.

Після просіювання фракції, що залишились на ситах , висипають на окремі листи паперу ( сита прочищають щіткою) і зважують на вазі. Відтак фракції збирають у пакети, на яких записують номер зразка, розмір фракції ( від величини отвору поперечного сита до розміру отвору даного, з якого зібрана фракція) і її вагу.

Методи відмучування застосовують для аналізу алевролітових і глинистих порід. Вони основані на різній швидкості випадання частинок різного розміру у спокійній воді –методи О.М.Сабаніна і піпеточний метод Робінсона – Качинського.

Метод О.М.Сабаніна застосовується найчастіше для аналізу порід, які вміщують частинки <0,01 мм в кількості менше 10%. Відмучування проводять у склянці діаметром 6 см і висотою 17 см, яку установлюють в штатив. У склянку поміщають скляний сифон з затискачем для зливання води. Кінець сифона фіксує нульовий рівень, над яким відмічають висоту 2 і 10 см (див. рис. 4.1).

 

 

1 - штатив зі столиком (2); 3 - велика градуйована склянка; 4 - сифон;
5 - мішалка; 6 - батарейні банки; 7 - фарфорова чашка;
8 - пісочний годинник.

Рисунок 4.1 - Прилад Сабаніна

В основі методу лежить розрахунок швидкості руху частинок у стоячій воді за формулою Стокса. Наважку породи 5 г оброблюють для руйнування агрегатів розтиранням у воді гумовим пестиком у фарфоровій чашці або кип’ятінням 1-2 години, або оброблюють ультразвуком впродовж 3-5 хвилин при частоті 21-22 кГц.

Наважку переносять у другу чашку, просіюють мокрим способом через сито діаметром 0,25 мм. Частинки, що залишились на ситі, висушують, зважують і визначають вміст у вагових процентах. Відтак невеличкими порціями ті частинки, що були в чашці, переносять у градуйовану склянку до рівня на 2 см вище нульового, помішують і через 100 секунд зливають до нульового рівня. Повторюють цю операцію до тих пір, поки весь матеріал із фарфорової чашки не буде переведений у склянку і після помішування через 100 секунд у воді від нульової лінії до позначки 2 см не буде завислих частинок. Таким чином відмучують фракції <0,01 мм.

Для відмучування фракції <0,05 мм доливають у склянку чисту воду до позначки 2 см над нульовою лінією, помішують і через 10 секунд зливають до нульової лінії. Операція продовжується до тих пір, поки в указаному двосантиметровому шарі води через 10 секунд після помішування не буде завислих частинок. Перевірку на чистоту відмучування, як і при відборі першої фракції, проводять або візуально, переконуючись у прозорості стовпа рідини, перевіряючи краплю рідини під мікроскопом.

Фракцію діаметром <0,1 мм відмучують, доливаючи воду до рівня 10 см над нульовою лінією, і зливаючи її через 10с після помішування. В склянці залишається фракція від 0,25 до 0,1 мм. Її збирають, висушують і розсіюють на ситах. Всі одержані фракції за винятком фракції <0,01 мм збирають, висушують, зважують і розраховують процентний вміст, приймаючи взяту наважку у 5 г за 100%. Фракцію <0,01 мм визначають за різницею між наважкою та всіма зваженими фракціями або шляхом віднімання від 100% сумарного процентного вмісту всіх інших фракцій.

Піпетковий метод ( або метод Робінсона – Качинського) застосовують для визначення гранулометричного складу глинистих порід, глинисто – алевролітових порід і фракцій у породах, які вміщують понад 10% частинок <0,01 мм.

Для аналізу беруть наважку у 6 г, заливають дистильованою водою і відстоюють добу. Через 24 години воду зливають, а розмоклу глину розтирають гумовим пестиком впродовж 1-2 години, додають дистильовану воду і переводять у циліндр ємністю 0,5 л. У циліндр доливають дистильовану воду до верхнього рівня об'єму 0,5 л. У цей же об'єм входить також пептизатор (поліфосфат натрію і аміаку), який додають для попередження коагуляції суспензії. Суспензію скаламучують мішалкою або перевертаючи, і беруть проби з глибини 10 см від верхнього рівня через відповідні інтервали часу: для частинок >0,05 мм - через 45 c; для частинок <0,01 мм - через 18 хвилин 10с; для частинок 0,005мм - через 6 годин і для частинок <0,001 мм - через 24 год (рис. 4.2).

 

 

1 - циліндр з суспензією; 2 - піпетка; 3 - штатив; 4 - аспіратор;
5 - гумові трубки з затискачами.

 

Рисунок 4.2 - Установка для гранулометричного аналізу
методом піпетки.

Всі взяті проби поміщають у фарфорові чашки, виварюють, висушують, зважують на аналітичній вазі і проводять розрахунки.

При розрахунках обов'язково враховують вологість наважки, яку визначають перед проведенням аналізу.

Для визначення вологості наважка 6 г ставиться у попередньо зважену бюксу і поміщається у сушильну шафу з температурою до 105°C. Далі бюксу зважують через 3, через 1 і через 0,5 г до постійної маси. Вологість визначають за формулою

, (4.1)

де: - маса вологої наважки;

- маса наважки після висушування.

Гранулометричний аналіз у шліфах. Якщо приходиться вивчати щільні і міцні пісковики та алевроліти, то досить важко застосовувати вищеназвані методи гранулометричного аналізу і розмір зерен визначається у шліфах. Цей метод полягає у вимірювані діаметра уламкових частинок за допомогою окуляра мікроскопа. Виміри проводять за допомогою лінійки, вмонтованої в окуляр (найчастіше 6х), попередньо визначивши за допомогою об'єкт - мікрометра ціну поділки окуляра для різких об'єктивів.

На шліфі збоку покрівельного скла проводять ряд паралельних лі­ній. Пересуваючи шліф уздовж ліній, вимірюють всі зерна, які потрапили на ці лінії. Результати відмічають на бланку, де кінцеві розміри фракцій виражені у поділках лінійки окуляр – мікрометра. Число вимірів складає в середньому 300-500. Далі проводять перерахунки видимого у шліфі гранулометричного складу на істинний за спеціальними методиками.




Переглядів: 1034

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Підготовка зразка до аналізу | Зображення даних гранулометричного аналізу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.