Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Етапи розробки художньо-конструкторських документів (ХКД)

Стадія розробки ХКД Етап розробки ХКД Рекомендовані художньо-конструкторські роботи (ХКД)
Технічна пропозиція Розробка ХКД технічної пропозиції з присвоєнням літери „П” Збір та вивчення вихідних проектних даних. Функціональний, естетичний, ергономічний та ін. аналіз аналогів. Визначення варіантів ергономічного, кольорофактурного вирішення. Вибір основного варіанту.
Ескізний проект Розробка ХКД ескізного проекту з присвоєнням літери „Е” Розробка ергономічного рішення, додаткових варіантів кольорофактурного рішення, деталізація декоративно-конструкційних матеріалів і технології оздоблення.
Технічний проект Розробка ХКД технічного проекту з присвоєнням літери „Т” Кінцева розробка ергономічного рішення, додаткових варіантів кольорофактурного рішення, кінцева деталізація декоративно-конструкційних матеріалів і технології оздоблення.
Розробка робочої конструкторської документації (РКД) Участь в опрацюванні РКД Участь у складанні і розробці пояснювальної записки, розробка моделей, макетів. Обґрунтування рішень.

Технічна пропозиція (ТП) – сукупність конструкторських документів, які повинні містити технічне, соціологічне, естетичне і техноекономічне обґрунтування доцільності розробки виробу на основі аналізу технічного завдання і різних варіантів з врахуванням конструктивних, експлуатаційних, ергономічних особливостей розроблюваних і існуючих виробів.

При розробці технічної пропозиції виконують наступні роботи:

  • збір даних і аналіз (функціональний, естетичний, ергономічний, технологічний) прототипу виробу і його аналогів;
  • визначення варіантів можливих конструктивних, ергономічних, кольорофактурних рішень;
  • визначення принципів дії, розміщення вузлів;
  • перевірка патентної чистоти запропонованих варіантів і відповідність їх вимогам технології харчових виробництв і ергономіки;
  • порівняльна оцінка варіантів, що розглядаються;
  • вибір оптимального варіанту конструктивного рішення і його обґрунтування.

Ескізний проект (ЕП)– сукупність конструкторських документів, які повинні містити принципові конструктивні рішення, які дають загальні уявлення про будову і принцип роботи виробу, а також дані, що визначають призначення, параметри і габаритні розміри розроблюваного виробу.

На основі технічного завдання, узгодженого із замовником, конструкторська організація розробляє технічну пропозицію і технічний проект. В загальному випадку при розробці ескізного проекту проводять наступні роботи:

  • виконання в ескізах варіантів можливих рішень;
  • визначення особливостей варіантів, їх конструктивне опрацювання;
  • виконання ескізів у графіці і об`ємі;
  • розробку і оцінку виробу на технічність, за показниками стандартизації та уніфікації;
  • розробку оцінку ергономічного і кольорофактурного рішення;
  • кінцеву перевірку варіантів на патентну чистоту;
  • вибір оптимального варіанту;
  • порівняльну оцінку розглянутих варіантів;
  • обґрунтування вибору, підтвердження (уточнення) заявлених до виробу вимог (технічна характеристика, показники якості і т. д.).

У наведеному прикладі технічного завдання на конструювання паковання вже міститься більшість відомостей, що встановлюються у процесі виконання технічної пропозиції і ескізного проекту. При наявності такого вичерпного технічного завдання відпадає необхідність у розробці технічної пропозиції і ескізного проекту.

Технічний проект (ТП)являє собою сукупність конструкторських документів, які повинні містити технічне і техніко-економічне обґрунтування доцільності розробки документації виробу на основі аналізу технічного завдання і різних варіантів можливих рішень з врахуванням конструктивних і експлуатаційних рішень особливостей розроблюваних і існуючих виробів.

ТП – сукупність конструкторських документів, які повинні містити кінцеве технічне рішення, які дають повне уявлення про будову розроблюваного виробу, і вихідні дані для розробки робочої документації. На цьому етапі завершується процес творчого, композиційного пошуку, проводиться остаточне компонування взаємного розташування вузлів і деталей.

Конструкція виробу відтворюється в збірному кресленні загального типу і кресленні (малюнку), отриманому в результаті художньо-конструкторського опрацювання форми. Ці креслення можуть бути як окремими і побудовані у різних масштабах, так і збірними. При необхідності виконують моделювання і макетування. Розробляють ескізи складних поверхонь.

У технічний проект входять: пояснювальна записка з описом схем, збірних креслень і т.п., збірні креслення загального вигляду і збірні креслення вузлів, які показують кінцеву розробку конструктивного, ергономічного і кольорофактурного рішення, схеми – принципові, загальні, кінематичні і т.п.

Робоча конструкторська документація (РКД)включає всі збірні креслення виробу і їх повне деталізування, специфікації по кожному збірному кресленні, комплексі і т.п.

Специфікація – документ, що містить перелік всіх складових частин, які входять в даний специфічний виріб. Специфікацію виконують по ГОСТ 2.108-81.

РКД включає складену відповідно до ГОСТу 2.106-81 пояснюючу записку. Вона включає всі описові матеріали, необхідні економічні та інші розрахунки.

У пояснюючій записці наводять дані про стандартні, уніфіковані і запозичені збірні одиниці і деталі, які використовували при розробці виробу, а також показники рівня уніфікації і стандартизації.

Розробка проектної конструкторської документації включає процес послідовно поглибленого техніко-економічного опрацювання інженерних рішень, який здійснюється на базі даних технічного завдання, результатів науково-дослідних робіт і практичного досвіду.

Ця фаза залежно від новизни і складності конструкції може включати наступні стадії розробки:

1) багаторазове (багатоваріантне) моделювання об`єкта в документації, співставлення і аналіз різних моделей, базованих на взаємодії різних за новизною, складністю та іншими ознаками складових елементів, визначення оптимального варіанту (розробка технічної пропозиції);

2) опрацювання і вивчення основних складових елементів оптимального варіанту моделі об`єкта і принципів їх взаємодії;

3) всебічне опрацювання моделі, всіх її елементів і їх взаємозв`язків, яка дозволяє отримати повне уявлення про будову і принцип роботи об`єкта і прийняти кінцеве технічне рішення по вихідних матеріалах, складові і структурі виробу (розробка технічного проекту).

Розробка робочої конструкторської документації є процесом матеріального втілення інженерного пошуку, систематизації дослідно-промислових даних і співставлення їх з технічним завданням, внесення необхідних уточнень у документацію.

Кожна запроектована і втілена конструкція повинна відповідати трьом основним вимогам: технічним, соціальним і економічним. Ці вимоги часто носять суперечний характер, тому задача конструктора полягає у виборі із великої кількості можливих рішень одного, що найбільш повно відповідало б всьому комплексові вимог в цілому.

У технічному відношенні конструкція повинна бути на рівні сучасних досягнень науки і техніки і забезпечити можливість оптимального рішення визначених технологічних і виробничих завдань. Конструкція повинна відповідати функціональному призначенню і забезпечувати задані параметри. Разом з цим вона повинна володіти необхідними експлуатаційними якостями, наприклад надійністю.

Соціальні вимоги в конструкції – забезпечити покращення умов праці при її виготовленні і експлуатації, безпека, екологічна чистота.

Економічні вимоги передбачають не тільки можливість конструктивної і технічної реалізації проекту, але і його економічну доцільність. Багато конструкторів вважають, що конструювати з врахуванням економічних вимог – означає зменшити вартість виготовлення виробів, уникати складних і дорогих рішень, використовувати найдешевші матеріали і найпростіші способи обробки. Але це лише частина завдання. Головне значення має те, що економічний ефект визначається корисною віддачею виробу і сумою експлуатаційних витрат за весь життєвий цикл виробу. Вартість виробу не завжди є головною, а іноді і дуже незначною складовою цієї суми. Особливо часто таке трапляється при проектуванні паковання.

Таблиця 2.




Переглядів: 507

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Стадії розробки виробів | Основні види художньо-конструкторських документів (ХКД)

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.