Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Розчини. Розчинність

Розчин — це однорідна (гомогенна) система, що складається з розчинника, розчиненої речовини і продуктів їхньої взаємодії.

За агрегатним станом розчини поділяють на рідкі, тверді і газоподібні. Розчин складається з розчинника і розчиненої речовини. Але не завжди очевидно, яка речовина є розчиненою і яка — розчинником. Якщо обидві речовини до розчинення перебували в однаковому агрегатному стані (наприклад, ацетон і вода), розчинником вважають речовину, якої у розчині більше. Якщо до розчинення речовини перебували в різних агрегатних станах, розчинником вважають речовину в рідкому стані. Найпоширенішим рідким розчинником є вода.

Розчини мають подібність з хімічними сполуками. Однак між ними є і відмінності. Так, розчини не мають постійного складу, у розчині можна виявити властивості його окремих компонентів. Розчинність — це властивість речовини розчинятися у воді або іншому розчиннику. Розчинність виражають максимальною кількістю грамів речовини, яку можна розчинити в 100 г розчинника при даній температурі. Розчинність іноді називають коефіцієнтом розчинності. Розчинність залежить від природи речовин. За розчинністю у воді всі речовини поділяють на три групи:

1) добре розчинні (СuSO4, NаОН, СН3ОН та ін.);

2) малорозчинні речовини (ВаSO4, та ін.);

3) практично нерозчинні речовини (Аg, Аu, Аг та ін.).

Розчин, у якому речовина за даних умов більше не розчиняється, називається насиченим. У ненасиченому розчині міститься менше речовини, а в пересиченому розчині — більше, ніж у насиченому (пересичений розчин приготовляють з насиченого спеціальними способами). Розчинність речовин у воді залежить від температури.

Звичайно розчинність твердих речовин і рідин з підвищенням температури зростає. Розчинність газів з підвищенням температури зменшується, а з підвищенням тиску — збільшується. Виділення речовини з розчину при зниженні температури називається кристалізацією. Речовина кристалізується очищеною від домішок. Якщо в розчині містяться домішки, вони не випадають з розчину навіть при зниженні температури, оскільки розчин для домішок є ненасиченим. На цьому грунтується метод очищення речовин, який називається перекристалізацією.

Розчинення речовин супроводжується тепловим ефектом: виділенням або поглинанням теплоти, що залежить від природи речовини. Так, при розчиненні калій гідроксиду КОН відбувається виділення теплоти, а при розчиненні амоній нітрату NH4NO3, поглинається теплота. Розчинення калій гідроксиду – це екзотермічний процес (ΔH < 0). Розчинення амо­ній нітрату — це ендотермічний процес (ΔH > 0). Отже, при розчиненні проходять хімічні процеси, утворюються нові хімічні зв’язки. У результаті хімічної взаємодії розчинника з розчиненою речовиною утворюються сполуки, що називаються сольватами (а для водних розчинів — гідратами). При утворенні сольватів (гідратів) властивості розчиненої речовини часто змінюються. Сольвати і гідрати можуть бути стійкими і нестійкими сполуками. Нестійкі легко руйнуються, а стійкі виділяються з розчину у вигляді кристалів. Кристалічні речовини, що містять молекули розчинника, називаються кристалосольватами (кристалогідратами). Їхній хімічнии склад описують формулами, у яких зазначають кількість молекул розчинника: СuSO4 ∙ 5Н2O, Nа2SO4 ∙ Н2O. Вода, що входить до складу кристалогідрату, називається кристалізаційною. Цю воду можна виділити при нагріванні кристалогідратів:

 

СuSO4 ∙ 5Н2O → СuSO4 + 5Н2O.

 

Відповідно до сучасної теорії розчини є фізико-хімічними системами, а розчинення — фізико-хімічний процес.

 


Читайте також:

  1. Колоїдні розчини. Будова колоїдних міцел
  2. Розчини.




Переглядів: 2018

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Дисперсні системи | Концентрацією розчину називається спосіб вираження розмірними одиницями вмісту розчиненої речовини в розчині.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.