Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ФАКТУРА

Фактура –цехудожня обробка звукового матеріалу в музиці, інтонаційно-усвідомлена звукова тканина музичного твору, сукупність засобів музичної виразності, конкретне оформлення музичної тканини. Іншими словами, фактура – це тип викладення системи голосів, що звучать. Елементами фактури є мелодія, супровід, акорди, голоси, поліфонія, тембр, регістри голосоведення, фігурація тощо.

У процесі історичної еволюції виокремились три основні склади фактури: монодичний (давнє і ранньосередньовічне одноголосся), поліфонічний (мелодична самостійність голосів) і гомофонно-гармонічний (виділення провідного голосу за організуючого значення гармонії).

Лише мала частина музичних творів представляє собою одну тільки мелодію, більшість з них – багатоголосна. Аналіз музичного твору не може обмежуватися тільки описом будови музичної тканини, він припускає вияснення значення різних сторін й якостей музичного цілого. З цієї точки зору фактура є перш за все ознакою жанру.

Підголоскова поліфонія - вид поліфонічного багатоголосся (хорового, ансамблевого, вокально-інструментального) – притаманна білоруській, російській, українській народній музиці. Імітаційно-поліфонічне викладення найчастіше зустрічається в професійній музиці (у формі фуги).

Специфічним викладенням гармонічного акомпанементу відрізняються різноманітні танці. Так, в хабанері можна почути гармонічну фігурацію в характерному ритмі , у вальсі або польці – розповсюдженеий „бас-акордовий” супровід.

 

ТЕМП

Просторові умови, в яких існують жанри, також істотно впливають на фактуру. Найважливіший об’єкт аналізу музичного твору – часова сторона музичного цілого. В ній містяться найсильніші засоби виразності художнього змісту:

Темп–швидкість розгортання музичної тканини твору, виражена кількістю метричних долей в процесі виконання музики за одиницю часу. Точний розмір темпу визначається за допомогою метронома, а основний темп записується, як правило, спеціальними італійськими термінами. Назви темпу також визначають характер руху (allegro, vivo, vivace, adagio, largo, moderato, andante і т.д.).

Середні, помірні темпи:andante, moderato - відносно нейтральні і в них йде музика достатньо різна за своїм настроєм.

Повільні темпи: adagio, largo, lento– притаманні музиці, що виражає стан повного спокою, нерухомості, глибокий сум, суворі піднесені емоції.

Швидкі темпи:allegro, vivo, vivace, prestoпередають стрімкий рух, життєрадісний настрій, кипучу енергію. Але в швидкому темпі буває втілено й збентеження, сум’яття, драматизм.

Серед словесних вказівок є позначення змін темпу:

поступове уповільнення – rallentando, ritartando;

прискорення - accelerando, stringendo.

В джазовій музиці застосовуються терміни англійською мовою:

fast – швидко, medium – помірно, slow – повільно, double time – вдвічі швидше, half time – вдвічі повільніше. Протягом усієї джазової п’єси звичайно витримується єдиний проголошений темп.

 

2.10. ДИНАМІКА

Динаміка – одна зі сторін організації музики, тісно пов’язана з силою звучання, дією різних акустичних компонентів. Поняття музичної динаміки включає в себе не тільки ступінь гучності звучання, але і поступові та раптові її зміни. Основні позначення динаміки:

f ( forte – форте) – голосно, сильно;

p ( piano – піано) – тихо, слабо;

mf ( mezzo-forte – меццо-форте) – помірно голосно;

mp ( mezzo-piano – меццо-піано) – помірно тихо;

crescendo (крещендо) – поступове зростання сили звучання;

diminuendo (димінуендо) – поступове послаблення сили звучання.

Зростання гучності пов’язано з підйомом інтенсивності почуття, що передається в музиці. Зміна динаміки може викликати – відповідно характеру музики – й зображальні асоціації: посилення звучання - як ознака наближення, послаблення – як ознака віддалення.

Особлива виразна роль у раптових змін сили звука. Вони за звичаєм пов’язані або з показом різних сторін музичного образу, або з зіставленням різних образів.

Динаміка є важливим виражальним засобом, здатним впливати на сприймання музики, викликати у слухачів різноманітні асоціації. Використання динаміки зумовлюється змістом і характером музики, особливостями її структури і стилю. Логіка співвідношення музичних звучань – одна з основних умов художнього виконання.




Переглядів: 6041

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
РЕГІСТР І ТЕМБР | Цілісний аналіз твору обов’язково враховує рівень гучності в різних частинах і всі його зміни – плавні й раптові.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.