Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Політико-ідеологічна криза системи. Неосталінізм.

Складові Прояви
Економічна 1. дефіцит товарів; 2. відмова або повільне запровадження нових технологій; 3. невисока якість більшості товарів; 4. продовольча криза; 5. хронічна криза сільського господарства; 6. прихована інфляція (зростання цін при незмінних розмірах зарплати); 7. переважно екстенсивний шлях розвитку економіки; 8. висока затратність виробництва, енерго- і матеріалоємність продукції.
Політична 1. воєнні авантюри і нездатність вийти з них (Афганістан, Ефіопія тощо); 2. нездатність вищого керівництва реагувати на нові тенденції розвитку світу. 3. «Старіння» керівництва; 4. недієздатність законодавчих органів; 5. корупція у вищих ешелонах влади; 6. посилення репресій проти інакомислячих.
Ідеологічна 1. розчарування у обраному шляху розвитку (побудова комунізму); 2. розходження між ідеологічними догмами і реаліями життя; 3. зростання дисидентського руху і настроїв у суспільстві; 4. посилення ідеологічного тиску на суспільство.
Екологічна 1. бездумна експлуатація природних ресурсів; 2. відсутність наукового обґрунтування у розміщенні виробничих потужностей; 3. руйнування природного середовища, придатного для життя людей (забруднення водоймищ, атмосфери тощо); 4. поступова деградація нації (генетичні зміни, скорочення народжуваності, тощо).
Моральна 1. поява подвійної моралі (розбіжності між декларованим стилем поведінки і реальними устремліннями та установками); 2. безвідпо­відальність, прагнення перекласти відповідальність на іншого); 3. ріст престижності професій, посад, які дають нетрудовий дохід; 4. зростання кількості побутових, економічних (господарських) злочинів; 5. наростання споживацьких настроїв; 6. швидке поширення пияцтва та алкоголізму.

У жовтні 1964р. замість Хрущова першим секретарем ЦК КПРС був обраний Л.Брежнєв. Зміни в керівництві означали поворот від реформаторства до консерватизму. Стало зрозуміло, що гасло стабільності, яке висував Л.Брежнєв, насправді означає відмову від будь-яких радикальних змін. Брежнєвський період історії України був періодом часткової реанімації сталінської командно-адміністративної системи, періодом суспільного й економічного застою.

1етап (1965—1970) — спроба проведення економічних реформ, які мали б упорядкувати економіку СРСР після хрущовського періоду (реформи Косигіна).

2 етап (1970—1982) — наростання кризи, «консервація» існую­чої в СРСР системи.

3 етап (1982—1985) — зміни у партійному керівництві. Усвідом­лення кризового стану радянського суспільства.

Період застою в СРСР характеризують як неосталінізм — віднов­лення всієї економічної, політичної, репресивної системи, культу особи, з деяким врахуванням сучасного розвитку.

Вже з самого початку усунення Хрущова від влади брежнєвське керівництво намагається реабілітувати сталінізм і особисто Сталіна. У 1965 р. у доповіді, присвяченій 20-й річниці перемоги у Великій Вітчизняній війні, Брежнєв відмітив внесок Сталіна у розгром фа­шизму.

На XXIII з'їзді КПРС (1966) була здійснена перша спроба офіцій­ної реабілітації Сталіна. Про це попередньо повідомили китайсько­го (Мао Дзедун) і албанського (Ходжа) лідерів, які активно наполя­гали на скасуванні рішень XX і XXII з'їздів. Компартії ЧССР, Угорщини, Італії, Франції, Югославії, дізнавшись про це, заявили, що відкличуть своїх делегатів на знак протесту. Таким чином, спроба залишилася не реалізованою. Проте, з підручників було вилучено тексти про культ особи Сталіна, почали з'являтися книги, філь­ми, які показували особливу роль Сталіна в історії.

Друга спроба реабілітувати Сталіна відбулась у 1969 р., коли у «Правді» збирались надрукувати статтю, у якій засуджувалися рі­шення XX і XXIII з'їздів КПРС про культ особи Сталіна. В останню хвилину Брежнєв відмовився від публікації і підготовки відповідної постанови ЦК КПРС. Після смерті Л. Брежнєва постанову про реабілітацію Сталіна го­тував Ю. Андропов. Але його смерть перервала цю роботу.

Неосталінізм політики Л. Брежнєва супроводжувався в Україні новими хвилями політичних репресій проти інакодумців, передусім поборників ідей суверенності Української держави. Вже в серпні 1965 року в ряді міст України відбулися масові арешти, під час яких затримано близько трьох десятків інтелігентів-шістдесятників. Проти більшості з них висувалося традиційне звинувачення в «антирадянській агітації і пропаганді», а навесні 1966 року в таборах опиняються брати Михай­ло та Богдан Горині, Михайло Осадчий, Валентин Мороз, Панас Заливаха, Іван Гель, Анатолій Шевчук та ін. Водночас з відкритими репресіями в Україні з другої половини 60-х pp. активізува­лася «профілактична робота» з представниками вільнодумної інтелігенції. Під час цієї кампанії в республіці повсюдно пройшли відкриті партійні збори з участю громадськості. На них засуджува­лися злочинні дії «відщепенців» та їхніх захис­ників. За найменший вияв прихильності до диси­дентів звільняли з роботи, виключали з партії й комсомолу, виганяли з інститутів.

Зазначені події супроводжувалися відчутними змінами і в ідеологічній сфері. Українські засоби масової інформації були переповнені статтями, спрямованими проти «буржуазної ідеології» та «українського буржуазного націоналізму». Акти­візується цензура, відбувається справжня чистка редакцій газет, видавництв, академіч­них інститутів гуманітарного профілю.

Характерною особливістю суспільно-політич­ного життя України брежнєвського періоду були також вияви так званої інерції «відлиги», що знайшли своє відображення в масових акціях протестів шістдесятників. Наприклад, у вересні 1965 році в київському кінотеатрі «Україна» на прем'єрі фільму С.Параджанова «Тіні забутих предків» з різким осудом репресій, що відбува­лися в Україні, виступили Юрій Бадзьо, Іван Дзюба, Василь Стус та В'ячеслав Чорновіл. Сот­ні відомих українських діячів культури й нау­ки, рядові службовці, робітники й студенти різ­ко засудили політичні процеси 1965-1966 pp. У колективних листах-протестах, адресованих ке­рівництву республіки. Ці документи друкувалися у самвидаві, потрапляли за кордон.

 




Переглядів: 4211

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема: КРИЗА РАДЯНСЬКОЇ СИСТЕМИ 60-ПОЧАТКУ 80-Х РР. ТА УКРАЇНА | Діяльність в Україні І секретарів ЦК КПУ П.Шелеста і В.Щербицького.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.