Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Скелет кінцівок.

Кінцівки у більшості видів короткі п`ятипалі (розташовуються більше під тулубом, у порівнянні із земноводними, що забезпечує швидкість руху. У деяких вони зазнали редукції (змії, безногі ящірки, амфісбени).

Пояс передніх кінцівок (плечовий):

-2 плоскі коракоїди з`єднані з лопаткою і грудиною;

- 2 лопатки (з коракоїдом і через надлопатковий хрящ з ключицею);

- 2 надлопаткових хрящі;

- 2 ключиці (вигнуті);

- надгрудинник;

- грудина.

Пояс задніх кінцівок (тазовий): три парні кістки - сіднична, лобкова, клубова. Є вертлужна западина.

Вільні кінцівки складаються з таких же кісток, як у земноводних, однак мають ряд особливостей:

- верхні елементи видовжені;

-передпліччя має 2 кістки – променеву і ліктьову, гомілка – великогомілкову і малогомілкову;

-фаланги пальців закінчуються кігтиками;

-передні кінцівки мають п`ять пальців.

Змінилась структура кісткової тканини:

- глибоковолокниста кісткова тканина замінилась на тонковолокнисту, яка є значно міцнішою;

- кістки мають остеонну структуру і пошарову будову;

- внутрішня порожнина трубчастої кістки заповнена кістковим мозком двох типів: червоним – кровотворним, жовтим – утворення кісткової тканини, руйнуючи її із середини.

Травна система.Рептилії здебільшого живляться тваринною їжею, деякі рослинною (наземні черепахи, агами, ігуани). Майже всі рептилії ковтають їжу цілою. Живляться безхребетними, хребетними (рибами, земноводними). Є вузькоспеціалізовані види (змії – яйцеяди, морська змія живиться головоногими молюсками). Спосіб добування їжі – збирання, підкараулення, підкрадання, активне переслідування (водні види).

Травна система починається широким ротовим отвором, який продовжується у ротову порожнину, що відокремлена від глотки. В роті є однотипні зуби ( плевродонтні,акродонтні), але є спеціалізовані отруйні, конічні, які щільно приростають до щелеп і криловидних кісток). У крокодилів зуби занурені в спеціальні комірчини – альвеоли (текодонтні ). У черепах зуби злиті у рогові пластинки. Зуби служать для захоплення і утримання їжі, однак крокодили і черепахи здатні відривати куски, у змій – щелепний апарат перетворився у шарнірно-важелеву систему. У ротовій порожнині знаходяться слинні залози, їх секрет змочує їжу, чим полегшує ковтання. У отруйних змій і ящірок слинні залози перетворюються в отруйні. У багатьох видів рептилій частина залоз набула здатності виробляти травні ферменти (амілазу), однак їх небагато. На дні ротової порожнини – мускульний язик, роздвоєний на кінці, здатний далеко висуватись і є органом дотику(у хамелеонів – органом захоплення здобичі). Глотка, що відокремлена від ротової порожнини, переходить у добре виражений вузький стравохід. У змій мускулатура стравоходу добре розвинута, завдяки чому проштовхується їжа в шлунок . Шлунок – об`ємний циліндричний з товстими мускульними стінками, далі переходить у кишечник. Кишечник поділяється на тонкий та товстий. Переднім відділом тонкої кишки є дванадцятипала кишка. Сюди відкриваються протоки печінки і підшлункової залози. В петлі дванадцятипалої кишки на брижі підвішена підшлункова залоза, яка має вид довгого суцільного тіла. Печінка поділена на праву і ліву долі на внутрішньому боці якої знаходиться овальний жовчний міхур, протік якого відкривається в дванадцятипалу кишку. На межі між тонкою і товстою кишками у ящірок знаходиться зачаток сліпої кишки. Товста кишка відкривається в клоаку.

Температурний оптимум у рептилій значно вищий, ніж у земноводних. Пониження температури тіла зупиняє перетравлення їжі, викликаючи отруєння і загибель тварини. Плазуни здатні до довготривалого голодування.

 

Кровоносна системамає прогресивні зміни:

- наявна неповна перетинка в шлуночку серця, яка при систолі доходить до верхньої стінки шлуночка і ділить його тимчасово на дві камери (у крокодилів перетинка повна, серце чотирикамерне, однак кров змішана, так як в перетинці є отвір);

- кожне передсердя відкривається в шлуночок самостійним отвором, що має клапан із напівмісяцевих стулок;

- артеріальний конус редукований, венозна пазуха злита з правим передсердям;

- відсутнє шкірне дихання, отже зменшена капілярна сітка шкіри;

- наявні три артеріальні стовбури: легенева артерія, ліва і права дуги аорти;

- серцевий імпульс значно більший, ніж у амфібій. (Пульс у ящірки 65п/хв).

 

Мале коло кровообігу (легеневе).

Від правої частини шлуночка, яка містить венозну кров, відходить спільна легенева артерія, яка ділиться на ліву і праву, йде у легені. Повертається артеріальна кров від легень по правій і лівій легеневій вені, які сполучаються в коротку легеневу вену, що впадає в ліве передсердя, а звідти в ліву частину шлуночка.

Велике коло кровообігу.

Від середини шлуночка (кров змішана) відходить ліва дуга аорти.

Від лівої частини шлуночка (артеріальна кров) відходить права дуга аорти сонні артерії (до голови)

права і ліва підключичні артерії (до

передніх кінцівок).

Права і ліва дуги аорти обходять серце, стравохід і сполучаються зі спинного боку в спинну аорту, яка йде вздовж хребта ( тут кров змішана, але переважає артеріальна). Від неї кров йде до кишок, шлунку, селезінки, підшлункової залози, нирок, статевих органів, задніх кінцівок. Закінчується спинна аорта хвостовою артерією.

Венозна система у плазунів подібна до амфібій. Від голови кров збирається в парні яремні вени, які сполучаються з підключичними венами і утворюють дві передні порожнисті вени, які впадають в праве передсердя.

Знизу до правого передсердя підходить задня порожниста вена (від внутрішніх органів). Хвостова вена ділиться на 2 клубові, які об’єднуються в черевну вену. Остання впадає в печінку, галузиться на капіляри, утворюючи її ворітну систему. Наявна також ворітна система нирок. Ниркові вени зливаються в непарну задню порожнисту вену, яка проходить крізь печінку, остання впадає в праве передсердя.

Враховуючи те, що в цілому органи, системи органів омиваються змішаною кров’ю, то плазуни є холоднокровними (пойкілотермними) тваринами. Активні плазуни при температурі навколишнього середовища 20-38 °С (температурний оптимум).

Для плазунів характерна поява елементів терморегуляції – зігрівання на сонці. Збільшена кількість цукру в крові забезпечує тепловіддачу, однак на деякий час. Середній рівень цукру в крові у змій – 60мг%, у черепах – 75, у крокодилів – 100, у ящірок – 120-250мг%, у земноводних – 25-60мг%. Механізм регуляції цукру в крові контролюється гормоном інсуліном, що виробляється підшлунковою залозою.

 

Органи дихання і газообмінвідрізняється від таких у земноводних більшим диференціюванням. Вони занурені глибше в середину тіла і сполучаються з навколишнім середовищем через добре розвинені дихальні шляхи. Шкіра не приймає участі в диханні. Дихальна система складається з роту, глотки, гортанної камери (гортанна щілина, хрящі персневидний і парний черпаловидний), трахеї, бронхів, легень. Дихають легенями, на внутрішніх стінках яких є складки, перетинки, що збільшують поверхню газообміну (комірчаста будова, губчасті легені).

У хамелеонів, деяких ящірок і змій задня частина легень має тонкостінні пальцевидні вирости (резервуари повітря), де газообмін не відбувається (коли довго ковтають їжу або коли пірнають у воду).

З`являється дихальна трубка або трахея ( має хрящові кільця, тому не спадається), яка розгалужується на два бронхи. Бронхи продовжуються в легені. Зовнішні ніздрі у ящірок лежать на кінці морди, ведуть в дихальний відділ нюхового мішка, який закінчується внутрішніми ніздрями (хоанами), які відкриваються в ротову порожнину. Рептилії, на відміну від земноводних, не захоплюють повітря ротом, вдих і видих здійснюється через ніздрі – дихання всисного типу.

Механізм дихання пов`язаний з міжреберною мускулатурою грудної клітки, в порожнині якої лежать легені; а також за допомогою черевної мускулатури. Виключення: у черепах – в акті дихання приймають участь плечові і тазові м’язи, завдяки чому змінюється об’єм грудної порожнини, у стані спокою – нагнітальні рухи стінок ротової порожнини. У водних черепах додаткові органи дихання – вирости глотки і клоаки (анальні міхурці), які мають велику кількість капілярів.

 

Видільна системапредставлена метанефричними (тазовими) нирками, які лежать зі спинного боку клоаки і з боків від неї. Це короткі, довгастої форми тіла, які не мають зв`язку із вольфовим каналом. В них розвиваються свої власні сечоводи, які впадають в клоаку. Тонкостінний сечовий міхур з`єднується з клоакою тонкою шийкою на її черевному боці. У крокодилів і змій сечовий міхур недорозвинений .Особливістю видільної системи є те, що нирки втратили зв’язок із порожниною тіла, продукти обміну речовин надходять до видільних канальців лише з кровоносних судин. Завдяки цьому при виділенні продуктів дисиміляції організм втрачає менше вологи (не виводиться порожнинна рідина).

Процес утворення сечі, реабсорбція води, цукрів, вітамінів, амінокислот залежить від діяльності гормонів гіпофізу.

Кінцевими продуктами виділення є аміак, сечова кислота (у вигляді білих кришталиків, які погано розчинні у воді), сечовина, креатин, креатинін, мінеральні солі тощо. Але основний продукт виділення є сечова кислота (91% - у ящірки). Аміак присутній в незначній кількості, так як він дуже токсичний, тому його виведення повинно бути дуже швидким.

У видів, які використовують солону воду для пиття, наприклад морські черепахи, в орбіті ока є особливі сольові залози, що виводять надлишок солей. У ігуан, які живляться морськими водоростями, цю функцію виконують носові залози.

 

Нервова системазначно складніша ніж у земноводних. Головний мозок має добре розвинені великі півкулі переднього мозку, які вкриті поверхневим шаром сірої мозкової речовини – корою (т.ч. з’являється кора великих півкуль). Під корою добре розвинені смугасті тіла: первинне мозкове сплетіння – архіпаліум, закладається вторинне мозкове сплетіння – неопаліум.

Передній мозок – це, по-перше, основний асоціативний центр, який визначає характер поведінки, по-друге, він відповідає за обробку нюхової інформації, нюхові долі переднього мозку добре розвинені.

Проміжний мозок розвинений слабо, є епіфіз і гіпофіз. Добре розвинений епіфіз (ендокринна залоза) і тім’яний орган (фото- рецептор у гаттерії і деяких ящірок – здатний сприймати сигнали небезпеки і рецептор, який сприймає сезонні зміни світлового режиму). Середній мозок розвинений добре і має вигляд двох зорових часточок – двогорбкове тіло. Мозочок краще розвинений, добре розвинена його кора (координація рухів). Довгастий мозок

утворює вигин у вертикальній площині. Тут знаходяться центри рухової активності і основних вегетативних функцій – дихання, кровообігу, травлення тощо). Від головного мозку відходять 12 пар черепно-мозкових нервів, 11-та не відокремлена від 10 пари.

Спинний мозок складається із сірої і білої мозкової речовини. В ділянці плечового і тазового поясів спинний мозок утворює нервові сплетіння, що забезпечують обслуговування м’язової системи кінцівок.

 

Органи чуттів.Очі мають верхню і нижню повіки, а у більшості ящірок, у черепах, крокодилів є і третя, так звана миготлива перетинка. Їм властива здатність до акомодації, що досягається переміщенням кришталика, а також зміною його кривизни з допомогою поперечносмугастої мускулатури. Тому ящірки здатні розглядати предмети на значній відстані. Сітківка складається із палочок і колбочок. У частини видів тільки палочки, тому сприймають чорно-біле зображення (ахромати). Для нічних видів характерна вертикальна зінниця. Секрет слізних залоз зволожує поверхню очного яблука. Кольоровий зір мають денні види, вони сприймають жовтий, оранжевий, червоний кольори. Від задньої стінки очного яблука в скловидне тіло вдається “гребінь”- це виріст, що являє собою тонкі кісткові пластинки, густо обплетені кровоносними судинами. Він поліпшує живлення сітківки. Хамелеони, агами, деякі ігуани здатні до колових рухів очей, що дозволяє збільшувати їм поле зору.

Терморецептори (термолокатори) – це парні ямки, розташовані з боків морди, прикриті прозорою плівкою, всередині яких є порожнина, що сполучається з зовнішнім середовищем тоненьким каналом. У ямкоголових змій, пітонів, африканських гадюк – рецептори термічного чуття. У ямкоголових змій – парні ямки з боків морди між ніздрями і очима. У пітона - ямки на верхньогубних щитках; у африканських гадюк – чашоподібні заглибини позаду ніздрів. Сприймають зміни температури в тисячні долі градуса.

Органи нюху. Парні ніздрі виходять назовні, щелевидні хоани – в порожнину рота. Середня частина носоглоткового ходу поділена на верхній нюховий і нижній дихальний відділи. Попереду хоан є заглиблення – якобсонів орган, які сприймає запах їжі.

Органи слуху. До органів слуху відносяться середнє вухо з барабанною перетинкою, стремено (слухова кісточка), кругле віконце, внутрішнє вухо. У внутрішньому вусі відокремлюється завиток (мішкоподібний виріст). Сприймають звуки в діапазоні 20-6 тис. герц (Гц), але більшість добре чує в діапазоні 600-2000 Гц. У змій слух редукований, а у деяких погано розвинений – немає барабанної перетинки, вони сприймають звуки, що передаються по землі, або у воді (сейсмічний слух) – сейсморецептори. Поганий слух у деяких черепах, т.як барабанна перетинка потовщена.

Орган дотику- язик. Механічні подразнення сприймаються за допомогою дотикових плям (групи дотикових клітин). У багатьох ящірок на лусці голови і тулуба є дотикові волоски, утворені зроговілими клітинами епідермісу.

Орган смаку розвинений слабо і представлений смаковими бруньками, розташованими в різних місцях ротової порожнини ( у черепах і крокодилів розвинуті краще).

Барорецептори - органи, які розміщені між зубами крокодилів, визначають силу зажиму щелеп.

Статеві органи. Розмноження. Статеві залози лежать в порожнині тіла з боків хребта.

Сім`яники – парні овальні тіла (є видовжені, загострені). Від них відходять сім`яні канальці (придатки сім`яника), які впадають в сім’япровід. Останній відкривається у вольфовий канал, а далі в клоаку. Є парувальні органи (копулятивні) – вирости задньої стінки клоаки, які здатні вивертатися назовні в момент збудження. У ящірок і змій вони є парні, у крокодилів і черепах - непарні, у гатерії немає взагалі.

Яєчники мають вигляд парних, зернистих, овальних тіл, які підвішені на брижі зі спинного боку порожнини тіла, з боків хребта. (У статевозрілих самок мають вигляд грона, з добре помітними яйцеклітинами). Яйцеводи (м’юлерові канали) – дві трубки, які відкриваються лійкою в порожнину тіла, а другим кінцем в клоаку. Нижня частина яйцеводу розширена і має назву матка. В середній частині яйцеводу секреторні клітини виділяють білок, який утворює навколо яйцеклітини (жовтку) білкову оболонку. В матці утворюється волокниста і шкаралупова (або шкіряста) оболонки. Зародок розвивається в яйці досить довго. По мірі розвитку навколо нього утворюється зародкова оболонка (амніон), в середині якого є амніотична порожнина, заповнена амніотичною рідиною. Зародок оточений цією рідиною, захищений від висихання і механічних пошкоджень. Крім того, в яйці утворюється особливий орган – алантоїс, що служить для дихання і виділення ембріону.

Розвиток прямий, без метаморфозу. Запліднення внутрішнє. Є яйцекладні плазуни, які відкладають запліднені яйця в грунт на добре прогріті місця (закопують). Деякі вікладають в купи рослинного сміття і під гниючі пеньки, використовуючи тепло, яке утворилося при гнитті. Деякі крокодили, черепахи риють ями в піщаному грунті. Самки крокодилів тримаються поряд кладки. Самки пітонів обгортають кладку, зігріваючи яйця тілом.

Трапляється яйцеживородіння -яйця затримуються в статевих шляхах самки і проходять там всі стадії розвитку, зародок вилупляється зразу ж після відкладення яєць ( звичайна гадюка, живородна ящірка, веретільниця, піщаний полоз, морські змії). Справжнє живородіння – на півночі і горах (сцинки, хамелеони, морські змії). У них відсутня зовнішня оболонка яєць, тому ембріональною оболонкою зародок приєднується до стінок маточного відділу яйцеводу, звідки шляхом осмосу поступає кисень і поживні речовини з материнської крові.

У деяких ящірок (геконів, деяких агам, кавказьких скельних ящірок) можливе партеногенетичне розмноження, тобто розвиток незапліднених яєць. Популяції таких видів складаються тільки із самок. Як правило, таке явище спостерігається в периферичних популяціях, тобто на межі ареалу.

У змій трапляється гермафродитизм. Причиною цього є обмеження ареалу поширення (харчова конкуренція).Прикладом цього є островний ботропс на о.Кеімада-Гранде в Пд.Бразилії. Острів займає площу всього 3км.

Статевозрілість наступає : у крокодилів і черепах 6-10р., у змій 3-5р., у великих ящірок 2-3р., у дрібних ящірок 9-10міс. Величина кладки зрідка перевищує 100 яєць(у крокодилів, черепах), у змій – 20-30, дрібних ящірок 1-6, але кілька разів на рік.

 




Переглядів: 1775

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Термінологічний словник | Систематичний огляд плазунів.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.