Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Які життєві реалії досліджують письменники-екзистенціалісти?

Насамперед, це концепт відповідальності. Перший принцип екзистенціалізму стверджував, що людина відповідальна за те, чим вона є, оскільки вона сама себе формує як особистість. Кожен щомиті вибирає свій шлях, коли щось робить і чогось не хоче робити, тож вона несе відповідальність за свій вибір і за вибір усіх людей, який стає її власним вибором. Людина вільна у своїх діях.

Свобода для Ж.-П.Сартра - це абсолютна відмова від усілякого детермінізму. Людина приречена бути вільною, тобто нести відповідальність за свої пристрасті, за свої дії, за свій вибір. Кожен вчинок і його відсутність - це вибір індивіда, прояв його свободи, його ангажованість у свій час. Саме Ж.-П.Сартр доказав на сторінках «Буття і не-буття» принципову цілковиту свободу індивіда в умовах зовнішньої рабської залежності, продемонструвавши це на прикладі окупації Франції фашистами і необхідності для кожного в цих складних історичних умовах зробити власний вільний вибір - колабораціонізм чи Рух Опору.

Дія - це те, що формує людину. Кожен індивід несе свою долю в собі, творить своє життя і себе. «Людиною не народжуються, нею стають». Найбільший прояв людського - дієва активна мораль. Вища екзистенційна цінність – ангажованість, справжність. Підлість людська, ницість душі - найбільші вади. Мерзотник – людина з хворою совістю, яка легко закриває очі на власну свободу і ховається від відповідальності, посилаючись на тиск обставин. Мислити, за Сартром, означає пізнавати себе, свою ідентичність, усвідомлювати свою суть. Доля людська - концепт, який корінним чином відрізняється від поняття людської «природи». Доля людська здобувається у часі, вибудовується кожним індивідом персонально у його власній екзистенції, вона є незумовленою, вільною та відносною. Існування іншого, погляд Іншого на мене, присутність Іншого - елементи, що визначають співіснування індивідів. Погляд іншого несе оцінку, судження і виражає бажання Іншого звести того, на кого дивляться, до стану об’єкта. В погляді іншого принципово відсутнє бажання порозумітися. Стати таким, яким тебе бачать інші, означає перебрати на себе соціальні функції, грати роль, одягнути маску, втратити себе. «Пекло - це Інші».

Поняття «письма», «поетичної уяви» для екзистенціалістів вторинні в порівнянні з Логосом, активною дією, «мессажом». Слово для екзистенціалістів втрачає свою поетичну суть метафори. Слово важливе для побудови значеннєвої суті світу, а не для створення поетичного образу. Ж.-П.Сартр, як ідеолог, теоретик і практик європейського екзистенціалізму, цікавиться скоріше словом, яке здатне відтворити у тексті «каузальні серії». Поезія його дратує, як і множинність літературної гри «значуще\\означуване». В передмові до «Портрету невідомого» Н.Саррот він виказує своє захоплення тим, як молода авторка руйнує уявлення про традиційний роман. Його приваблює повторювальний серійний характер описаних сцен і людських вчинків.

Головні риси літератури екзистенціалізму:

- тема - існування людини в центрі абсурдного буття; критика дійсності, що придушувала людську особистість;

- ідея - звільнення розуму і душі людини від абсурдної дійсності;

- проблема вибору людини у надзвичайній ситуації;

- герой - самотній індивідуаліст і песиміст, бунтар проти абсурдності світу;

- етичні заперечення та протест проти будь-якого насильства;

- створення "прикордонних ситуацій" (людина перед обличчям смерті);

- проведення історичних паралелей та алегорій (твори з підтекстом, символікою, ілюзіями, подвійним змістом).

 

Екзистенціалізм не став літературною школою, течією чи напрямком, як символізм чи сюрреалізм. Захоплення екзистенціалізмом у літературі 30-50 х років виростає в атмосфері Другої світової війни, продовжується в період післявоєнного інтелектуального розквіту Парижа, але стрімко відходить у минуле після смерті Ж.-П.Сартра. Вважається, що новий роман і театр абсурду Йонеско і Беккета була спадкоємцями сартрівської концепції абсурду, «відповіддю від протилежного» на мораль ангажованості індивіда в історію.

 




Переглядів: 664

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
На якій основі сформувався екзистенціалізм? | Французький «новий роман» 1950-1960-х рр. як відповідь на «вичерпаність» традиційних художніх форм (Ален Роб-Грійє, Н. Саррот, М.Бютор)

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.