Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Хімічні фактори

а) Тератогенна дія лікарських препаратів.Тератогенність препаратів залежить від хімічної будови, здатності проникати через плацентарний бар’єр, від дози, способу введення і інших факторів. Основні групи препаратів для яких відомий тератогенний ефект:

· Транквілізатори(талідомід і діазепам).

Талідомід був першим препаратом, тератогенний ефект якого був описаний. Він широко використовувався в Західній Європі і Японії в період з 1958 по 1962 рр. як седативний засіб при лікуванні токсикозу у вагітних. У 1961 р. W. Bride вперше встановив, що прийом талідоміду в період з 20-го по 35-й день після запліднення (34–50-й день вагітності) призводить до талідомідної ембріопатії. Для талідомідної ембріопатії типова фокомелія — аплазія або гіпоплазія довгих кісток кінцівок, внаслідок чого кінцівка нагадує плавник тюленя. Спостерігаються також інші вади кінцівок, вади вуха, очей, серцево-судинної системи, нирок, шлунково-кишкового тракту. За короткий період народилося більше 10 000 дітей з талідомідною ембріопатією.

Діазепам, за даними фінських і норвезьких дослідників, збільшує частоту народження дітей з розколиною губи і піднебіння.

· Протисудомні препарати (вальпроат натрію, триметин, фенітоїн, фенобарбітал, корбамазепін), які використовуються для лікування епілепсії. Вони викликають ембріопатії: розколини губи і піднебіння, вади серця, гіпоплазію термінальних фаланг. Деякі антиконвульсанти спричинюють утворення спинномозкової грижі, затримку психомоторного розвитку.

Тератогенний ефект обумовлений зниженням вмісту фолієвої кислоти в крові вагітних, що вживали протисудомні препарати. Фолієва кислота бере активну участь в синтезі нуклеїнових кислот і нуклеотидів. Вагітним, які вживають антиконвульсанти, необхідно призначити фолієву кислоту і контролювати можливі вади розвитку (УЗД-діагностика, визначення АФП).

· Антикоагулянти. Тератогенною дією володіє варфарин. У разі прийому його в першому триместрі вагітності виникає гіпоплазія носа, стеноз хоан, гіпоплазія зорових нервів, осередкова хондродисплазія і затримка розвитку.

· Протипухлинні алкилуючі засоби (ембіхін, мієлосан, мілеран, ендоксан) взаємодіють з нуклеїновими кислотами і ферментами, порушують редуплікацію ДНК і біосинтез білка, справляють цитостатичний ефект на пухлини. Вони також пригнічують розмноження кліток ембріона. При використанні їх в I триместрі вагітності у дітей розвиваються розколини піднебіння, аномалії очей, печінки і нирок, пахові грижі, вади головного мозку. Діти відстають в психомоторному розвитку.

Описаний тератогенний ефект й інших протипухлинних препаратів — антиметаболітів (аміноптерин, метиламіноптерин), антимітотичних засобів (колхіцин, актиноміцин та ін.). Вони володіють також мутагенними властивостями.

· Антибіотики. Тетрациклін накопичується в тканині зубів, порушує забарвлення і спричинює гіпоплазію емалі. Уражуються не тільки молочні, але і постійні зуби. Якщо тетрациклін використовується в першому триместрі вагітності, може виникнути катаракта і дефекти верхніх кінцівок.

· Вітаміни. Синтетичний аналог вітаміну А (ізотретиноїн, або аккутан) використовується в косметичних кремах для лікування вугрів (акне). Великі дози препарату приводять до вад мозку (гідро- і мікроцефалії, гіпоплазія або аплазія черв’яка мозочка), мікрофтальмії, мікротії, анотії, атрезії зовнішнього слухового проходу, рідше — до вад серця і судин. Тератогенний ефект дає і сам вітамін А у великих дозах.

· Із гормональних препаратівслід розглянути тератогенну дію тиреоїдних і протитиреоїдних препаратів, статевих гормонів. Тиреоїдні і антитиреоїдні препарати викликають затримку розвитку. У дітей може бути як гіпо-, так і гіпертиреоїдизм. Синтетичні аналоги андрогенів призводять до маскулінізації плодів жіночої статі від гіпертрофії клітора до псевдогермафродитизму.

Естроген діетилстильбестрол індукує аденоматоз піхви і ектопію шийки матки у дівчаток, у хлопчиків — гіпоплазію зовнішніх статевих органів, варикоцеле та ін.

Статеві стероїди входять до складу багатьох оральних контрацептивів. Жінки можуть їх приймати, нічого не знаючи про вагітність. В першу чергу це стосується прогестогенів (синтетичних аналогів жовтого тіла) і їх комбінацій з естрогенами. Встановлено, що вживання в перші 4 міс вагітності прогестогенів, особливе медроксипрогестерону, і їх комбінацій з естрогеном в 6 разів збільшує частоту народження дітей з вадами серцево-судинної системи.

· Тератогенний ефект описаний у препаратів, які використовуються в анестезіологічній практиці.У жінок — працівників анестезіологічної служби частіше зустрічаються спонтанні аборти, в 1,5–2 рази частіше зустрічаються вади розвитку у дітей (вади серцево-судинної, кістково-м’язової систем, ЦНС), ніж у медиків інших спеціальностей.

б) Хімічні речовини, вживані в побуті, промисловості, сільському господарстві.Найбільше значення мають прийом алкоголю, наркотиків вагітними, куріння.

· Алкоголь. Алкогольна ембріофетопатія розвивається у разі хронічного вживання вагітними алкоголю. Діти відстають в психомоторному розвитку, у старших розумова відсталість, спостерігаються психопатичні поведінкові реакції. З вад інших систем описані вади серця, сечостатевої системи, тугорухливість суглобів та ін.

Розвиток вад пов’язаний із зниженням кількості в тканинах ембріона і плода фолієвої кислоти, яке розвивається під впливом неповних продуктів метаболізму етанолу — ацетальдегіду та ін. Ацетальдегід легко проходить через плацентарний бар’єр і довго циркулює у плода, оскільки активність фермента ацетальдегіддегідрогенази у плода становить всього 10 % від норми для дорослих.

· Наркотики. Вживання вагітними наркотиків призводить до відставання внутрішньоутробного розвитку, передчасних пологів, сідничного передлежання і токсемії. У 65–75 % новонароджених розвивається синдром «відміни», що може привести до летального результату.

· Кокаїн.Використання кокаїну в період вагітності асоціюється з відшаруванням плаценти і пошкодженням судин головного мозку у плода.

· Органічні розчинники (такі як толуєн) при інгаляції ушкоджують головний мозок.

· Куріння. При курінні розвивається пренатальна гіпоплазія. Її пояснюють прямою дією нікотину на судини матки, а також підвищенням концентрації карбоксигемоглобіну в крові матері. Частіше спостерігається акушерська патологія — розриви плодових оболонок, передчасне відшарування плаценти.

· Хімічні речовини, вживані в промисловості і сільському господарстві.Багато хімічних речовин, вживаних в промисловості, володіють ембріотоксичною дією: бензин, бензол, феноли, диметилдіоксан, хлоропрен, формальдегід, нітросполуки фурану, окис азоту, багато отрутохімікатів, свинець, пари ртуті та ін. Практично всі речовини в експерименті призводять до розвитку природжених вад розвитку у ссавців. У людини частіше спостерігаються спонтанні аборти, внутрішньоутробна загибель плода.

У Японії в 1977 р. описане народження дітей з хворобою Мінамата, що виявляється мікроцефалією, атрофією кори головного мозку і/або гідроцефалією. Джерелом отруєння виявилися риба і молюски, що вживалися в їжу, які мешкали у водах затоки, забруднених солями ртуті.

· Гіпоксіяє важливим тератогенним фактором. У передімплантаційному періоді вона призводить до загибелі частини нащадків. Гіпоксія у власне ембріональному періоді гальмує плацентацію, розвиток зародка і у ряді випадків призводить до розвитку ПВР і загибелі плода. При хронічній гіпоксії затримується розвиток, виникає пренатальна гіпоплазія, іноді — помірна гідроцефалія.

· Неповноцінне харчування— значення має дефіцит мікроелементів (цинку, міді, марганцю). Наприклад, цинкдефіцитна ембріофетопатія розвивається при низькому вмісті цинку в їжі (безм’ясна дієта), зв’язуванні цинку саліцилатами, порушенні адсорбції цинку при хронічних колітах. При зниженні вмісту цинку в сироватці крові матері нижче 1,3 мкмоль/л в 13–18 % випадків настає цинкдефіцитна ембріопатія. Вона виявляється гідроцефалією, мікро- і анофтальмією, розколиною піднебіння, викривленням хребта, грижами різної локалізації, вадами серця. У жінок дефіцит цинку виявляється акродермітом, зниженням нюху і слухових сприйняттів, діареєю, передчасними пологами, слабкою пологовою діяльністю, атонічними кровотечами. Тератогенний ефект дефіциту цинку пов’язують з гальмуванням активності цинкзалежних ферментів синтезу ДНК (ДНК полімерази, тимідинкинази), внаслідок чого порушується метаболізм нуклеїнових кислот, клітинний цикл, гальмується дроблення.




Переглядів: 464

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Фізичні фактори | Біологічні тератогени

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.