Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Зона якісних елітних видань, їх найважливіші характеристики

Якісна преса(якісні медіа) вживається на означення газет, журналів та інших медіа, як правило, загальнополітичного спрямування, характерною рисою яких є неупереджене, збалансоване, всебічне, максимально вичерпне й точне висвітлення подій і фактів у поєднанні інформаційних та аналітичних жанрів. Для якісних медіа властиві стримане оформлення, дотримання загальноприйнятих у суспільстві й журналістському середовищі етичних норм і почуття суспільної відповідальності, що викликає особливе довір'я аудиторії та дозволяє використовувати матеріали цих медіа для підготовлення і прийняття важливих рішень у царині громадсько-політичного життя.

Аудиторія якісних медіа інтелектуально орієнтована, освічена, а тому й менш численна, ніж у популярних ЗМІ. На ду­м­ку Б. Потятиника, у сві­ті іс­нує не біль­ше трьох-­чо­ти­рьох де­ся­т­ків, на думку А. Москаленка – чо­ти­ри де­ся­т­ки елі­т­них які­с­них га­зет.

Стосовно які­с­ності (елітності, елітарності) пре­си в Укра­ї­ні, різні автори відносять до них різні видання, найчастіше називаються, зо­кре­ма, «День», «Мо­лодь Укра­ї­ни», «Час-Time», «Шлях пе­ре­мо­ги», «За ві­ль­ну Укра­ї­ну», «Літератур­на Ук­ра­­ї­на», «Дзеркало тижня», «Сучасність», «Політика і куль­­ту­ра», деякі інші.

До синонімічного ряду якісної преси додають також поняття «опінієтворча», пре­са ду­мок.

Серед найважливіших характеристик елітних якісних видань (за американським дослідником Джоном Меріллом):

– повнота й усебічність висвітлення закордонного і внутрішнього життя, включно з політикою, економікою, мистецтвом, наукою та освітою;

– наголос на інтерпретації подій, подача фону, на якому розгортаються новини;

– гідність і стриманість в оформленні та стилі;

– відсутність істерії та культурний тон;

– неупередженість та високоетичний підхід до справи;

– зацікавленість у загальнолюдських проблемах;

– досконала редакційна сторінка;

– орієнтація, що виводить часопис за межі провінціалізму та сенсаційності.

 

Су­ча­с­на які­с­на пре­са (на­віть та, ко­т­рій за 100 ро­ків), пише Марян Житарюк, за сут­тю – мо­де­р­на й ви­хо­дить за рам­ки регіону, кра­ї­ни, дер­жав-­су­сі­дів. Окрім чі­ль­но­го роз­ді­лу (від­ді­лу) між­на­ро­д­но­го жит­тя, окрім ­ро­з­ви­ну­тої на­йо­пе­ра­ти­в­ні­шої ана­лі­ти­ки, окрім двох-­трьох де­ся­т­ків вла­с­ко­рів на рі­з­них кон­ти­нен­тах і мі­ні­мі­за­ції кон­сер­во­ва­ної ін­фор­ма­ції (чу­жої – по­ві­дом­лень інформагентств, ра­діо, Інтернету), опі­ні­є­т­вор­чість (тво­рен­ня гро­мад­сь­кої ду­м­ки) по­ля­гає не лише у фе­но­ме­ні без­пе­ре­ш­ко­д­но­го до­лан­ня кор­до­нів (із появою ком­п’ю­те­ра не ста­но­вить тру­д­но­щів). Крім усього іншого, вона, опі­ні­є­т­вор­чість, здійснює ре­аль­ний вплив на окре­мих по­лі­ти­ків, бі­з­не­с­ме­нів, ми­т­ців, на пре­д­ста­в­ни­ків на­ці­о­наль­них еліт, псе­в­до-, контр- та ін­ших еліт.

Опі­ні­є­т­вор­чість — це вплив на по­лі­тич­ну си­ту­а­цію, це сти­мул ко­ре­к­ції вну­т­рі­ш­ньої та зо­в­ні­ш­ньої по­лі­ти­ки. Ви­дан­ня з та­ки­ми ат­ри­бу­та­ми мо­ж­на на­віть на­зи­ва­ти своє­рі­д­ни­ми сві­т­ло­фо­ра­ми-­ре­гу­лю­валь­ни­ка­ми (Житарюк) із вка­зі­в­ни­ми таб­ли­ч­ка­ми.

За­хі­д­на опі­ні­є­т­вор­чість — це і гра­мо­т­на мар­ке­тин­го­ва по­лі­ти­ка, яка пе­ре­дба­чає ви­хід га­зе­ти од­ра­зу в кіль­кох кра­ї­нах, і опе­ра­ти­в­не роз­по­всю­джен­ня в де­ся­т­ках дер­жав, і гну­ч­кі зни­ж­ки пе­ред­п­ла­т­них і роз­дрі­б­них по­слуг, на­при­к­лад, у тих кра­ї­нах, які є по­те­н­цій­ним рин­ком збу­ту для та­ко­го цін­но­го то­ва­ру, як га­зе­та.

По­рі­в­ня­но з на­ми єв­ро­пей­ці ма­ють кіль­ка іс­то­т­них пе­ре­ваг: по-­пер­ше, тра­ди­ції – ве­ли­кий до­свід іс­ну­ван­ня й фун­к­ці­о­ну­ван­ня пре­си ду­мок; по-дру­ге, їх­ні мо­ви – сві­то­ві; по-­тре­тє, від­су­т­ність ве­ли­кої со­ці­аль­ної на­пру­ги (хоча світові кризи час від часу нагадують про неї і в європейських країнах).

Щоб укра­їн­сь­кі ви­дан­ня мо­ж­на бу­ло за­ра­ху­ва­ти до ко­гор­ти со­ро­ка най­лі­п­ших, оче­ви­д­но, за­ма­ло ви­да­ва­ти до­б­ру, на­віть ду­же до­б­ру га­зе­ту чи жу­р­нал (які за фа­хо­ві­с­тю не посту­па­ли­ся б, на­при­к­лад, “Le Figaro” чи “Der Spigel”). Та біль­ше, як­би той же “Der Spigel” ви­хо­див не в Ні­ме­ч­чи­ні, а в Укра­ї­ні (укра­їн­сь­кою або ро­сій­сь­кою) і не роз­по­всю­джу­ва­в­ся б по­за ме­жа­ми Укра­­ї­ни, оче­ви­д­но, йо­го та­кож не мо­ж­на бу­ло б на­зва­ти які­с­ним ви­дан­ням. Хі­ба що – елі­та­р­ним.

От­же, елі­та­р­ні ви­дан­ня є га­зе­тами та жу­р­на­лами для елі­ти – інтелігенції, ми­с­ля­чих, не­бай­ду­жих, ви­со­ко­ін­те­ле­к­ту­аль­них лю­дей. Елі­т­ні ви­дан­ня – це те, що на рин­ку пре­си є най­лі­п­шим, най­ви­шу­ка­ні­шим за біль­ші­с­тю па­ра­ме­т­рів.

Опі­ні­є­т­вор­чі ви­дан­ня – по­нят­тя за­по­зи­че­не. І хоч про де­які укра­їн­сь­кі га­зе­ти й жу­р­на­ли мо­ж­на ска­за­ти, що во­ни фор­му­ють гро­мад­сь­ку ду­м­ку (а вони її таки формують), на­сп­ра­в­ді тут іде­ть­ся про яви­ще, по­ши­ре­не на За­хо­ді й ві­до­ме нам біль­ше як на­у­ко­ві ме­та­фо­ри – які­с­на пре­са або пре­са ду­мок.

 




Переглядів: 1929

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Зона популярних видань

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.