Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття системних категорій

Живі організми надзвичайно різноманітні. Для того, щоб розібратися у всьому різноманітті живого, необхідно провести його інвентаризацію, тобто скласти опис. Це дозволяє класифікувати організми, інакше кажучи, об'єднати їх у певні систематичні групи на підставі подібності ознак і однорідності походження. Цим і займається наука систематика.

На основі всебічного вивчення живих організмів і їх родинних відносин систематика розподіляє тварини й рослини за групами і розташовує їх у супідрядні систематичні одиниці: відділи, типи, класи, сімейства тощо.

У систематиці, як і будь-якій іншій науці, існує спеціальна термінологія. Різні систематичні групи мають певну ботанічну й зоологічну номенклатуру, тобто строго певну назву. Довгий час світ живих істот нашої планети прийнято було ділити на два царства: царство рослин і царство тварин, досліджуваних відповідно ботанікою й зоологією.

Усі систематичні одиниці мають узагальнене ( без позначення рангу) найменування таксою: «таксою є систематична група будь-якого рангу, досить відособлена, щоб їй можна було привласнити певну категорію», — писав у своїй знаменитій книзі «Популяції, види й еволюція» відомий англійський зоолог Е. Майєр.

Вид (species, sp.) — основна структурна одиниця в системі живих організмів, сукупність популяцій особин, здатних до схрещування з утворенням плідного потомства. Особини даного виду мають низку загальних морфофізиологічних ознак і населяють певну область простору, відособлені від інших несхрещуваністю в природних умовах. Вид — також основна таксономічна одиниця, що має першорядне значення не тільки для систематики, але й для біології взагалі. Видова категорія означає цілісність, специфічність, тоді як більш високі категорії — рід, сімейство тощо — несуть функції об'єднання й упорядкування, підкреслюючи не відмінності між видами, а подібність між їхніми групами.

Для позначення видів використовують принцип бінарної номенклатури, введеної знаменитим шведським систематиком Карлом Ліннеєм у XVIII ст. Кожний вид має назву із двох слів: перше слово позначає назву роду, у який входить вид ( його пишуть із великої букви), друге слово — видовий епітет, що позначає назва виду ( його пишуть із маленької букви). Наприклад, рід Пантера —panthera — поєднує кілька видів великих кішок: Panthera tigris — тигр, Panthera pardus — леопард, Panthera leo — лев.

У сучасній класифікації групи живих організмів поєднують у види на основі спільності їх походження в процесі еволюції. Прийнято вважати, що будь-який вид являє собою складну популяцію, тобто кожний вид складається з більш дрібних систематичних одиниць. Згідно з Міжнародним кодексом ботанічної номенклатури усередині виду встановлені наступні більш дрібні внутрішньовидові систематичні одиниці:

вид — species;

підвид — subspecies, subsp., ssp.;

група різновидів — conuarietes, convar.;

різновид —varietas, uar.;

підрізновид —subvarietas, subvar.;

форма — forma, f.

Крім зазначених внутрішньовидових одиниць вживаються ще два таксони, які застосовуються тільки при описі культурних рослин:

• сортотип — concultivanetas, concultivar., ecu.;

• сорт — cultivarietas, cultivar., cv.

У зоології замість назви «сорт» застосовується термін «порода».

При внутрішньовидовій класифікації нерідко вживають термін біотип — групи особин усередині виду, різновиди, форми, подібні за морфологічнми ознаками, але одмінні за біологічними і фізичними особливостями (наприклад, імунітету).

Внутрішньовидова класифікація інакше називається біосистематикою. Сукупність близьких видів формує рід (Genus). Категорія рід відрізняється від інших категорій тим, що його назва входить у найменування всіх стосовних до нього видів. Тим самим рід представляє збірну таксономічну категорію, що складається з видів, поєднаних між собою родинними відносинами. Рід — група видів, відділена від інших явним розривом. Рід може складатися з багатьох видів (політиповий) або тільки з одного виду (монотиповий). У великих політипових родах систематики розрізняють внутрішньородові ранги таксонів: підроди, секції, підсекції.

Назви систематичних груп, більших, ніж вид і рід, у ботаниці й зоології можуть різнитися. Так, у зоології близкородичеві роди поєднують у сімейства, сімейства — у ряди, ряди — у класи.

Тип — вища категорія сучасної зоологічної систематики. У систематиці рослин йому відповідає відділ. У типи й відділи (іноді спочатку в підтип і у підвідділ) поєднують близькі за походженням класи. Усі представники одного типу мають єдину морфологічну будову й відбивають основні гілки філогенетичних дерев, тварин і рослин. Усі тварини розподілені на 16 типів ( за деякими системами класифікації — 33 типи), рослини — на 20 відділів.

Клас, як систематична категорія, передбачений для систематики й тварин, і рослин. Класи, що мають загальний план будови й загальних предків, утворюють типи (тварин) або відділи (рослин). У класи (іноді — спочатку в підкласи) поєднують родинні ряди тварин або порядки рослин. Наприклад, ряди гризунів, комахоїдних, хижих тощо становлять клас ссавців.

Порядок — класифікаційна категорія, прийнята тільки в систематиці рослин, — і ряд — класифікаційна категорія тільки в систематиці тварин — поєднують родинні сімейства. Наприклад, сімейства псові, єнотові, куньї, котячі тощо утворюють ряд хижих.

Сімейство — класифікаційна категорія рослин і тварин. У сімейство поєднують близькі за походженням роди. Наприклад, сімейство білячих включає роди білки, бабака, ховрашка й ін.; сімейство соснових утворюють роди сосни, ялини, ялиці й ін. Деякі сімейства включають до тисячі родів.

Біологія – наука, що постійно розбудовується, тому при визначенні положення групи організмів у системі нерідко виникає необхідність у використанні проміжних систематичних категорій: підтипу, підкласу, тощо. Так, царство тварин ділиться на два півцарства: одноклітинні й багатоклітинні. Ці півцарства включають типи, подібні за походженням й за істотними ознаками будови.

З розвитком науки в систему тварин і рослин вносять уточнення й доповнення. Наприклад, на два царства — рослин і тварин — увесь органічний світ підрозділяли ще із часів Аристотеля. У цей час у систему тварин і рослин внесені уточнення й доповнення — виділяють чотири царства: рослини; тварини; дроб’янкі (бактерії й синьо-зелені водорості, що не мають оформленого ядра); гриби.

Сучасна систематика форм життя побудована на підставі уявлень про еволюцію рослин і тварин.

 

 




Переглядів: 3257

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основи генетики. | Методи судово-ботанічних та судово-зоологічних досліджень.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.