Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Та проблеми його охорони

Характерна риса зелених рослин – для себе вони самі створюють сприятливе екологічне середовище.

Завдяки фотосинтезу зелених рослин первинна атмосфера, що виникла під впливом вулканічних вивержень, збагачувалася на кисень і збіднювалася на вуглекислий газ, внаслідок чого створювалися сприятливі екологічні умови для розвитку нових форм органічного життя. У стратосфері біогенний кисень переходить в озон і утворює на висоті 20-30 км шар озону з максимальною об’ємною концентрацією біля 0,001 %, який захищає живі організми від руйнівної дії ультрафіолетових променів. Як відомо, зараз під впливом фреонів техногенного походження та інших газів тонкий озоновий шар (приблизно 3-4 мм товщиною) руйнується, що створює загрозу для життя всіх живих організмів, насамперед, для людини.

Багатогранне значення рослинного світу у біосфері показане на рис. 8.1.

 

       
   

 


 

 

Космічне (фотосинтезуюче); Біохімічне “Газова” функція (поглинання СО2, постачання кисню); Грунтотворче; Функціональне (значення в кру- гообігу речовин і енергії в природі);   Харчове і кор-мове; Ресурсно-сировинне; Енергетичне; Фармацев-тичне;;   Грунтозахисне; Водозахисне і водорегулююче; Кліматорегу-лююче;   Наукове; Дидактичне; Санітарно-гігієнічне; Рекреаційне; Ландшафтно-естетичне; Емоціональне

 

Рис.8.1. Багатофункціональне значення рослинного світу

 

Прямий вплив складається з біосферного (космічне, грунтотворче, біогеохімічне, функціональне) та економічного (харчове, кормове, ресурсо-сировинне, енергетичне, фармацевтичне).

Функції рослинного світу, безпосередньо пов’язані з еволюцією біосфери, її саморегуляцією, можна віднести до категорії біосферних. Космічна функція рослинності полягає в тому, що вона, поглинаючи енергію Сонця, є сполучною ланкою між Космосом і Землею. Біогеохімічне значення рослинного світу визначається його переважаючим впливом на поширення й міграцію хімічних елементів у біосфері.

“Газова” функція рослинного світу полягає в тому, що змінюючи газове середовище у біосфері, зелені рослини впливають таким чином на еволюцію органічного світу, змінюють фізичний стан земної оболонки і покращують умови життя на суходолі, в гідросфері та атмосфері.

У наш час газові функції рослинного покриву надзвичайно важливі у зв'язку з порушенням хімічного складу атмосфери внаслідок спалювання органічних речовин. Без глобальних газових функцій рослинності, особливо тропічних і тайгових лісів, а також поверхні Світового океану неможливе підтримання киснево-вуглекислого балансу у біосфері.

Зелені рослини складають автотрофний блок біосфери. Шляхом фотосинтезу вони утворюють органічні сполуки з неорганічних, забезпечують людину харчовими продуктами, тваринний світ – кормовими продуктами, а промисловість – рослинною сировиною.

Надзвичайно важливою у біосфері є грунтотворча функція рослин, зокрема лісових формацій. Ґрунтовий покрив є загальнопланетарним акумулятором органічної речовини й унікальним екраном, що затримує найважливіші хімічні елементи – азот, фосфор, калій, кальцій, запобігаючи вилуговуванню їх.

Функціональне значення рослинного світу виявляється у тому, що завдяки його екологічній ролі у біосфері, трофічним і консорційним зв’язкам в екосистемах він сприяв коеволюції гетеротрофних компонентів. Так, птахи, ссавці, численні групи комах могли поширитися в біосфері лише після масового розвитку квіткових рослин з властивими їм морфологічно різноманітними квітками, суцвіттями та біохімічно різноманітними плодами. В нинішніх умовах при індивідуальній охороні біологічних видів та забезпеченні нормального функціонування екосистем також слід враховувати консорційні зв’язки між рослинним і тваринним світом, як у природних, так і в антропогенно-природних екосистемах.

Основне економічне значення рослинного світу – у продукуванні харчової, кормової та технічної сировини. Однак слід відзначити, що людина ще далеко не повністю освоїла для своїх потреб світовий генофонд рослин (використовується менше 1 % видового складу вищих рослин), практично не використовуються у промислових масштабах рослинні ресурси Світового океану та нижчих рослин.

Непряме значення рослинного світу (як екологічне, так і суспільно-корисне) полягає в його потенційній здатності підтримання екологічно збалансованого стану природних і окультурених ландшафтів, оптимізації життєвих умов суспільства, у можливості розв’язання різних біологічних та екологічних проблем у взаємовідносинах людини з природою.

Найбільш виразним екологічним проявом техногенного впливу людини на довкілля є активний процес денатуралізації природних ландшафтів. Він стає причиною кількісних і якісних змін у структурі рослинного покриву, які призводять до збіднення видового складу флори і фауни та порушення функцій природних екосистем. Площа повністю деградованих земель, так званих “белендів” (еродовані, засолені й заболочені землі, занедбані гірські розробки тощо) становить у світі близько 3 % площі суші. Така критична екологічна ситуація загрожує нормальному функціонуванню біосфери, оскільки знижує еволюційний потенціал живої речовини на Землі.

Структура природних ландшафтів та рослинного покриву змінюється і в Україні. Так, на Поліссі, територія якого 120 тис.км2 (19 % території України), природна рослинність збереглася на площі близько 50 % (лісом покрито лише 29 %). В лісостепу з площею 202 тис.км2 (41 % території України) природна рослинність займає 16 % території (13 % - ліси, 2 % - луки, 1 % - степові екосистеми і болота). У степовій зоні, що становить 40 % території, 80 % земель розорано, а лісистість складає тут лише 4 %. Степові фітоценози збереглися тут лише в заповідниках (Асканія-Нова, Кам’яні могили, Хомутовський степ), старих ярах, балках.

Такі зміни в структурі природних ландшафтів не могли не вплинути на видовий склад флори і фауни. За даними Світового фонду охорони дикої природи в середині 80-х років ХХ століття на плінті під загрозою зникнення було 14120 видів рослин. Найгірша фітосозологічна (фітосозологія – науковий напрям, що займається охороною фітогенофонду та фітоценофонду) ситуація склалася в індустріальних країнах Західної та Центральної Європи (в Англії зникло 1,1 % видів всієї флори, Бельгії – 4,5 %, Німеччині – 2,3 %, Чехії та Словаччині – 4,4, Угорщині – 1 %), в індустріальних районах України, яка завдяки сприятливому географічному положенню та різноманітним типам ландшафтів, а також гірських екосистем, відзначається багатою за видовим складом рослинністю. На території України відомо близько 400 ендемів та субендемів, які за її межами не ростуть або ж трапляються дуже рідко (ендеми – види, роди, поширення яких обмежене певною територією). Тому проблема охорони генофонду України має не лише національне, а й загальноєвропейське значення і вимагає спеціальних екологічних та організаційних заходів.

Причини раритетності рослин, тобто їх рідкісності, визначаються як природні та антропогенні (рис.8.2). Однак природні причини не є для них небезпечними, оскільки природні зміни відбуваються дуже повільно, а стихійні явища трапляються періодично. Значно не безпечнішими є антропогенні, зокрема, техногенні причини. Особливо загрозливими є хімічні і радіоактивні забруднення, які порушують генетичну структуру біологічних видів.

Дуже важливо з генетичної та народногосподарської точок зору зберегти диких родичів культурних рослин, які є цінним генофондом для покращення генетичної структури плодових дерев, сільськогосподарських рослин, які мають вузьку генетичну основу, низький імунітет до захворювань.

Залежно від стану рідкісних і зникаючих рослин та їхнього наукового і народногосподарського значення, визначаються сім фітосозологічних категорій (ФСК) рослин: І ФСК – види, які зникли з території країни, або про їх місцезнаходження немає достовірних даних; ІІ ФСК – види, включені в Червону книгу рослин Європи; ІІІ ФСК – дуже рідкісні і зникаючі вузько ендемічні та реліктові види, що знаходяться в критично загрозливому стані; ІУ ФСК – дуже рідкісні і зникаючі інші види рослин, що також знаходяться у критично загрозливому стані; У ФСК – рідкісні ендеми та релікти, що знаходяться у загрозливому стані; УІ ФСК – рідкісні дикі родичі культурних рослин та зникаючі цінні лікарські рослини; УІІ ФСК – решта рідкісних видів рослин, фітосозологічний статус поки що не з’ясований.

 

       
 
Природні
 
Антропогенні


 

               
       

 


Звичайні
Господарські
Техногенні
Стихійні

               
       

 


Фітоісторичні; Флорогенетичні; Хорологічні (вплива-ють на поширення диз’юнктивно-ареаль-них, погранично-аре-альних видів); Біологічні (біологічна специфіка виду, зни-жена вітальність його популяцій); Екстремальні екологічні умови збе-реження виду; Ценотичні (знижена ценотична стабіль-ність виду);   Екстремальні кліматичні умовии (низькі темпера--тури, засухи, по--вені, пилові бурі); Природні піроген--ні; Лавинні; Біогенні (інвазія ентомошкідників, епіфітотії);     Сельбіщні; Пасторальні; Агрикультурні; Пірогенні; Ексцизійні (рубка лісу); Урбанізація; Зміна гідрологічного режиму; Монокультурне господарство; Антропогенна зміна видового складу флори; Рекреаційний прес;   Геохімічні (ки-слі дощі, емісії промислових підприємств); Геофізичні (пилове і радіо-активне та інші види забруд-нення); Індустріальний вплив (руйнування біотопів); Беллоїдний вплив (зв’яза-ний з воєнними діями)

 

Рис.8.2. Причини, що зумовлюють раритетність

та загрозливий стан популяцій рослин

 

Кожна із названих фітосозологічних категорій вимагає спеціальних превентивних та прямих заходів охорони (рис.8.3).

Правова охорона рослинності здійснюється у відповідності з прийнятим у 1999 році Законі України “Про рослинний світ”.

 




Переглядів: 772

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
БІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ВЗАЄМОДІЇ | Багатофункціональне значення у біосфері тваринного світу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.