Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Коефіцієнти ліквідності

Ліквідність корпорації, тобто її спроможність сплачувати у встановлені терміни по поточних зобов’язаннях визначається співвідношенням поточних активів і поточних пасивів. Відомі три коефіцієнти ліквідності:

· коефіцієнт поточної ліквідності (current ratio);

· коефіцієнт швидкої ліквідності аболакмусового паперу(quick ratio);

· коефіцієнт забезпеченості реалізації оборотним капіталом (working capital to sales ratio);

· коефіцієнт покриття короткострокових зобов’язань потоком коштів (sales to current liabilities ratio).

Фундаментальним, базовим показником ліквідності є коефіцієнт поточної ліквідності. Він визначається по формулі:

.

Цей показник у фінансовій літературі називають також коефіцієнтом покриття, тому що він визначає в скільки разів короткострокові зобов’язання покриваються короткостроковими активами.

Припустимо, що в корпорації коефіцієнт поточної ліквідності складає 1,8, у такому випадку за рахунок реалізації 55,6 % поточних активів можна погасити всі поточні борги (1 / 1,8 · 100 = 55,6 %). Традиційною нормою є співвідношення 2/1, що показує гарний стан короткострокової фінансової позиції.

Для аналізу стана співвідношення поточні активи / поточні пасиви, недостатньо використовувати тільки один коефіцієнт. Структура оборотного капіталу визначається особливостями виробництва, тому деякі компанії і при високих показниках можуть потрапити в неліквідне положення. З цією ціллю використовується другий коефіцієнт “лакмусового паперу” — коефіцієнт швидкої ліквідності. Його відмінність полягає в тому, що з поточних активів відраховуються найменш ліквідні, як-от, товароматеріальні запаси:

.

Фінансові менеджери широко використовують обидва коефіцієнти. У залежності від структури оборотних активів перший коефіцієнт може дати не повну картину і спотворити істинний стан ліквідності. У тих випадках, коли в корпорації накопичуються ТМЗ, їхня частка в структурі поточних активів зростає. Цей недолік заповнює коефіцієнт швидкої ліквідності. Обидва коефіцієнти, як і всі показники такого роду, обчислюються на підставі балансових даних на визначену дату. Тим часом, у проміжках між упорядкуванням балансу платіжна ситуація може погіршуватися. Деякі автори[170] пропонують визначати грошовий коефіцієнт ліквідності (cash ratio), більш вузький, чим коефіцієнт “лакмусового паперу” по такій формулі:

.

Показник визначає наявну ліквідність, тобто гроші і легко реалізовані цінні папери можна негайно використовувати для погашення зобов’язань.

З метою наближення до найбільше точного визначення ліквідності корпорації використовуваний коефіцієнт забезпеченості реалізації оборотним капіталом, обумовлений по формулі:

.

У цьому коефіцієнті в чисельнику використовується нетто оборотний капітал, тобто чистий працюючий капітал, віднесений до обсягу продажів. Він показує забезпеченість реалізації оборотним капіталом. Рух нетто працюючого капіталу співвідноситься з рухом потоку коштів, що одержують корпорації протягом року, тобто ліквідність прив’язується до результатів господарської діяльності. Менеджери корпорації постійно відслідковують вищезгаданий коефіцієнт. Його зниження може розкрити небезпеку недостачі, що насувається, коштів для фінансування поточних потреб, виникнення неплатежів по рахунках постачальників і навіть загрози банкрутства. У таких випадках менеджер повинний знайти вихід, наприклад, можливий випуск довгострокових зобов’язань. Проте варто розрізняти два принципово важливих положення визначальний коефіцієнт забезпеченості: недостачу коштів у результаті різних обставин і високопрофесіональне управління працюючим капіталом. Останнім часом намітилося поточне зниження показника забезпеченості реалізації оборотним капіталом, що пояснюється впровадженням прогресивних методів управління поточними активами і поточними пасивами.

Четвертий коефіцієнт, обернений третьому, визначає покриття короткострокових зобов’язань потоком коштів. Він обчислюється по формулі:

.

Чим вище виторг від реалізації при одночасному скороченні короткострокових зобов’язань, тим вище покриття. Як і інші вищезгадані показники, він варіюється в залежності від галузі економіки.

Розглянемо коефіцієнти ліквідності по фінансових документах корпорації “Кока-кола”. Тут ми зштовхуємося з практикою, що завжди складніше теорії. По балансах корпорації за 5 років із 1996 по 2000 р. поточні пасиви перевищують поточні активи, тобто короткострокові зобов’язання корпорації не покриваються інвестиціями в поточні активи, при щодо низьких сумах вкладень у ТМЗ.

Таблиця 7.6

КОЕФІЦІЄНТИ ЛІКВІДНОСТІ КОРПОРАЦІЇ Кока-кола[171]

Назва коефіцієнта ліквідності Роки
Поточна ліквідність 0,80 0,81 0,73 0,65 0,71
Швидка (термінова) ліквідність 0,67 0,68 0,64 0,55 0,60
Забезпеченість реалізації оборотним капіталом
Покриття короткострокових зобов’я­зань потоком коштів 2,52 2,56 2,18 2,0 2,19

 

Обчислені коефіцієнти поточної і швидкої ліквідності протягом 5 років нижче одиниці, із тенденцією зниження показників. Коефіцієнт заможності реалізації оборотним капіталом визначити не можна через відсутність сум чистого оборотного капіталу. Може виникнути побоювання катастрофи — значних неплатежів і наступного банкрутства. Проте покриття виторгу від реалізації середньорічних короткострокових зобов’язань (через відсутність даних ми використовували балансові дані) показує, що поточні зобов’язання в 2—2,5 рази перекриваються поточними грошовими потоками, тобто корпорація має у своєму розпорядженні достатні суми, одержуваними від реалізації для погашення поточних платежів.

Від’ємний показник чистого оборотного капіталу, тобто по суті відсутність оборотного капіталу, по визначенню деяких західних економістів (див. 7.1) фінансується випусками короткострокових і довгострокових зобов’язань. Фінансове становище корпорації настільки міцно, що створює можливість виплачувати дивіденди протягом 10 років (1990—2000) із стійким ростом (див. 6.2).

Вище ми відзначали, що корпорація широко використовує позикові кошти. З цього приводу в звіті корпорації за 2000 р. відзначається, що менеджери корпорації підтримують рівень своєї заборгованості відповідно до грошових потоків, можливостями покриття процентів по боргу прибутком і співвідношення борг/капітал. Метою такої політики є зниження ціни капіталу, що збільшує прибуток на акціонерний капітал. Корпорація проводить політику сполучення короткострокових і довгострокових боргів із метою зниження ціни що випускаються боргових інструментів. Зобов’язання корпорації мають найвищі рейтинги на фінансових ринках. Боргова політика корпорації Кока-Кола проявилася в довгостроковій тенденції перевищення поточних пасивів над поточними активами[172].




Переглядів: 1079

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Цілі фінансового аналізу оборотного капіталу | Коефіцієнти оборотності поточних активів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.