Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Предмет і метод регулювання екологічних правовідносин

Критерієм для виділення тих чи інших галузей у системі права є предмет і метод правового регулювання.

Предмет правового регулювання визначає, що´ регулює та чи інша галузь права, які відносини підпадають під її регулювання. В предмет екологічного права включаються суспільні відносини в сфері охорони навколишнього природного середовища, захисту екологічних прав і охорони здоров'я людини, забезпечення екологічної безпеки, природокористування, державного регулювання і управління якістю навколишнього природного середовища.

У літературі виділяється дві групи урегульованих нормами екологічного права відносин:

1. Галузеві екологічні відносини: землеохоронні, надроохоронні, водоохоронні, флороохоронні, фауноохоронні та повітряноохоронні, тобто, по суті, середовищеохоронні частини природноресурсових відносин;

2. Комплексні екологічні відносини: відносини з охорони природних територій і комплексів, природно-заповідного фонду, водно-болотних угідь, лікувально-оздоровчих, рекреаційних, курортних та інших спеціальних територій і зон, відносини по забезпеченню екологічної безпеки в окремих сферах людської діяльності, включаючи населені пункти, промисловість, сільське господарство, енергетику, транспорт і т.д.

В залежності від об'єктів правового регулювання виділяють природоохоронні та антропоохоронні відносини, кожне з яких також підрозділяється на відповідні види в залежності від характеру об'єктів, форм і джерел несприятливого екологічного впливу. Об'єктом правового регулювання завжди виступають суспільні відносини, тобто відносини між людьми з приводу використання й охорони навколишнього природного середовища[9] .

Професор В.І. Андрейцев пропонує розділяти екологічні відносини на природоресурсні та природоохоронні.

Кожна із соціальних сфер, врегульованих правом, вимагає для себе різних комбінацій юридичних прийомів впливу, цілісне поєднання яких іменується методом правового регулювання.

Методи правового регулювання підрозділяються на імперативні і диспозитивні, методи координації і субординації, методи обмеження і методи стимулювання.

Імперативний метод або метод владних розпоряджень містить, як правило, норми заборони. Він характерний, насамперед, для кримінального й адміністративного права. Диспозитивний метод дає можливість суб'єктам самим визначати правила своєї поведінки в межах закону. Він притаманний цивільному і комерційному праву.

Метод координації припускає однакове (рівне) положення учасників. Він використовується в цивільному праві, підприємницькому праві й ін. Метод субординації пов'язаний з підпорядкованістю учасників правового відношення один одному. Він характерний для адміністративного права.

Метод обмежень пов'язаний із установленням заборон і покарань, що властиво кримінальному та адміністративному праву. Метод стимулювання пов'язаний з використанням заохочень, стимулів і пільг. Він широко використовується для матеріальної зацікавленості працівників у сфері трудового права[10].

В екологічному праві використовуються усі вищевказані загально-галузеві методи правового регулювання, однак у різних співвідношеннях. Імперативний метод, будучи основним методом екологічного права, використовується набагато частіше, ніж диспозитивний. Аналогічно йому, метод субординації застосовується в більшому ступені, ніж метод координації. Наприклад, такий інститут екологічного права, як юридична відповідальність за порушення екологічного законодавства, урегульований у більшому ступені імперативним методом права. Управління поводження з відходами – методом субординації. При висновку цивільно-правових договорів між учасниками екологічних чи природноресурсових відносин мають місце диспозитивний метод і метод координації. Звільнення землекористувачів від плати за землю за земельні ділянки, на яких виконуються роботи з меліорації, рекультивації і консервації земель – явний прояв методу стимулювання.

Крім цього, в екологічному праві виділяють особливі, властиві тільки даної галузі права методи правового регулювання – метод еколого-експертних оцінок, еколого-соціальних обтяжень, екологізації господарської діяльності, метод ініціативи.

 


Читайте також:

  1. D) методу мозкового штурму.
  2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  3. I Метод Шеннона-Фано
  4. I. Метод рiвних вiдрiзкiв.
  5. VII. Нахождение общего решения методом характеристик
  6. А є А, тобто усякий предмет є те, що він є.
  7. А. науковий факт, b. гіпотеза, с. метод
  8. Абетково-предметний покажчик
  9. Авоматизація водорозподілу регулювання за нижнім б'єфом з обмеженням рівнів верхнього б'єфі
  10. Автоматизація водорозподілу з комбінованим регулюванням
  11. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  12. Автоматизація водорозподілу регулювання зі сталими перепадами




Переглядів: 1076

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Визначення, задачі та принципи екологічного права | Джерела екологічного права

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.