Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Природні й антропогенні екологічні катастрофи на Україні

Тема 2.3 Наслідки екологічних катастроф

Лекція 12

 

План

1 Природні екологічні катастрофи.

2 Антропогенні екологічні катастрофи.

 

1 В історії Землі екологічні кризи неодноразово були наслідком виникнення різних природ-них ситуацій, раптових істотних змін умов існування, фізичних, хімічних чи біологічних фак-торів, що спричиняло погіршення стану або загибель окремих живих істот, популяцій, цілих екосистем. Такі надзвичайні кризові екологічні ситуації називаютьсякатастрофами. Залеж-но від причин виникнення вони бувають природні й антропогенні, залежно від масштабів скоєного лиха, - локальні, регіональні чи глобальні. Природні й антропогенні катастрофи за-лежно від фактора-збудника поділяються на космічні, ендогенні, тектонічні, екзогенні, мете-орологічні, хімічні, фізичні та ін.

Раніше переважали природні катастрофи. За нашого часу кількість таких катастроф практично не змінилась, однак унаслідок людської діяльності зросла їхня потужність, що де-далі істотніше позначається на стані екосистем, окремих ландшафтів, регіонів, континентів і біосфери в цілому.

Природні катастрофи спричиняються силами:

- зовнішніми навколоземними або космічними (зміни магнітного, електричного, гравітаційно-

го полів, спричинені спалахами наднових зірок, проходженням поблизу Землі великих кос-

мічних тіл, падіння на Землю великих метеоритів; урагани; повені; цунамі; сильні посухи;

страшні зливи; зсуви; осипи; селі; обвали);

- внутрішніми (виверження вулканів; землетруси; переміщення велетенських мас гірських по-

рід через утворення в земній корі великих розломів тощо), зумовленими процесами в над-

рах.

Зовнішні і внутрішні сили тісно пов’язані між собою, розвиток одних часто стимулює появу інших.

Наслідками найбільших катастроф були регіональні чи глобальні кліматичні зміни, за-гибель багатьох живих істот, зміни розвитку різних видів, популяцій, родів, мутації організ-мів.

З давніх часів до наших днів на Землі періодично відбуваються грандіозні катастрофи, спричинені падінням космічних тіл (великих метеоритів, астероїдів, комет). Учені виявили на поверхні Землі багато слідів таких катастроф у вигляді велетенських метеоритних кратерів - лійкоподібних заглиблень діаметром у десятки і навіть сотні кілометрів. Учені вважають, що більшість космічних тіл падала у Світовий океан, і це також призводило до значних катаст-роф (утворення велетенських хвиль - цунамі, небачені за силою і тривалістю зливи, грози, запилення атмосфери і пов’язані з цим кліматичні зміни). Тунгуське явище в Сибіру 1908 р. (деякі вчені вважають, що це було не падіння метеорита, а вибух в атмосфері ядра невеликої комети) спричинило величезну пожежу і виламування лісу в тайзі на площі в кілька сотень квадратних кілометрів. Лише безлюдність сибірської тайги врятувала від трагічних наслідків.

Такі катастрофічні події природного характеру, як землетруси, виверження вулканів, тайфуни та ін., мають локальний характер і вплинути на еволюцію біосфери в цілому не мо-жуть. Урагани (тайфуни, тропічні циклони) утворюються над теплими водами Світового оке-ану, в тропічній зоні, і найбільшої шкоди завдають країнам басейну Карибського моря, Банг-ладеш, Індонезії, Філіппінам. Лише за 1960-1980 рр. 20 ураганів у різних районах світу поз-бавили життя 350 тис. чоловік і завдали матеріальних збитків на суму понад 5 млрд. доларів.

У наш час завдяки супутникам з’явилася можливість попереджати про наближення ураганів і пом’якшувати їхню дію. Але перед падінням космічних тіл людина безсила. Прак-тично ми не захищені і від таких грізних явищ природи, як землетруси, виверження вулканів. Передбачити точний час їх виникнення за допомогою сучасних науково-технічних засобів поки не вдається. Ці явища супроводжуються виділенням колосальної кількості енергії.

У 2001 р. в усьому світі від стихійних природних катастроф загинуло близько 25 тис. жителів планети, а загальні економічні збитки становили 36 млрд. доларів США.

В межах України фізико-географічні і геолого-тектонічні умови можуть сприяти ви-никненню таких природних катастроф, як землетруси, повені, зсуви, пилові бурі, пожежі, ви-падання граду, сильні снігопади, зливи, селі, лавини, ураганні вітри, посухи. Землетруси най-небезпечніші для Криму і Карпат, де їхня сила може досягати 7-8 балів, на інших територіях - сила менша, а до сейсмічно найблагополучніших належать північно-західні райони. Повені бувають на всій території України, і найчастіше до них схильні гірські річки. Весняні, літні селі, зимові лавини - також катастрофи, яких зазнають гірські райони, хоча зрідка селі трап-ляються і на рівнинах унаслідок проривів річкових чи озерних дамб, гребель. Зсуви вельми типові для узбереж Чорного, Азовського морів, водосховищ Дніпра. Від пилових бур потер-пають переважно степові і лісостепові райони, від пожеж, особливо в лісах і на торфовищах, - Полісся, Лісостеп. Град, сильні снігопади, зливи, ураганні вітри і посухи періодично трапля-ються на всій території країни.

Розвиток природних катастроф активізується діяльністю людини. Так, повені, селі, ла-вини та зсуви в Карпатах почастішали через вирубування тут лісів.

За останні десятиріччя в Україні відбувалися всі зазначені вище катастрофи: землетру-си в 1977 і 1984 рр., пилові бурі в 1961 р., сильні повені на Дністрі у 80-х роках, численні осипи, зсуви та селі в Карпатах і Криму (майже кожні 3-4 роки). Ці катастрофи завдавали відчутної шкоди господарству країни, а іноді супроводжувалися і людськими жертвами.

На початку листопада 1998 р. сталася найбільша природна екологічна катастрофа на Закарпатті - руйнівна повінь, яка забрала декілька десятків людських життів і завдала коло-сальних економічних збитків. Подібних катастроф тут не траплялося 200 років. Для віднов-лення екосистем, нормальних умов проживання людей потрібно багато десятиліть. За підра-хунками, загальні збитки перевищують 120 млрд. гривень (зруйновано більш як 2 тис. Будин-ків, близько 2 тис. - підтоплено, майже з 6 тис. будинків відселено жителів, пошкоджено багато десятків кілометрів доріг, ліній каналізації, водо- та енергопостачання, затоплено тисячі гектарів сільськогосподарських угідь).

 

2 У XX ст. виникнення більшості надзвичайних екологічних ситуацій – катастроф – пов’язане з людською діяльністю і, на жаль, вони дедалі частішають. Умовно їх поділяють на катастро-фи хімічного, фізичного, інженерно-геологічного, мілітаристичного і комплексного характе-ру.

Перше місце серед них належить катастрофам, пов’язаним із військовою діяльністю, війнами, масштабними випробуваннями ядерної зброї, військовими навчаннями, випробуван-нями хімічної, бактеріологічної зброї. Війни за всіх часів завдавали величезної шкоди довкіл-лю, сучасні ж війни - справжні екологічні катастрофи. На відміну від будь-яких звірів, люди-на здатна з неймовірною жорстокістю вбивати подібних до себе. Світова термоядерна війна може в лічені секунди знищити все людство і більшість живих істот планети. Накопичених ядерними державами боєголовок, кількість яких перевищує 60 тис. штук, а їхня сумарна потужність становить 20 000 МТ, достатньо для того, щоб 70 разів поспіль знищити всі ве-ликі і малі міста планети!

Війни – геноцид та екоцид, прикладів чого в історії людства дуже багато (наприклад, І і ІІ світові війни, що принесли незліченні людські жертви і завдали величезної шкоди при-роді; війни у В’єтнамі, Кореї, Афганістані, Кувейті, Чечні, Югославії, в яких загинули та по-калічені сотні тисяч людей, а збитки від них обчислюються трильйонами доларів). Війни - ще й абсолютно безглузді економічні витрати, розтринькування природних ресурсів, деструк-ція екосистем. Величезних збитків людству і природі завдає також підготовка до воєнних дій: утримання армій, техніки, полігонів, військових об’єктів, заводів, проведення регулярних навчань, маневрів, поховання військових відходів, в тому числі небезпечних - хімічних. На-приклад, у Балтійському морі після закінчення ІІ світової війни союзники затопили тисячі тонн німецьких хімічних снарядів, авіабомб. На дно Атлантичного і Тихого океанів, Карсь-кого, Охотського морів було скинуто багато відпрацьованих ядерних реакторів із підводних човнів, контейнерів із радіоактивними відходами. Через десятиліття вони знову почали загро-жувати: корозія матеріалу упаковок спричинила «розповзання» шкідливих речовин у довкіллі й отруєння всього живого.

Зросла кількість катастроф, пов’язаних із розвитком нафтовидобувної, нафтоперероб-ної промисловості, атомної енергетики. Райони інтенсивного видобування нафти і газу (Перська та Мексиканська затоки, Північне море, Тюменський край, Каспійське море тощо) сьогодні стали зонами екологічного лиха.

Тяжкі екологічні наслідки пов’язані з випробуванням ядерної зброї і похованнями ра-діоактивних відходів. Випробування атомних боєзарядів на Новій Землі, в Казахстані, в пус-телі Гобі, в штаті Аризона, на Тихоокеанських островах Муруроа, Бікіні, Еніветок, похован-ня залишків відпрацьованих атомних реакторів в Охотському морі - все це не лише спричи-нило значне підвищення загального радіоактивного фону на планеті, в атмосфері і водах Сві-тового океану, а також призвело до масових отруєнь риби, тюленів, захворювань, загибелі людей і тварин у цих районах.

Потенційну загрозу виникнення надзвичайних екологічних ситуацій становлять усі ве-ликі нафто- і газосховища, трубопроводи, склади хімічних речовин, особливо – отруйних (пестициди, кислоти, аміак тощо). 3 грудня 1984 р., уночі, коли люди спали, смертоносна хмара метилізотіоціанату, який використовується для виготовлення пестицидів, просочилася з велетенської цистерни заводу компанії «Юніон Карбайд» і накрила місто Бхопал в Індії. Це стало однією з найбільших в історії індустріальних катастроф: 2,5 тис. чоловік померли зразу, близько 100 тис. тяжко захворіли і стали інвалідами (ушкодження мозку, сліпота, стериль-ність).

Катастрофічно впливає на природні ландшафти будівництво великих шахт, відкритих кар’єрів, автомагістралей, потужних ліній електропередач, каналів, тунелів, великих сміттє-звалищ, шламосховищ. Розвиток екологічної кризи прискорюють антропогенні катастрофи, передусім – техногенні аварії. Вони відбуваються в усіх галузях економіки, і кількість їх із року в рік зростає. У березні 1961 р. потужний сель промчав Бабиним Яром у Києві, завдав-ши величезних матеріальних збитків, забравши кілька сотень людських життів. Причиною цього лиха став прорив дамби технічного резервуару цегельного заводу. До великих катаст-роф 70-х років слід віднести пожежі на газових родовищах – Шебелинському (Харківська обл.) та Угерському (Львівська обл.), аварії на нафто- і газопроводах, аварію на нафтогазовій платформі в Азовському морі, аварійний прорив очисних споруд Калуського калійного ком-бінату. Улітку 1992 р. через переповнення каналізаційних місткостей курортів Криму стався масовий викид нечистот у Чорне море. В результаті пляжі Ялти, Алушти, Судака, Сак, Керчі, Феодосії було закрито на два місяці. Та багато інших прикладів.

Імовірність природних, антропогенних катастроф і кожний такий випадок необхідно обов’язково враховувати, ретельно аналізувати й уживати заходів для запобігання їм чи зве-дення до мінімуму їхніх негативних наслідків.


Читайте також:

  1. Аварії і катастрофи на транспорті.
  2. Авіаційні катастрофи.
  3. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  4. Аграрні відносини в Україні у ХVІ - перш. пол. ХVІІІст.
  5. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
  6. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  7. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  8. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  9. Адміністративне судочинство в Україні
  10. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр
  11. АКТИВІЗАЦІЯ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОГО РУХУ В ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ
  12. АНаліЗ СТанУ ЗДОРОВ'Я ДІТеЙ І ДОРОСЛИХ В УКРАЇНІ




Переглядів: 6786

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Екологічні проблеми найбільших річок, Чорного й Азовського морів. Донецько-Придніпровський регіон | До еколого-збалансованого розвитку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.