Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Викладач спец.дисциплін В.А. Істюнькін

 

Тема 1: Надтверді інструментальні матеріали.

 

Література: [2] c.15-16.

 

Студенти повинні знати:

Надтверді ріжучі матеріали і їх застосування.

Студенти повинні вміти:

Призначати марки надтвердих матеріалів.

 

До надтвердих ріжучих матеріалів відносяться природні алмази і синтетичні матеріали. Самим твердим з відомих інструментальних матеріалів є алмаз. Його застосовують для оснащення лезових і абразивних різальних інструментів.

По хімічному складі алмаз являє собою одну з алотропних модифікацій вуглецю — кристалічний вуглець. Він має високу зносостійкість, гарну теплопровідність, невеликий коефіцієнт тертя і малу адгезійну здатністю до металів, за виключенням сплавів заліза з вуглецем. Поряд з високою твердістю алмаз має велику крихкість. Варто додати, що кристали природних алмазів мають велику анізотропію — твердість і міцність його в різних напрямках можуть змінюватися в сотні разів і при належній кристалографічній орієнтації можна значно підвищити стійкість інструмента. Це враховують при виготовленні лезового інструмента. Необхідно, щоб алмаз оброблявся в «м'якому» напрямку, а зношування відповідало б «твердому» напрямку.

Алмазний інструмент характеризується високою продуктивністю при тонкому точінні і розточуванні кольорових сплавів, пластмас і т.п. При цьому забезпечується висока якість поверхні, що, як правило, виключає необхідність операції шліфування оброблюваних поверхонь. До недоліків алмазних інструментів відноситься їх висока вартість (більш ніж у 50 разів більше вартості інших інструментів) і дефіцитність.

Для виготовлення різальних інструментів використовують як природні (А), так і синтетичні (АС) алмази. Синтетичні алмази одержують шляхом перекладу вуглецю у іншу модифікацію і значне зменшення обсягу вихідного графіту в умовах високих температур і тисків.

Синтетичні алмази випускають наступних марок: АСБ - балас (АСБ-5, АСБ-6); АСПК — карбонадо (АСПК-1, АСПК-2. АСПК-3). Внаслідок полікристалічної будівлі алмази перерахованих марок володіють ізотропністю механічних властивостей, тому відсутня необхідність орієнтування полікристала по площинах. Лезовий інструмент із такими алмазними вставками володіє високою динамічною міцністю, що дозволяє застосовувати його при обробці особливо міцних сплавів.

Балас високоефективний при точінні кольорових сплавів з підвищеним змістом кремнію, склопластиків і пластмас. При обробці склопластиків і пластичної кераміки на основі смол зносостійкість алмазів балас у 70—80 разів вище зносостійкості різців із пластинами твердих сплавів ВК2, ВКЗМ і в 1,5— 2 рази вище зносостійкості різців із природних алмазів. Баласи застосовують для оснащення ріжучої частини різців, свердл, фрез, а також для виготовлення шліфувальних кругів.

Монокристалічні алмази САМ використовують для обробки напівпровідникових матеріалів, радіотехнічної кераміки і висококремневих кольорових сплавів.

Кристали алмазів закріплюють в інструменті пайкою і механічно. Різці з алмазними вставками можна заточувати з мінімальним радіусом округлення ріжучої кромки. Гострота ріжучої кромки довго зберігається, що дозволяє вести обробку з малими глибинами різання й одержувати малий параметр шорсткості.

В останні роки широке поширення одержав синтетичний надтвердий матеріал на основі кубічного нітриду бора (КНБ). КНБ синтезований як і штучний алмаз при температурі 1360—2000°С і тиску 6000—9000 МПа. Він має високу твердість, поступаючись лише синтетичному алмазу. По теплостійкості (до 1600 °С) кубічний нітрид бора перевершує всі інструментальні матеріали і хімічно інертний до заліза і вуглецю. Це дає можливість використовувати кубічний нітрид бора як абразивний інструмент при обробці різних високоміцних і жароміцних сталей і сплавів, забезпечуючи необхідну якість обробки й економічність при високій вартості самого інструмента. Різці, оснащені кубічним нітридом бора, успішно застосовують при тонкому точінні і розточуванні загартованих сталей, що зовсім недоступно для роботи алмазними різцями.

На основі щільних модифікацій кубічного нітриду бора створений ряд інструментальних матеріалів, що носять назву композиційних (композити). Композити поділяють на дві групи: матеріал з масовою часткою КНБ від 95 % і вище і масовою часткою КНБ 75 % з різними добавками (наприклад, Al2O3). До першої групи відносять ельбор Р (композит 01), бельбор (композит 02). гексанит (композит 10) та ін. Їх виготовляють у виді циліндричних стовпчиків діаметром 4—6 мм, висотою 3—6 мм, що потім закріплюють у державки ріжучого інструмента. Матеріали цієї групи розрізняються технологією виготовлення і вихідною сировиною.

До другої групи композитів відносяться: композит 05, що складається з КНБ і двоокису алюмінію Al2O3; композит 09, що представляє собою полікристали твердого нітриду бора (ПТНБ). Композит 09 використовується для оснащення інструмента, що працює в умовах ударного навантаження.

Одночасно з вдосконаленням наявних надтвердих матеріалів розробляють нові матеріали. Найбільш перспективним з них представляється сілініт-Р — матеріал на основі нітриду кремнію (Si). Получают сілініт-Р методом гарячого спікання в графітових прес-формах у вигляді пластин різної форми. Для сілініту-Р характерна відсутність схильності до адгезії стосовно більшості сталей, сплавів на основі міді, алюмінію. Він має більш високу міцність, ударну в'язкість і теплопровідність, ніж інструменти з мінералокераміки. Сілініт-Р має достатньо високі експлуатаційні властивості при точінні і фрезеруванні чавуна, а також при точнні загартованих сталей. Сілініт - Р не містить дефіцитних елементів, що в сукупності з високими ріжучими властивостями відкриває перспективи для більш широкого застосування цього матеріалу.

Питання для самоперевірки

 

1. Перелічіть вимоги, що пред’являються до інструментальних матеріалів

2. Перелічіть основні групи матеріалів, які використовуються для виготовлення ріжучого інструмента

3. Порівняйте теплостійкість швидкоріжучих сталей і твердих сплавів

4. При яких режимах різання можливо використовувати ріжучий інструмент з керамічного матеріалу

5. Назвіть область використання інструментів з СТМ


Тема 2: Техніка безпеки при токарних роботах.

План

1. Загальні положення.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи.

3. Вимоги безпеки під час виконання роботи.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.

 

 

Література: [16] c.407-409.

 

Студенти повинні знати:

Правила техніки безпеки при роботі на металорізальному обладнанні.

Студенти повинні вміти:

Запобігати виробничому травматизму та нещасним випадкам при роботі на металорізальному обладнанні.

 





Переглядів: 520

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ПЕРЕДМОВА | Загальні положення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.