Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поглинута доза випромінювання і її біологічна дія. Захист від випромінювань.

Під час роботи на ядерних установках і з радіоактивними препаратами, які використовуються в різних галузях науки і техніки (дефектоскопія в машинобудуванні, радіоактивні прилади для контролю товщини, рівня рідин, променеві датчики, пристрої для автоматизації виробничих процесів, медичні застосування випромінювань, добування і переробка уранових руд тощо) людина зазнає зовнішнього опромінення гамма-квантами, нейтронами, електронами та іншими частинками. Іонізація, яка виникає при взаємодії випромінювання з живою тканиною, біологічно шкідливо впливає на людський організм. Опромінення всього організму або значної його частини може викликати променеву хворобу, розвиток ракових пухлин, лейкемію (білокрів'я) тощо.

Незалежно від природи іонізуючого випромінювання його вплив на речовину оцінюють енергією, яка поглинається одиницею маси речовини. Цю характеристику називають поглинутою дозою випромінювання (або дозою випромінювання).

Dn = E/m,

де Е — енергія іонізуючого випромінювання, передана речовині, т — маса опроміненої речовини. За одиницю поглинутої дози прийнято 1 Дж/кг. Цю одиницю назвали г р е й (Гр) на честь англійського вченого Л. Г р е я (1905—1965). Грей дорівнює поглинутій дозі випромінювання, при якій опроміненій речовині масою 1 кг передається енергія іонізуючого випромінювання 1 Дж.

Значення поглинутої дози залежить від виду випромінювання, енергії його частинок, густини їх потоку і від складу опромінюваної речовини. Це пояснюється різними процесами взаємодії частинок і фотонів з електронами і атомами речовини. За інших однакових умов поглинута доза тим більша, чим більший час опромінення, тобто поглинута доза нагромаджується з часом.

Здавалося б, що для знаходження поглинутої дози достатньо виміряти енергію іонізуючого випромінювання, яке падає на тіло, енергію, яка пройшла крізь тіло, і їх різницю поділити на масу тіла. Однак практично це зробити важко, оскільки тіло неоднорідне, енергія розсіюється тілом у всі боки тощо. Отже, цілком конкретне і зрозуміле поняття “поглинута доза” виявляється мало придатним на практиці. Тому дозу рентгенівського і гамма-випромінювання вимірюють за іонізацією ними повітря. Одиницею вимірювання в цьому випадку - кулон/кілограм (Кл/ кг). Доза в 1 Кл/кг означає, що сумарний заряд усіх іонів одного знаку, утворених в 1 кг повітря, дорівнює кулонові. На практиці часто користуються також застарілою одиницею дози рентгенівського і гамма-випромінювання — рентгеном (Р).
1 Р= 2,58×10-4 Кл/кг.

Біологічна дія іонізуючих випромінювань будь-якого виду на живі тканини пов'язана із збудженням і іонізацією атомів та молекул, утворенням вільних хімічних радикалів. Збуджені атоми й іони, вільні радикали мають високу хімічну активність, тому в клітинах організму утворюються нові хімічні сполуки, чужі здоровому організму. Іонізуючі випромінювання пошкоджують або руйнують клітини, порушують їх здатність до поділу, викликають необоротні генетичні зміни (мутації) хромосом, що призводить до важких спадкових хвороб і потворства нащадків, до променевої хвороби і утворення злоякісних пухлин.

Враховуючи небезпеку для людини радіоактивних випромінювань, встановлено граничне допустимі дози опромінення. Для великих груп населення будь-якого віку, включаючи й тих, що проживають поблизу підприємств, на яких використовуються випромінювання з промисловою чи дослідницькою метою, граничне допустима доза рентгенівського або гамма-випромінювання встановлена в 0,05 Гр за рік. Доза загального опромінення людини в 2 Гр веде до променевої хвороби, дози в 6—8 Гр і більше майже завжди смертельні.

Слід підкреслити, що радіаційна небезпека під час роботи з радіоактивними джерелами справді існує і вона надзвичайно підступна, оскільки важкі, часто непоправні патологічні зміни в організмі настають під дією випромінювання без щонайменших суб'єктивних ознак, які сигналізують про небезпеку. Ці зміни нагромаджуються, наростають в організмі, і в ряді випадків проявляються лише через дуже великий строк (десятиріччя) після фактичного опромінення, коли лікувальне втручання виявляється запізнілим. Тому легковажне ставлення до радіації абсолютно неприпустиме.

Однак це не означає, що з радіоактивними речовинами не можна працювати. Великі успіхи, досягнуті в галузі вивчення властивостей різних видів випромінювання і їх фізіологічного впливу, опрацювання обгрунтованої системи допустимих доз, розвиток методів вимірювання поглинутих доз, організація надійного захисту від випромінювання, постійний медичний контроль осіб, які мають справу з радіоактивними речовинами, гарантують можливість роботи з радіоактивними речовинами без ризику для здоров'я.

В приміщеннях для роботи з випромінюваннями встановлюють дозиметри — прилади для вимірювання доз випромінювання в даному місці приміщення, їх часто забезпечують пристроєм, який автоматично подає звуковий або світловий сигнал, якщо доза випромінювання перевищить допустиме значення. Кожна людина під час роботи з радіоактивними речовинами повинна мати при собі контрольні прилади, які показують дозу, одержану людиною протягом робочого дня. Для цієї мети в спеціальні касети вкладають шматочки фотоплівки і заряджену касету кладуть у кишеню. В кінці робочого дня (або тижня) плівки проявляються і за їх почорнінням визначають дозу, одержану робітником. Як кишенькові дозиметри використовують також інтегруючі іонізаційні камери, виготовлені у вигляді авторучок.

Щоб знизити дозу опромінення до прийнятної, навколо джерела радіоактивних випромінювань встановлюють біологічний захист з речовин, які сильно поглинають випромінювання. Найпростішим за своєю ідеєю методом захисту є віддалення джерела випромінювання на достатню відстань. У тих випадках, коли це неможливо, для захисту від випромінювання використовуються перешкоди з поглинаючих матеріалів. Найпростішим є захист від альфа-випромнювань, оскільки альфа-частинки мають мізерно малі пробіги. Бета-активні джерела навіть малої активності слід екранувати. Для
екранування від електронів з енергіями до 4 МеВ достатньо шару пластмаси в 0,25 см. Більш масивний
захист вимагається під час роботи з джерелами гамма-випромінювань. Джерела гамма-випромінювання звичайно вміщують у свинцеві контейнери, а в лабораторних умовах для захисту від гамма-активних препаратів використовують “будиночки> із свинцевих плиток. При необхідності візуального спостереження використовують віконця із спеціального скла, яке містить свинець.

Для захисту від особливо потужних джерел випромінювання (працюючих реакторів, прискорювачів тощо) будують захисні стіни з бетону (як дешевого матеріалу). Товщина захисних бетонних стін в окремих випадках досягає кількох метрів.

 




Переглядів: 8790

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ізотопи, їх застосування. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.