Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Захисні заходи при нормальному режимі роботи електроустановки

Під електроустановкою розуміється сукупність машин, апаратів, ліній і допоміжного устаткування, призначених для виробництва, перетворення, передачі, розподілу і споживання електричної енергії. Нормальним режимом роботи вважається такий режим, коли немає замикань на землю або на корпус електроустановки. При цьому безпеку людини забезпечують ізоляція і недоступність струмоведучих частин, електричне блокування, орієнтація і сигналізація, вирівнювання потенціалів, застосування малих напруг, захисне електричне розділення мереж.

Ізоляція струмоведучих частин. Електрична ізоляція – це шар діелектрика або конструкція виконана з діелектрика, якими струмоведучі елементи відокремлюються від інших частин. Ізоляцію, що забезпечує протікання струму по необхідному шляху (тобто нормальну роботу електроустановки) і захист від поразки електричним струмом, називають робочою ізоляцією. Ізоляція забезпечує безпеку завдяки великому опору, що перешкоджає протіканню значних струмів через ізоляцію.

Параметри ізоляції погіршуються з підвищенням температури, зі збільшенням прикладеної напруги й у результаті старіння через поступове зволоження, нагрівання струмами навантаження і короткого замикання, внутрішніх і зовнішніх механічних впливів.

Стан ізоляції характеризується електричною міцністю й електричним опором. Електрична міцність ізоляції визначається випробуванням на пробій підвищеною напругою, а електричний опір визначається виміром і повинний бути не нижче 500 кОм на фазу в мережах напругою до 1000 В.

Контроль за станом ізоляції передбачає вимір активного опору ізоляції у встановлений правилами термін і у випадку виявлення дефектів. Періодичний контроль здійснюється виміром опору ізоляції на відключеній електроустановці за допомогою мегомметра. Постійний контроль передбачає вимір опору ізоляції щодо землі протягом усього часу роботи електроустановки або контроль стану ізоляції в мережах з ізольованою нейтралью за показниками вольтметрів, підключених до кожної фази.

При погіршенні опору ізоляції однієї з фаз, вольтметр, підключений до цієї фази, покаже зниження напруги, а показання двох інших вольтметрів збільшаться. При глухому замиканні на землю підключений до неї вольтметр покаже нуль, а на здорових фазах – лінійна напруга. При симетричному зниженні опору ізоляції усіх фаз показання усіх вольтметрів будуть приблизно однакові.

Однієї з дійових заходів забезпечення електробезпечності є подвійна ізоляція, що складається з робочої і додаткової.

Додаткова ізоляція передбачається незалежно від робочої для захисту від поразки електричним струмом у випадку ушкодження робочої ізоляції. Прикладом може служити пластмасовий корпус інструмента або іншої електроустановки. Для неї використовуються матеріали, що відрізняються по своїх властивостях від матеріалу робочої ізоляції, для того, щоб уникнути одночасного ушкодження обох видів ізоляції навіть у самих несприятливих умовах.

Захисне електричне розділення мережі. Розгалужена електрична мережа великої довжини має значну ємність щодо землі і порівняно невеликий активний опір ізоляції. У таких мережах при однофазному дотику людина виявляється під напругою, близькою до фазної.

Небезпеку поразки людини знижують шляхом підключення споживачів через розподільний трансформатор з коефіцієнтом трансформації 1:1, який розділяє мережу на окремі ділянки. При дотику до одного з проводів у вторинній мережі не створюється небезпека, тому що проводи короткі, ємність їх невелика і струми замикання на землю малі.

До розподільного трансформатора варто підключати тільки один споживач з номінальним струмом до 15 А. Основна мета цієї захисної міри – зменшити струм замикання на землю за рахунок високих опорів фаз щодо землі. З цієї причини вторинна обмотка трансформатора не заземлюється, а корпуса споживачів не повинні мати зв'язку з мережею заземлення або занулення. Область застосування електричного розділення мереж обмежується електроустановками напругою до 1000 В.

Використання малої напруги. Під малою розуміють напругу не вище 42 В, яку застосовують для зменшення небезпеки поразки електричним струмом.

При малій напрузі протікає і малий струм, а опір тіла людини, з врахуванням нелінійного характеру залежності опору тіла людини від прикладеної напруги (див. рисунок 5.1), значно перевищує розрахункове значення 1 кОм. Наприклад, при напрузі 12 В і опорі тіла людини 4 кОм струм через нього не перевищить 12/4 = 3 мА, що значно нижче граничного невідпускаючого струму.

Напруга до 42 В повинна застосовуватися в приміщеннях з підвищеною небезпекою, особливо небезпечних і у приміщеннях, де використовують ручні електрифіковані інструменти, переносні ручні лампи і світильники місцевого стаціонарного освітлення, які розміщенні над підлогою на висоті менш 2,5 м. При особливо небезпечних умовах (темрява, вогкість, можливість доторкання до заземлених металоконструкцій) в особливо небезпечних приміщеннях живлення ручних переносних ламп повинне здійснюватися напругою не вище 12 В.

Джерелом малої напруги можуть служити акумулятори, випрямні установки, понижуючі трансформатори. Щоб виключити небезпеку переходу вищої напруги на сторону малої напруги вторинну обмотку і корпус понижуючого трансформатора заземлюють або зануляють, а між обмотками вищої і малої напруг поміщають заземлений екран. Застосування автотрансформатора чи реостатів забороняється, оскільки в цьому випадку мережа малої напруги електрично зв'язана з мережею вищої напруги.

Слід зазначити, що застосування малих напруг не гарантує повну безпеку. Відомі випадки поразки людини струмом навіть при напрузі нижче 12 В, у тому числі і зі смертельним результатом.

Захист від випадкового дотику. Щоб виключити можливість випадкового дотику до струмоведучих частин, їх розташовують на недоступній висоті або застосовують огородження, блокування, сигналізацію.

Повітряні лінії електропередач виконують, як правило, голими, неізольованими проводами, тому підвішують їх над землею на висоті не менше 6 м для ліній напругою до 1000 В. Усередині виробничих приміщень необгороджені струмоведучі частини (контактні мережі, тролеї і т.д.) прокладаються на висоті не менше 3,5 м від підлоги. Голі проводи, шинопроводи, а також апарати з відкритими струмоведучими частинами поміщають у спеціальні шафи і труби, закривають суцільними чи сітчастими огородженнями. Огородження може бути передбачено конструкцією електроустаткування і є його невід'ємною частиною, наприклад, корпуса, кожухи електричних машин і апаратів. Сітки використовуються в тих випадках, коли частина, яка обгороджується, повинна проглядатися, і до неї необхідний приплив повітря для вентиляції. Сітки, які мають вічко розміром не більш 25´25 мм, застосовують для огороджень в установках будь-якої напруги.

Блокування для безпеки запобігають попаданню людей під напругу у наслідку помилкових дій, не дають проникнути в небезпечну зону, де розташовані струмоведучі частини, або частини, які рухаються чи обертаються. Вони застосовуються в основному в електроустановках з напругою вище 1000 В. За принципом устрої блокування поділяють на механічні, електричні й електромагнітні.

Механічне блокування виконується за допомогою замків, засувок і інших пристосувань, що стопорять рухому частину механізму у відключеному положенні; застосовуються в електричних апаратах (рубильниках, пускачах, вимикачах).

Електричне блокування застосовується в електроустановках напругою до 1000 В, де повинна перебувати людина при виконанні виробничих операцій. Блокування відключає напругу при відкриванні дверей, огороджень, а також при знятті кришок. Для цієї мети служать блокувальні контакти, що включаються в ланцюг управління пускового апарата (контактора або магнітного пускача).

Електромагнітні блокування широко застосовуються в розподільних устроях для роботи вимикачів, роз'єднувачів і ножів заземлення. Електромагнітний замок розташовують на приводах електричних апаратів. Якщо положення апаратів правильне, при вставленні в гніздо замка ключа з вбудованим електромагнітом буде подана напруга на обмотку електромагніта, сердечник якого відкриє замок.

У сполученні із іншими заходами захисту широко використовується сигналізація про небезпеку. Щоб особи, що обслуговують електроустановки, випадково не потрапили під напругу, повинно бути забезпечене гарне орієнтування в цих установках. З цією метою необхідне: раціональне розташування електроустаткування; простота і наочність схем розподільних устроїв, підстанцій; написи, маркірування, розцвічення. Електроустановки повинні мати постійні і переносні попереджувальні плакати і світлову сигналізацію, що вказує на стан («Увімкнуто» чи «Вимкнуто») частини електроустановки за допомогою електричних ламп. В електроустановках напругою до 1000 В сигнальну лампу умикають або безпосередньо на струмоведучу частину, і тоді лампа горить при наявності напруги, або за допомогою реле вмикається у випадку зникнення напруги. Така сигналізація більш надійна, тому що при відмовленні лампи буде подаватися сигнал небезпеки.




Переглядів: 1649

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Системи способів і заходів безпечної експлуатації електроустановок | Захисні заходи при аварійному режимі роботи електроустановки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.