Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ПРАВИЛЬНОЇ ГЕОМЕТРИЧНОЇ ФОРМИ»

Міністерство освіти І науки України

Донецький Національний Технічний Університет

КРАСНОАРМІЙСЬКИЙ ІНДУСТРІАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ

 

Кафедра «Природничих наук»

 

ЛАБОРАТОРНі РОБОТи № 1,3,5,7,8,12

 

з дисципліни

“Фізика”

 

 

Керівник: доцент підпис дата Розробив: ст. гр. підпис дата Л.Г.Сергієнко

 

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №1

 

«ВИЗНАЧЕННЯ ГУСТИНИ І РОЗМІРІВ ТВЕРДИХ ТІЛ

ПРАВИЛЬНОЇ ГЕОМЕТРИЧНОЇ ФОРМИ»

 

МЕТА РОБОТИ:1.Ознайомитися з найпростішими вимірювальними приладами: штангенциркулем, мікрометром, технічними терезами.

2. Придбати навички визначення густини і розмірів твердих тел.

3. Придбати практичні навички елементарної обробки результатів

вимірів, ведення записів і складання звітів.

ПРИЛАДИ І МАТЕРІАЛИ: набір тіл правильної геометричної форми, технічні терези з набором важків, штангенциркуль, мікрометр.

ОПИС УСТАНОВКИ

Для виконання роботи варто ознайомитися з вимірювальними приладами і правилами роботи з ними.

Технічні терези. Зважування – це вимір маси тіла. При зважуванні тіл на підоймових вагах порівнюють силу, з яким маса тіла, що зважується, притягається до Землі із силою притягання до Землі еталонної маси. Тому що еталоном при цьому є маса, то фактично зважування на підоймових вагах зводиться до визначення маси.

Технічні ваги (мал.1) складаються з наступних основних частин: коромисла 1, двох чашок 10 з підвісками 3 і сергами 2, стовпчика 4 на пластмасовій підставці 5 з настановними гвинтами 6. На коромислі жорстко закріплені три сталеві призми. Підстава центральної призми є віссю обертання коромисла, ребра вантажопідйомних призм служать крапками додатка ваги вантажу, що зважується, і вантажів. Стрілка 7 відзначає по шкалі 8 положення коромисла. Положення рівноваги коромисла регулюють тарувальними гайками, що нагвинчуються на шпильки, укріплені на кінцях коромисла. Середня призма коромисел спирається на сталеву подушку, укріплену на стрижні, що підходить усередині стовпчика. Нижнім кінцем стрижень упирається в ексцентрик, якому можна повертати рукояткою 9, піднімаючи і відпускаючи стрижень. При опущеному стрижні коромисло лягає на спеціальні упори, змонтовані на колонку, а чашки – на підставку ваг. Терези в цьому положенні арретировані.

Аретиром називається пристосування, яке закріплює коромисло ваг і ребро призми, що охороняє від зношування. Аретири мають не тільки технічні й аналітичні ваги, але й інші точні вимірювальні прилади, наприклад, гальванометри. Аретир вважається включеним (прилад арретироване), якщо рухлива частина приладу закріплена. Стовпчик ваг закріплюється вертикально настановними гвинтами, і їх положення перевіряється по схилі.

Пам’ятайте! Технічні ваги – тонкий чуттєвий прилад, що вимагає акуратного звертання, навчитися якому можна, вивчивши і дотримуючи наступних правил:

У неробочому стані ваги завжди повинні бути арретировані. Не рухайте ваги по столі, не нахиляйте їх і не переносьте їх з місця на місце. Не крутите таровані гайки і ніколи не згвинчуйте їх зі шпильок. При роботі з терезами дотримуйтеся чистоти, не торкайтеся чашки руками, не кладіть на чашки мокрі і брудні предмети. Вантажі і гирі кладіть на арретировані ваги обережно, без поштовхів. Відкривати і закривати аретир потрібно обережно і плавно. Не торкайте руками важка масою менш 10 г. Пам’ятайте, для важків припустимі тільки два місця: у відповідному гнізді чи шухляди на чашці ваг. Перед зважуванням перевірте справність ваг. Обережно звільните від аретира і, якщо стрілка виходить за межі шкали, варто відрегулювати ваги, звернувшись за допомогою до лаборанта. Предмет, що зважується, варто класти на ліву чашку ваг, а важки – на праву, звільняти цілком від аретира можна тільки урівноважені ваги (при цьому стрілка повинна качатися в межах шкали). Звільнивши коромисло від аретира і перевіривши відхилення стрілки, не виводячи при цьому аретира цілком, визначають яка з чашок переважує.

Штангенциркуль. Штангенциркуль призначений для виміру зовнішніх і внутрішніх лінійних розмірів і для виміру глибин з погрішністю від 0,25 до 0,1 мм. Його пристрій показаний на мал.2

Малюнок 2 – Штангенциркуль ШЦ-1:

1 – гвинт; 2 – рухлива рамка, С - D – нижні вимірювальні губки, A -B – верхні вимірювальні губки, 3 – штанга; 4 – лінійка для виміру глибин, 5 – ноніус.

Характерною рисою всіх типів штангенциркулів є наявність додаткової шкали – ноніуса, що служить для відліку дробових часток ціни розподілу штанги. Величина відліку в інструментів з ноніусом (ціна розподілу штангенциркуля) дорівнює відношенню ціни розподілу основної шкали кількості розподілу ноніуса. Наприклад: при ціні розподілу основної шкали 1мм і кількості розподілів ноніуса 20 ціна розподілу штангенциркуля дорівнює 0,05мм. При нульовому показанні інструмента нуль ноніуса і нульовий штрих основної шкали збігаються, а плоскі внутрішні поверхні губок зімкнуті.

При вимірі рухлива рамка зміщається, а деталь замикається губками штангенциркуля. По шкалі штанги ліворуч праворуч нульовим штрихом ноніуса відраховують ціле число міліметрів і додають до нього дробову величину, рівну добутку ціни розподілу на порядковий номер штриха ноніуса, що збігає з яким-небудь штрихом шкали штанги (див. прим. на рис3).

Рис.3 Шкала ноніуса.

Мікрометр призначений для зовнішніх вимірів лінійних розмірів. Дія мікрометра заснована на властивості гвинта робити при повороті поступальне переміщення, пропорційне куту повороту. Мікрометр складається зі скоби 1 (див. мал.4а) з п'ятою 2 і стеблом 4. У стеблі мається внутрішнє різьблення, у яку угвинчений мікрометричний гвинт 3 пересунули на 1 мм, необхідно зробити два обороти барабана 5. Таким чином, крок мікрометричного гвинта дорівнює 0,5 мм. При повороті барабана на один розподіл мікрометричний гвинт переміщається уздовж осі 1/50 кроку.

 

Рис.4 Мікрометричні інструменти (мікрометр).

Тоді ціна розподілу мікрометра дорівнює 50 = 0,01 мм. Для виміру мікрометром предмет поміщають між упором 2 і мікрометричним гвинтом 3 і обертають голівку 6 доти, поки вимірювальний предмет не буде затиснутий між упором і кінцем гвинта. Цей момент визначають по сигналі тріскачки, що забезпечує постійне вимірювальне зусилля. Обертати з зусиллям за барабан після того, як заробила тріскачка, категорично забороняється, тому що це веде до псування приладу. Відлік по приладу можна виразити формулою:

(1)

де k – число найменших розподілів шкали;

b – ціна найменшого розподілу шкали стебла 4 (для мікрометра в даній роботі b = 0,5мм),

n = номер того розподілу барабана, що у момент відліку збігається з віссю шкали стебла 4. Так на мал.4б відлік по мікрометрі показує:




Переглядів: 998

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
З М І С Т | МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.