Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Тема 32. Недоговірні зобов’язання

Лекція – 4 години

План лекції

1. Зобов’язання, що виникають з односторонніх дій.

2. Зобов’язання з відшкодування шкоди.

3. Види деліктних зобов’язань

4. Набуття, збереження майна без достатньої правової підстави.

Зміст лекції

Публічна обіцянка винагороди. Публічна обіцянка винагороди без оголошення конкурсу. Право на публічну обіцянку винагороди без оголошення конкурсу. Зміст завдання. Строк (термін) виконання завдання. Зміна умов публічної обіцянки винагороди. Правові наслідки виконання завдання. Припинення зобов’язання у зв’язку з публічною обіцянкою винагороди.

Публічна обіцянка нагороди за результатами конкурсу. Право на оголошення конкурсу. Умови конкурсу. Зміна умов конкурсу. Відмова від проведення конкурсу

Переможець конкурсу. Особливості оцінювання результатів інтелектуальної, творчої діяльності, які подані на конкурс. Права переможця конкурсу. Повернення учаснику конкурсу речі, поданої на конкурс.

Право на вчинення дій в майнових інтересах іншої особи без її доручення. Надання звіту про вчинення дій в майнових інтересах іншої особи без її доручення. Відшкодування витрат, понесених особою у зв’язку із вчиненням нею дій в майнових інтересах іншої особи без її доручення.

Зобов’язання, що виникають внаслідок рятування здоров’я та життя фізичної особи. Зобов’язання, що виникають у зв’язку з рятуванням майна іншої особи.

Створення загрози життю, здоров’ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи. Усунення загрози життю, здоров’ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи. Наслідки неусунення загрози життю, здоров’ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи. Відшкодування шкоди, завданої внаслідок неусунення загрози життю, здоров’ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи.

Зобов’язання з відшкодування шкоди. Поняття і значення зобов’язань з відшкодування шкоди. Підстави деліктної відповідальності. Система зобов’язань з відшкодування шкоди.

Відповідальність за шкоду, заподіяну працівником.

Відповідальність за шкоду, заподіяну органами державної влади. Суб’єкти заподіяння шкоди та суб’єкти відповідальності за шкоду, заподіяну органами державної влади. Особливості відшкодування шкоди, заподіяної органами державної влади.

Відповідальність за шкоду, заподіяну правоохоронними та судовими органами. Суб’єкти заподіяння шкоди та суб’єкти відповідальності за шкоду, заподіяну правоохоронними та судовими органами. Особливості відповідальності за шкоду, заподіяну правоохоронними та судовими органами.

Відповідальність за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю фізичної особи. Загальні засади відповідальності за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю фізичної особи. Особливості відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю фізичної особи внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров’я. Особливості відшкодування шкоди, завданої внаслідок смерті потерпілого. Порядок відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров’я або смерті.

Відповідальність за шкоду, заподіяну малолітніми, неповнолітніми, недієздатними та обмежено дієздатними особами. Порядок відшкодування шкоди, заподіяної малолітніми особами. Відшкодування шкоди, заподіяної неповнолітніми особами. Відшкодування шкоди, заподіяної недієздатними особами та особами обмеженими у дієздатності.

Відповідальність за шкоду, заподіяну джерелом підвищеної небезпеки. Поняття і види джерел підвищеної небезпеки. Суб’єкти відшкодування за шкоду, заподіяну джерелом підвищеної небезпеки. Особливості відповідальності за шкоду, заподіяну джерелом підвищеної небезпеки.

Відшкодування шкоди, внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг). Умови відповідальності. Ненадання повної та достовірної інформації. Придатність товару.

Відповідальність за шкоду, заподіяну внаслідок злочину.

Відшкодування моральної шкоди. Умови і порядок відшкодування моральної шкоди.

Набуття, збереження майна без достатньої правової підстави.

 

Самостійна підготовка – 2 години

Ознайомитись із планом семінарського заняття, питаннями, що належать до цієї теми.

Опрацювати конспект лекції з даної теми, звернувши, при цьому увагу на поняття недоговірних зобов’язань (зобов’язань з односторонніх дій) та його місце в системі цивільного права.

Опрацювати рекомендовану для вивчення теми літературу, законспектувати окремі положення, що стосуються питань теми, або зробити нотатки, групуючи їх за певними ознаками.

Рекомендується зробити у робочому зошиті план відповіді на кожне питання, яке виноситься на розгляд під час семінарського заняття.

Самостійно розглянути наступні питання:

1. Усунення загрози життю, здоров'ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи.

При вивченні вказаного питання студенти та курсанти повинні з'ясувати, що виникнення зобов'язання по усуненню загрози не пов'язане із заподіянням майнової або немайнової шкоди, тому його слід кваліфікувати як квазіделіктне. Зміст цього питання полягає у тому, що фізична особа, життю, здоров’ю або майну якої загрожує небезпека, а також юридична особа, майну якої загрожує небезпека мають право вимагати її усунення від того, хто її створює.

2. Наслідки неусунення загрози життю, здоров'ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи.

Вивчаючи це питання, необхідно засвоїти правові наслідки неусунення загрози життю, здоров'ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи. Зазначені правові наслідки полягають у трьох випадках, коли заінтересована особа має право вимагати або вжиття невідкладних заходів щодо усунення загрози, або відшкодування завданої шкоди, або заборони діяльності, яка створює загрозу.

Необхідно засвоїти правові наслідки неусунення загрози життю, здоров’ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи.

3. Відшкодування моральної шкоди.

При вивченні цього питання необхідно знати, що існують наступні умови відповідальності за нанесення моральної шкоди: вина, протиправність, причинний зв’язок. Також необхідно з’ясувати в чому саме полягає моральна шкода, враховуючи те, що сама по собі моральна шкода є немайновою і полягає в негативних наслідках, що можуть мати місце в особистій немайновій сфері потерпілого.

4. Безпідставно набуте майно, що не підлягає поверненню.

З метою всебічного вивчення матеріалу стосовно цього питання необхідно звернути увагу на те, що особа, котра набула безпідставно майно повинна його повернути потерпілому. Вона зобов’язана повернути його навіть тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Ці зобов’язання визначають як безпідставне збагачення.

Необхідно знати, що умови відповідальності за нанесення моральної шкоди: вина, протиправність, причинний зв’язок. Необхідно також знати, що особа, котра набула безпідставно майно повинна його повернути потерпілому. Вона повинна його повернути навіть тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Ці зобов’язання визначають як безпідставне збагачення.

 

Семінарське заняття – 4 години

Питання

1. Зобов’язання, що виникають з односторонніх дій.

2. Створення загрози життю, здоров’ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи.

3. Зобов’язання з відшкодування шкоди.

4. Відповідальність за шкоду, заподіяну працівником.

5. Відповідальність за шкоду, заподіяну органами державної влади.

6. Відповідальність за шкоду, заподіяну правоохоронними та судовими органами.

7. Відповідальність за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю фізичної особи.

8. Відповідальність за шкоду, заподіяну малолітніми, неповнолітніми, недієздатними та обмежено дієздатними особами.

9. Відповідальність за шкоду, заподіяну джерелом підвищеної небезпеки.

10. Відшкодування шкоди, внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг).

11. Відповідальність за шкоду, заподіяну внаслідок злочину.

12. Відшкодування моральної шкоди.

11. Набуття та збереження майна без достатньої правової підстави.

 

Мета заняття: визначитися з сутністю недоговірних зобов’язань з правомірних та неправомірних дій. Вміти надати юридичну характеристику окремим деліктним зобов’язанням.

Завдання для самостійної роботи:

 

До першого заняття:

Вирішити задачі:

Задача № 1

Опалінська опублікувала в місцевій газеті оголошення про виплату грошової винагороди тому, хто знайде її зниклу собаку до 31.010.05 р. Собаку знайшла і доставила за зазначеною в газеті адресою Сурікова 1.02.05 р.

Питання: (відповіді необхідно давати з посиланням на відповідні ч. і ст. ЦК)

1. Чи виникло цивільне правовідношення ?

2. Якщо так, то що є підставою його виникнення і припинення ?

 

Задача № 2

В газеті “Гривня“ було надруковано оголошення. «Женюсь, отговорите, вознаграждение гарантирую телефон 43-45-42 Андрей».

Питання: (відповіді необхідно давати з посиланням на відповідні ч. і ст. ЦК)

1. Чи створює дане оголошення зобов’язання і при яких умовах. Відповідь обґрунтуйте ?

 

Задача № 3

Пенсіонерка Баладіна підібрала на вулиці бездоглядну собаку породи пекінес. Через два тижні вона прочитала в місцевій газеті оголошення Долгової про виплату винагороди в розмірі 300 гривень тому, хто знайде собаку. Опис собаки в точності збігався із знайденою, і Баладіна доставила собаку за зазначеною в газеті адресою. Долгова собаку визнала, проте винагороду виплачувати відмовилася. Свою відмову вона мотивувала тим, що, як пояснив їй знайомий юрист, відповідно до чинного законодавства вона зобов’язана відшкодувати лише витрати Баладіної на утримання собаки, що згідно з її підрахунками складають 20 гривень, а винагороду виплачувати не зобов’язана, оскільки це не передбачено чинним законодавством. Баладіна звернулася до суду.

Питання: (відповіді необхідно давати з посиланням на відповідні ч. і ст. ЦК)

1. Який вид зобов’язань виник між Баладіною та Долговою ?

2. Чи повинна була виплачувати винагороду Долгова?

3. Чи могла і яким чином Вадіна набути право власності на собаку Долгової у випадку не подання публічного оголошення останньою?

 

Задача № 4

Компанія Юкрейніан рекордз оголосило відбірковий конкурс на право представлення України на конкурсі “Євробачення 2005”. За умовами конкурсу учасники проходять попередній відбір і при перемозі переходять на наступний рівень. За умовами конкурсу в фінал вийшли декілька груп і співачка Ані Лорак. За вказівкою віце прем’єр міністра України з гуманітарних питань Томенко до фіналу був допущений гурт ”Ґринджоли”, який участі в попередньому відборі не приймав. За результатами інтерактивного голосування їх виступ отримав більше 2000 голосів і вони були проголошені переможцями. Ані Лорак отримала 13 голосів і з результатами не погодилася вказавши, що дзвінки її прихильників не зараховувалися в зв’язку з відключенням каналів під час її виступу, а також інші порушення не дають змоги вірно визначити переможця. На отримавши пояснень вона звернулася до суду.

Питання: (відповіді необхідно давати з посиланням на відповідні ч. і ст. ЦК)

1. Як вирішити справу ?

 

Задача № 5

Губенко, проходячи біля кар’єру, побачив, що в ополонці тонуть двоє дітей. Рятуючи дітей, він затратив багато зусиль і потонув. Вдова Губенка подала позов про відшкодування шкоди, завданої смертю чоловіка, до батьків врятованих. Заперечуючи проти позову, мати одного з врятованих сказала, що відповідати повинна адміністрація школи, в якій у цей час повинен був навчатися її син. Однак, в результаті того, що вчителька його разом з товаришем вигнала із занять, вони опинились на розташованому поблизу школи кар’єрі, де і сталася трагічна подія.

Питання: (відповіді необхідно давати з посиланням на відповідні ч. і ст. ЦК)

1. Розв’яжіть ситуацію.

 

Задача №6

Повертаючись додому з роботи, пожежник Т. побачив, що з під дверей магазину, що належить ТОВ “Весна”, йде густий дим. Оскільки в магазині ніхто не відповідав на крики Т., останній вибив вітрину магазину, загасив пожежу і врятував непритомну прибиральницю магазину С., через недопалок цигарки якої виникла пожежа.

ТОВ “Весна” пред’явила вимогу до Т. про відшкодування шкоди, завданої знищенням вітрини посилаючись на те, що товариство не уповноважувало Т. на вчинення зазначених дій. Т. в свою чергу зазначив, що рятувати чуже життя та майно від пожежі - його службовий обов’язок. Тому ці відносини взагалі не можуть регулюватися цивільним правом. Адже є трудовими. Т. вважав, що пожежна частина, в якій він працює, зобов’язана відшкодувати шкоду завдану його здоров’ю, адже рятуючи життя і майно інших осіб від пожежі Т. ушкодив руку і зазнав опіків, на лікування яких витратив 1500 грн.

Питання: (відповіді необхідно давати з посиланням на відповідні ч. і ст. ЦК)

1. Які правовідносини виникли, що є підставою їх виникнення ?

2. Чиї вимоги є правомірними ?

3. Як вирішити справу ?

 

До другого заняття:

Вирішити задачі:




Переглядів: 2179

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 11. Договірні зобов’язання | Задача № 1

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.