Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






І загальних індексів. Агрегатні індекси

Методологічні основи побудови індивідуальних

Будь-який індекс в статистиці — це співвідношення двох однойменних показників. Показник, з яким здійснюється порівняння, називають базисним. Так, в індексах динаміки базисним є показник одного iз попередніх періодів (моментів) часу, в індексах виконання плану — запланований рівень, а в індексах порівняння в просторі базисним може бути показник, що належить до якось об'єкту або території.

У разі застосування індексного методу аналізу бажано дотримуватись відповідних умовних позначень, які прийняті в теорії i практиці статистики. Показники базисного періоду мають у формулах підрядковий знак "0", а поточного — "1". Показники плану, стандарту, території, об'єктів можуть позначатися підрядковими знаками у вигляді їx скорочених назв або окремих літер.

В статистиці прийняті такі основні умовні позначення показників, зміна яких вивчається за допомогою індексів:

q - кількість проданого товару (чи обсяг виготовленої продукції) в натуральному вираженні;

p- ціна одиниці товару чи продукції;

z - собівартість одиниці продукції;

t - затрати робочого часу на виробництво одиниці продукції даного виду, тобто її трудомісткість;

У - урожайність певної культури;

П - розмір посівної площі.

Виходячи з цих позначень, а також змісту ряду економічних показників, можна записати, що:

pq - загальна вартість проданого товару, тобто товарообіг, або вартість виготовленої продукції;

zq - загальні затрати на виробництво продукції;

tq - загальні затрати робочого часу на виробництво продукції;

УП - валовий збір певної сільськогосподарської культури.

 

Символи р та q не випадкові, вони відповідають початковим літерам англійських слів price (ціна) та quantiti (кількість).

Індивідуальні та загальні індекси позначимо відповідно символами i та І.

Показник, динаміку чи співвідношення якого характеризує індекс, називають індексованою величиною. Відповідно до наданих умовних позначень ідексована величина вказується біля позначення індексу у виглядд порядкового знаку. Наприклад: iр - індивідуальний індекс ціни, Iz — загальний індекс собівартості продукції.

Методологічні подходи до побудови різних видів індексів розглянемо на прикладі індексів динаміки.

Оскільки індивідуальні індекси характеризують зміну одного елемента сукупності, то в будь-якому індивідуальному індексі порівнюються дві величини, які стосуються або різних періодів часу, або рхзних об'єктів, або планового завдання i фактичного виконання. Наприклад, індивідуальні індекси динаміки можна записати у вигляді формул:

- індивідуальний індекс фізичного обсягу товару (продукції)

- індивідуальний індекс цін

- індивідуальний індекс собівартості продукції

- індивідуальний індекс врожайності

За такою схемою створюють індивідуальні індекси інших ознак. Методологія обчислення індивідуальних індексів дуже проста.

Індивідуальні індекси в статистичній практиці застосовуються дуже часто. Проте більш поширені в економічному аналізі індекси, які характеризують зміни не окремого елемента складного явища, а всього явища в цілому. Для цього обчислюють загальні (групові) індекси.

Загальні індекси характеризують співвідношення явищ (сукупностей), що складаються з окремих несумірних елементів, які не можна безпосередньо підсумовувати. Вони узагальнюють зміни всієї сукупності елементів складного суспільного явища (наприклад, цін багатьох товарів, кількотіп різних видів продукції).

В залежності від наявних даних загалъні індекси можуть обчислюватись у формі агрегатного або середнього індексу.

Агрегатний індекс є основною формою загальних індексів. Він уявляє собою відношення сум добутків індексованих величин та їx співвиімірників. Таким чином, в агрегатному індексі є дві величини: одна — індексована, тобто величина, зміну якої визначають індексом, i друга — співвимірник або вага, тобто ознака, яку застосовують як постійну величину. Суми добутків індексованих величин та їх співимірників утворюють з'єднання, або агрегати (від латинського aggrego — приеєную). В агрегатних індексах суми в чисельнику i знаменнику відрізняються тільки індексованими величинами, а співвимірники (ваги) незмінні.

У вітчизняній статистичній практиці прийнято: при побудові індексів якісної ознаки ваги фіксують на piвнi звітного періоду; у разі побудови індексів об'ємних ознак — ознаки-співвимірники фіксують на piвнi базисного періоду. Це зумовлено тим, що кожен із співмножників відіграє різну роль. Якщо незмінним є екстенсивний (об'ємний) показник, то він виступає в ролі ваги, а якщо якісний (інтенсивний) — то в ролі співвимірника.

Уci загальні індекси інтенсивних (якісних) показників будуються так, як індекс цін, а екстенсивних (об'ємних) — як індекс фізичного обсягу. Тому якщо будь-який з інтенсивних показників позначити через х, а екстенсивний w, то в загальному вигляді вci загальні індекси (двофакторні) набувають такого вигляду:

 

 

Перший індекс Ix - це загальний індекс інтенсивного показника, скажімо, цін, собівартості, врожайності, матеріаломісткостi. Він характеризує зміну інтенсивного показника в середньому стосовно певного набору товарів, продукції, посівних площ. Можливість цього досягається зважуванням — множенням рівнів індексованого інтенсивного показника на значения пов'язаного з ним екстенсивного показника (ваги), який фіксується в чисельнику i знаменнику на одному й тому самому рівні.

Другий індекс Iw — це загальний індекс екстенсивного (об'ємного) показника. Оскільки в ньому можуть бути використані різні сріввимірники, що пов'язані з індексованим екстенсивним показником, то виникає питання, якому з них віддати перевагу. Це можуть бути такі інтенсивні (якісні) показники, як ціна, собівартість, матеріаломісткість чи трудомісткість продукції, врожайність. В кожному конкретному випадку питання вирішується окремо i залежить від мети дослідження та характеру вихідних даних.

Третій індекс Іхw характеризує зміну складного суспільного явища за рахунок обох факторів — інтенсивного i екстенсивного показника.

Індексовані величини у формулі зазвичай пишуть на першому місці після знаку Σ, a співвимірник (вагу) — на другому. Загальний індекс позначають буквою І і супроводжують підрядковим знаком індексованого показника.

Методику побудови загальних індексів розглянемо на прикладі формул загальних індексів фізичного обсягу товарообігу, цін та товарообігу у фактичних цінах:

 

1. Загальний індекс фізичного обсягу товарообігу

 

 

Цей індекс показує, як змінився обсяг проданих товаров у звітному періоді порівняно з базисним. Чисельник індексу Σq1p0 — це вартість проданих товарів (товарообіг) звітного періоду у цінах базисного періоду, а знаменник Σq0p0 - вартість проданих товарів (товарообіг) базисного періоду. За такою ж формулою визначається індекс фізичного обсягу виготовленої продукції, але він характеризує зміну обсягу виготовленої продукції у незмінних (базисних) цінах. Відповідно Σq1p0 — це вартість продукції, виготовленої у звітному періоді, але в цінах базисного періоду, a Σq0p0 — вартістъ виготовленої продукції базисного періоду.

 

2. Загальний індекс цін

 

 

При побудові індексу цін індексованою величиною є ціна, а кількість проданих товарів — це вага, яка фіксується на рівні звітного періоду. За цієї умови індекс цін характеризує зміну цін декількох видів товарів у звітному періоді порівняно з базисним. Різниця між чисельником i знаменннком цього індексу показує реальну економію, яку отримає населення у разі зниження цін або додаткові витрати, якщо ціни зростутъ.

 

3. Загальний індекс товарообігу у фактичних цінах

 

 

Цей індекс характеризує зміну товарообігу під впливом зміни цін на товари i зміни кількості проданих товарів.

Методику обчислення агрегатних індексів розглянемо на прикладі (табл. 9.1).

Таблиця 9.1. Розрахунок індивідуальних i загальних


Читайте також:

  1. Агрегатні індекси.
  2. Агрегатні стани речовини
  3. Аналогія права - вирішення справи або окремого юридичного питання на основі принципів права, загальних засад і значення законодавства.
  4. Базисні і ланцюгові індекси.
  5. Біржові індекси
  6. Біржові індекси.
  7. Взаємозалежність еластичності попиту від доходу, частки витрат на певний товар у загальних витратах Домогосподарств і обсягу попиту
  8. Взаємозв'язок індексів.
  9. Взаємопов’язані (спряжені) агрегатні індекси
  10. Виникнення суб'єктивних прав і юридичних обов'язків — перехід від загальних приписів правових норм до конкретної моделі поведінки конкретних господарюючих суб'єктів.
  11. Відмінності туристичного продукту від окремих загальних специфічних характеристик.
  12. Загальні індекси світових фондових ринків




Переглядів: 2522

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Індексного методу aнaлiзy. Види індексів | Індексів: фізичного обсягу, цін i вартості реалізації товарів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.