Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Типи класифікацій фразеологічних одиниць у мовознавстві

Одним із актуальних завдань фразеології як науки є систематизація різнорідного фразеологічного матеріалу, вироблення наукових принципів його диференціації. Спираючись на ті чи інші ознаки фразеологічних одиниць, дослідники запропонували ряд класифікаційних схем, які стали широко використовуватися у науковому обігу. Залежно від того, який принцип покладено в основу кожної з класифікацій (семантичний, стилістичний, структурний, граматичний, генетичний), розрізняють відповідні їх типи. Розглянемо базові класифікації фразеологічних одиниць, які існують у сучасному мовознавстві.

Загальне визнання в науковій літературі здобула семантична класифікація В. В. Виноградова, в основі якої покладено принцип нерозкладності семантики фразеологічних одиниць.

Становлячи єдине смислове ціле, не всі фразеологізми є однаковими з погляду з’єднаності компонентів і співвіднесеності семантики усього вислову зі значенням його окремих складників. На цій підставі В. В. Виноградов розрізняв три типи фразеологічних одиниць: фразеологічні зрощення, фразеологічні єдності, фразеологічні сполучення.

Фразеологічні зрощення – це тип абсолютно неподільних, нерозкладних стійких словосполучень, цілісне значення яких невмотивоване, тобто не випливає із значень слів-компонентів, наприклад: пекти раків (червоніти), собаку з’їсти (набути досвіду), ляси точити (вести пусту розмову), скакати в гречку (порушувати шлюбну вірність) та інші.

Визначаючи фразеологічні зрощення як «своєрідні складні синтаксичні слова», які це прийнято називати ідіомами, В. В. Виноградов підкреслив, що їх значення не мають ніякого зв’язку із значенням складових компонентів. Основною ознакою фразеологічних зрощень є їх семантична нерозкладність, неподільність, абсолютна неможливість виведення значення цілого зі значень компонентів. Перетворення словосполучення у фразеологічне зрощення відбувається з різних причин, серед яких чималу роль відіграє переосмислення, втрата прямого значення компонентами фразеологічних одиниць, поява нового образу, емоційні й експресивні фактори (Винорадов).

Фразеологічні єдності – це семантично неподільні й цілісні за змістом одиниці. Однак у фразеологічних єдностях стале значення може бути вмотивованим семантикою слів-компонентів, наприклад: ні пари з уст (мовчати), вивести на чисту воду(викрити), кров з молоком (здоровий), ні світ ні зоря (рано), п’ятами накивати (тікати), морський вовк (старий, досвідчений) та інші.

Фразеологічні єдності на відміну від зрощень, мають умотивоване значення. У своєму компонентному складі фразеологічні єдності вміщують такий елемент, який сприяє мотивації значення фразеологізму в цілому. Образність значення, що сприяє нерозкладності фразеологічного зрощення і фразеологічної єдності, не дозволяє заміни компонентів фраземи без втрати значення цілого, а значить, і втрати виразу як мовної одиниці. Водночас фразеологічні єдності і зрощення можуть бути замінені фразеологічними синонімами або варіантами. Завдяки такій їх властивості, на думку В. В. Виноградова, фразеологічні єдності і фразеологічні зрощення – «потенціальні еквіваленти слів» [ ] ( Виноградов).

Фразеологічні сполучення – «тип фразем, що створюється реалізацією невільних значень слів», які не є «безумовними семантичними одиницями» [ ] (Виноградов, с.159), оскільки характеризуються певною самостійністю складових частин. Одне слово у фразеологічному сполученні семантично зумовлене й не може бути замінене іншим, а ті слова, що його характеризують, допускають взаємну заміну чи підставку, наприклад: бере досада (зло, страх, жаль); порушити питання (справу) і т.п. Фразеологічні сполучення становлять тип фраз, створюваних реалізацією зв’язних значень слів, наприклад: справа честі, розбити вщент, шкірити зуби, храм науки, було не було, брати верх, впадати в око тощо.

Фразеологічні сполучення, на думку Г. М. Удовиченка, - «це смислові одиниці, складові частини яких, становлять для носіїв української мови уже звичну сполуку, близьку до традиційного лексико-граматичного утворення, значення якого невиразно аргументується лексичним значенням його складових» [ ] (Удовиченко, с.83). Компоненти сполук можуть зберігати лексичні значення і входити до складу інших фразеологічно зв’язаних об’єднань слів, становлячи собою мінімальне утворення для нових смислових серій. Таким видається шлях розвитку вільного словосполучення до фразеологічно зумовлених утворень.

Природа фразеологічних сполучень криється в тісних зв’язках значень компонентів і особливостей синтаксичної будови. Слова з фразеологічно зв’язаним значенням можуть поєднуватися з одним словом чи з обмеженим рядом слів (не можна, наприклад, сказати: радість, задоволення бере). Фразеологічним сполученням властива обов’язкова фразеологічна зв’язність їх складових частин. Вона, безперечно, не в кожному фразеологічному сполученні однакова, але завжди в ньому наявна. Саме цим фразеологічні сполучення і відрізняються від вільних сполучень.

Класифікація В. В. Виноградова відіграла важливу роль у розробці теоретичних питань фразеології. Вона розкрила механізм утворення фразеологічного значення, відношення семантики цілого виразу до значень слів-компонентів, що його складають. Ця класифікація глибоко увійшла у фразеологічну науку, дістала широке визнання і стала придатною не тільки для російської мови, а й для інших мов.

Однак з подальшим розвитком теорії фразеології все помітнішими стають недоліки цієї класифікації. Насамперед слід сказати про нечіткість критерію вмотивованості значення у зрощень та єдностей, відсутність єдиного значення у словосполучень. Так виникла потреба подальшого вдосконалення семантичної класифікації. Зберігши три основні типи фразеологічних одиниць (за В. В.Виноградовим), ми долучили ще одну групу з класифікації М. М. Шанського, зокрема, фразеологічні вирази комунікативного характеру, що становлять собою предикативні словосполучення, рівноцінні реченню, є цілим відтворенням, виражають те чи інше судження типу людина – це звучить гордо [ ] (Шанський, с. 84-85).

Як і класифікація В.В.Виноградова, диференціація М. М. Шанського широко використовується у спеціальній, зокрема науково-методичній літературі.

Серед семантичних класифікацій фразеологічних одиниць заслуговує на увагу також відповідна схема Б. О. Ларіна (Ларін), яка ввійшла в мовознавчу літературу як класифікація за історичною еволюцією семантики усталених словесних сполук. Класифікацією Б. О. Ларіна відображено етапи розвитку і перебудови первісних вихідних словосполучень: 1) змінні словосполучення; 2) стійкі метафоричні словосполучення; 3) ідіоми.

Помітне місце в теоретичних дослідженнях з фразеології посідають класифікації за граматичним принципом. Так, морфологічний підхід до фразеологічних явищ базується на співвіднесеності фразеологічних одиниць із певними частинами мови і передбачає визначення лексико-граматичної природи стрижневого слова. Наприклад, О. І. Молоткова виділяє в цьому аспекті такі лексико-граматичні розряди фразеологічних одиниць:

1) іменникові: ахіллесова п’ята, золоті руки, стріляний горобець, птах високого польоту;

2) дієслівні: ляси точити, відкинути копита, носитися як дурень з торбою;

3) ад’єктивні: кров з молоком, ні риба ні м'ясо, під мухою, гострий на язик;

4) адвербіальні: по зав’язку, до лампочки, через пень колоду;

5) вигукові: ну й ну, чорт візьми, ради Бога, в добрий час [ ] (Молотков, с.126-150).

За генетичною класифікацією фразеологічний матеріал групують за джерелами походження. Найбільш детально вона представлена в дослідженнях академіка Л. А. Булаховського. Учений визначив такі групи: 1) прислів’я і приказки; 2) професіоналізми, що набули метафоричного вжитку; 3) усталені вислови з анекдотів, жартів; 4) цитати й образи з «Старого» і «Нового» завітів; 5) численні ремінісценції античної старовини; 6) переклади поширених іншомовних висловів французьких, значно рідше – німецьких, італійських та англійських; 7) крилаті слова російських та іноземних письменників; 8) влучні фрази видатних людей [ ] (Булаховський, с.102).

Генетична класифікація, надзвичайно корисна з погляду історичного вивчення фразеології кожної національної мови, на жаль, не може охопити всіх фразеологічних одиниць, бо далеко не завжди можна, навіть на основі спеціальних досліджень, точно встановити джерело виникнення того чи іншого вислову.

Лінгвостилістичний аспект вивчення фразеології викликав потребу вироблення стилістичної класифікації фразеологічних одиниць, яка визначає належність фразеологізмів до того чи іншого різновиду загальномовного стилю, характеризує їх експресивні особливості тощо.

Так, М. М. Шанський виділяє у фразеологічному фонді: 1) міжстильові фразеологічні звороти; 2) фразеологічні звороти розмовно-побутового характеру; 3) фразеологізми книжного характеру; 4) фразеологічні архаїзми й історизми [ ] (Шанський, с.193-199).

Деякі англісти поділяють фразеологічні одиниці на стилістично нейтральні й експресивні. Подібний стилістичний поділ пропонує О. І. Смирницький, який крім цього виділяє одновершинні фразеологічні одиниці, а також двовершинні й багато вершинні [ ] (Смирницький, с. 212).

Під одновершинними ФО вчений розуміє звороти, подібні до похідних слів, які мають один семантично повнозначний елемент, наприклад, give up (здаватися, губити надію), make out (доводити, зводити рахунки) й інші. Двовершинними й багатовершинними є звороти, подібні до складних слів, де таких повнозначних компонентів два або більше, наприклад high road, black out, best man, brown bread.

З. Н. Анісімова на матеріалі англійської мови виділяє три групи фразеологічних одиниць, зокрема,

1) фразеологічні одиниці класифікуючого характеру, тобто звороти, що називають окремі видові поняття щодо понять, позначених іменниками (другі компоненти) поза фразеологічною одиницею. Прикметники (перші компоненти) у таких одиницях мають класифікуюче значення, що вказує на ознаки позначуваних понять типу harm money – металеві гроші, little finger – мізинчик. Найчастіше утворюються ряди фразеологічних одиниць з однаковими іменниками та різними прикметниками, наприклад: white bread, brown bread, black bread;

2) фразеологічні єдності типу blind alley;

3) фразеологічні зрощення як-от hot air – балаканина, brown study – роздуми [ ] (Анисимова, с.193).

В основу запропонованої класифікації не покладено єдиний класифікаційний принцип.

Фразеологічні єдності та зрощення виділяються за ступенем їх мотивованості. ФО класифікуючого характеру відрізняють на основі аналізу змістових взаємовідношень компонентів, тобто у таких одиницях один компонент класифікує інший.

Т. Н. Дербукова поділяє фразеологічні одиниці на дві групи: 1) фразеологічні одиниці, семантичний зв'язок яких зумовлений підпорядкованістю лексичних значень компонентів цілісному значенню словосполучення; 2) фразеологічні одиниці, семантична злитість яких зумовлена фразеологічною зв’язаністю одного з компонентів [ ] (Дербукова, с. 84).

Дослідивши різні підходи до класифікації фразеологізмів, ми спробували вивести свою класифікацію за кількістю компонентів на основі структурної класифікації, яку запропонував О. В. Кунін, і виділяємо наступні структурні типи фразеологізмів: 1) однокомпонентні ФО, основа яких складається з одного слова, простого або складеного; 2) двокомпонентні ФО; 3) трикомпонентні ФО; 4) дієслівні фразеологічні одиниці, що мають структуру фраземи з дієсловом в інфінітиві; 5) фразеологічна одиниця, що має структуру простого або складного речення.

Дослідник німецьких фразеологізмів В. Фляйшер також в якості основних критеріїв фразеологічності виділяє лексикалізацію і ідиоматизацію, як, наприклад, у словосполученнях: sich auf die Lippen bеiβеn, j - m einen Stein in den Garten werfen, які сприймаються лише як фразеологічні єдності. Далі, у фразеологічних зворотах, типу: mit Haut und Haar неможлива заміна одного зі складових іншим словом, як наприклад: mit Klauen und Haar; тому значення даного фразеологізму «повністю» не може бути витлумачено з значень «Haut» або «Haar». Однак, як зазначає автор, не всім фразеологізмам притаманні перелічені ознаки; у деяких фразеологізмів спостерігається стійка тенденція до вільних словосполучень. Дослідник розглядає фразеологізми і з точки зору синтаксису. Вони являють собою:

а) непредикативні словосполучення: mit Haut und Haar; Augen und Ohren;

б) стійкі предикативні конструкції: j - m auf den Fuβ treten; j - m eins auf den Kopf geben;

в) стійкі пропозиції: jm quellen die Augen aus dem Kopf; Die Augen sind der Liebe Boten [ ] (Fleischer, 1997:30).

Окремо стоїть робота відомої лінгвістки-лексикографа Р. Клаппенбах [ ] (Ruth Klappenbach, 1971: 31-33), написана під впливом фразеологічних досліджень російської мови і, в першу чергу, робіт В. В. Виноградова. Дослідник робить спробу застосувати класифікацію В. В. Виноградова для кожного структурного типу фразеології окремо: дієслівного, атрибутивного, адвербіального, парних сполучень і синтаксичних шаблонів.

Питанням класифікації фразеологізмів приділяли увагу В. В. Виноградов, Л.А. Булаховський, Б. О. Ларін, С. Г. Гаврін й ряд інших російських та українських лінгвістів. В зарубіжному мовознавстві цим питанням займалися З. Н. Анісімова, О. І. Смирницький, Т. Н. Дербукова, В. Фляйшер та інші.

Вивчення різних класифікацій фразеологічного складу мови допомагає з’ясувати природу фразеологічних одиниць, а також їх місце та особливості функціонування в мовній системі.

Таким чином, класична класифікація фразеологічних одиниць В. В. Виноградова також застосовується і до іншомовного матеріалу. Кожен дослідник визначає свої критерії співвіднесення того чи іншого багатокомпонентного фразеологізму з тією чи іншою частиною мови.

Отже, класифікувати фразеологізми української, англійської та німецької мов можна за різними ознаками, тому і класифікацій достатньо багато. Саме різні класифікації і допомагають дослідити фразеологічні одиниці з різних ракурсів і в повній мірі.

У нашому дослідженні ми використовували класифікацію за семантичним принципом, розроблену В. В. Виноградовим, доповнену диференціацією М. М. Шанського, класифікацію фразеологічних одиниць за походженням Л. А. Булаховського, а також класифікацію за семантичним принципом з урахуванням національно-культурного аспекту певних мов Д. І. Мальцевої.

 




Переглядів: 8058

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.