Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Аверсивную терапію використовують, як правило, при лікуванні алкоголізму, нікотиновій залежності і деяких інших захворювань.

Однією з психотехнік, які використовують в даний час в рамках теорії необіхевіоризму, є також техніка символічної економії Б. Скіннера (про неї вже частково згадувалося).

Психотехніка, запропонована Б. Скіннером для “модифікації поведінки” ув’язнених, полягає в тому, що право на отримання різних пільг реалізується шляхом пред'явлення жетонів, які вилучаються при порушенні режиму (кількість жетонів, що вилучаються, пропорційна тяжкості порушення). Вважається, що ця техніка, побудована на принципах оперантного обумовлення, жорстка і маніпулятивна, тому найчастіше її застосовують тоді, коли не працюють гуманніші і прийнятніші способи корекції. Проте деякі сучасні американські психологи вважають за можливе використання “символічної економії” і в звичайній загальноосвітній школі.

Як приватні прийоми корекції поведінки, що відхиляється, у дітей, заснованих на негативному підкріпленні, використовують наступні.

Тайм-аут - видалення з класу (з групи), внаслідок чого дитина з девіантною поведінкою, позбавляється можливості отримувати позитивні підкріплення, пов'язані з груповою діяльністю. Вважається, що прийом видалення ефективний в корекції агресивної, деструктивної поведінки. Відмітимо, що у вітчизняній практиці і педагогічній психології цей прийом вважається неприйнятним, оскільки видалена з класу дитина з деструктивною поведінкою виявляється безконтрольною, сама по собі і може посилити свою деструктивну діяльність.

Гіперкорекція - ефективний прийом для корекції поведінки дітей (або навіть дорослих), які порушують інституційні норми. Суть його полягає в тому, щоб індивід спочатку негайно відновив зруйнований ним порядок речей, приніс вибачення у зв'язку з своєю неналежною поведінкою, а потім прийняв на себе додаткові зобов'язання по збереженню місця існування.

Штраф. Не потребує коментаря, за винятком того, що слід точно розробити ієрархію порушень і розмір відповідного штрафу [3]

 

2. Мультимодальна терапія і метод Ф. Шапіро

 

Мультимодальная терапія виникла в кінці 70-х початку 80-х років XX ст. як своєрідна реакція на звинувачення психотерапевтів, які працюють в рамках поведінкової психології, в тому, що вони ігнорують особистість і приділяють дуже велику увагу поведінці.

Очолив цей напрям А. Лазарус, а його послідовниками стали А. Бандура, Л. Бруннел, Т. Нейланс, Т. Робертс і ін. А. Лазарус виходив з того, що будь-який психічний розлад охоплює всі найважливіші сфери людської психіки (поведінка, мислення, емоції), а також зачіпає соматичну сферу і викликає певні порушення. Взаємозв'язок порушень обумовлює опірність кожного з них щодо психотерапевтичної дії. Відповідно до цього успішною може бути лише система дій, спрямованих на порушення, що виникають в різних сферах психіки.

А. Лазарус запропонував метод BASIC-ID. Слово “BASIC-ID” - акронім, тобто воно складається з початкових букв назв процесів і станів, які необхідно досліджувати:

- поведінка (B - behavior),

- емоції (A - affect),

- відчуття (S - sensibility),

- уявлення (I - images),

- когніції (C - cognitions),

- взаємини з іншими людьми (I - interrelations),

- медикаментозна і інші залежності (D - drugs).

Як правило, результатом діагностичного обстеження є окремі висновки і психотерапевтичні заходи, направлені на корекцію порушень в кожній з перерахованих сфер.

Позитивний досвід мультимодальної психотерапії особистості наголошується при лікуванні:

1) сексуальних порушень,

2) депресивних станів,

3) фобій,

4) психосоматичних розладів,

5) порушень поведінки у дітей.

В той же час мультимодальна психотерапія протипоказана, якщо дуже інтенсивне обстеження приводить до перевантаження пацієнта, а також якщо потрібна вузькоспеціалізована дія [16].

В межах цього новітнього напряму, що включає також когнітивно-орієнтовану техніку (моделювання, формування), отримали розвиток програми саморегуляції, “когнітивного переструктурування”, “когнітивної модифікації поведінки”.

Когнітивна модифікація поведінки припускає три етапи:

самоспостереження, самооцінювання і самопідкріплення.

Останнім часом ці течії знаходять все більше прихильників серед вітчизняних психотерапевтів [3].

Одне з новітніх досягнень поведінкової психотерапії - опрацьовування посттравматичного синдрому за допомогою білатеральних саккадічних рухів очей. Розроблений в 1987 р. Ф. Шапіро метод зняття посттравматичного синдрому шляхом тих, що відстежують і саккадічних рухів очей добре зарекомендував себе стосовно роботи з ветеранами війни у В'єтнамі, жертвами насильства і т.п. Метод десенсибілізації за допомогою рухів очей проходить апробацію в багатьох клініках США.

Таким чином, виникнення новітніх психотерапевтичних методів в рамках поведінкової терапії свідчить про невичерпані її можливості [3].

 


Читайте також:

  1. IV. Відмінність злочинів від інших правопорушень
  2. Амортизація інших необоротних матеріальних активів
  3. Аналіз фінансової незалежності підприємства
  4. Аспекти незалежності аудиторської професії
  5. Аспекти незалежності аудиторської професії.
  6. Аудит основних та інших необоротних активів
  7. Базовий синтаксис деяких основних операторів
  8. Будучи, як правило, дочірніми фірмами великих компаній, вони існують за рахунок засобів венчурного капіталу і здійснюють чітко визначений вид діяльності.
  9. В залежності від джерел сплати
  10. В залежності від мети та характеру угоди, які лежать в основі випуску векселів, а також їх забезпечення розрізняють комерційні, фінансові та фіктивні векселя.
  11. В залежності від обстановки та бойового завдання, наявності сил та засобів, а також від характеру місцевості, оборона може бути позиційною, маневреною .




Переглядів: 2119

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Аверсивна терапія і символічна економія | Практично всі варіанти трансперсональної терапії припускають наступні основні етапи.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.