Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Які глобальні проблеми вважаються найгострішими?

Глобальні проблеми сучасності – єдина динамічна система, яка є відкритою (у неї можуть входити проблеми загальнолюдського значення, що виникають, а колишні, в міру їхнього вирішення, зникати). Звертаючи увагу на цю особливість, перший президент Римського клубу А. Печчеї писав, що багато проблем, які повстали перед людством, зчепилися між собою, подібно до щупалець гігантського спрута, обплутали всю планету. І кількість невирішених проблем збільшується, вони стають усе складнішими, сплетення їх усе заплутаніше, а їхні “щупальця” зі зростаючою силою стискають у своїх обіймах планету. Але яким би заплутаним не був клубок глобальних протиріч, його необхідно розплутати негайно за допомогою філософії та науки, щоб відрізнити причини від наслідків, істотне від несуттєвого для рішучих практичних дій.

Які ж глобальні проблеми є сьогодні найнебезпечнішими для людства? Дослідники виділяють, перш за все, так звані інтерсоціальні проблеми, що складаються з відносин між державами.

1. Проблема війни і миру. Усунення війни з життя суспільства і забезпечення міцного миру на Землі, за загальним визнанням, є найактуальнішою з усіх існуючих глобальних проблем. Причина цьому – наявність ядерної зброї, що відкрила реальну можливість знищення життя на Землі. З моменту застосування першої ядерної бомби (серпень 1945) почалася нова ера – ядерна, що потягла за собою кардинальні зміни в усіх сферах людського життя: в економіці, політиці, мисленні, у співвідношенні сил на світовій арені. Але з цього моменту вже не тільки окрема людина, але й усе людство стало на межу смерті. Друга світова війна виявилася останньою можливістю людства з’ясувати свої відносини військовими засобами, без загрози повного самознищення.

З появою атомної бомби, відзначав К. Ясперс, “кінець світу” став цілком реальним, а не фантастикою. Він попереджав, що в умовах ядерного конфлікту люди повинні усвідомити своє положення, що змінилося, і використовувати всі можливості, щоб запобігти загибелі життя на Землі. Наприкінці 80-х років з’явилася концепція “ядерної зими”, зміст якої полягає в тому, що у світі нагромадилося вже стільки ядерних зарядів, що їх досить для повного знищення всього живого. Після приведення в дію вони, крім прямого вражаючого впливу, піднімуть у повітря велику кількість пилу, диму і попелу, які огорнуть щільною завісою нашу планету, закривши її від сонячних променів. Це стане наслідком різкого зниження температури атмосфери і поверхні Землі, що приведе до заледеніння останньої. Концепція «ядерної зими» остаточно позбавила людей альтернативи у відповіді на запитання, чи зуміють вони усвідомити всю небезпеку і відійти від краю прірви, відмовившись від військового насильства в ім’я порятунку цивілізації.

Сьогодні перед людством гостро постала ще одна проблема, пов’язана з насильством, – тероризм. Події 11 вересня 2001 року в США примушують задуматися над глобальною небезпекою подібних дій. Справа в тому, що поодинокі чи масові терористичні дії окремих угрупувань можуть перетворитися у певні терористичні дії цілих країн, які володіють ядерною зброєю.

Світ без насильства та воєн і є тим тлом, без якого неможливе нормальне вирішення людством інших проблем. Суть вирішення проблеми руйнування – це подолання логіки розколуі конфронтації людства та перехід до логіки діалогу і співробітництва на основі загальнолюдських інтересів і цінностей. Ненасильницький світ є необхідною умовою для подальшого існування людського суспільства.

2. Екологічні проблеми. До них відносяться:

­ забруднення літосфери, гідросфери, атмосфери, біосфери;

­ зменшення товщини озонового шару, що охороняє все живе на планеті від впливу ультрафіолетових променів Сонця;

­ виникнення «парникового ефекту», у результаті якого відбувається глобальне потепління на планеті;

­ зменшення кількості рослинного і тваринного світу.

Усе це, по суті означає руйнування біосфери як природного середовища існування людства. Екоекстремізм людини приведе, за оцінкою вчених, до втрати в наступні 50 років від чверті до половини біологічного екопотенціалу нашої планети. За нинішніх темпів вирубки лісів і споживання органічного палива температура на Землі підніметься до 2100 року на 6 градусів, а рівень води у Світовому океані зросте на 5 – 7 метрів.

Ці проблеми загострюються жорсткою економічною конкуренцією між державами за володіння природними ресурсами. На сьогодні у людства виникла нагальна потреба у прийнятті концепції керованого розвитку, що означало б твердий контроль за господарською діяльністю і витратою природних ресурсів. Проблема збереження природи вимагає поєднання політики й економіки, моральності і простого здорового глузду.

3. Енергетичні та сировинні проблеми. Проблеми забезпечення людства енергетичними і сировинними ресурсами стали глобальними тому, що складають основу матеріального виробництва і відіграють вагому роль у житті людини. Ці ресурси поділяються на поновлювані, що постійно відтворюються природним або штучним шляхом (гідроенергія, деревина, енергія Сонця), і непоновлювані, кількість яких обмежена природними запасами (нафта, вугілля, природний газ тощо). Підраховано, що світових запасів вугілля вистачить лише на 200 років, газу – на 57, а нафти на 32 роки. В історичному масштабі це зовсім небагато.

Значна частина наявних запасів зосереджена в родовищах, що залягають у складних геологічних умовах. Якщо ще недавна люди добували багато корисних копалин відкритим способом або на глибині, що не перевищує 600 м, то тепер виникає потреба розробляти родовища на глибині 8 – 10 км або на дні океану. А це вимагає не тільки великих капіталовкладень, але й нової техніки і технологій для їхнього видобутку і переробки. Тому стає необхідним не тільки розвивати безвідходні технології, але й розумно використовувати ті ресурси, які людство вже споживає. У вирішенні цієї проблеми необхідно керуватися такими принципами:

­ від концепції невичерпності варто перейти до концепції крайньої обмеженості природних ресурсів;

­ темпи розвитку природи і суспільства повинні бути врівноваженими;

­ люди мають орієнтуватися не на штучні, а на природні умови свого існування.

4. Демографічна проблема. Однією найбільш важливих турбот сучасного суспільства неконтрольоване зростання населення, що створює в багатьох регіонах планети перенаселеність. Підстави для занепокоєння цілком реальні. Про це свідчать такі факти: за останнє тисячоліття населення Землі збільшилося в 15 разів і сьогодні складає 6,5 млрд. Причому перше подвоєння відбулося за 700 років, друге – за 150 років, третє – за 100 років і останнє – менш ніж за 40 років.

Учені пророкують збільшення людей на планеті до 2100 року до 10-12,5 млрд. Це різко загострить проблему житла, харчування, освіти, охорони здоров’я, збільшить навантаження на природне середовище, приведе до конфліктів і нестабільності у світовому суспільстві та інших негативних наслідків. Невипадково одним з головних гріхів сучасного людства К. Лоренц називає перенаселеність Землі. При цьому, підкреслює він, цей фактор змушує людину захищатися від надмірних соціальних контактів і, крім того, збуджує агресивність людей унаслідок скупчення в тісному просторі.

Найбільший приріст населення дають країни Азії, Африки і Латинської Америки. Це приводить до різкого поділу у світі на країни багаті й бідні, розвинені й відсталі.

5. Гострою є проблема встановлення нового міжнародного порядку. Воназаймає особливе місце в системі глобальних проблем сучасності, оскільки в ній приховані могутні фактори дестабілізації всієї системи сформованих міжнародних відносин. Ця проблема нерідко характеризується ще як протистояння між “багатою Північчю” і “бідним Півднем”. На сьогодні співвідношення прибутків цих груп країн складає приблизно 60:1. Смертність у розвинених країнах світу приблизно 12 чоловік на одну тисячу населення, а в тих, що розвиваються, – близько 67. Розв’язання цієї проблеми неможливе без узгоджених зусиль усього світового співтовариства.

Комплекс названих проблем сучасного людства і їхня ієрархія сказаним не вичерпується. Сюди також можна віднести й такі, як наркоманія й алкоголізм, стан охорони здоров’я, падіння моральних цінностей. Усі проблеми, взяті разом, характеризують сучасне людство як єдине і взаємозалежне співтовариство. Гострота і масштаби цих проблем наполегливо актуалізують питання про духовне і фізичне виживання і збереження людського роду.

5. Якими можуть бути шляхи і способи вирішення сучасних




Переглядів: 866

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.035 сек.