Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Щпгід'язичні м'язи

Лопатно-під'язичний м'яз(т. отоЬуоісіеш) починається на верхньому краї лопатки, іде косо нагору й уперед. Під заднім краєм грудинно-ключично-сосцевидний м'яза нижнє черевце переходить у проміжне сухожилля, за яким треба верхїї черевце, що йде нагору й уперед і прикріплюється до полі, я зичної кістки.

Функція: при укріпленій під'язичній кістці й двосторонньомускороченні м'яза натягають передтрахеальну пластинку шийної фасції, перешкоджаючи сдавлюванню глибоких вен шиї. При укріпленій лопатці м'яза тягнуть під'язичну кістку долілиць іззаду; при однобічному скороченні зміщають під'язичну кістку долілиць і ззаду у відповідну сторону.

Грудино-Під'язичний м'яз(т. зіегпоЬуоісіеш) іде від задньоїповерхні рукоятки грудини й від грудинного кінця ключиці до під'язичної кістки.

Функція: тягне під'язичну кістку долілиць.


Грудино-Щитовидний м'яз(т. зіегпоіЬугоісіеш) починається назадній поверхні рукоятки грудини й хрящі І ребра, ідеі шерх, де прикріплюється до косої лінії щитовидного хряща.

Функція: тягне гортань донизу.

Щитопід'язичний м'яз(т. ІЇіугоЬуоісіеш) починається на до сой лінії щитовидного хряща гортані, прикріплюється до тіла йвеликого рога під'язичної кістки.

Функція: наближає під'язичну кістку до гортані. При в до ре полоненої під'язичної кістки піднімає гортань.

3.4. Глибокі м'язи шиї

Глибокі м'язи шиї підрозділяють на дві групи — латеральну й медіальну. До складу латеральної групи входять передні, середні й задня сходові м'язи. До медіального (передпозвоночна) групі, що лежить безпосередньо на по те каганці, СТАВЛЯТЬСЯ довгий м'яз шиї, довгий м'яз гол про і 1.1, передня й латеральна прямі м'яза голови.

Передній сходовий м'яз(т. зсаіепш апіегіог) починаєтьсяна поперечних відростках III-VI шийних хребців, ідеіз і прикріплюється до горбка переднього сходового м'яза па І ребрі.

Середній сходовий м'яз(т. зсаіепш тесііш) починається па поперечних відростках II-VII шийних хребців, іде долілиць і латерально й прикріплюється до верхнього краю II ребра, позаду від бороздипідключичної артерії.

Задній сходовий м'яз(т. зсаіепш розіегіог) починається па поперечних відростках ГУ-УІ шийних хребців, прикріплювали, - по верхньому краю II ребра.

Функція: сходові м'язи при укріпленому шийному відділіхребта піднімають І і II ребра (піднімають груднуі до тчу). При укріпленій грудній клітині нахиляють шийнийдо хребта у свою сторону й спереду.

4. М'язи голови

Відповідно до будови й функціям, м'яза голови підрозділяють на жувальні й мімічні.

4.1. Жувальні м 'язи


Жувальні м'язи діють на скронево-нижньощелеповий суглоб, надають руху нижній щелепі, беруть участь у формуванні членороздільної мови, в актах жування, ковтання. У групі жувальних м'язів розрізняють властиво жувальний м'яз, скроневий м'яз, латеральну й медіальну криловидного м'яза.

Властиво жувальний м'яз(т. таззеіег) починається на скуловому відростку верхньощелеповій кістці й передній частині скулової дуги. Іде долілиць і ззаду, прикріплюється до жувального бугристості нижньої щелепи.

Функція: піднімає нижню щелепу, бере участь у висуванні нижньої щелепи вперед.

Скроневий м'яз(т. іетрогаііз) починається на лусці скроневої кістки й на внутрішній поверхні скроневої фасції. М'язові пучки донизу переходять у сухожилля, що прикріплюється до вінцевого відростка нижньої щелепи.

Функція: піднімає нижню щелепу. Задні пучки тягнуть нижню щелепу ззаду.

Медіальна криловидний м'яз(т. ріегу^оісіеш тесііаііз) беріг початок у криловидній ямці криловидного відростка клиновидної кістки. М'язові пучки йдуть долілиць і латерально й прикріплюються до криловидної бугристості на внутрішньої поверхні нижньої щелепи.

Функція: піднімає нижню щелепу.

Латеральна криловидний м'яз(т. ріегу^оісіеш Іаіегаііз) - товста й коротка, починається на верхньощелеповій поверхні й підскроневому гребені клиноподібної кістки, а також на зовнішньої поверхні латеральної пластинки криловидного відростка. М'язові пучки йдуть назад і латерально, прикріплюються до шийки суглобного відростка нижньої щелепи, до суглобної капсули її суглобному диску скронево-нижньощелепового суглоба.

Функція: при двостороннім скороченні нижню щелепу вьіпи паст уперед, при однобічному — повертає нижню щелепу в протилежну сторону.

4.2. Мімічні м'язи

Мімічні м'язи розташовані безпосередньо під шкірою, не покриті фасцією. Беруть початок на поверхні костей черепа й прикріплюються до шкіри. Ці м'язи


орієнтовані щодо природних отворів голови (особи), мають циркулярне (кругове) або радіальний напрямок. Кругові пучки м'язів звужують отвору, тобто є сфінктерами. Радіальні м'язові пучки розширюють отвору, тобто є ділататорами. Скорочення мімічних м'язів відбиває внутрішній стан людини, формує міміку (посмішка, горе, страх і інші емоції).

З урахуванням розташування мімічні м'язи підрозділяють на м'язи зводу черепа; м'яза, що оточують очну щілину; м'язи, що оточують отвори носа; м'яза, що оточують ротову щілинуй м'язи вушної раковини.

Всі мімічні м'язи іннервує лицьовий нерв. Кровопостачає мімічні м'язи в основному галузями зовнішньої тонної артерії.

V М'язи зводу черепа

Потилично-лобовий м'яз(т. оссірііой'опіа1І8) покриває дах черепа, має потиличне й лобове черевця. Потиличне черевце починається на потиличній кістці, іде вперед і нагору, переходить у широкий апоневроз — сухожильний шолом. Лобове черевце починається на апоневрозі й закінчується в шкірі брів.

Функція: потиличне черевце відтягає шкіру волосистої частини голови ззаду. При скороченні лобового черевця шкіра чола утворить поперечні складки, брови піднімаються, надаючи особі вираження подиву.

Височно-тім'яний м'яз(т. іетрого-рагіеіаііз) перебуває на латеральній поверхні черепа, виражена слабко. Вона прикріплюється до бічних відділів сухожильного шолома, її функція незначна.

М'яз гордіїв(т. ргосегш) бере початок на зовнішній поверхні носової кістки, іде нагору й закінчується в товщі шкіри чола.

Функція: утворить поперечні складки в кореня носа, сприяє розправленню поперечних складок на чолі.

V М'язи, що оточують очну щілину

Круговий м'яз ока(т. огЬісиіагіз осиіі) розташовується по окружності очниці, у товщі вік. У м'яза виділяють вікову, очноямкову й слізну частини. М'язові пучки вікової частини йдуть від медіальної зв'язки століття по передній


поверхні хрящів верхнього й нижнього вік до латерального кута ока, де вплітаються в окістя латеральної стінки очниці.

Очноямкова частина починається на лобовому відростку верхньощелепової кістки, носової частини лобової кістки, медіальній зв'язці століття. М'язові пучки йдуть уздовж верхнього й нижнього країв очниці до латеральної її стінки, де верхні й нижні пучки переходять друг у друга.

Слізна частина м'яза бере початок на слізній кістці, іде за слізним мішком і приєднується до вікової частини кругового м'яза ока.

Функція: вікова частина стуляє віка. При скороченні очноямкової частини очей замружується, на шкірі в області зовнішнього кута очі утворяться веерообразно розбіжні складки. Слізна частина м'яза розширює слізний мішок, регулюючи відтік з нього сльози в нососльозовій протоці.

М'яз, що зморщує брова(т. согга^аіог шрегсіііі), починається на медіальній частині надбрівної дуги лобової кістки, іде латерально й догори, закінчується в шкірі брови.

Функція: зморщує брови, утворить вертикальні складки над коренем носа.

V М'язи, що оточують ніздрі

Носовий м'яз(т. па§а1І8) має поперечну й крильну частини.

М'язові пучки поперечної частини починаються вище різців верхньощелепової кістки, ідуть медіально й нагору, переходять у тонкий апоневроз, що на спинці носа з'єднується з поперечною частиною носового м'яза протилежної сторони. Крильна частина бере початок медіальніше й нижче поперечної частини й закінчується в шкірі крила носа.

Функція: поперечна частина при скороченні звужує ніздрі, крильна частина розширює ніздрі, відтягає крило носа долілиць і латерально.

М'яз, що опускає перегородку носа(т. сіергеззог §еріі пазі), починається над медіальним різцем верхньощелепової кістки, прикріплюється до хрящової перегородки носа.

Функція: тягне носову перегородку донизу.

V М'язи, що оточують ротовий отвір


Круговий м'яз рота(т. огЬісиіагіз огі§) утворить м'язову основу губ. М'яз утворений пучками, які йдуть від сусідніх мімічних м'язів, а також м'язовими пучками, що йдуть від одного кута рота до іншого.

Функція: закриває ротову мету, бере участь в актах ссання й жування.

М'яз, що опускає кут рота(т. сіерге88ог ап§и1і огі§), починається на нижній щелепі й прикріплюється до шкіри кута рота.

Функція: відтягає кут рота латерально й долілиць.

М'яз, що опускає нижню губу(т. сіерге88ог іаЬіі ішегіогів), починається на підставі нижньої щелепи, м'язові її пучки йдуть нагору й медіально, де вплітаються в шкіру й слизову протоку нижню губу.

Функція: тягне нижню губу долілиць і латерально, при двостороннім скороченні вивертає губу назовні (міміка брезгливості відрази).

Підборідний м'яз(т. тепіаііз) іде від альвеолярних возимо шений різців нижньої щелепи долілиць і медільно й закінчуйся в шкірі підборіддя.

Функція: тягне шкіру підборіддя нагору й латерально, утворить ямочку на підборідді; сприяє випинанню нижньої губи всередину.

Щічний м'яз(т. Ьиссіпаіог) утворить м'язову основу ще-ІП. Починається на косої лінії нижньої щелепи, зовнішньої поверхні альвеолярної дуги верхньочелюстної кістки на рівні крильних кутніх зубів, на передній частині крилонижньощелепового шва. М'язові пучки йдуть до кута рота, перехрещуються й тривають у товщу м'язової основи губ. На рівні другого великого кутнього зуба щічний м'яз прободає вивідна протока привушної слинної залози.

Функція: тягне кут рота назад, притискає щоку до зубів.

М'яз, що піднімає верхню губу(т. Іеуаіог ІаЬіі 8ирегіогі§), починається на подглазничном краї верхнечелюстной кістки, направляється долілиць і вплітається в товщу верхньої губи.

Функція: піднімає верхню губу, утворить носогубну борозну, відтягає крило носа догори.

Великий щелеповий м'яз(т. гу^отаіісш ігарг) бере початок на латеральній поверхні скуловой кістки, вплітається в кут рота.


Функція: тягне кут рота назовні й нагору, є головним м'язом сміху.

Малий щелеповий м'яз(т. гу^отаіісш тіпог) починається на щелепової кістки. М'язові пучки йдуть долілиць і медіально, вплітаються в шкіру кута рота.

Функція: піднімає кут рота.

М'яз, що піднімає кут рота(т. Іеуаіог ап§и1і огі§), бере початок на верхнечелюстной кістки в області кльїковой ямки, вплітається в кут рота.

Функція: тягне кут рота латерально й нагору.

М'яз сміху(т. гі8огіш) починається на жувальній фасції, вплітається в шкіру кута рота.

Функція: тягне кут рота латерально, утворюючи ямочку на щоці.

V М'язи вушної раковини

У людини ці м'язи звичайно слабко розвинені. Розрізняють передні, верхні й задню вушні м'язи.

Передній вушний м'яз(т. аигісиіагіз апіегіог) бере початок на сухожильному шоломі й скроневій фасції, іде долілиць і кзади, прикріплюється попереду до шкіри вушної раковини. Часто відсутній.

Функція: тягне вушну раковину вперед.

Верхній вушний м'яз(т. аигісиіагіз 8іірегіог) починається на сухожильному шоломі над вушною раковиною, прикріплюється до верхньої частини хряща вушної раковини. Може бути відсутній.

Функція: тягне вушну раковину догори.

Задній вушний м'яз(т. аигісиіагіз розіегіог) починається на сосцевидному відростку скроневої кістки, вплітається в задню поверхню вушної раковини.

Функція: тягне вушну раковину назад.




Переглядів: 648

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.